westpoint

Doresc Volvo S40 dar , am fost "speriat" de voi

201 posts in this topic

...

casco se poate face pe o masina din 2004 ? stie cineva cam la cat se ridica / an ?

Sigur ca se poate face CASCO si la o masina din 2004. A mea e din 2003 si am CASCO bine-mersi pe care tocmai trebuie sa-l reinnoiesc pe inca un an si nu imi fac nicio problema din asta.

Costa ( pe firma ) in jur de 2.000 de lei pe an ( depinde mult de asigurator ). Succes !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca se poate face CASCO si la o masina din 2004. A mea e din 2003 si am CASCO bine-mersi pe care tocmai trebuie sa-l reinnoiesc pe inca un an si nu imi fac nicio problema din asta.

Costa ( pe firma ) in jur de 2.000 de lei pe an ( depinde mult de asigurator ). Succes !

2000 pe an ?

superrrrrrrrrrrrrrrrr

intrebasem la asigurator pentru volvo acela din 2008 si era 4500 ron pe an .

nu as vrea sa stau fara casco , mai ales pana pricep eu pe real care este pretul pieselor .

maine daca testul iese ok .............. dau de baut

Iti doresc din tot sufletul sa ajungi in situatia mea :

"Draga, hai nu vrei sa conduci si tu un pic?"

Ea, tolanita comod in scaun sau pe bancheta din spate : " Ahhh, nuuuu," ;)

Westpoint, vad ca ai trecut deja un Passat la Auto, si de aceea trebuie totusi sa fiu sincer (mi-a placut replica unui coleg cu vreo cateva pagini in spate : "Noi alegem sa nu ne ascundem dupa degete") si sa recunosc un dezavantaj minor al Volvo-ului fata de WV - nu stiu cum le fac nemtii, dar suedezii sunt putin mai in urma la capitolul antifonare - adica, pe drum "bun" (venind din Iasi, "drum bun" poate fi si un drum de tara) masina e o placere, dar pe gropi, Volvo-ul "vocifereaza" un pic mai mult decat un WV (nu te speria, nu ma refer ca vei avea o simfonie de zgomote, dar vei mai avea cate un greieras pe ici pe colo).

Am pus passat aiurea ... am schimbat acum :hello:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu compara S40 cu S80 cand vine vorba de asigurari!! Eu dau in jur de 800 euro pe an si al meu e din 2005

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am spus eu s80 d5

daca mai are si cutie automata,tre sa te duci singur sa-ti faci cartofi prajiti-doamna nu o sa mai vrea sa se dea jos din masina :P::)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu compara S40 cu S80 cand vine vorba de asigurari!! Eu dau in jur de 800 euro pe an si al meu e din 2005

Dupa stiinta mea, nu conteaza modelul masinii, ci valoarea de evaluare, mai precis marimea sumei asigurate. Valoarea pe care am pus-o eu, este pentru S40-ul meu, evaluat de Allianz-Tiriac la 30.000 de lei (circa 7.000 de Euro ). Evident ca daca S80-ul lui westpoint va fi evaluat la o suma mai mare, prima de asigurare va creste in consecinta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

la 11-14k daca ar fi sa fie S80, eu m-as urca frumusel in masina cu un prieten si m-as duce personal sa iau asta :

http://suchen.mobile...ort=ALSO_EXPORT

sau asta :

http://suchen.mobile...ort=ALSO_EXPORT

2007-2008 chiar...nu se compara

@Roskat : platesti mult, schimba compania de asigurari sau incearca sa negociezi valoarea estimata. Eu dau 500 full casco (inclusiv vandalism) si fara fransiza. (omniasig) si e si mai noua...

Aceste masini daca vad bine sunt euro 4 , probabil ca mai intervine si o taxa de prima inmatriculare , nu stiu cat ...

Avantaj banuiesc : luam masina fara tva , si abia la prima vanzare punem tva , nu ?

