alexpopeystar68

Monopolul ENEL

50 posts in this topic

Sa vedeti prestatie made Enel : contorul romanesc Comtec are un disjunctor

care nu tine la temperaturi mai scazute de - 10 Celsius si se decupleaza singur,

adica ramai fara energie electrica; asa am patit eu , trei zile am stat la 5-7 grade

in casa pana s-au hotarat sa-l scoata (disjunctorul); am dat telefoane in nestire,

fara sa primesc decat asigurari ca vine imediat o echipa ... dupa doua zile au venit

pe la ora doua cand erau -7 grade, l-au anclansat : "uite domne ca tine" si au

plecat ... iar telefoane pe bani buni (euro), cu muzica si "apelul dumneavoastra

va fi preluat in cateva momente" (de cel putin 5-10 ori, ca sa se adune eurocentii);

deabia ieri noapte au venit, i-am "atentionat' si au scos scarba aia de disjunctor ...

acum am si eu caldura (centrala nu merge fara curent!) si celelalte ... "expertii"

care imi preluau apelurile cautau sa ma convinga de faptul ca defectul se afla in

reteaua interioara si ca disjunctorul (un fel de salter cu clicket) simte ca e un

aparat sau o priza cu probleme ... aberatii pentru nestiutori ...

Enel = MONOPOL, vinde fraierilor de romani energia produsa de ... romani!!

SPAGA, SPAGA, SPAGA !!! SI VOM TRAI BINEEEEE ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://portalelectri...8228810rev2.pdf

Un intreruptor automat se mai numeste si disjunctor iar definitia cea mai potrivita este redata de normativul I7.

Notiunea de intreruptor diferential este oarecum "nepotrivita", la fel ca si notiunea de "siguranta automata". Corect spus este releu diferential care incadrat intr-un bloc de protectie cu relee electromagnetice poate indeplini rolul atat de protectie la suprasarcina si scurtcircuit, cat si la curenti de defect (cazul aparatelor electrice de joasa tensiune).

Conform definitiei din normativul I7 intreruptorul automat este acelasi lucru cu disjunctorul si contine camera de stingere si nu asigura protectie diferentiala. Exista cazuri in statii electrice cand disjunctoarele de medie tensiune lucreaza pe un circuit de protectie generala care include si protectia de sectionare, diferentiala si directionala, dar acest lucru nu are nici o legatura cu denumirea in sine a aparatului electric. Este adevarat ca disjunctorul se comporta din punct de vedere a protectiei ca o "siguranta automata" dar nu este unul si acelasi lucru deoarece prin constructie sigurantele automate de joasa tensiune pot sa nu aiba camera de stingere a arcului electric. In concluzie, "siguranta automata" are sistemul de protectie la scc. inclus conform unei caracteristici A, B, C pe cand disjunctorul este un aparat electric care poate lucra cu un set de protectii bine definite in functie de rolul in schema a acestuia.

Nu vreau sa te superi pe mine dar chiar si-a facut treaba BMP-ul ala. Daca esti nemultumit de serviciile ENEL ai oricand posibilitatea sa-i reclami la A.N.R.E. Chiar iti recomand sa faci acest lucru cand crezi ca esti nedreptatit.

Aici pe forum nu te poate ajuta nimeni cu ENEL-ul! si nu are legatura NICI CU SPAGA care o tot invoci! Nu are legatura nici cu temperatura de afara pentru ca astfel jumate de Bucuresti nu ar fi avut energie! Dar totusi au! Atunci problema nu e la ei! E cam....la tine!

pe scurt: http://forum.softpedia.com/index.php?act=attach&type=post&id=340808

Cat priveste vanzarea activelor statului.....asa este. S-a vandut aproape tot si noi platim acum!

