alexpopeystar68

Montare ştergător pentru lunetă la S40

39 posts in this topic

Azi am fost, da, si m-am convins ca Volvo-urile noastre ie cele mai formos machinery

pe quatro roate, dintre care a mea ie pa locul ... aaaa, da, stiti voi care, he he he ...

dupa cum zicea cineva s-au fumat tigari si mere, se practica pe cand e frigusor si

vreme mai vantoasa; Bogdan G ma convins sa nu pun stergator pe luneta, mie tare

mi-ar placea, el are si vrea ca noi ailalti sa suferim in ploaie ... da daca ma ambitionez

o sa am primul T4 cu artefactul respectiv ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ia sa te vaz nea Popeye cum pui mata stergator luneta la un sedan, sunt taaaare curios . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice este posibil.

post-432-0-09497400-1333089334_thumb.jpg

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

SuperNova este hatchback :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce are berlina diferit fata de un sedan? tot am vrut sa intreb da nu stiam ce masina am io;

asi vrea si eu sa ma vad cu un stergator pe luneta dom Bogdan, da cred ca am sa ma

documentez un an, doi ... mai bine nu te invidiam ... :slap: ; ma gandesc la unu din ala moale

(silicon?) care se pliaza pe geam, da la partea electrica ma poti ajuta? ar fi o chestie babana, he he, ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe scurt si simplu: la hatchback portbagajul se deschide cu tot cu luneta, la sedan, se deschide doar portbagajul

Asta e si motivul pentru care nu prea poti pune stergator.... Ar insemna ca stergatorul sa se departeze de luneta (pentru sedan) pe cand la hatchback luneta si portbagajul fiind un singur corp stergatorul ramane nemiscat, apartine intregului corp.

La Sedan s-ar putea pune in luneta insa cred ca e mai scump si trebuie vazut ca la deschiderea portbagajului sa nu loveasca stergatorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Il poate pune si sus pe acoperis insa orice i-ar face tot tiganie iese..nu cred ca-l poate masca la exterior si interior cit - de - cit acceptabil...

Mai bine pui 2 duze si o pompa cu presiune mare ca la xenoane. Asa e mai usor de instalat si de mascat, parerea mea....

(poti lua un sistem complet sh de spalare xenon si ti-l adapteaza un meserias la masina, pompa in portbagaj, furtune mai lungi, etc...)

(duzele le poti pune si pe capacul portbagajului si linga cheder, cam pe unde ai vrea, si pe unde arata cit de cit bine si-si fac treaba.

cred ca nu poti folosi duze cu autoridicare, desi ar arata interesant ... :) )

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă vrea neapărat, se poate face şi o gaură în lunetă, ca la V40, însă probabil nu instalarea propriu-zisă a motoraşului, braţului şi conectorilor ar fi marele impediment, ci eficienţa ştergătorului, având în vedere forma convexă a lunetei.

post-820-0-67890200-1333107083_thumb.jpg post-820-0-89174700-1333107081_thumb.jpg

V-am făcut eu subiect nou, vă rog nu mai postaţi chestii d-astea tehnice în secţiunile dedicate întrunirilor, mulţumesc! ;D

post-820-0-23956000-1333107102_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io cred ca nici n-are nevoie de stergator, ci doar de spalare sub presiune. N-are nevoie sa curete toata luneta , ci doar portiunea care-i asigura o vizibilitate acceptabila . Trebe duze cu dispersie maricica si presiune mare. Are unde pune pompa si rezervorul (in portbagaj) , iar furtunele , cred ca pot fi duse la duze fara prea mari probleme tehnice...

(o bere, pentru idee ! :smile: )

Ar putea arata cam asa... (cu 2-3 duze)

Bine-nteles, duzele pot fi configurate cum crezi ca isi fac treaba mai bine, aci e de incercat pe viu....oricum aerul in deplasarea masinii te ajuta sa pui apa pe luneta !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Nu mai gasesc acum pozele dar retin ca am azut pe net s40 cu deflector/eleron montat ca la V-uri, deasupra lunetei.

Daca studiezi bine problema si il montezi corect, in asa fel incat aerul sa devieze pe luneta... poate ar iesi ceva. Dar asta numai la viteza.

Solutia cu stergator sau duze, e dificil de facut profi... adica sa nu pui inca un bidon in portbagaj. Iar sistemul original face totul de la rezervorul de solutie din fata: pleaca un furtunas prin aripa interioara, pe langa prag, apoi urca la luneta undeva in dreptul stalpului spate...

Plus gaurile care trebuie sa le dai in tabla... plus rezervorul pe care trebuie sa il inlocuiesti cu unul mai mare (rezervorul simplu, pe vreme naspa nu rezista mai mult de 250km interurban).

In functie de aerodinamica masinii, o solutie ar fi produsele din comert cu care se trateaza geamurile pentru a nu retine apa... Dai dupa fiecare spalare si gata. Impotriva mizeriei care se acumuleaza pe luneta, este foarte eficient un eleron clasic pe portbagaj, daca nu ai... si aparatorile de noroi spate.

Spor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indrazneata ideea!! Dar nu stiu de ce ai putea prinde stergatorul de parbriz pe un S40...de plafon sau de portbagajul spate (care mi s-ar parea imposibil, caci atunci cand l-ai deschide ar strivi la propriu stergatorul). Ar fi atat de util stergatorul pe luneta spate?? Ar strica total estetica masinii, iar in privinta utilitatii, nu stiu ce sa spun. Sincer, nici la V40 nu cuprinde toata luneta spate, am schimbat stergatorul original cu altul original, crezand ca poate ´´prind´´ unul mai bun, am incercat sa improvizez cumva ca sa curete tot perimetrul pe care il acopera ...dar nu am reusit. Cred ca e un alt ´´bug´´ la V40-urile modelurile vechi, ca deja e un nouV40, poate mai bun.

