vlpvlp06

Noi radare pe DN1

18 posts in this topic

Am pus-o ! (de Malineanu)

Sper sa nu bage si pe cheia , insa acolo n-au stilpi, n-au unde sa le puna ! :hello2::nana::thumbsup2::slap:

Io le-as propune sa limiteze toate autovehicolele la 130 km/h viteza maxima, cu limitator din fabrica ! Chiar nu inteleg de ce n-o fac ! :evil7:

Si nu inteleg de ce dracu' fac constructorii astia masini de milioane de cai putere, cind 50 de cai sint absolut suficienti sa prinzi 130....:)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine niste strazi mai inguste, fara trotuare, prin toate comunele - sa fim nevoiti sa mergem doar cu 50km/h.

Pacat de DN1 ala, aveam si noi o "strada" mai larga, cu 2 benzi ca sa iesim din mizeria asta de capitala...dar EI tot sa ne taram vor...pe coate daca se poate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca sunt doar in localitati, nu? Asa am vazut in lista pusa de ei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banuiesc ca sunt doar in localitati, nu? Asa am vazut in lista pusa de ei!

Ideea este ca iti calculeaza viteza medie intre 2 camere asa ca degeaba mergi 50km/h in dreptul ei si dupa aceea ii dai 150 km/h ca tot vei primi amenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt filmatul in bucla, dupa cum explica ei, ar fi trebuit sa se faca ceva lucrari la carosabil pt a pune acei senzori, ori eu de cand sunt camerele pe dn, nu i-am vazut niciodata lucrand la ceva de genul... ori i-au pus de la inceput, ori o fi in proiect de realizat candva...

de aprox 4 ani circul pe ruta bucuresti- tg.mures, iar intre localitati, si pe centura Ploiestiului merg peste limita legala , si pana in ziua de azi nu mi-a venit nici o amenda. Din localitati , am primit amenda din Barcanesti-81 km/h- trimisa acasa.

In total buc-tg.mures sunt 370 km. daca as merge legal as face peste 6 ore jumatate . la stilul actual de mers fac 4 ore si 30 min.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pt filmatul in bucla, dupa cum explica ei, ar fi trebuit sa se faca ceva lucrari la carosabil pt a pune acei senzori, ori eu de cand sunt camerele pe dn, nu i-am vazut niciodata lucrand la ceva de genul... ori i-au pus de la inceput, ori o fi in proiect de realizat candva...

de aprox 4 ani circul pe ruta bucuresti- tg.mures, iar intre localitati, si pe centura Ploiestiului merg peste limita legala , si pana in ziua de azi nu mi-a venit nici o amenda. Din localitati , am primit amenda din Barcanesti-81 km/h- trimisa acasa.

In total buc-tg.mures sunt 370 km. daca as merge legal as face peste 6 ore jumatate . la stilul actual de mers fac 4 ore si 30 min.

Sunt amplasate mai demult dar acum cateva zile au fost date in folosinta dupa ce au fost obtinute avizele metrologice.Asa am inteles de pe un alt forum.

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea este ca iti calculeaza viteza medie intre 2 camere asa ca degeaba mergi 50km/h in dreptul ei si dupa aceea ii dai 150 km/h ca tot vei primi amenda.

Din cate am inteles nu au dreptul sa iti "masoare viteza" intre camere.

"cum poa' sa-ti verifice tie viteza medie!? merg cu 250 in localitate, si ma opresc la o cafea la o benzinarie. cat am viteza medie? sau merg cu 250 si fac dreapta dupa prima camera. ce primesc? o stranegere de mana???

nu exista acest sistem nicaieri in lume si este imposibil de implementat dpdv legal la noi."

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Politistii ne-au explicat ca pe DN1 au introdus un sistem omologat de BRML, care foloseste asa numitele bucle inductive. Acesta este plasat la cel putin 6 din cele 49 de camere dintre Bucuresti si Brasov. Principiul de functionare al buclelor inductive, conform specificatiilor producatorului cu care colaboreaza Politia Romana, este urmatorul: in fata unei camere video sint implantate in asfalt, pe fiecare banda de mers si la o anumita distanta unul de celalalt, cite doua perechi de conductori electrici ce actioneaza ca niste senzori.