Dezavantaj : daca masina nu este ok si bat 1500 km ? Spun asta deoarece de o luna ma duc sa vad diverse masini prin tara si nu va inchipuiti cam la ce surprize te poti astepta . Ex : se pune pe net masina din 2006 cu 68000 km , ajungi acolo si cu tupeu tipul iti spune ca este o greseala si masina are 98000 , iar anul este 2004 . ok zic si atunci pretul cat este in acest caz ? cum cat ? acelasi , nici un leu mai jos ! :D

am spus eu s80 d5

daca mai are si cutie automata,tre sa te duci singur sa-ti faci cartofi prajiti-doamna nu o sa mai vrea sa se dea jos din masina :P::)

Acest forum este citit si de nevasta , va rog , fiti rezonabili si nu-i dati idei :P:glasses9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conteaza la casco valoarea din tabelele lor+ deprecierea anuala.Deci un s40 basic de 3 ani poate avea casco mai mic decat un s40 summum din 2005 la aceasi companie. La mine in tabelul lor masina este la 32mii E adaugand dotarile optionale. In primul an la grupama dupa tabel+ depreciere 5ani a iesit cam 17mii suma asigurata(eu am dat 10mii) de catre ei si 39mil/an+ franciza de 100E la a2a avarie...200E la a3a si tot asa.Am platit 2 trimestre si pa.MI a facut altcineva la CEB si a selectat din tabel modelul basic + deprecire si fara franciza la 11miiE val despagubire la 28mil parca si al2lea an la 24mil.si 9000E. de 2 ani sunt la ceb full casco fara extern.

Deci daca tu dai 12mii pe masina si dupa calculele lor te despagubesc la 18mii vei plati f mult.Dar teoretic tu nu vrei mai mult de suma pe care ai dat o si atunci unii pot jongla cu tabelele sa te aduca la suma data de tine pe masina.Deci si plata mai mica

la 11-14k daca ar fi sa fie S80, eu m-as urca frumusel in masina cu un prieten si m-as duce personal sa iau asta :

http://suchen.mobile...ort=ALSO_EXPORT

sau asta :

http://suchen.mobile...ort=ALSO_EXPORT

2007-2008 chiar...nu se compara

@Roskat : platesti mult, schimba compania de asigurari sau incearca sa negociezi valoarea estimata. Eu dau 500 full casco (inclusiv vandalism) si fara fransiza. (omniasig) si e si mai noua...

intre cele 2 diferenta de impozit imens si diferenta imensa la taxa. la 2.4 creca 7,699 RON si pt 2.0d : 5,110 RON

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect taxa de inmatriculare este mare dar ai sanse sa o recuperezi. Taxa este mare oricum, chiar si pentru 1600cmc amarati ai mei am dat 600 eur. Pe de alta parte pe legea noua daca cumperi chiar si din tara o masina pentru care nu s-a platit taxa (inmatriculata inainte de 2007 de exemplu) atunci o vei plati.

Eu pe vremurile astea nu mi-as lua mai mare de un 2.0D decat daca as avea enorm de multi bani, ceea ce nu am, pt ca la rca si impozit anual, inclusiv consum, e diferenta destul de mare si pe nebunii astia de la conducere nu stii ce-i mai trasneste mintea peste inca juma de an cu impozitele si alte taxe ce o sa mai inventeze, plus ca s-ar putea ca la un moment dat sa schimbe legea cu taxa anuala in functie de CO2 si atunci o sa te rupa, legea actuala nu o sa reziste mult ca nu prea se mai pot vinde masinile vechi. Eu cand imi cautam nu am reusit sa gasesc nimic de incredere aici, si alea cateva erau prea scumpe asa ca am plecat sa mi-o iau singur. Cele 2 erau doar 2 exemple, cand pleci iti faci o lista de cel putin 5-6-8 masini in zone relativ apropiate (sa poti vedea 2-3 pe zi) si stai cat ai nevoie, 2-3 zile, nu ai cum sa nu te intorci cu o masina. La 10-11k iti gasesti un S60 2007-2008 trasnet cu piele si tot cum era ala de la MS de vroiai sa-l iei initial si era 14k

Daca iti iei de aici ia-ti doar ceva cumparat de aici nu tot asa aduse, doar ca e greu sa gasesti asa si sa fie si ok.

