opus

Mi-au lovit 850-ul...

39 posts in this topic

Azi noapte....in curtea firmei unde lucrez...un mertan de 16 tone a vrut sa intoarca ...nu a reusit in schimb mi-a lovit ....inima.......astept sa ajung la Omniasig.....si incep razboiul......saptamana viitoare vroiam sa fac Casco.........si e a doua masina pe care idiotii mi-o lovesc in parcare......

post-232-12877845959984_thumb.jpg

post-232-128778459607_thumb.jpg

post-232-12877845961199_thumb.jpg

post-232-12877845961736_thumb.jpg

post-232-12877845962322_thumb.jpg

post-232-12877845962816_thumb.jpg

post-232-1287784596337_thumb.jpg

post-232-12877845963853_thumb.jpg

post-232-12877845964367_thumb.jpg

post-232-12877845964849_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca suferi alaturi de masina,nu? Crede-ma eu unul daca doamne fereste vreo unul imi indoaie Volvo-laul ala fii sigur ca si-o ia.trebuia sa-i  fi dat o mica ''atentie''

  Pana una alta ai grija la asig. sa-ti treaca pana si cel mai mic ornament cea mai mica chichita pt ca la service,daca nu scrie noi nu facem.Asta o sa-ti zica

  Caz concret sapt trecuta eram cu o dacie dela firma m-a pocnit unu in spate Dacia 1300 vs Passat II An 90-92. dacia i s-a indoit fusta spate si spart un stop in rest nimic.Passat-ul praf toata fata,radiator borcan servo faruri masca capota.ceea ce vreau sati spun e ca in mom impactului mi s-a rupt scaunul soferului din spatar.eu fiind mai grasunel s-a rupt.Politistul mi-a scris pe PV dar dobitocu de la asig nu a mai scris.La service au zis daca nu scrie nu facem.Si uite asa a trebuit sa umblu dupa mitocan sa-l duc la service sa scrie si scaunu.Tel,drumul,astea tot din buzunarele noastre,platitori ai RCA,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am platit pe masina asta 9000 euro....numai taxe,masina fiind primit ca cadou.......asa ca de nu va fi reparat ca nou mertanului i-i dau foc.....iar soferul se va plimba mult prin tribunale.....oricum mersi pt sfat.....sunt gata sa sparg si sa rup la Omniasig....masina asta e a-l patrule-a membru de familie.........................modific......la atentionarea lui Andras....da 5......eram stresat dupa eveniment si am omis sa ma numar printre membrii familiei mele ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am platit pe masina asta 9000 euro....numai taxe,masina fiind primit ca cadou.......asa ca de nu va fi reparat ca nou mertanului i-i dau foc.....iar soferul se va plimba mult prin tribunale.....oricum mersi pt sfat.....sunt gata sa sparg si sa rup la Omniasig....masina asta e a-l patrule-a membru de familie....

Cinci Opus,

5 !!!  ;)

Chill down, rezolvam masina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti l-am admirat intr-o seara in parcare.Are ceva de genul VFV la nr,nu?

Pe andras 244 am avut ocazia sa-l cunosc ,astept sa ne intalnim cativa posesori de volvo la o mica parada prin oras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opus, dragule, mare cretin fraierul ala care te-a lovit...Mi se rupe inima cind vad un 850 lovit...mai ales cind e lovit asa stupid. Sint foarte curios cit o sa-ti dea aia de la asigurari-stiind ca sint super-zgarciti.

Tine-ma la curent cu ce-ai rezolvat,da?

Hai, linisteste-te ca o faci tu frumoasa la loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se face, de acum rabdare si nervi de otel!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ouch! Sorry man!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu fi stresat sunt piese la mine am 2, 850 din 96 si 95 vb cu alex iti datelul meu si rezolvam sau suna-ma maine dupa ora14 si vb de piese telul meu 0722196290 si tragi o fuga pana la bihor

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Ceea ce ma incanta pe mine acum,e faptul ca vad cateva pers de pe forum care chiar pot sa-ti dea o manade ajutor in cazurile nefericite,baietii sunt f OK. Asigurarea pe care o recomand eu tuturor,NU pt ca sunt agent sau vand cumva polite

Este ALLIANZ,atat in privinta rca cat si casco.Serviciile sunt intr-adevar la standarde europene.Credeti-ma.Vb in cunostinta de cauza.sunt mai scumpe putin dar merita ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Stiu ca e buna ALLIANZ, dar daca intra unul in tine cu un k....t de Asirom (sau alta firma obscura) si ala iti pune in mina copia lui de asigurare...tu te certi cu aia de la k....t-ul lui de asigurator, nu?....Deci ALLIANZ e buna doar daca intri tu in cineva, iar eu nu am intrat in nimeni de 12 ani de cind am carnet...Doar am fost lovit de alti cretini, care aveau cea mai mica(ieftina) asigurare posibila...made in romania.

