zack

Apa in partea dreapta a pasagerului din fata

111 posts in this topic

Din poze vad ca este la fel ca la V70-ul meu, nu vad nimic necurat.

Sa nu curga pe la parbriz .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca apa curge pe la imbinarea parbrizului cu ornamentul de plastic de sub stergatoare. Acolo pentru imbinare este o "garnitura" de plastic care dupa parerea mea nu etanseaza...si totusi eu i-am pus acolo silicon...este foarte dubioasa treaba. Nu imi lipseste nimic. Din cate imi aduc aminte....cand mi-au dat jos parbrizul piesa 15 (draining channel) nu era pusa pe pozitia ei (avand 2 picioruse de ghidaj). Eu le-am pus cu piciorusele de ghidaj cum trebuie. Poate ca eu pun decalat cu 1-2mm ornamentul de plastic de sub stergatoare fata de piesa 15 (draining channel). O sa vad maine cand o sa am timp sa ma mai uit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Zack, eu cred ca-ti intra apa care se strange in locul unde se afla mecanismul stergatoarelor. Daca vrei sa-mi faci o vizita, poate te rezolv ca si data trecuta :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu....nu stiu ce intra dar sunt la limita rabdarilor. Am incercat sa dau in stanga si in dreapta ornamentul de plastic de la stergatoare....cu rezultate partiale. De aici tind sa cred ca e vorba de cum cade ornamentul de plastic de la stergatoare pe "jgheabul" de dedesubt (adica piesa 15- draining channel). Azi am constatat ca mi-a ajuns apa pana in spate dreapta....si a inceput sa miroasa ca naiba mocheta. Zilele astea ma apuc sa o dau jos dupa care vorbim Andu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deh mai Zack asa e vremea la Londra, ploua de o luna :D

Totusi vad (din poze) ca nu este nimic anormal la admisia de aer, esti sigur ca parbrizul este bine lipit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizul daca l-ai inlocuit e posibil sa nu fie dat cu grund uv iar soarele l-a dezlipit.Multa bafta Zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-a cam pus nervii la incercare vremea asta! Incearca totusi sa apesi pe parbriz si vezi daca pe margine scoate bule cu aer!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am spalat masina cu gura ventilatiei astupata de o punga (care nu avea sparturi) si am lasat-o odata in ploaie cu un fund de lemn deasupra gurii de ventilatie. N-a intrat GRAM de apa. Sunt sigur ca nu este parbrizul. Problema mai mare este ca sunt prins cu examenele astea si nu am cum sa mesteresc la ea....si cu toate astea maine incerc sa fac cumva sa ii scot toata mocheta deoarece pute si mi-e frica sa nu o ia rugina. (totusi rugina nu cred ca o ia dar mi-e teama totusi).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rugina ? la Volvo ? :laughing6:

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa moara de ras Bunicu' daca vede asta! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina Bunicului are aproape 30 de ani si sunt sigur ca nu are rugina pe podea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca e facuta in tara fierului....dar mi-e doar teama. Acum nu-mi mai e :P . As vrea cu ocazia scoaterii moechetei (pe langa spalatul mochetei, uscatul, etc) as vrea sa mai pun un strat de izolatie fonica pe podea. Ce-mi recomandati sa folosesc? Astept pareri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta inseamna sa scoti tot interiorul! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu scoate mocheta, spal-o bine si usuc-o! Poti sa-i dai o mana de teroson :D!

Asta ca sa se aseze mocheta bine cand o pui la loc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa. Trebuie data jos bancheta spate...scoase suruburile de la scaune si saltate in sus...scoase pragurile de plastic...si cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai este de munca daca vrei sa faci ceva cum trebuie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nu la colt de strada :D - parerea mea :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandesc la o ziolatie ceva de genul : http://www.okazii.ro...live-a114359911

Cred ca o sa pun si in portbagaj. Mocheta o sa o scot la varul meu...sta la curte. Scule are...timp sa fie!!

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga un strat de teroson (vopsea insonorinzanta cauciucata)iar peste aplica niste pasla(fonomin) ....nu o sa se mai auda nimic in masina .

http://www.dragosmanea.ro/insono/

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai se usuca in cateva zile dupa care cand a pus mocheta peste nu mai miroase nimic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma incanta vopseaua cauciucata. E o munca cam murdara si daca nu imi place ceva...nu o mai pot da jos (decat foarte greu). In cel mai rau caz o sa folosesc PPE cu folie de aluminiu sau aluband. Am niste banda dublu adeziva sau o sa folosesc o solutie de la moment care seamana cu prenandezul. Daca imi va fi liniste in masina cu undeva la 20% mai mult ma declar multumit. Poate pe usi o sa pun ceva mai costisitor si calitativ pe viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce zici tu Zack e frectie la picior de lemn. Ori dai cu teroson, ori o lasi asa! Vrei sa meditezi in masina de vrei atata liniste?

Mai exista si varianta trei: dopuri pentru urechi (daca tot vrei liniste) ;D ;D ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

de fapt el vrea sa nu mai auda zgomote de afara

DA MUZICA MAI TARE :hello2: :hello2: :hello2: :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

de fapt el vrea sa nu mai auda zgomote de afara

DA MUZICA MAI TARE :hello2: :hello2: :hello2: :hello2:

Daca zack vrea LINISTE muzica nu e o solutie, ... asa ca taceti ... si eu cred ca

dopurile sunt mai bune :headbang: ... si ieftine, fiabile , etc. :laughing9:

sa revenim la topic : cine mai are idei la problema?

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now