Acestia sint pozitionati aproximativ la 5-7 metri de camera pe banda unu, la 1-2 metri pe banda doi si la inca 1-2 metri pe banda trei. De fiecare data cind prin zona trece un autovehicol, fiecare senzor ii creeaza o semnatura magnetica unica, iar daca semnatura corespunde la ambii conductori, se masoara defazarea in timp si astfel se stabileste viteza. Daca aceasta depaseste limita legala, un semnal este transmis la camera video, care fotografiaza imediat numarul din spate al masinii in cauza. Sistemul este omologat de Biroul Roman de Metrologie Legala, conform certificatelor de omologare ce ne-au fost puse la dispozitie. Camerele cu bucla inductiva care functioneaza, deci, si ca radar, sint amplasate pe stilpi in urmatoarele zone: Balotesti, Ciolpani, Puchenii Mari, Barcanesti, Comarnic, Sinaia."

Din ce scrie aici viteza e masurata intre cele 2 perechi de senzori, deci NU intre camere multiple , aflate in locatii diferite.

Si , politia , daca ar vrea sa te amendeze pentru o viteza medie de, sa zicem, 200km/h NU POATE ! Dintr-un motiv extrem de simplu : Legea spune ca poti fi amendat pentru viteza INSTANTANEE de deplasare, masurata cu mijloace omologate ! Deci tu, logic, ai incalcat legea, si ei pot demonstra asta, insa n-au aer ! :hello2::headbang:

Cu prima ocazie cind voi constata ca nu pot merge in siguranta cu o anumita viteza , voi reduce viteza pina la limita evitarii oricarui pericol (rezonabil , ma refer la pericole inevitabile la orice viteza).

E la moda de citiva ani sa se reduca vitezele limita in asa fel incit oricit ai fi de paralel cu condusul sa nu gresesti. Pentru astia io propun o viteza limita de 0 km/h, ca asa e cel mai sigur !

Un tir poate merge pe linie dreapta in maneciu cu maxim 50 km/h , si , la 2 km mai incolo, pe serpentine are voie cu 90, si merge cu 70-75. Unde e logica , unde e pericolul, draga politie ?

Pe serpentine au loc in fiecare an zeci de accidente in care sint implicate tiruri, in maneciu si in toate satele adiacente cu drumul spre cheia ZERO!

Dar sint deja off-topic : ce legatura e intre logica si politie.... :smile:

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Senzorii au fost pusi de la inceput: daca te uiti pe jos, sunt niste dreptunghiuri ca si cum a sapat cineva un mic sant (2-3 cm latime) si apoi a turnat smoala sau alt material. Am vazut senzori si in Bucuresti. Functioneza cum a spus iulirx mai sus si pentru ca nu e folosita unda radar, nu poti sa detectezi daca sunt functionali sau nu. Pur si simplu inveti locatiile si adaptezi viteza, nu exista alta varianta.

Edited by ovidiu xc 70

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei din Bucuresti - bugetul local face noi victime. Iar este cu norma la radare. Am fost oprit deja de trei ori, pentru viteze de 65-70 km/h. Kiseleff, Fantana Miorita, podul nou Pipera etc. In general zone cu regim mai ciudat de viteza (altfel spus, exceptiile de 60km/h), exceptie limitata din cand in cand prin cate un semn bine ascuns. Si, evident, intrarile de gen DN1. Ah - si masinile de politie camuflate mai ceva ca bateriile anti-aeriene - acoperite de noroi si ascunse dupa boscheti.