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te inseli maestre, te inseli, SPAGA e suverana in romanica banana; de altfel

noi am mai avut o discutie si m-am lamurit cam ce crezi si "stii" (nici nu ma

interesa toata poliloghia despre disjunctoare); nu am cerut ajutor, am dorit sa se

stie ce ne poate face un monopol, cum sunt cele ce au acaparat toate utilitatile;

in ce priveste disjunctorul ala romanesc asa este cum scriu : nu tine la temperaturi

mai mici de -7 grade, intelegi? NU TINE! ca sa stii am scris, nu am nevoie de sfaturi;

materialul plastic din care este confectionat se contracta la ger si scapa clicketul,

mecanic nu electric, intelegi?

pana a dat gerul asta nu am avut probleme cu defectiuni in casa, daca poti sa pricepi...

Stii cat dureaza o bransare? daca nu stii iti spun eu stan patitul : 6 (SASE) luni!!!

Si ca sa inchei, nu iti voi mai raspunde, esti partizan al monopolului enel!

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Repet, numai la tine se contracta? Vreau sa te cred, dar NU POT! Si nu prea inteleg de ce NUMAI LA TINE NU TINE? Tot eviti raspunsul....., care e legatura cu spaga?!? Vad ca iti place sa arunci cu noroi. Ce dovezi ai? Sau trebuie sa te cred doar ca asa vrei dumneata? Iara-si nu POT!

Partizan? Ce dovezi ai? Vezi ca nu iti permit sa ma improsti cu noroi gratuit!

Daca poti argumenta afirmatiile tale te rog sa o faci pe un ton constructiv, daca nu...mai bine taci ca de filosofi sunt satul!

Imi cer scuze pentru "ton" nu vreau sa te jignesc!

Ai intotdeauna varianta sa reclami unde trebuie iar daca nu esti multumit, cine te opreste sa-ti montezi un generator?

PS: In toate judetele tarii sunt operatori unici de utilitati. Daca era Electrica crezi ca erai mai favorizat? Te rog sa fi realist si sa nu ma acuzi pe mine de partinire a unui operator de utilitati. Nu eu le-am vandut si nici nu sunt ale mele! Eu am tot contor romanesc pe stalp dar la mine nu s-a intamplat sa "nu tina". Au fost -18C in Deva dar nu am ramas fara curent. Ca nu sunt multumit de pretul/kW este cu totul si cu totul alta discutie.....

"Stii cat dureaza o bransare? daca nu stii iti spun eu stan patitul : 6 (SASE) luni!!!"

Da stiu! Si e vina mea? Daca vrei sa vedem adevarul in fata iti spun doar ca e vina lingailor de mitici de la fosta Electrica care ii pupa undeva pe Italieni! Aia! Concidatinii tai!

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite, im incalc promisiunea : esti cel mai tare din parcare!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sarcasm! Imi place! Si una si mai tare: Eu raman prost si tu cu problema in continuare! :downtown:

Edited by parola
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ultima: nu stiu cum ramai tu, dar eu am rezolvat problema(CU SPAGA!), Maestre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unchi-miu are fabrica in Bragadiru ... evident tot Enel , anul trecut a ramas de cateva ori fara curent timp de 3 , 4 zile poate mai mult , timp in care toata treaba a mers pe generatoare . Dupa reclamatii peste reclamatii si telefoane peste telefoane , a fost primit in sfarsit un raspuns , la telefon .. si anume , nu va convine , debransati-va :)) ... BTW , acum 2 saptamani a fost picat curentul 3 zile ... se arsese transformatorul din cauza unei berze , si a durat 3 zile sa-l repare enelul .. Romania :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

fara suparare, dar ce cauta acest topic la sectiunea Asociatia Volvo club -> Discutii generale ?!?

chiar uneori nu va inteleg. acest topic se inchide acum si maine va fi mutat unde ii este locul. daca exista unul pe acest forum

...

M.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"e vina lingailor de mitici de la fosta Electrica care ii pupa undeva pe Italieni! Aia! Concidatinii tai! "

@parola: poti detalia te rog ce ai vrut sa spui? sintem mai multi "mitici" pe aici ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am fost destul de explicit. Nu e cazul sa te simti vizat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut cerere la enel din 07.11.2011 si nici pana acum nu m-au bransat! Unde trebuie sa dau spaga? Cu toata stima Speedy,dar si aceste topice ne pot ajuta. Poate sunt si altii ca mine care au nevoie de informatii si consiliere din partea celor care o pot da. Multumesc si scuze daca sunt off topic volvo club.