  Concluzii?...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt sustinere.........iata cum incepe povestea.....si care i-mi sunt optiunile:  Omniasigul a facut constatarea pagubei, pana la ultima zgarietura....asa sa te bucuri fraierule care platesti asigurarea obligatorie din Romania...scuze, o sa mai am iesiri de astea......si mi-au spus ca am urmatoartele optiuni: duc masina la un serviz, dar nu la Volvo serviz pt ca masina are mai mult de zece ani si se lucreaza scump acolo.....cazi in cap cand vezi ce fraieri te cred astia, .....m-as uita si eu unde e legea care spune acest lucru    dar ok....sa zicem accept varianta ca ma duc la un serviz....ei i-mi spun ca nu i-mi recomanda pe nimeni ca in cazul in care nu voi fi multumit de reparatii sa nu merg la omniasig pt reclamatii...... :-X....deci eu aleg un serviz care comanda piesele de schimb,repara tablaria, vopseste locul respectiv masina e ca noua, eu bucurus ,totul hapy and si merele de aur..........pt ca : la serviz mi-au spus ca ei nu lucreaza cu asiguratori, repara ei orice dar platesc eu din banii mei si apoi recuperez eu.......dati-mi o pusca .... ca mai bine platesc un avocat decat sa mai platesc odata de florile marului sistemului.....ma refer la cele 9000 euro pe care le-am platit taxe pt aceasta masina primita cadou...............si unde mai e timpul pana masina e ok, la serviz e cu programare..........................fuck............................Iata o alta varianta: [la fel de fapt]....regim propriu......comand eu toate piesele, duc la cine doresc eu....ei i-mi emit devize ....omniasigul in 20 DE ZILE LUCRATOARE I-MI DA BANII INAPOI........ pana acum cam la toate magazinele unde am fost sa ma interesez au ras de mine cand am pomenit de cele 20 zile.....adevarat OMNIASIGUL te despagubeste dar cum vrea muschiul lui......adica tu dovedesti ca ai cheltuit pe tot sa spunem 2000 ron......asiguratorul i-ti spune ca ok, dar masina e mai veche, e mai ingusta....nu destul de inalta si ei i-ti dau doar juma din suma....cam peste 3-4 luni........adica ce i-mi ramane......merg pe litera legii, indiferent ca dau in judecata pe cel care mi-a lovit masina, indiferent ca ma duc la serviz.....masina juma de ani e asa cum o vedeti in poze.............sau platesc eu tot si intr-o saptamana e gata totul....DE CE MAI E ACEST RCA ATUNCI.....?????????????????????????????????????????????????........sau mai e vaianta :machinegun: :machinegun: :machinegun: :machinegun:.............................cutt.....a si am mai facut o vizita la omniasig si am vorbit cu doamnele care fac asigurarile,....stiti ele macar sunt dragute cand vorbesc cu clientii.......se mirau ca sistemul functioneaza asa.....dupa ce le-am spus ca i-mi iau mai bine avocat decat sa platesc din banii mei m-au invitat luni la discutii cu seful.........................aici injur dar nu specific cuvintele............asa ca va mai scriu luni.....weekend placut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ar fi ca eu care nu am nici o treaba cu accidentul sa nu mai plimb in stanga si in dreapta pe banii mei ci sa umble cel care mi-a lovit masina, sa comande el piesele, sa caute serviz...sa mi-l faca exact cum era....si apoi sa tot asepte el pana cand i-l despagubeste asiguratorul ca doar el e idiotul....scuze vinovatul........deci politica firmelor de asigurari e de tot rahatul si ma bucur ca si aici suntem furati si fraieriti cu acordul nostru......gata,....ma uit la RAMBO4....sa ma linistesc ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai toata dreptatea, opus...asa ar trebui, ca in tarile civilizate. Cine o comite, sa plateasca-data viitoare sa fie mai atent. Ce o fi asa de greu sa dea o lege de-asta, ca tot se vaita politia de o groaza de accidente - ia sa vezi atunci cu cita atentie s-ar circula... E totusi de neinteles politica interioara a firmelor de asigurari(si nu intervine nimeni de SUS), care dupa ce ca-si trag saci de bani in cont de la noi (fraierii prostiti cu acest RCA indesat pe gat), o dau atit de mult la intors la orice accident-dosar, de parca zilnic ar veni cite un Maybach cu dauna totala si ar da faliment ! Daca si pentru 2 stopuri,2 geamuri,niste zgarieturi, o indreptare de tabla si o vopsire te aburesc atit...mama lor de magari. Ai vazut (sau ai auzit) ce iese cind loveste cineva o masina de tigani...

