Roger

V60 - ce sa aleg: motorizare, echipare, optionale...etc?

156 posts in this topic

daca mai au pe v60, incearca si un d5 manual. (sa nu ma injuri ca nu ti-am zis, si nici ca o sa te coste mai mult, si nici ca dupa ce mergi cu el toate o sa ti se para "fara motor")

nu da banii pe ce nu iti trebuie neaparat.

mergi cu cit mai multe motorizari. daca poti.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

O alta chestie de care nu stiam si nu am mai avut timp sa vorbesc cu el, ar fi ca rotile din spate vireaza un pic si ele si ca ar fi standard la toate V 60-urile.

Mai poate confirma cineva? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiu nimic de 4WS (4 wheel steering) pe Volvo. Doar Toyota sau Honda avea parca asa ceva prin anii '90...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca era asa ceva pe Laguna astea noi 2010-2011.Nici eu nu am auzit la Volvo sa aive asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Honda Prelude avea asa ceva. Un mare fâs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am dat email vanzatorului sa-mi dea un link, o informatie oficiala legata de treaba asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bine!O sa fie bine primita o informatie oficiala legata de optiunea asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca persista ceata...

Vanzatorul zice ca virarea rotilor spate s-ar traduce prin: "it is simply under the name: Dynamic Chassis in the standard features"

Nu mi-este clar absolut deloc.

Cred ca ar trebui sa merg la alt dealer, care sa-mi dea informatii concrete si la timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Roger,

Eu am un S60 Kinetic II (cu imbunatatiri) cu motor D3 - nu stiu de ce nu ti-a placut D3 - cuplu 420 Nm si 163 CP.

Nu uita un lucru - diagramele de cuplu la motoarele Volvo - D3 se simte bine de la 1.800 rpm, iar intre 2.000 si 3.000 rpm este tot ce cere aceasta masina si are grija de tine.

Am pus un link de ceva vreme referitor la experienta mea cu Volvo S60 2011 - noul S60 - cu plusuri si minusuri.

Motorizare: D3 e suficient, cu motorina top si condusa putin mai turat - S60 / V60 sunt variantele sport promovate de Volvo

Dupa parerea mea, ca si posesor de S60 dupa 9 luni si 20.000 km, consider ca neaparat ar trebui sa ai:

- Xenon - la drum lung ai sa vezi ce inseamna mai ales faza lunga pe aceste Xenon de la Volvo;

- incalzire in scaune - tapiterie textil

cele 2 de mai sus intra la Winter ABL - pachet peste Kinetic.

- pachet security Adaptive Cruise Control (at all speeds), Collision Warning with Full Auto Brake and Pedestrian Detection

- pachet Bluetooth neaparat - BT de pe Volvo este unul din cele mai performante din cate am testat vreodata si am testat - crystal clear TX / RX

- comenzi pe volan

- senzori parcare - gabaritul masinii te poate induce in eroare - latime si capota.

Sasiu: verifica cu ce sasiu vine - Confort sau Dinamic - cum crezi ca te simti mai bine

Sonorizare: eu am entry level, cu 6 difuzoare si MP3 CD, si este mai mult decat OK, ca oricum de obicei ascult radio.

Ce am pus eu optionale: pedale aluminiu si "ochelari" crom in fata.

Eu unul nu cred in Romania in urmatoarele accesorii:

- LDW - cate marcaje clare , neintretaiate sau benzi marcate pe centru nu exista la noi?

- BLIS - cati smecheri nu fac slalom intre masini in special la drum intins?

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut maverick,

Multumesc pentru reply.

Nu stiam ca exista doua tipuri de sasiu, de fapt nu am vazut scris nicaieri treaba asta.

Pe 12 ianuarie incepe salonul auto asa ca o sa ambalez un pic motoarele ca sa ajung la o concluzie.

Pretul final pentru un V60 D2, R-design ajunge la 25.240 in care intra si acei 300 Euro delivery tax.

In perioada salonului se ofera gratuit optiunile:

Metallic paint,

Laminated windows

Keyless drive

Park assist front

Audio hi performance dvd player, 4x40w, tel bluetooth II, usb

Astea ar fi insumat 1185 Euro fara TVA

Am atasat si oferta diplomatica pentru R-design. Daca putem comenta pe marginea ei, m-ar ajuta mult.

