mariuspau

HU 850 - mesaj: cd error

20 posts in this topic

Salutare! Am si eu o problema cu unitatea HU 850. Imi arata mesajul cd error si nu vrea sa imi dea afara nici cd-urile care sunt inauntru nici sa primeasca altceva. Totusi se aude un zgomot in interiorul unitatii insa nu misca cd-urile si nici nu ia comanda de eject, in continuare aparand cd error. Am demontat unitatea, am desfacut-o si la prima vedere nu are nicio rotita stricata sau ceva deplasat. Am eliminat 2 cd-uri, cele de la suprafata si a mai ramas unul singur insa mi-a fost teama sa il scot si pe cel din urma pentru ca era prins in angrenajul sistemului si ma gandeam sa nu deplasez de pe pozitii piesele ca sa fac un rau si mai mare. Am montat unitatea insa imi apare aceeasi eroare si in continuare se aude un zgomot ca si cum ar incerca sa miste cd-urile inauntru insa fara niciun efect. Cunoasteti pe cineva care se pricepe cu adevarat la resincronizarea magaziei si la identificarea eventualelor componente defecte ? Va rog sa ma ajutati cu ceva recomandari, sfaturi, pareri. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De reparat slabe sanse deoarece daca face zgomot si da CD eror s-a defectat liftul (mecanismul) si nu prea stiu pe cineva sa repare asa ceva.Daca nu reusesti nici cum poti sa ma suni sa-ti dau altul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare! Am si eu o problema cu unitatea HU 850. Imi arata mesajul cd error si nu vrea sa imi dea afara nici cd-urile care sunt inauntru nici sa primeasca altceva. Totusi se aude un zgomot in interiorul unitatii insa nu misca cd-urile si nici nu ia comanda de eject, in continuare aparand cd error. Am demontat unitatea, am desfacut-o si la prima vedere nu are nicio rotita stricata sau ceva deplasat. Am eliminat 2 cd-uri, cele de la suprafata si a mai ramas unul singur insa mi-a fost teama sa il scot si pe cel din urma pentru ca era prins in angrenajul sistemului si ma gandeam sa nu deplasez de pe pozitii piesele ca sa fac un rau si mai mare. Am montat unitatea insa imi apare aceeasi eroare si in continuare se aude un zgomot ca si cum ar incerca sa miste cd-urile inauntru insa fara niciun efect. Cunoasteti pe cineva care se pricepe cu adevarat la resincronizarea magaziei si la identificarea eventualelor componente defecte ? Va rog sa ma ajutati cu ceva recomandari, sfaturi, pareri. Multumesc!

salutare...

Exact aceeasi problema o am si eu

Pana azi mi-a functionat unitatea de CD dar azi cand am pus un cd in unitate a mers putin si cand am vrut sa dau eject mi-a aparut pe screen CD ERROR.

Am patru cd-uri inauntru si cum spune mariuspau nu ma vrea sa dea nici un cd afara dr se aude totusi un zgomot inauntru.

Chiar ar putea sa se defecteze liftul asa...dintr-o data?

Ce as putea sa fac, trebuie inlocuit liftul sau toata unitatea?

Multumesc, stima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@cndusa vezi ca ai gresit topicul, aici se discuta de HU850 iar tu ai HU803, la tine este un CD agatat la iesire, trebuie doar sa-l ajuti sa iasa impingandu-l cu alt CD (vezi sa nu-l bagi inauntru) .

La HU850 este o mare problema cu cd changerul iar acesta nu se poate repara . Iar de stricat se strica numai cand ramai fara curent la masina . Nu am intalnit nici unu care sa se strice din senin, pur si simplu cand ii dai curent se strica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica , daca schimb bateria trebe neaparat sa fac in asa fel incit masina sa nu ramina nici un moment fara curent ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica , daca schimb bateria trebe neaparat sa fac in asa fel incit masina sa nu ramina nici un moment fara curent ?

Este recomandat ca atunci cand se intrerupe alimentarea total(se schimba bateria,se iau bornele,etc.)pe cat posibil trebuie sa nu fie in magazie nici un CD deoarece in momentul realimentari magazia isi face un ciclu complet de verificare si se poate bloca daca are CD-uri in ea (nu este regula dar pt. a evita o defectiune a liftului....)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersic ! la mine bateria da semne de neliniste...si e putin confuza ... :)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi place sa-l contrazic pe Sandro DAR din pacate aceste magazii sunt atat de proaste incat nu tin cont daca ai sau nu CD-uri inauntru, pur si simplu este dupa noroc. Mie mi-a picat o magazie goala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca reusesc , atunci cind schimb bateria, sa NU las masina fara curent, se mai intimpla ? Adica e posibil sa se intimple ?

Mentionez ca pina acum n-am avut probleme cu HU 850-ul....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu se mai intampla .

Totusi poti sa traiesti si fara magazie de CD-uri, eu am tot HU-850 si nu am magazie de cd-uri, nu am murit inca, ba chiar se aude foarte bine si radioul . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum eu n-o folosesc, fii-mea o foloseste. Insa e ok sa pot s-o folosesc, nu ?

Eu ascult radio si ascult cd DOAR cind merg foarte tare. nici 1500 km n-am folosit-o (din 152.000 km)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine nu scoate cd-ul afara si apare cd error cand e frig afara si masina e neinzalzita. Apas pe eject si ii dau un pod de palma in zona de intrare-iesire a cd-ului. Incearca...la mine functioneaza. Asa am scos si 2 cd-uri care erau inauntru datorita unui bun prieten :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E vorba de alt tip de magazie de CD-uri, la cele cu 6 CD-uri este alta problema, nu merge cu palma, piciorul sau ciocanul . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu bat vina pe marginea de cauciuc pe unde intra cd-ul. Cand e frig se intareste si nu mai scoate cd-ul. Cand sunt peste 5 grade C n-am probleme.

ps: Chiar daca n-ar merge....eu as incerca si cu 2 poduri de palme. De stricat nu ai ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca nu se mai intampla .

Totusi poti sa traiesti si fara magazie de CD-uri, eu am tot HU-850 si nu am magazie de cd-uri, nu am murit inca, ba chiar se aude foarte bine si radioul . :D

Dar iMIV-ul? L-ai vândut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La V70 nu am IMIV si nici nu ma invrednicesc sa-mi pun un AUX IN .

Oricum daca nu vand V-ul o sa-i pun in vara un IMIV pt ca am si un RTI complet si e pacat de el .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan.....se poate monta pe s80-ul meu navigatia oem de la volvo...eventual si alt hu (cel cu amplificator) fara a pierde comenzile de pe volan si fara a mai instala vre-un soft ?

ps: evident ca eu nu am navi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! La mine in timpul mersului s-a defectat, pur si simplu nu mai citeste cd-urile. Am scos toate cd-urile si acum nu mai pot sa bag cd, intra si scoate de 3 ori dupa aia imi da cd error.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine nu merge pe cd-uri,nu scoate si nici nu primeste nimic...:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now