ramiro

sfat service bucuresti

43 posts in this topic

Pai cam ce ai vrea sa faci la masina?

Trebuie verificata mai amanuntit... eu nu mai am idei.

Am explicat unele simptome , si Ultima rezolvare m-a tinut pana am ajuns la Bucuresti.

E si o pompa de injectie pregatita, in caz de... dar asta dupa eliminarea tuturor problemelor electrice.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vrei tu nu exista draga Adi, un electrician priceput nu se baga sa faca o masina veche cand in acelasi timp face 5 masini mai noi si scoate de 10 ori mai mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce vrei tu nu exista draga Adi, un electrician priceput nu se baga sa faca o masina veche cand in acelasi timp face 5 masini mai noi si scoate de 10 ori mai mult .

Bogdane, un electrician priceput ii da de cap imediat! Oricine poate pune un tester pe masina (asta daca masina permite) sa vada cam pe unde ar fi problema (adica mura-n gura)!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

440-ul are mufa de diagnoza?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai, nu are mufa OBD, are un sistem rudimentar de diagnoza .

@Andu, Corect, oricine poate baga mufa in OBD, e simplu, sa interpretezi niste date e ceva mai greu . Iar sa depistezi un defect care ba apare ba dispare la o masina despre care nu se stie nimic, nu gasesti diagrame nicaieri .........este dificil mai ales pt ca a iesit fum de sub bord (candva) iar o mare parte din fire se afla sub plansa de bord . Stiu ca este usor din spatele tastaturii, este mai greu cand ai masina in fata iar afara sunt -12C .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal pt toti, stiti cumva cat cere pt o verificare pe tester?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal pt toti, stiti cumva cat cere pt o verificare pe tester?

Salut! Mai mult de 80 lei nu cred sa-ti ceara! Da un telefon sa fii sigur.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trei zile si nici macar un sfat... nu va suparati dar asta spune multe.

Bogdan, nu cunosti masina si numai sperii lumea. La seria 400 toate problemele astea pot proveni dintr-un "nimic".

Un electrician care sa verifice niste relee si un contact, nu stiu ce diagnoza i-ar trebui.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune ca nimeni nu are ce sfat sa iti dea. De ce s-ar supara cineva? Nimeni nu iti poate recomanda un service. Eu personal (si cred ca nu numai eu) te-as ajuta cu cea mai mare placere, dar nu am de unde sa scot un astfel de service. Ceea ce a spus Bogdan mai devreme, cu masini vechi vs masini noi, este cat se poate de adevarat - nu vor sa se lege la cap cand nu ii doare. Don't take it on us..

PS - ia si tu telefonul si suna la service-urile recomandate pe forum. Poate cineva se baga.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trei zile si nici macar un sfat... nu va suparati dar asta spune multe.

Adi, mai bine o faci cu mana ta, le iei prin eliminare. Daca vrei te ajut eu cand ne vedem la Penny, tu doar sa scoti listele cu volori :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune ca nimeni nu are ce sfat sa iti dea. De ce s-ar supara cineva? Nimeni nu iti poate recomanda un service. Eu personal (si cred ca nu numai eu) te-as ajuta cu cea mai mare placere, dar nu am de unde sa scot un astfel de service. Ceea ce a spus Bogdan mai devreme, cu masini vechi vs masini noi, este cat se poate de adevarat - nu vor sa se lege la cap cand nu ii doare.

Din moment ce suntem pe un forum Volvo nu am cum sa inteleg aluzii de genul, nu are obd2 poti sa o duci la taiat...

E vorba de binevointa si empatie aici; altfel suna "poti sa mergi in cutare loc sa verifice lucrurile de baza si in functie de rezultate te descurci". Daca nu fata de mine, macar de masinuta asta, care fata de modele din ziua de astazi (in ciuda sau tocmai datorita istoricului ei intortocheat) e un VOLVO si a fost fabricat ca un VOLVO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. caut si eu un service bun cu preturi acceptabile. am un volvo c 30 si din cauza combustibilului am probleme cu valva de la pompa de motorina... la volvo primus mi-au spus ca ma costa 130000.. toata treaba pompa injectie, rampa distributie motorina...cica nu pot schimba doar valva tre sa schimbe tot ansamblul... daca stiti un service bun... nu unul unde te jecmanesc toti.... va multumesc..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Incearca o vizita la Gieuroservice

Eu am devenit client fidel si cele 3 Volvo din " parc " sunt " tratate " numai la ei.

O seara buna

Share this post


Link to post
Share on other sites
salut. caut si eu un service bun cu preturi acceptabile. am un volvo c 30 si din cauza combustibilului am probleme cu valva de la pompa de motorina... la volvo primus mi-au spus ca ma costa 130000.. toata treaba pompa injectie, rampa distributie motorina...cica nu pot schimba doar valva tre sa schimbe tot ansamblul... daca stiti un service bun... nu unul unde te jecmanesc toti.... va multumesc..

Valva de pe pompa de motorina, numita si "regulator presiune motorina" se gaseste ca piesa de schimb la Bosch Diesel Car Service - iuliu maniu (langa mazda) si costa in jurul sumei de 350lei.

Rampa de injectie cu senzorul din capatul ei se gaseste la epiesa.ro sau piese-volvo, in jurul sumei de 6-700lei ( pe peugeot/ford ) care este echivalentul Volvo.

Aveam o poza cu "regulatorul" de pe pompa, o caut si o atasez

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Edited by Dinoco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulatorul se schimba extrem de simplu orice gheorghe de la colt il schimba .mergi la bogdan g de pe forum sa fii sigura ca doar aia e problema

Daca il rigi frumos il si schimba si poate iti si face rost de unul bun eu asa am patit cand am mers la el cu o alta problema .si un mecanic din tgm mia propus schimbarea pompei de injectie 500e distractia

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu unul unde te jecmanesc toti.... va multumesc..

Majoritatea sunt pe jecmaneala, mai ales daca nu cunosti o boaba de mecanica!!!

Cumpara-ti piesele si monteaza-le la un cunoscut.

Mai bine postezi aici: azi am fost la service-ul/mecanicul X si mi-a spus ca am nevoie de piesa X si Y, iar manopera ma costa N lei. Este scump, este ieftin?

Bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau se duce omul la un service ce are piesele pe stoc si-i rezolva problema repede .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, 

CIne ma poate ajuta cu o poza a regulatorului de presiune motorina si unde se afla? Imi da mici socuri in mers undeva la 2000 rpm , iar in anumite momente cand e in sarcina imi da Anti Patinage demante, Motor reduit cu luminitele de bord.Daca opresc, isi revine si nu ramane erroarea. Insa daca sunt la drum lung, revine in cativa kilometri. Un lucru ciudat este ca atunci cand apare erroarea, intra in limp mode unde nu ma lasa sa o turez peste 3000 rpm, acceleratia este greoaie, insa dupa putin timp, erroarea in bord ramane dar comportamentul masinii ete unul normal.   Masina este un S40 din 2009 , diesel de 1.6, 109 cp.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now