V60-R-design.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce mai este de comentat? La 25.ooo E primesti foarte multe, daca tot ai primit insa ecranul de 7" cu DVD merita sa mai pui 700E pt navigatie . Daca ai copil merita sa mai dai 200E pt seat booster si mai merita pilotul automat adaptiv (ACC) . In rest nu stiu ce optionale as mai pune(daca as fi in locul tau), BLIS parca nu merita, parca as pune oglinzi rabatabile electric .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Roger,

Comentam cu cea mai mare placere - insa as vrea sa o facem in privat - ti-am trimis datele mele de contact intr-un mesaj privat.

Numai bine,

mav

Share this post


Link to post
Share on other sites

O masina cu asemenea dotari ajunge la pret dublu la noi in tara. Ma gandesc cam cate taxe de import se includ la noi in pret. Mare magarie in tara asta. Dupa ce ca se castiga in medie de 10 ori mai putin la salariu avem si preturile duble ca in vest. Chiar ca suntem boieri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua si bine v-am gasit.

Intentionez sa cumpar un V60 cu motor T3. Poate sa-mi spuna cineva consumul real?

Pe cine am mai intrebat, in special vanzatorii dealerului, spun ca fac o gresala, ca ar trebui ales un D2 sau D3, eu parca nu sunt convins - pana acum am condus doar benzinare si n-am avut niciodata probleme.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Akimoto, evident ca Timisoara vrea sa-ti vanda D2 sau D3 daca acelea sunt motorizarile pe care le au pe stoc :) T3-ul in traficul de Bucuresti consuma in jur de 9-10%. Daca vrei mai multe detalii da un semn. Spre deosebire de TM la dealerul de Bucuresti gasesti niste oferte interesante si pe T3, nu numai pe diesel

Best,

H

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Benzinarele Volvo au un mare "dezavantaj", sunt extrem de fiabile iar in acest caz inteleg perfect miscarea vanzatorului, el se gandeste si la colegii lui mecanici . :D

T3-ul este exceptional si eu il recomand din toata inima .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu, e motorul ford si e bun (daca nu, excelent)! E infipt si, totusi, volvo e mai buna ca ford !

240nm (usor de adus la 270 nm, de preferat sa-l resoftezi decit sa-l iei pe t4) nu e de colea la un benzinar de 1.6!

Cunosc masina, e excelenta cu dotari premium.

E o greseala la t4, are 270 nm...(in overboost, intre , aproximativ, din ce imi aduc aminte, 2500-4500rpm)

Merita daca gasesti pretul corect !

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc de răspunsuri. După ce fac achiziția revin cu detalii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am revenit cu noutati: nu m-a convins V60 din mai multe puncte de vedere: primul, dar nu cel mai important, ar fi bugetul. Nu am reusit sa-l scot la 20.000 nici rupt. Apoi, am vrut modelul ocean race, dau macar culoarea albastra ocean blue pe un kinetic si nu s-a putut.

Masina e un pic prea mare pentru gusturile mele si, dupa cum am spus, nu intra in garaj.

....Iar motivul care m-a facut sa renunt definitiv la V60 este asta:

post-3482-0-10568500-1331038706_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am revenit cu noutati: nu m-a convins V60 din mai multe puncte de vedere: primul, dar nu cel mai important, ar fi bugetul. Nu am reusit sa-l scot la 20.000 nici rupt. Apoi, am vrut modelul ocean race, dau macar culoarea albastra ocean blue pe un kinetic si nu s-a putut.

Masina e un pic prea mare pentru gusturile mele si, dupa cum am spus, nu intra in garaj.

....Iar motivul care m-a facut sa renunt definitiv la V60 este asta:

La 20000 (Euro) inca nu-l scoti nici folosit ...

Cum, treci la Alfa Romeo?!?! :machinegun: Vezi ca n-ai ales bine poza :thumbsup2: si inca nu stim preturile la noul V40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul final era 21.300, asa ca nu ar fi fost imposibil.

Alfa Romeo zici?! Asta e poza gasita azi pe http://www.largus.fr/ si nu ma interesa decat V40-ul.

De ce nu am ales bine poza? Deranjeaza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa s-a nimerit ca standul Volvo sa fie langa/in fata/ in spate...habar nu am.

In poza e clar V40 si nu are nicio treaba Alfa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now