icristi

Probleme la cutie geartronic la 30tkm?

47 posts in this topic

Din pacate n-am ajuns azi la service, dar nu cred ca are legatura cu temperatura uleiului.

Dupa resoftarea de ieri, cutia se comporta putin diferit, adica la trecerea din P in D nu a mai cuplat cu socuri, bine, nici inainte nu facea mereu, in schimb, acum de fiecare data cand franez si schimba treapta inferioara, se simte socul la cuplare.La fel si daca ridic piciorul de pe acceleratie si il pun inapoi. Nu cred ca are legatura cu temperatura pentru ca a facut asa de dimineata, dupa nici 250 de metri parcursi.Probabil ca acum vor schimba uleiul, si daca tot face probabil cutia. Depinde care e procedura ...

Salut!

Smuciturile au legatura si cu temperatura uleiului - presiunea in corpul de valve este diferita. La mine smuceste numai cand umblu mult in oras - schimbari dese de viteze. Din cate stiu eu, schimbarea uleiului nu ajuta cu nimic, problema reala fiind uzura din cutie - corpul de valve si ce discuri mai sunt pe acolo... Asta presupunand ca nu ai uleiul gresit in cutie.. (...cine ti l-a pus?)

Ca sa vezi unde este uzura:

1. stai pe loc, apesi frana si plimbi schimbatorul prin viteze. daca se simt mici smucituri si cuplarea se face dupa 1-2 secunde, exista uzura si in afara corpului de valve.

2. in mers, in fiecare viteza, franezi usor si apoi imediat accelerezi ( nu tare, cat sa poti urmari schimbarea vitezei). Daca cutia schimba cu socuri, este corpul de valve uzat...

dar deja din ce ai descris, ai aceste probleme. Nu mai astepta si schimba cutia pe garantie - chiar daca gaseste cineva o solutie temporara, tot la schimbat/rectificat ajungi, iar mai tarziu va fi pe banii tai.

Vinerea ne intalnim la Penny in Buc. Noi. Poti sa vii sa vezi cum face masina mea si sa te convingi ca este uzura, nu ulei prost sau "resoftare" (care din auzite este apa sfintita: nici nu face, nici nu strica...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut Ovidiu,

asta era si parerea mea: trebuie inlocuita.

, ...uleiul e original al cutiei, nu l-a schimbat nimeni, dar iti dai seama ca inainte de a schimba cutia, cei de la service trebuie sa respecte probabil o procedura impusa de Volvo, adica sa incerce intai variantele mai economice de remediere, poate..poate.

Apropo vineri pe la ce ora? ca s-ar putea sa fiu in zona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vineri de la ora 18:00! Nu o mai lalai atat si cere schimbarea cutiei, este dreptul tau si banii tai!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.Am si eu o problema similara la V60 D3 cutie geartronic.Masina re aprox. 28000 Km.

Cand plec de pe loc, are un delay pana pe la 1300rot/min si apoi pleca cu o rupere mai brusca.La fel si daca bag in R.Cateodata e Ok, dar majoritatea timpului si in D si in R pleaca cu zmucituri, ca atunic cand dai brusc drumul la ambreiaj..

Am vorbit la Primus si mi-au zis ca e un soft care se baga si scap de problema.

Icristi, tu ai rezolvat problema?

Stie careva de ce oare face asa?Oare acel soft ma va ajta sa scap de aceste zmucituri la plecarea de pe loc?

Astept un raspuns de la voi.

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa nenumarate vizite la Primus, nu am rezolvat nimic. M-au convins ca asta este calitatea cutiei (de kkt). Am mers si cu un alt S60 pe care il aveau in curte si facea la fel. Problema cu smuciturile se manifesta de regula cand masina este in rampa sau panta, la trecerea din P in D sau R, dar nu mereu.in schimb, cateodata face si pe drum drept.

Treaba cu update-ul de soft e frectie. Si mie mi-au facut update si degeaba.

In concluzie, NU RECOMAND CUTIA GEARTRONIC DE LA VOLVO!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cutia este produsa de Toyota :D

Updateul de soft rezolva unele probleme, adica rezolva problemele de cutie uzata dar nu defecta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor daca aveti masina in garantie insistati (cu OPC daca e nevoie) sa va schimbe cutia !!!

Galaxy S on IceCream Sandwich

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti insista si cu mama OPCului, la biblia Volvo scrie clar, dupa update daca problemele persista se inlocuieste cutia de viteze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai da Gi, dar ideea e sa fie si cei de la reprezentanta credinciosi ;D

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu la ce biserica merg DAR cred ca sunt si oameni credinciosi printre ei, oricum OPCul nu are nici o treaba cu masinile ci RARul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream la refuzul unui serviciu/inlocuiri in garantie. Rar-ul il poate baga in joc daca se apuca ei sa desfaca cutia fara sa aiba autorizatie de reparat asa ceva :) Ceea ce nu cred sa faca oricum. Eventual te plimba ba cu un update de soft ba cu un schimb de ulei de cutie, etc

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eventual te plimba ba cu un update de soft ba cu un schimb de ulei de cutie, etc

Si uite asa trag de timp si se duce garantia :D!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noutati!

Am fost din nou cu masina la Primus pentru ca socul la trecerea in D devenise de nesuportat.

S-a verificat nivelul uleiului ( completat 200 ml) si au reinitializat cutia.

Acum merge foarte bine, nici nu se simte cand cupleaza.

Ma intreb oare cat va merge asa si daca periodic trebuie resoftata.Totusi, sa fie toata treaba numai din soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noutati!

Am fost din nou cu masina la Primus pentru ca socul la trecerea in D devenise de nesuportat.

S-a verificat nivelul uleiului ( completat 200 ml) si au reinitializat cutia.

Acum merge foarte bine, nici nu se simte cand cupleaza.

Ma intreb oare cat va merge asa si daca periodic trebuie resoftata.Totusi, sa fie toata treaba numai din soft?

Salut! cutia nu mai are socuri DELOC? Nici cand mergi mult in oras? Ce tare!!! Acum o sa stau pe capul lui BogdanG sa-mi povesteasca despre "reinitializarea cutiei".... :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calibrarea cutiei se face numai dupa reparatie, asa de amorul artei am incercat si eu sa calibrez mai multe cutii ce smuceau, nici un rezultat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma intrebam cat o sa tina.

raspunsul: cam 6 luni, ca acum mi-a aparut mesajul '' functionare redusa cutie'' in mers si o perioada cupla cu soc si cand plecam de la semafor, fara sa o scot din D. WFGG!?HSFVS$%##WXGHVWHJND in servisul lor de calitate!!!! Sa vedem ce or sa mai inventeze acum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calibrarea cutiei se face numai dupa reparatie, asa de amorul artei am incercat si eu sa calibrez mai multe cutii ce smuceau, nici un rezultat .

Poti sa detaliezi te rog, in ce consta aceasta "calibrare"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi s-a blocat cutia in treapta 3 si pana nu am oprit-o nu a mai raspuns la nici o comanda. Am trecut si in S si in manual, ...degeaba. A aparut si mesajul '' cutia necesita service!''. Care sa fie buba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara diagnoza nu ai de unde sa ghicesti ce probleme are cutia .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva ce tip de ulei se foloseste la cutia de viteza automata in 6 trepte pentru s60 din 2011, si daca trebuie neaparat cel pus de volvo sau merge altul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neapărat cel de Volvo sau dacă găsești echivalent JWS3324

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel  mai bine cel de Volvo mai ales ca nu e foarte scump . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now