Spor

PS: de exemplu asta mi se pare beton:

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?lang=en&id=155486725&pageNumber=3&__lp=55&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&makeModelVariant1.makeId=25100&makeModelVariant1.modelId=28&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&fuels=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2007-01-01&negativeFeatures=EXPORT

Share this post


Link to post
Share on other sites

am verificat la service , azi , masina volvo s80 2,4 D .

are 53.000 km reali , din 2004

sa mori nu alta ...

am identificat defecte , recomandare sa fac distributie , piesele ok din punctul meu de vedere , ca pret ....

daca maine proprietaru bate palma pe pretul oferit de mine , batem palmaaaa.....

foarte fain este ca am o lista de defecte si preturi pentru toate , astfel incat pot deja sa stiu costurile pentru a avea o masina ok ...

din toate piesele , culmea ce mi s-a parut scump , o macara de geam fata - sofer , la 1450 ron , tva inclus , in rest totul mi se pare ok ca preturi pentru un volvo .

Corect taxa de inmatriculare este mare dar ai sanse sa o recuperezi. Taxa este mare oricum, chiar si pentru 1600cmc amarati ai mei am dat 600 eur. Pe de alta parte pe legea noua daca cumperi chiar si din tara o masina pentru care nu s-a platit taxa (inmatriculata inainte de 2007 de exemplu) atunci o vei plati.

Eu pe vremurile astea nu mi-as lua mai mare de un 2.0D decat daca as avea enorm de multi bani, ceea ce nu am, pt ca la rca si impozit anual, inclusiv consum, e diferenta destul de mare si pe nebunii astia de la conducere nu stii ce-i mai trasneste mintea peste inca juma de an cu impozitele si alte taxe ce o sa mai inventeze, plus ca s-ar putea ca la un moment dat sa schimbe legea cu taxa anuala in functie de CO2 si atunci o sa te rupa, legea actuala nu o sa reziste mult ca nu prea se mai pot vinde masinile vechi. Eu cand imi cautam nu am reusit sa gasesc nimic de incredere aici, si alea cateva erau prea scumpe asa ca am plecat sa mi-o iau singur. Cele 2 erau doar 2 exemple, cand pleci iti faci o lista de cel putin 5-6-8 masini in zone relativ apropiate (sa poti vedea 2-3 pe zi) si stai cat ai nevoie, 2-3 zile, nu ai cum sa nu te intorci cu o masina. La 10-11k iti gasesti un S60 2007-2008 trasnet cu piele si tot cum era ala de la MS de vroiai sa-l iei initial si era 14k

Daca iti iei de aici ia-ti doar ceva cumparat de aici nu tot asa aduse, doar ca e greu sa gasesti asa si sa fie si ok.

Spor

PS: de exemplu asta mi se pare beton:

http://suchen.mobile...Features=EXPORT

multumesc pentru sfaturi . sunt foarte ok .

insa ... am vazut-o pe asta cu defecte si calitati , :hello2: , e dragoste la prima vedere , nu e cea mai buna , asta o stiu , dar o vreau , de ce ? habar nu am :smile:)

Edited by westpoint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie sa te sperii chiar asa,piese gasesti si SH la baieti aici pe forum si la preturi rezonabile.

Spor la achizitie!!!Imi pare bine ca de la S40 ai ajuns tocmai la S80 :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu ma gandeam ca s80-ul, fiind mai rar prezent decat s60/v70, ar fi mai costisitor de intretinut, respectiv mai scump la piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper ca in aceasta seara sau maine sa bat palma , se aude ca legea este deja promulgata si sper sa nu-mi strice planurile .

daca o iau o las o saptamana in service sa ii faca de toate inclusiv revopsit genti , revopsit elemente caroserie

stie cineva ceva de macara geam sofer de ce este asa scumpa la 1450 ron ? aproape ca egaleaza ca pret distributia :(

eu ma gandeam ca s80-ul, fiind mai rar prezent decat s60/v70, ar fi mai costisitor de intretinut, respectiv mai scump la piese.

haideti sa postez deviz ca sa le gaseasca , cine mai cauta ca mine , informatii :

placute frana fata / set - 220 ron

rezervor parbriz lichid - 210 ron

tampon motor superior - 333 ron

filtru aer - 82 ron

filtru polen - 156 ron

filtru carburant - 156 ron

kit distributie - 790 ron sau 600 ron

pompa apa - 345 ron sau 180 ron

disc frana fata - 473 ron

curea accesorii - 203 ron

rola intinzatoare - 430 ron

rola trecere - 195 ron

macara stanga fata - 1423 ron !!!!

