zack

Apa in partea dreapta a pasagerului din fata

111 posts in this topic

Capacul de la filtru de polen are o garnitura, lipsa ei ori imperfectiunea in etansare poate lasa apa sa se scurga pe capacul de sub torpedou si apoi direct in habitaclu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

are garnitura, nu iese pe acolo ci pe la motor...sau mai sus de acesta. S-o ia naiba. in cel mai rau caz daca nici cu bumbi originali nu scap de problema o umplu de silicon si gata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtunul ăla l-ai verificat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu. Doar am apasat pe el :D N-am avut timp de masina...proiectele de la facultate ma omoara... Cred ca duminica ma apuc de ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai vrut Politehnica :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca apa intra si dupa aplicarea bumbilor originali. Apa intra prin gura ventilatie sub forma de STROPI. Ceva idei? Ma gandesc sa lipesc cu silicon ornamentul de plastic de la stergatoare cu cel de plastic pentru colectarea apei (care are 2 planii in stanga si in dreapta), sa pun niste garnituri la ornamentul de plastic de la stergatoare...sa....

ps: Ornamentul (cel cu 2 planii) trebuie sa intre fest in tevile de colectare a apei ? Asta este marea mea dilema...pentru ca la mine mai ramane 1 cm intre "palnie" si teava de scurgere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva e putred aici...acum apa se prelinge pe furtunasul de scurgere a apei de la motorul climatizarii. Cred ca ma duc la mecanicul meu ca deja m-am plictisit... Mai verific daca e infundata gaura de scurgere de la motorul climei si imi bag picioarele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai multă grijă la limbaj, te rog!

Nu-mi vine să cred că încă n-ai verificat acel furtun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am dat jos si am suflat...a iesit praf de pe el. S-ar putea sa fie infundata scurgerea de la furtunas....si totusi credeti ca ar trebui sa ajunga apa la motoras? Eu inca tot nu inteleg cum ajunge apa sub forma de stropi pe gura ventilatorului. Am mai pus la incercare 3-4 persoane (care au stat langa mine cand mesteream) si pana acum toate ideile au fost proaste...cu rezultate partiale.

Acum ceva zile am spalat masina...nu a intrat apa....si m-am bucurat ca fata mare. Cand ajung in parcare am sesizat ca a intrat.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scurgerea de la motorul climei nu este infundata. Azi cand am spalat-o n-a intrat apa. Ramane de vazut ce si cum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack ,ai verificat cum ti-am zis, parbrizul sa nu se fi dezlipit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e dezlipit parbrizul.Am verificat. Apa intra cand bag jetul la scurgerea de pe partea dreapta si intra pe la gura de la ventilator. Apa intra prin "stropire". Am ajuns sa pun si silicon intre parbriz si ornamentul de plastic de la stergatoare in speranta obtinerii unui rezultat....

ps: ca sa fie toate bune mi-a mai lasat niste zgarieturi azi una cu un logan....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu prea ai cum sa bagi apa acolo, nu cumva ai lipsa bordura de plastic de la admisia de aer . Daca ai capota inchisa este imposibil sa ai apa acolo .

Sau mai este o varianta, ai scurgerile infundate iar apa trece peste bordura si intra in admisie . .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bordura aia o am. Cand o pun...palniile bordurii nu intra fest in scurgeri...ci ramane aprox 1 cm pana la scurgeri. e normal?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara poze este greu de elucidat, eu stiu cum e la mine pt ca am schimbat senzorul AQS si am vazut cu arata tot sistemul de drenaj de sub parbriz .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa incerc azi sa postez niste poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spuneam...pozele.

Nu merge sa incarc celelalte poze. O sa incerc mai pe seara...

post-621-0-07853200-1335530923_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ajungi la o intalnire si vedem mai multi cum sta treaba

Din atatea capete.... o iesi ceva bun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma am reusit sa incarc pozele.

post-621-0-80441100-1335541818_thumb.jpg

post-621-0-72622700-1335541826_thumb.jpg

post-621-0-67959000-1335541834_thumb.jpg

post-621-0-64955200-1335541841_thumb.jpg

post-621-0-12392800-1335541849_thumb.jpg

post-621-0-75949600-1335541855_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

As dori si eu niste scheme cu ansamblul ventilatiei si cu scurgerile de apa ale masinii. Am cautat pe internet dar fara succes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca tu dai cu jetul si bagi apa direct in ventilator, incearca sa nu mai dai cu jetul in acea zona (sa nu mai insisti) si vezi daca mai curge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o scurgere (mare) care preia apa ajunsa accidental in ventilatie. La mine iese undeva la podea, sub ventilator... in dreptul piciorului drept al pasagerului.

Am vazut-o cand am bagat jetul cu apa in ventilatie. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zack, nici nu vreau sa ma gandesc ce necazuri ti-au mai facut ploile astea!!!

ps: :toothy2: :toothy2: :toothy2: !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc mult Helm. Credeti-ma ca mi-a ajuns apa pana in partea pasagerului din dreapta spate. Cum rezolv cu apa scot toata mocheta din masina si o spal....eventual o sa pun si o izolatie fonica pe podea sa fie si mai liniste. Va multumesc tuturor pentru sprijin.

Bogdan...la mine intra si cand o spal..si cand ploua....si cand.... Nu inteleg pe unde masa pe gheata intra. Adica stiu pe unde intra dar nu inteleg cum ajunge apa prin gura ventilatorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa te gasesti cu un coleg cu alt S80 si uita-te la el ce si cum vine si poate reusesti sa ii dai de cap odata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now