Pe mine ma scapa o foita laminata, dar a mea nevasta deja a usurat bugetul cu vreo 10 puncte amenda in mai putin de doua luni. Cate 70 lei la fiecare poprire (jumatate in 48h), cu plata pe loc :D. Ultima oara in urma cu 10 minute, pe Kiseleff.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai pe Kiseleff este permis 60km/h, deci la 65km/h n-ar avea ce sa-ti faca. Eu mereu merg cu 65-70km/h pe kiseleff, chiar ieri am fost pe acolo pana la Baneasa si nu m-a oprit nimeni. Doar la Miorita e o limitare la 40km/h, la rond, dar pe acolo ma uit special de radare si ieri la 15:00 nu era nimeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

70km/h in cap, Kiseleff, asa cum am spus in urma cu cateva minute. O astept acasa cu foita :P. Cat despre Miorita, venind de la Casa Presei, inainte de ajuns la rondul de la Fantana - 72km/h. Aici ma opresc si pe mine aproape saptamanal. Abia ii vad cand imi alearga in fata. Trust me - e cu norma.

Casa Presei - Miorita - masina cu radarul o cocoata pe trotuar, ca sa bata cand se scapa din rond si se intra pe trei benzi. La rond stau doar cei cu incasarea. Rar este si radarul acolo.

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe calea grivitei, intre Podul Grand si Basarab e mereu politia, aveti grija. In fiecare weekend vad zeci de masini oprite. Si pe Grivitei se merge cu viteza, ca e lat si semafoarele sunt rare, se dau amenzi maricele de la 50km/h cat e limita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 70km/h se contesta in instanta. La 71km/h trebuie s-o platesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

No debate - marja de care vorbesti este 9km/h. Depasirea cu 10km/h (inclusiv) se sanctioneaza. Oricum as fi magar sa fac scandal. Dupa o noua confruntare telefonica, mi-a recunoscut ca vitezometrul ii arata pe la 90-100 :P. Probabil a "citit-o" radarul cand pleca de pe loc :D. O scot din calcule - raman insa la atentionarea de ingramadire de radare prin Bucuresti, si ploaie de amenzi de 70 in 48h. Ani de zile nu mai vorbisem cu nici un politist, si anul asta ne conversam frecvent.

PS - ca mi-am adus aminte - si la Sinaia, pe DN1, la iesirea spre Brasov, m-am conversat de curand cu un cap de creta. Cica ma "citise" cu radarul fix (!?) la intrarea in Sinaia, iesirea de pe o banda si intrarea pe 2. Exact acolo unde depasesti tirul care te-a otravit pe serpentine si ti-a innegrit parbrizul. Nu am mai stat sa imi spuna viteza :P.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stai nitel nenea... Eu stiu ca in codul rutier amenda se da pentru depasirea "cu mai mult de 10 km/h fata de viteza pe acel sector de drum". Mai mult de 10... sunt 11 ;D Deci 71km/h... + cerere cu certificarea metrologica a aparatului radar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

" depasirea vitezei legale cu 10-20 km/h - 2 puncte de penalizare si amenda intre 147 si 220 lei". Nu "cu mai mult de". Irelevant, ti-am zis. Bine ca nu a luat-o cu cat ii zicea pe bord :P. Chiar nesimtenie sa mai ceara si certificarea metrologica :P (oricum presupun ca sunt certificate periodic). Eventual sa solicite si martor, sa reclame ca politistul care a semnat nu este si cel care a constatat (cel cu radarul) etc. Sa fim seriosi. Daca mergea cu 60, si ii dadea amenda pentru 71, era de murit cu ei de gat. Dar desteapta mea fugea ca de turci.

Mai nasol este atunci cand stau ascunsi ca sa te ia strategic cu 2-3 km peste limita, cand te bagi la o depasire, reduci la o limitare cretina etc. Aici era buba pe care am reclamat-o eu. Prima mea amenda ever, la vreo 2-3 luni de la luat carnetul, o sa mi-o amintesc totdeauna - Mihailesti, 62km/h, "mergeti si platiti 200m mai in spate, la ghiseu". Chiar si dupa atatia ani, tot acolo ii vad de fiecare data.

PS - confirm ca pe procesul verbal este scris "70km/h"

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now