bennygalea

DVD navigatie

199 posts in this topic

slautare tutror.... Sunt proaspat posesor de volvo s 40 2005 pe care l-am cumparat din germania. am navi pe el insa dvd-ul ce il am nu acopera romania si ungaria... ma puteti ajuta careva cu informatii despre acest lucru. vreau sa va intreb daca ma puteti ajuta careva cu un astfel de dvd....

si inca ceva tot meniu meu e in germana.... ala numa in reprezentanta se poate modifica...? astia de la oradea is cam prashtie....

astept raspunsul vostru

mersi mult

benny,

oradea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Benny ....si ma bucur ca suntem  din ce in ce mai multi oradeni cu Volvo.... am si eu un V 50 2005 2.0 D....referitor la meniu...eu l-am schimbat la repr in oradea  2.6 mil lei desi in 1/2 h a fost gata, si ora de service este 60 RON !!!!...le-am spus '''sa-si faca poza cu masina ca nu o mai vad acolo'''...dar din pacate cu meniul eu n-am gasit cine sa se bage..... cu DVD-ul  eu am reusit de pe forum( dupa indicatiile pretioase ale celorlalti...pt care multumirile mele) sa fac copie si merge ....cu Romania nu am si nici nu stiu pe cineva care are pt Volvo..astept sa apara de undeva....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romania nu este inca scoasa de Navteq pt. RTI(desi ridicarile topografice le au facute)....deci nu ne ramane decat sa asteptam. Eu am incercat sa adaptez o alta harta cu Romania...Dar la un moment dat am renuntat ca nu am mai avut timp.... Si mi-am cumparat PDA asa ca prea curand nu o sa mai "sparg" harti.... si nici alte sisteme pentru masina. Mi-am rezolvat problema cu Mel-Bus-ul sa am mp3 si tvtunner asa ca alti nervi nu mai am de masina asta. La un moment dat m-am apucat de codurile Ir pentru HU dar ma costau prea mult experientele asa ca....la fel am renuntat... Referitor la ora de Service, eu cred ca pretul e bun, la Tm costa 100Ron ora fara T.V.A. Cel mai ieftin am gasit un atelier in Deva unde este 50Ron/ora. Joi merg la Szeghet pt. o problema mai complicata.... unde ora manopera este 16.5 E. Cred ca si la voi tot asa se calculeaza ora manopera + alte modificari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

si eu sunt in aceeasi situatie. Am un S40 din 2005 cu navi dar nu gasesc harta pentru romania.

astaz am descoperit ceva foarte interesant dar nu stiu sigur daca este compatibil cu modelul meu

http://www.volvocars.com/salesandservices/maintenance/RTI/RTI_2007q2_MMM2.htm

ce ziceti? merge?

P>S>  -  >:( nu merge, acum am vazut lista masinilor compatibile...v70, xc70, s80

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romania nu este inca scoasa de Navteq pt. RTI(desi ridicarile topografice le au facute)....deci nu ne ramane decat sa asteptam. Eu am incercat sa adaptez o alta harta cu Romania...Dar la un moment dat am renuntat ca nu am mai avut timp.... Si mi-am cumparat PDA asa ca prea curand nu o sa mai "sparg" harti.... si nici alte sisteme pentru masina. Mi-am rezolvat problema cu Mel-Bus-ul sa am mp3 si tvtunner asa ca alti nervi nu mai am de masina asta. La un moment dat m-am apucat de codurile Ir pentru HU dar ma costau prea mult experientele asa ca....la fel am renuntat... Referitor la ora de Service, eu cred ca pretul e bun, la Tm costa 100Ron ora fara T.V.A. Cel mai ieftin am gasit un atelier in Deva unde este 50Ron/ora. Joi merg la Szeghet pt. o problema mai complicata.... unde ora manopera este 16.5 E. Cred ca si la voi tot asa se calculeaza ora manopera + alte modificari.

cum ai mp3 si tvtunner ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

As vrea sa achizitionez un kit de dezvoltare pt MOST bus (de la SMSC). Scopul e sa atasez un MacMini. E singura sansa atat timp cat bus-ul este pe fibra optica. Cu un PC in porbagaj si un linux puem avea orice....gps cu romania, mplayer, internet (am un zapp)

Daca are cineva exerienta cu dezvoltarea pe MOST bus as fi incantat de colaborare.

PS: Am repair manual pt partea electrica pt toatele modelele volvo. Problema e ca are 1.3G. Daca are cineva spatiu si bw pe un server de ftp il pot uploada pt toata lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti uploda aici.

ftp:  ftp://frauebbach.alphanet.ro
user:  volvo@frauenbach.alphanet.ro
pass:  volvoclub
ce e uplodat pe ftp, se poate vedea si pe
http://frauenbach.alphanet.ro/volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Acum mi-am luat si eu din Germania un Volvo V50  cu navigatie, dar pe dvd nu sunt Ungaria si Romania.

Dvd-ul cica e de prin 2005. Intrebarea mea este sunt harti mai noi sau nu sunt modificari esentiale la harti?

Si daca are cineva poate reusesc sa obtin si eu o copie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista pe torente (Pirate Bay, IsoHunt, etc) Volvo RTI: Estern Europe, Northern Europe, Western europe.