Ar trebui ca luni sa le arunci cheile pe masa si sa le zici sa te sune cind masina e gata sau sa-ti sune avocatul (ca da bine in ziua de azi-cind se pomeneste de avocat propriu)...E interesant de stiut, daca nu pomeneai de avocat, mai scoteau din mineca intalnirea de luni cu sefu` ala?...Hmmm...

Cea mai stupida faza e ca tu NU AI AVUT NICI O VINA...Cu asta e cel mai greu de impacat sufletul...

Hai, linisteste-te, o sa treaca si asta...toate trec. Poate luni, dupa discutiile cu sefu` - cine stie, vii si ne aduci o veste mai buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta e problema cu poporul asta ...

mentalitatea de:

- hai ca trece! / - las' ca trece!

- hai sa nu fie mai rau!

- las' ca xulescu a patit si mai si ...!

pai daca tot asa ne impacam cu orice, NU se va schimba niciodata NIMIC!

celui care a patit-o (in general vorbind), cred ca ii doare fix in pix de xulescu si de hai ca trece,

el este "obstuctionat" in viata lui de zi cu zi de mecanismele legilor idioate care au fost votate de noi indirect prin alesi nostrii idioti, fii ai poporului si neamului  :P

na mam enervat si eu asa de dimineata devreme  ;D

somebody call Rambo, please

Share this post


Link to post
Share on other sites

andras244 - sa inteleg ca nu esti de acord ca-l sustin macar sufleteste pe opus? Eu am incercat sa-i spun ca daca isi face inima, ficatul si stomacul praf de stress si nervi nu-i ajuta la nimic. Mie mi-ar fi placut sa citesc acest gen de imbarbatare care i l-am scris eu,de-aia sintem oameni - sa ne linistim nu sa ne omorim...

Tu ce ai face Concret in cazul lui ?

Am auzit de pilda o gramada de mesaje de iesit in strada sa boicotam taxa aia stupida auto, si? Fapte, ceva concret? Niste amarite de semnaturi electronice si de mailuri...

La cum sint date legile in tara asta momentan nu-i NIMIC de facut.

  Sper sa nu ma faci sa-mi schimb parerea (buna) despre tine.

Uite pentru tine - rectific mesajul meu pentru opus,probabil asa o sa-ti placa mai mult: "Nu te linisti deloc, nu trece! Ia o furca sau ce gasesti pe linga casa si fa-ti dreptate,poate ca daca te vede cineva te vor mai urma si altii. Da foc la ceva, in general strica ceva, ca sa-ti versi nervii si-asa intinsi la maxim.Dinte pentru dinte, hai ce mai stai ? "

Hmmm. :(  Anunta-ma daca te-ai facut inteles gresit.  I`m waiting.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Matrixxx, m-ai inteles gresit ...  ;D    :occasion14:

Sintem prieteni cu Opus, (si colegi), ne stim masinile, ne stim pasurile, bucuriile, familiile, tot ...  ;)

...deci sint langa el, si sufleteste si moral si fizic, il ajut ...  :beertogether:

Eu vroiam doar sa exemplific, ca la oricine i-se intampla o "nenorocire" (pe langa faptul ca-l sustinem sufelteste acel prieten) faptul ce ma deranjeaza cel mai mult este acest " ... bine ca...  / ...las' ca ... / ... etc ..." si fiecare stie (in caz norocos NU stie) ca aceste lucruri nu te ajuta deloc in rezolvarea situatiei. Nu l-am indmnat pe Opus sa ia coasa si sa atace parlamentul sau draq stie care casa de asigurare, in secolul 21, cred, ca nu acesta este modalitatea de rezolvare a problemelor. Doar am revenit fara exemplificare, la niste idei exprimate mai demult, ca odata si odata ar fi bine sa punem piciorul in usa si sa zicem: atat!, pana aici a fost! (vezi: AD 1989) pentru ca sintem ca niste elevi de scoala primara, care au niste profi, vai de mama lor, si facem ce ne zic ei sa facem ... si ASTA este problema. Eu nu zic ca plata taxei nu este ok, doar ca daca am platit-o sa vad ceva din ea.