Edited by westpoint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandare de schimbare distributie la 53.000? Nu e un pic "overkill" ? :)

Referitor la macarale, sincer iti recomand ca inainte de a da banii, macar ca idee sa verifici (sau chiar sa schimbi) ghidajele de plastic de pe sine (ajung cam la 10 RON bucata si se potrivesc si de la BMW seria 3) -> Iti recomand acest lucru deoarece si mie mi-a tras o sperietura un mega mecanic ca trebuie schimbate (nu una, 2 voia inca) si pana la urma singurel am schimbat ghidajele respecitve, toata povestea a costat 16 ron, au trecut cam 5 luni de atunci si nici urma de probleme cu macaralele. Mai exact ce simptome exista de a recomandat schimbarea macaralelor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandare de schimbare distributie la 53.000? Nu e un pic "overkill" ? :smile:

Referitor la macarale, sincer iti recomand ca inainte de a da banii, macar ca idee sa verifici (sau chiar sa schimbi) ghidajele de plastic de pe sine (ajung cam la 10 RON bucata si se potrivesc si de la BMW seria 3) -> Iti recomand acest lucru deoarece si mie mi-a tras o sperietura un mega mecanic ca trebuie schimbate (nu una, 2 voia inca) si pana la urma singurel am schimbat ghidajele respecitve, toata povestea a costat 16 ron, au trecut cam 5 luni de atunci si nici urma de probleme cu macaralele. Mai exact ce simptome exista de a recomandat schimbarea macaralelor ?

nu a recomandat mecanicul macaraua .... geamul coboara 3 cm si aplecat intr-o parte , eu am luat cea mai rea varianta mai ales ca , cu acelesi simptome am schimbat o macara la o alta masina ..;... voi verifica varianta ghidaje , multumesc .

distributia nu e schimbata din 2004 sau cel putin nimeni nu afirma ca s-a schimbat ...

Edited by westpoint

Share this post


Link to post
Share on other sites

He he he .....stai sa vedem daca iti suna cunoscut : geamul coboara pana la un anumit punct, dupa care o ia razna, coboara stramb, pe o parte doar, si cu un zgomot metalic ca si cum ar sta sa sparga geamul cumva ? la fel face si la urcare, dar daca il presezi cu mana, isi da drumul pana la urma si urca? :smile: Daca suna cunoscut, atunci sunt 90% sigur ca e vorba doar de ghidaje :smile:

Legat de distributie, acum fiecare merge la risc, personal, la D5 tot din 2004, se schimba la 160.000 km sau 10 ani (conform manualului)...nu stiu care sunt timpii recomandati de producator pt un S80, 2.4D din 2004 dar mi se pare putin de tot 55.000de km. Personal, la 118.000 km nu au vrut sa imi schimbe distributia in reprezentanta motivand ca e mult prea devreme, dar multa lume o schimba inainte de timp...alegerea e a fiecaruia aici si mai ales in functie de cat de sigur este fiecare pe nr de km din bord.

Edited by Patrichi_Mihai

Share this post


Link to post
Share on other sites

He he he .....stai sa vedem daca iti suna cunoscut : geamul coboara pana la un anumit punct, dupa care o ia razna, coboara stramb, pe o parte doar, si cu un zgomot metalic ca si cum ar sta sa sparga geamul cumva ? la fel face si la urcare, dar daca il presezi cu mana, isi da drumul pana la urma si urca? :smile: Daca suna cunoscut, atunci sunt 90% sigur ca e vorba doar de ghidaje :smile:

Legat de distributie, acum fiecare merge la risc, personal, la D5 tot din 2004, se schimba la 160.000 km sau 10 ani...nu stiu care sunt timpii recomandati de producator pt un S80, 2.4D din 2004 dar mi se pare putin de tot 55.000de km. Personal, la 118.000 km nu au vrut sa imi schimbe distributia in reprezentanta motivand ca e mult prea devreme, dar multa lume o schimba inainte de timp...alegerea e a fiecaruia aici si mai ales in functie de cat de sigur este fiecare pe nr de km din bord.

iti dai seama ca verific ghidaje si nu arunc banii , mai bine iti dau tie o bere ....

in principiu indiferent de situatie , schimb distributia , sa fiu sigur ... nu mi se pare o avere

la geam eu am mai vazut cazuri cand se rupe partial cablu macaralei si agata .