A, si sa nu uit, adica :vand lenor balsam" este un topic bun pentru problemele care ne preocupa,iar ce ne loveste in viata de zi cu zi pe noi,colegii de sueta ,nu este. parca s-a mai discutat ce ne dorim,doar un topic strict tehnic sau si un loc de intalnire,doar vanzari si dezmembrari sau si o sueta? Deja pentru mine a fost grea revenirea dupa schimbarea interfetei si a modului de prezentare,iar incepem cu restrictii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai usor. Singura "restrictie" pe care a facut-o Shpeedy a fost sa intrebe de ce a fost postat topicul intr-o sectiune unde nu-si avea locul. S-a mutat topicul si gata, se poate discuta pina-n stele. Unde-i marea restrictie ?

Hmmmm...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zippy : cauta o firma agreata de enel si vorbeste cu ei, poate rezolvi mai repede,

eu asa am facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa dai spaga? Reclama-i la A.N.R.E. daca crezi ca aveau posibilitatea sa te branseze si nu au facut-o. Totusi o explicatie (ca e vreme rea, ca nu mai sunt stalpi.....etc) trebuia sa primesti. Aici gasesti toate obligatiile operatorilor de distributie: http://bransel.ro/wp-content/uploads/2011/12/Legea-energiei-electrice-13-din-2007-actualizata.pdf

Pana nu primeste avizul tehnic de la Enel nu poate rezolva nimic! Dupa aia poate grabi procedura fizica de bransare cu o alta firma! Conform legii trebuia sa primesti raspuns la cererea ta in maxim 30 zile.

Daca nu va invatati sa reclamati incompetenta, vom muri cu "spaga" in brate.

" @Catalin : noi suntem "concidatini" carvazica ...." Nu te mai agita aiurea ca nu ai dreptate. Ti-am spus in PM ca nu e vina celor de la ENEL ca iti cade tie siguranta, dar esti ursuz la alta opinie diferita de a ta.

O sa postez aici si ce ti-am trimis pe mail si te rog daca nu ai habar de cum iti ajunge curentul in casa, macar nu mai arunca cu noroi in mine.

"Acel "disjunctor" nu are nici o problema mecanica. Problema este ca cine ti-a facut instalatia electrica nu a facut corect priza de pamant auxiliara. Astfel, atunci cand este frig si solul ingheata, rezistenta prizei de curent creste peste 166 Ohm si actioneaza diferentialul. Cu alte cuvinte ea actioneaza corect, sa te protejeze pe tine. Firma care ti-a montat BMP-ul nu a ingropat suficent de mult tarusul prizei. De aceasta problema nu vei scapa pana nu e facuta corect priza de pamant auxiliara.

Aceasta priza de pamant auxiliara este responsabilitatea ENEL si iti recomand sa le faci o reclamatie in scris ca sa trimita firma care a executat lucrarea sa o refaca."

Share this post


Link to post
Share on other sites

MI se pare foarte corect ce zice parola. Asta e o problema comuna la multi consumatori "la casa". Mai ales daca impamintarea e sub o streasina, are acces la apa care ulterior ingheata.

Iti sare siguranta (se deconecteaza contorul) fara sa fi facut nimic anormal...si nu e vina ta ! (nu ma refer la sigurantele din casa, cele de dupa contor)

Nu toata lumea stie ce si cum... si d-aia astia de la electrica fac si ei cum fac.

Incearca cu azotat de amoniu pus linga impamintare, cite-odata merge.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum nu mai poti¨lua¨putin nul din alta parte! :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba poti da ti-l contorizeaza sau iti sare "siguranta" :evil6::evil5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx : am decuplat sigurantele automate de la tabloul din casa, deci acel diferential

nu avea nicio legatura cu priza de pamant si se decupla, dar numai in functie de

temperatura; pana in -10 gr. C functiona f bine, la -12-15 gr.C se decupla; eu am un

contor Comtec, romanesc, care e prost rau, da prost; am cunostinte care patesc la fel,

li se decupleaza la temperaturi scazute, cum am scris mai sus; enel a avut in aceasta