Eu le-am scos acum ceva timp, au peste 2 giga fiecare, nu va pot confirma ce e cu ele, ca nu am la ce sa le probez  ??? dar cred ca merita incercate. Zice pe ele ca ar fi din 2005 si 2006.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi, am gasit. O sa vad daca si reusesc sa le fac sa mearga.

am insa o intrebare: cum se poate si daca se poate adapta dvd player-ul volvo si pt vizionat filme. sau daca se poate achizitiona unul la care sa mearga si harta si filmele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi, am gasit. O sa vad daca si reusesc sa le fac sa mearga.

am insa o intrebare: cum se poate si daca se poate adapta dvd player-ul volvo si pt vizionat filme. sau daca se poate achizitiona unul la care sa mearga si harta si filmele.

Ma bucur ca l-ai gasit. Personal, nu ma pricep la ce ai intrebat dar am vazut pe forum undeva chiar un link catre un sit, unde un tip a reusit sa faca asta.

Vezi ca sunt discutii pe forum, cred ca se poate.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am S40 din 2006 cu navigatie, la reprezentanta mi-au zis ca nu exista DVD cu Romania pentru acent model de navigatie, cica a facut Navtequl doar pentru o varianta mai noua de navigatie. AM 4 DVD - uri cu vestul Europei, se opreste la granita cu Romania.

Daca are cineva solutia pentru Romania rog sa-mi dea si mie ce si cum sa fac, sa nu tin ecranul acela degeaba. AM vazut de ex la Peugeot 607 ca pe acelasi ecran mare iti arata totul, radio, gestionare motor, telefon, are intrare AV etc. La S40 e doar un accesoriu inutil in Romania, in lipsa DVD-ului necesar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu inteleg cu poate sa NU mearga acest nou DVD pe care apare si Romanica noastra pe modelele din 2005 ...2006 etc

e doar un dvd si citeam pe torentele de afara cum ca in momentul in care il introduci el iti face un update automat de soft deci care-i problema??? sau cei de la volvo incearca sa vanda tot kitul????

chiar imi ies din pepeni, dam o gramada de bani pe masini iar "nesimtitii" din reprezentante nu incarca sa ne ajute deloc. (cu precizarea ca nu toti sunt asa)  ;D.

Va rog daca aflati ceva, daca se poate face ceva anuntati...ma gasiti la gabriel_nedelea@yahoo.com

thx

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut , am citit mai sus posturile voastre si va inteleg perfect ..in ceea ce priveste navigatia si harta de est  , care dupa cum bine stiti la nemti sau din vest de oriunde ati cumpara masina  , nu este disponibila... Problema este ca referitor la RTI si compania cu care lucreaza volvo pe navigatii inca nu au terminat de incorporat si harta Romaniei , sincer m-am interesat ,ca si eu sunt in aceeasi problema ,si am sunat la vreo cateva reprezentante Volvo din tara si mi-au zis ca se lucreaza , iar pe maxim septembrie - octombrie apare soft cu Romania si tradus in limba romana ..deci nu aveti ce face , puteti downloada daca vreti de pe torrente si s-ar putea ,mai mult ca sigur ,sa nu va mearga ,dar oricum Romania nu se afla printre tarile din pachetul de est..

..Asteptam ,eu cand apare mi-l achizitionez din Romania , cum il am ..discutam si facem schimburi ..:) ..

bafta ( P.S.- la nemti pachetul de EST costa 250 de euro ,dar nu avea romania inclus ) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@sifak:

man, navi pentru Romania exista la volvo dar pentru s40-ul nou...pe HDD

toate s40urile de pana in 2008 au navi pe dvd si nu vor putea utiliza harta creata pt s40-ul nou

deci....tre sa plecam din tara pentru a utiliza navigatia...ata ete

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate copia cu un programel adecvat de pe HDD pe DVD? Greu de crezut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din punctul meu de vedere hdd sau dvd tot acolo e ...tot un suport de stocare a datelor este...oricum banuiesc ca navi-ul are o mica memorie volatila gen RAM....teoretic nu ar trebui sa conteze pe ce suport se stocheaza date ar trebui sa fie transferabile de pe unu pe altul fara probleme....la urma urmei este tot o secventa de biti, prea putin conteaza de unde este citita...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A reusit cineva pana la urma sa puna harta Romaniei pe modelele din 2005?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar a aparut pe torrenti DVD cu harta RO inclusa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva noutati in legatura cu DVD-urile cu Romania pe GPS-urile VOLVO 2005 - 2006? In Oradea un tip foarte sigur pe el a zis are si rezolva cu 200 eur, din pacate nu putea pe loc iar eu eram in trecere......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum harta Romaniei deocamdata am auzit ca e foarte slaba.

Oricum din punctul meu de vedere, e cam scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nimeni nu poate da un raspuns referitor la harta Romaniei? Nu are nimeni asa ceva??? Sau macar un dvd pentru filme montat pe ecranul navigatiei? Impresia mea este ca sunt si multi care intra pe acest site doar sa culeaga informatii, iar daca stiu chestii care ar fi de interes general le tin doar pentru ei(din egoism). Halal solidaritate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now