Sa nu mi-se strice masina de gropi, ca doar platim taxa de drum ... sa nu iau benzina cu apa de la statiile rompterol si buna de la omv, lukoil sau mol, sa nu dau spaga la doctor cand ma duc ca miam prins dejtu mare cu portiera cand duceam juma de porc la politistu sami dea carnetu cu o luna mai repede inapoi si etc etc ... (Faptele enumarate mai sus sint pur fictionale, orice asemanare cu persoane sau personaje din viata de zi cu zi {NU} este pur intamplatoare.)

"La cum sint date legile in tara asta momentan nu-i NIMIC de facut." (citat de Matrixxx)

Ba da ar fi, dar mi-sar zice ca-s anarchist ...  ;D

:hammer:

(Cand masina mea a fost lovita de un idiot intro "rabla" [citat Tariceanu si restu' ...], era cat pe ce sa-l omor pe saracu om cu dacia sa omietrei cu tot ... tunam si fulgeram, pentru ca stiam ce ma va astepta la Sfanta Treimea Sa (politie, asigurare, service) ... si am avut dreptate ... am stat la politie 4 ore, (sincer putin!  >:(::);D)  ... dar mi-sa schimbat norocul ca la asigurare, am gasit un om in love with cars, si mi-sa oferit o suma considerabila pe masina mea, sa-l vand lui ... asa cum era, raspunsul meu fiind negativ, omul vazuse ca sint si eu in love with my car (pe ro ar suna naspa  - lol) ... a zis ca vom face masina sa fie ca noua ... La service, omul, ex posesor Volvo 2,  ;D, la fel a ramas  :wow: tablou cand a vazut in ce stare BUNA este masina, in afara faptului ca este lovita ... Masina a fost facut ca la carte. Happy End!)

Asta i-o doresc si lui Opus! ;)

:iroc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Fratilor faceti ca mine si ca altii....ca mine.Aplicati-i individului o corectie in mod direct.

mie unu doarmi-a taiat calea la giratoriu la Corina si m-am luat dupa el.A oprit pt ca dupa aceea mi-a mai si taiat calea facand o depasire pt care am fost nevoit sa trag pe contrasens. cand a oprit(prostul  nu stia daca m-a frecat sau nu) am coborat la el am deschis usa l-am prins de gat l-am scos afara si gata gata sa-l pocnesc.Am fost retinut doar de faptul ca eram cu duba de serviciu pe care scrie datele firmei si seful a mai avut "sesizari din trafic".Altfel il pocneam de nu se vedea

  Am mers apoi in parcare la Real cu MS 27 TOD,adica 780-ul dar nu l-am mai gasit.Oricum i-am dat doi pumni in pavilionul masinii care culmea nu s-a indoit,era un specimen ca al meu o Granada cu doua usi MS 04 VIV,il stiu pe individ din vedere a termin economicu inaintea mea cu vreun an doi.apropo cine imi spune unde parcheaza ghimpele ala are o recompensa din partea mea ;D

CONCLUZIA-multi poate ma blameaza sau zic ca nuprocedez bine insa ideea e ca boul cand mai trece prin giratoriu poate o sa fie mai atent.Si m-a enervat la culme cand l-am intrebat "mai...fraiere... n ute opresti la giratoriu imi tai calea?" stiti ce mi-a zis SI CE? SI ce?  apoi ii suceam gatul.Asta imi venea sa-i fac

Fiecare mai greseste dar ridica mina ,mea culpa ,scuze si merge maideparte,da...asta?