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in cazul asta merg facute 2 gauri si puse doua pistoale cu aer cald, in 10 min ajunge luneta la 100C si orice firicel de apa este de mult evaporat . :D

Mai trebuie pus un generator de 4Kw pt cele doua pistoale dar deja astea sunt detalii .

@Popeye este mult mai simplu/ieftin sa se transforme S40-ul T4 intr-un V40 1.8i, in acest fel se impusca 2 iepuri de odata, scade consumul si exista si stergator la luneta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred că e bună ideea cu eleronul. Căci eu am aşa ceva şi nu simt nevoia de stergator, deci protejează.

Cât despre stergator, nu merge, şi ar fi rău să dai găuri in tabla maşinii.

Eleronul se găseşte original, trebuie doar vopsit şi montat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dragilor, va multumesc pentru sfaturile si ideile voastre, dar :

- "ea", sau nu, mai bine EL, Volvo al meu are eleron, da cand ploua tare noaptea nu se vede nimic in spate,

- nici nu ma gandesc sa-l "prefac" in V 40 ... asta e ... blasfemie :evil6: ... aia ie pentru familisti, io sunt singur la nevasta

(cel putin asa cred :confused1: )

- am folosit posirca daia care, in explicatii, zice ca face apa sa curga, da nici vorba; totusi asi incerca si alta, verificata

- in ce priveste un eleron deasupra lunetei aia e uratenie urata rau

- azi m-am uitat atent (pre cat poci io) si vazui ca nu prea se poate; da intrun an, doi, poate ca ma lamuresc;

- oricum, raman la ideia ca Bogdan G ne face sa suferim pe astia, sedanezii Volvo, cu stergatorul lui din spate :rolleyes2:

CpNmTboooo!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Uite, la ceva de genul m-am referit cand am spus de deflector/eleron deasupra lunetei: http://www.volvo-clu...attach_id=27030

...Parca nu arata a V, nu? :smile:

3-5mm daca ii ridici partea dispre fata masinii, sunt suficienti pentru a se crea un flux de aer care sa iti curete luneta de picaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Am citit si eu topicul asta acum ceva vreme si acum vreo 2 zile am vazut o maşina care avea stergator pe luneta, ceva in genul asta.Daca mai văd maşina o să fac şi o poză mai de la depărtare.

post-3530-0-47411300-1334478997_thumb.jp

post-3530-0-79197700-1334479436_thumb.jp

Edited by OvidiuGabriel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Am citit si eu topicul asta acum ceva vreme si acum vreo 2 zile am vazut o maşina care avea stergator pe luneta, ceva in genul asta.Daca mai văd maşina o să fac şi o poză mai de la depărtare.

Ma che masinery ierea aia? desteapta, imi si place, astept o poza, merci molto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina aia cu stergator pe luneta nu era o berlina ci un hatchback, mai mult ca sigur Skoda Octavia si avea hayon .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteam la fel de bine, sa postez fotografiile de mai jos la sectiunea ´´Poze haioase´´... :glasses9:

post-174-0-16774100-1334975941_thumb.jpg

post-174-0-63676400-1334975954_thumb.jpg

post-174-0-38973100-1334975964_thumb.jpg

post-174-0-56468300-1334975980_thumb.jpg

post-174-0-48637000-1334976323_thumb.jpg

Edited by roco
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca se poate, deci nea Popeye trebuie doar o gaura pe tavan sau pe capacul portbagajului si ai rezolvat problema. :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum am promis, azi am prins masina aia afara din garaj si am reusit sa fac o poza :smile:

here it is. nu stiu ce marca e.

post-3530-0-26079400-1335218617_thumb.jp

Edited by OvidiuGabriel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca se poate, deci nea Popeye trebuie doar o gaura pe tavan sau pe capacul portbagajului si ai rezolvat problema. :D

Patru, doua pe stanga si doua pe dreapta, altfel o ia vantu ... da trebuie sa dau jos si "captuseala" plafonului, puah ...

apoi intreb : cand ploua pleoapa aia ma face sa vad prin luneta sau imi baga apa si-n habitaclu nu numa-n portbagaj ...

sigur ca-ti vine sa razi dom Bogdan G ... :evil6: de ce asi gauri io pe volvo al meu? ce crezi ca am capiat ?

@OvidiuGabriel : pai ceva mai sus am scris ca eleron dala am si io, nu prea stiu la ce-mi trebuie, io nu mai trec nicidecum

peste 110 - 120 km/h chiar si pe autostrada (am facut-o odata fara sa vreau si cand am vazut cadranul mi-a inghetat

sangele-n vine) :hammer: !! ... ala de-l mai am ... :rolleyes2:

Am dat cu un spray, nu mai stiu cum ii zice, si pare ca apa aluneca mai iute pe luneta da lasa niste dare fara apai;

printre alea se vede cat de cat ce-i in spate da noaptea, noaptea ii greu si cu darele alea si fara ..., s-o ia aghiuta

da treaba imputita

Reomandata ar fi o ´´pleoapa´´ pentru luneta: https://www.google.c...iw=1024&bih=673

Link-ul e super, cine vrea pleoape, gasesteeee ... multam fain :salut:

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now