perioada sute de solicitari pe tema asta, am aflat din surse sigure; de altfel, cand au venit

cei de la enel, nici nu a mai fost vorba ca am defect, au scos tampenia aia romaneasca si

acum merge, am curent; ce e asa de greu de inteles? pana la -10 gr.C nu ingheata priza

de pamant? numai -2-3 gr.C si se duce dracului? hai ca e buna asta ... de ce unii dintre

vecinii mei care au contoare austriece nu au probleme? la ei nu ingheata priza aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule, dumneata faci confuzii intre priza de pamant si priza de pamant auxiliara. Priza auxiliara este la BMP (Bloc de masura si protectie) care se compune dintr-o cutie cu contor, diferential, sistem de transmisie a datelor si priza de pamant auxiliara.

Contorul nu are legatura cu diferentialul. El masoara doar energia care trece prin el. Daca pui firele in scurt fara siguranta el se invarte. Nu conteaza ca e austriac sau chinezesc!

Diferentialul se dimensioneaza in functie de puterea contractata. Daca vecinul tau are alta putere contractata are alta valoare la diferential.

Cineva, ca sa scape de tine ti-a spus ca cele romanesti sunt proaste! Total fals! Isi fac treaba exact asa cum au fost proiectate. Executia instalatiei e proasta dar nu vrei sa pricepi. E problema ta, insa repet NU ASA se rezolva problema. Acum, cineva ti-a suntat diferentialul. Deci NULA protectie. Daca se intampla ceva in instalatia de distributie, o sa ai o surpriza placuta in casa. Ai o instalatie facuta prost de la inceput, dar vad ca e greu sa accepti asta. Nu mai amesteca contorul in discutia cu protectia.

Asadar, o firma terta ti-a executat lucrarea . Cand a facut receptia Enel ori nu i-a interesat ce valoare are priza auxiliara, ori avea o valoare sub 166Ohm atunci. Constructorul (ti-a spus sau nu - nu stiu) trebuia sa te informeze ca exista posibilitatea sa ai probleme iarna. Daca le-ai spus "Vreau cat mai ieftin" atunci e limpede ca te-au lasat in pace.... si nu are sens aceasta discutie.

Cand a venit echipa din tura a suntat diferentialul. Ei nu au nici o treaba cu lucrarea aia. Nu ei trebuie sa-ti refaca priza, ci constructorul sau poti si tu, mai sapi jumate de metru si prelungesti priza cu fir de cupru de 6mm.

Fiind conditii diferite de sol, priza de pamant se executa in mai multe scheme. Cu cat e mai prost dielectricul solului, cu atat mai scump costa confectionarea prizei.

Exemplu. Daca vara ti se monteaza BMP-ul, la 20cm in sol priza de pamant are valoarea de 100 Ohm in cazul tau. Iarna insa, la aceasi adancime valoarea prizei depaseste 166ohm si declanseaza diferentialul. La vecinul tau compozitia solului este diferita, diferentialul este altfel calibrat si nu are probleme. In toate cazurile, cel mai simplu era sa arunci vina pe distribuitor. Asa se intampla atunci cand crezi ca stii ceva, dar in fapt nu stii. Dar nu asta e problema, ca nu ne-am nascut nici unul invatat. Problema e cand faci scandal si acuzi fara ca macar sa incerci sa vezi ca poate nu stii care e realitatea.

Daca vrei neaparat sa injuri pe cineva, injura statul roman. Ei au crescut timpii de interventie de la 2 ore in urban la 24 de ore. Drept pentru care toti distribuitorii au dat oameni afara ca este "timp" sa intervina. Nu e vina lor ca respecta legea.

Daca nu esti ursuz si vrei sa inveti cate ceva, iti recomand aceasta serie extraordinara de documentare despre electricitate : http://documentare.digitalarena.ro/povestea-electricitatii-01-scanteia-2011/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba poti da ti-l contorizeaza sau iti sare "siguranta" :evil6::evil5:

Daca-i legat bine oricum contorizeza dar daca prin bobina de curent trece altceva decat faza atunci mai ai o sansa! :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now