wsts

consum pe timp de iarna

159 posts in this topic

Consum exagerat in Bucuresti si la mine. cred ca sare lejer de 10 si mers 90% in wee. Parca ma plimb cu camionul.

CB-ul e pe campii la consum in oras. Minte cu nerusinare. Nu sare niciodata de 7,4... cred ca asa e facut din fabrica.

In afara orasului Bucuresti -Innsbruck - Bucuresti. 6,4 arata CB-ul si tot cam 6,4 consum la pompa. De aici trag concluzia ca masina merge bine dar la drum lung.

Am renuntat sa mai merg cu ea prin oras. O iau doar cand vreau sa ma rasfat. Cred ca e si din cauza semafoarelor sincronizate impotriva miscarii. Adevarul e ca e greu sa tot urnesti 1700 kg. Nu stiu daca mergi un minut intre doua semafoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E suficient si numai 160, dac-o tine asa destul timp....

si dupa ce iesi de pe autostrada dupa 40min?pan la campulung mai este mult daca nu ma insel pe un drum national.

in fine...teoretic a mers la luat de carnet non stop

Share this post


Link to post
Share on other sites

in fine...teoretic a mers la luat de carnet non stop

Joke: Poate nu mai are permis si de aia si-a permis :D

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc-ul a mers prin oras cu un consum de 13,30-13,40 L/100 km!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum urban iarna 13% asa usurel ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multi fericiti pe aici, eu cu S40/1,6D/2006 nu prea scad sub 10%, vara chiar pe la 13%cu AC, iarna creste mult cand stau sa o curat sau se circula f. incet. La drum 5-6% mers economic, forjata sare de 6%. Pe bord imi arata foarte bine consumul mediu, am facut mai demult o socoteala si a iesit perfect (media motorina alimentata/8000 km).

As vrea eu o cutie automata ........ ca tot s-a discutat anterior. Aveam Audi 5000 automata, cine manca inghetata si shaorma la volan? Acu nu pot ca trenuie sa mestec la viteze. Cu Audi ala ajungeam si la 20% iarna in oras, afara sub 10% niciodata.

pe cine numesti fericiti?Mi se pare ca ai pus problema ca al tau mananca mult.Din ce ai precizat si comparand ce au zis si restu mi se pare ca esti printre fericiti cum de altfel este si roberto :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea ,tot 2.0 dar din 2004,tot un 7.2 arata in bord cu AC pe auto...Ce-i drept eu merg mult pe varianta,in drum spre munca,deci e un consum oarecum mixt...In realitate insa, cu un plin, fac cam 500km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea ,tot 2.0 dar din 2004,tot un 7.2 arata in bord cu AC pe auto...Ce-i drept eu merg mult pe varianta,in drum spre munca,deci e un consum oarecum mixt...In realitate insa, cu un plin, fac cam 500km...

Tu vorbesti serios? Eu cu un plin am facut 550 km in mediul urban si nu am mers linistit! Probabil as trece de 600 km daca as merge temperat :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce inseamna plin la fiecare?La mine cand arata ca mai pot face cam 50km pe CB, am facut plinul pana n buza si a intrat cam 45l.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Xc-ul a mers prin oras cu un consum de 13,30-13,40 L/100 km!

Mai Andu,eu stiam ca tu ai dizal,nici decum benzina :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Andu,eu stiam ca tu ai dizal,nici decum benzina :P

Salut Caludiu! Ce vrei sa zici? Am consum mic sau mare?

Ce inseamna plin la fiecare?La mine cand arata ca mai pot face cam 50km pe CB, am facut plinul pana n buza si a intrat cam 45l.

Eu am facut plinul pana in buza, am resetat km in bord si dupa ce am intrat pe rosu am alimentat tot pana in buza! Nu mai tin minte cati litri au intrat, parca peste 60L :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

111km/h media la km aia intre bucale si campulung?Ai mers numa cu 200 pe autostrada?

140/160 pe autostrada si 80/100/110 pitesti campulung. nu uita ca are totusi 165 cai (sau a avut) ,iar cu cauciucurile de iarna am si eu garda mai mare la sol si pot zburda linistit peste gropile dintre Pitesti si Campulung.

sunt doar 50 km intre pitesti si campulung dupa ce cobor de pe autostrada. fac cam 80 minute de la Campulung pana la primul semafor din militari,langa scoala de soferi,sau liceu ce o mai fi) si tot atat, daca nu si mai mult pana la Foisorul de Foc :smile: :smile:, :smile: Distanta totala dintre case 177 km. Ultimii 7-8 sunt mai grei....

Joke: Poate nu mai are permis si de aia si-a permis :D

Mai usor fratilor ca dupa 2 ani de stat pe bara abia l-am recuperat in toamna 2011........