  Nu uitati de recompensa unde parcheza MS 04 VIV. Cunoscatorilor de masini pote le-a mai sarit in ochi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ai si tu dreptate in ce zici dar mi se pare un pic deplasat comportamentul tau. La o adica se va intampla inevitabil o data sa nu acorzi prioritate sau ceva de genul si cum ar fi ca celelalt sofer sa iasa la tine cu o pusca de vanatoare ? In locul tau as multumi lui Dumnezeu ca nici tu , nici masina nu  ati patit ceva mai grav. Cat despre ce ai facut...."vatamare corporala" scrie pe tine. Umila mea parere  :kiss2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dreptul l-am termin si eu,mai trebuie legist zile... martori....ori faza e cu repetitie dar martori ii lipsesc desi erau

cine crezi ca se incumeta sa vina martor cand te vede pe tine ca PAC l-ai  pocnit.Se gandeste si el ma asta nu degeaba la pocnit sau se gandeste ca nu vrea s-o pateasca si el. Iti recomandodat sa te uiti in trafic ca sigur vei vedea undeva ceva de genul ast asi vezi cati stau de martori.Caz concludent la Mol Benzinarie la noi unul cu o masina de Bstatea la rand sa alim siunu cu nr de HR s-a bagat nu stiu cum in fata lui.Ala smecher de HR mare inalt dulap nu alta vine la asta si-l apostrofeaza ca de ce l-a claxonat si de ce nu l-a last pe el in fata si gatagata sa-l pocnesca.A plecat la masina lu isi sa-l vezi pe ast a de B s-a dat jos cu un pistol cu gaze sau nu nu stiu s-a dus la geam si la luat bai... chiar vroiam sa gauresc un ungur.Asta ca MIELU s-a facut aproape plangea striga nu  te  rog dar m-am enervat si eu si tu si... boul asa-i trebuie tot el era mare scula.Era statia plin ade oameni si nimeni nimc.Mult zgomot pt nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti.....eu vrea sa fiu Rambo....ca doar masina mea e lovita si uite ca devieaza discutia. Stim cu totii ca fiecare are dreptate, violenta nu este calea de a rezolva ceva dar  daca e pe aici vreunul care niciodata nu s-a enervat in trafic....nu neaparat numai din cauza traficului dar poate ca atunci si acolo s-a umplut paharul...apoi ala sau e iepure sau ....nu conteaza...............am fost la sefu....de la omniasig.....pe f scurt nimic concret de la el decat ca teoretic orice serviz a-r trebui sa i-mi rezolve problema. bla-bla-bla..........asa ca eu ca baiat bun si educat ce sunt am zis sa ma duc sa ma plimb pe la servizuri ca doar i-mi place sa conduc Volvoul....si uite asa am dat de un serviz, tinichigerie -vopsitorie....spun am dat pt ca nici nu stiam de existenta lor.....unde m-au tratat omeneste prima oara :love5:....au zis ca vor comanda ei  geamul , ghederul si stopul........ma suna....duc masina....si cica o sa fiu multumit......rezolva ei restul cu asiguratorul......................................ASA ca am ingropat pe moment securea, astept weekendul sa vina piesele, duc 850-ul ....si astept rezultatul........asta e ordinea lucrurilor .....si desi nu sunt pesimist nu i-mi vine a crede ca s-ar putea rezolva totul asa de lin si NORMAL.  Acum ma uit numai la filme gen "Kal Ho Naa Ho"...[pt cei interesati info pe IMDB]....si astept sa i-mi vad 850 -ul ca inainte de accident....ATAT!!!........daca iar pic de fraier.......780 te caut si iesim la o plimbare prin oras.....mai bem un ceai, mai ....vedem.....si zici ca granada nu se indoaie de la 2 pumni???..... :smile: :smile: :smile:..................................................Mersi Alex pt tot......i-ti sunt dator dar nu pt mult timp :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anytime, my friend...  :love8:  Oricum inca ma simt vinovat pt. faptul ca n-am apucat sa te cunosc la Sibiu... Aiurea dar totusi s-a intamplat  :sad2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi au sosit la serviz piesele ce trebuie inlocuite, m-au programat pe data de 19 feb, si spun ei ca in 21 feb masina va fi gata..............deci daca merge totul ca pe roate, dupa trei saptamani dupa ce camionul s-a urcat pe 850 masina e gata..........oricum eu recomand pt cei ce detin un autoturism....nu mai parcati masinile, circulati incontinuu....e mai mica probabilitatea sa fie lovita :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

superrr ! Pariez ca abia astepti sa o vezi din nou, frumoasa, coafata, dusa la cumparaturi, alintata, etc  :D

Numai bine !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti bolnav rau Matrixx......dar nu esti singur...... :beertogether:,......nici nu am spalat-o de cand e lovita.....dar cand va fi reparata voi face cum ai spus tu....si mai adaug ceva....... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now