Edited by westpoint

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crede-ma nu e nimic in neregula in a schimba distributia in acest moment si iti inteleg perfect ideea de "play it safe", doar mi s-au parut putini acei 55.000 km :)

Cu ghidajele e cea mai simpla abordare, gasesti si un tutorial cu poze aici - nu e scris de mine, e link extern dar am mai adaugat eu cateva observatii, nu mai zic ca e destul de simpla operatiunea iar mai mult de o ora maxim nu dureaza.

Vad ca nu a mentionat nimeni urmatoarele aspecte care e bine sa le stii inainte de a da banii, decat sa le afli dupa si eventual sa fii dezamagit :

-nu poti baga cd-uri cu mp3-uri, doar cd-uri cu track-uri audio (schimbatul cu un mp3-player e mai dificil dar poti cumpara totusi un adaptor pt ipod si apoi citeste mai orice format)

-daca masina are sistem de navigatie, nu prea ai ce sa faci cu el in Romania si nu, asa stock cum este, nu poti viziona filme pe el :) - daca nu ma insel, nici nu exista inca hartile pt RO pt generatia noastra (s60/80 2004) - la fel, adaptorul respectiv imbunatateste acest aspect.

Personal, nu m-au deranjat nici unul din cele de mai sus, dar la cat de plin e forumul de intrebari legate de ele, e bine sa le cunosti inainte de a achizitiona aceasta superba masina :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce pret ai gasit o?Totusi din ce ai enumerat acolo ca probleme mi se par cam ciudate pt o masina cu km aia. Rezervor parbriz??? A fost lovita? Revopsire elemente?

Cele mai bune preturi le are roberto de pe forum.Fa i o lista sau suna l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce pret ai gasit o?Totusi din ce ai enumerat acolo ca probleme mi se par cam ciudate pt o masina cu km aia. Rezervor parbriz??? A fost lovita? Revopsire elemente?

Cele mai bune preturi le are roberto de pe forum.Fa i o lista sau suna l.

da , masina a fost lovita fata dreapta , fara lonjeroane sau alte elemente importante . schimbat aripa , bara fata , radiator si rezervorul de lichid are o mica fisura - lipita , dar nu e ok .

toate astea au fost gasite de mecanici si tot ei mi-au dat ok-ul ca nu este ceva de speriat lovitura din trecut .

mecanicii sunt de incredere , au contracte cu mine pe alte masini .

revopsire elemente , da .... pe masina sunt zgarieturi spate , clar nu pot fi rezolvate cu polish . pe plafon sunt doua zgarieturi , a cazut ceva pe ea si nu pot fi altfel reparate .

vreau sa intelegeti ca nu vreau sa iau un volvo si sa arate in interior impecabil si pe afara sa nu fie la fel . nu vad rostul sa iau un volvo si sa nu il fac sa arate bine .

jentile sunt roase de vreme , nu lovite , efectiv au acea vopsea argintie scorojita langa prezoane . vreau sa le vopsesc din nou , in atelier specializat

mentionez : cand spun zgarieturi nu este ceva care sa fie de speriat , dar nu arata ok ....

pretul este de 8500 euro . am ofertat mai putin fireste , va spun cat dupa ce o iau :P

Edited by westpoint

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa ce o iei sa faci niste poze before/after :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lasa nene Westpoint cateva zgarieturi...si a mea cand am luat-o avea o cheie de "prietenie" pe o parte si inca o zgarietura pe o portiera :)) Astea nu sunt probleme si chiar ma bucur ca te dovedesti a fi volvo-ist convins (exagerat de pretentios cu masina lui ;) )

Nici nu stiu ce sa iti mai spun in afara de a-ti ura succes in a bate palma si a o aduce acasa.

Ar fi o idee daca mai poti, sa ii faci macar o diagnoza interna () si daca e cazul sa o pui pe tester sa vezi ce erori i-au mai ramas.

Numai bine, succes! si sa speram ca revii cu poze

Share this post


Link to post
Share on other sites

...pretul este de 8500 euro . am ofertat mai putin fireste , va spun cat dupa ce o iau :P

Mai straduieste-te putin, caci dupa parerea mea e loc si de mai bine : masina usor lovita, zgarieturi, iar dupa ce intra taxa in vigoare, va trebui sa scada pretul, caci altfel nu i-o mai ia nimeni.

Hai, ca se poate...

Bafta !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

din cate stiu eu taxa este deja in vigoare... si te-ar costa in jur de 1700-1800 euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now