Edited by zippy

Share this post


Link to post
Share on other sites

140/160 pe autostrada si 80/100/110 pitesti campulung. nu uita ca are totusi 165 cai (sau a avut) ,iar cu cauciucurile de iarna am si eu garda mai mare la sol si pot zburda linistit peste gropile dintre Pitesti si Campulung.

sunt doar 50 km intre pitesti si campulung dupa ce cobor de pe autostrada. fac cam 80 minute de la Campulung pana la primul semafor din militari,langa scoala de soferi,sau liceu ce o mai fi) si tot atat, daca nu si mai mult pana la Foisorul de Foc :smile: :smile:, :smile: Distanta totala dintre case 177 km. Ultimii 7-8 sunt mai grei....

Mai usor fratilor ca dupa 2 ani de stat pe bara abia l-am recuperat in toamna 2011........

nu stiu traseul ca nu sunt din zona.mi se parea cam mare viteza medie pt romania.

2 ani?motiv?

Salut Caludiu! Ce vrei sa zici? Am consum mic sau mare?

Eu am facut plinul pana in buza, am resetat km in bord si dupa ce am intrat pe rosu am alimentat tot pana in buza! Nu mai tin minte cati litri au intrat, parca peste 60L :D :D :D

de aia ziceam de plinuri ca la s40 in bucale cu 500km pe iarna si aprox 45l nu mi se pare consum mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand zic plin nici eu nu stiu exact cati litri...rezervorul este de 44l...alimentez de obicei cand mai arata vreo 70-100km ramasi de percurs..in ceea ce priveste plinul eu prefer sa nu imi bage pana in buza,ci doar pana la primul clanc..dar uneori uit sa le zic si baga pana in buza cred....Apropo cam cati litri intra dupa primul clanc pana in buza?Ca idee un plin la mine ajunge vreo 240 ron cu motorina aia mai buna de la OMV...

Share this post


Link to post
Share on other sites

6.3 constanta - bucuresti - universitate- ploiesti.

polei pe ultimii 60-70 km dinspre bucuresti, pe a2.

viteza medie constanta -ploiesti 84 km/h.

Azi am facut drifturi pe a2 cit pentru 3 luni de iarna. (adica 5-6-7 reprize de cite 2-3 minute fiecare, la 80-100 km/h. Pentru restul exista master card)

Derapaje continuue timp de peste 150 secunde. cind stinga , cind dreapta. Imi venea sa ma intorc la constanta s-o iau de la cap !

stiu ca au fost peste 150 de secunde pentru ca vorbeam la telefon cu mama (imi spunea sa am grija cum conduc ca ea a auzit la televizor ca e rau), si , la sfirsit, telefonul arata durata convorbirii....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand zic plin nici eu nu stiu exact cati litri...rezervorul este de 44l...alimentez de obicei cand mai arata vreo 70-100km ramasi de percurs..in ceea ce priveste plinul eu prefer sa nu imi bage pana in buza,ci doar pana la primul clanc..dar uneori uit sa le zic si baga pana in buza cred....Apropo cam cati litri intra dupa primul clanc pana in buza?Ca idee un plin la mine ajunge vreo 240 ron cu motorina aia mai buna de la OMV...

Cand zic plin nici eu nu stiu exact cati litri...rezervorul este de 44l...alimentez de obicei cand mai arata vreo 70-100km ramasi de percurs..in ceea ce priveste plinul eu prefer sa nu imi bage pana in buza,ci doar pana la primul clanc..dar uneori uit sa le zic si baga pana in buza cred....Apropo cam cati litri intra dupa primul clanc pana in buza?Ca idee un plin la mine ajunge vreo 240 ron cu motorina aia mai buna de la OMV...

de la clant pan la buza mai is vro 5-7l

Share this post


Link to post
Share on other sites

@thor:Aha...

@iulirx:bag seama ca iti cam place la mare, iarna... :D ....drifturi cu tractiunea fata de pe S60?la cat de zgubilitic esti ma mir ca nu ai o masina cu tractiune spate!!?? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii va trebui apoi parc auto sa si le tina

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo, plaja la 1,6d care e? Eu urc de obicei pana undeva in 3000.

Si eu am un S40 cu 1,6D de putin timp si as vrea sa aflu si eu o plaja normala pentru schimb viteze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa schimbi astfel incat in viteza superioara sa fii ceva peste cuplul optim al masinii...parca peste 1800.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum Otopeni-Braila 5.1l medie orara 75km/h temperatura exteriora intre -11/-14 grade. Destul de bine as zice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe CB sau real?sau ambele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

-8/ - 15 grade, 177 km ,pe cb 10.4 consum, 89 km/h medie, la 2.0T.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu ultimu plin am facut 400km prin oras si mai arata ca mai pot face inca 100km...azi i-am facut plinu cu fix 40l.sa vedem data viitoare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now