volvo

consum xc 60 de toate felurile

107 posts in this topic

LR006 , ca sa faci o comparatie cu al meu XC 60, model identic cu al tau, aproape 10000km rulati, media computerului de bord este de 8.1 .

Referitor la stilul de condus alternez mersul mai sportiv cu cel economic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

xc60 2014 cumparat nou in decembrie

Cum suna ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum suna ...

Ca un cadou de la Mos Craciun ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si v50 meu ia 10 in oras ... iarna merge spre 11... dar bordul imi arata cu vreo 0.6 mai mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumul este influentat cel mai mult de stilul de condus. Franarile bruste urmate de accelerari duc la consumuri f mari. Eu am media la masina, aproximativ 16000 km, 8.3. Maine fac update polestar, la D4 181 cp AWD, aut, trecerea e la 215 cp, sa vedem cum e afectat consumul. Cred totusi ca mersul prin Mamaia, 6 km, catre casa, mai trage media in jos. Pur in oras, consumul ar putea fi aproape de 10 litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat va costa upgradeul polestar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1000 eur tva inclus

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de info @costa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca un cadou de la Mos Craciun ;)

Invidiosilor, railor :smile:.

Ma refeream ca este o masina noua din ANUL 2014 cumparata in DECEMBRIE, desi cred ca mai trebuie sa treaca ceva timp pana in decembrie ca alt decembrie in 2014 nu stiu sa fi fost ...

As putea fi invidios, desi nu ma caracterizeaza, ca-mi place xc60. Sa-l foloseasca cu placere!

Edited by mariusb

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream ca este o masina noua din ANUL 2014 cumparata in DECEMBRIE, desi cred ca mai trebuie sa treaca ceva timp pana in decembrie ca alt decembrie in 2014 nu stiu sa fi fost ...

As putea fi invidios, desi nu ma caracterizeaza, ca-mi place xc60. Sa-l foloseasca cu placere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cumparata in decembrie 2013 (MY 2014), deci trecuta in acte 2014

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai e necesara sau are importanta o lamurire: xc60 2014 adica model 2014. Daca vrea cineva model 2015 poate sa il ia chiar acum in 2014. Mie mi-a venit masina cam la 2 luni dupa comanda din octombrie 2013.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Un update dupa tuningul Polestar: pe autostrada, 130 kmh, 2 adulti, 2 copii si 50 kg bagaje, consumul pare a fi cam 7.9-8.1 la suta, si la fel in oras, in principiu pare la fel ca si inainte de tuning.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Daca ai merge exact la fel ca inainte de tuning, ar fi trebuit sa vezi un consum mai mic cu 5-10%. DACA - un mare daca. Dar nu mai mergi :).

Oricum colegii cu XC60 pot sa iti confirme consumul real.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare si La Multzi Ani!

Ce sa mai confirm Mav-ule?!

XC 60-ul meu este la fel, cu acelasi consum "uriash", dar imi place masinutza!

App, nu scade sub 12.8 in oras la turatzii "batranesti", adica greu mai vede peste 1800-2000 rpm in oras.

Ma bag si eu la un Polestar, poate se mai schimba ceva?!

Bafta si s-auzim de bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

La Primus in Bucuresti acum Polestar este 1.000 EUR inclusiv TVA. Sper sa fie maxim atat si la Exclusiv.

Numai bine si sa imi spui rezultate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare la toata lumea. Am achizitionat de curand un Volvo XC60 din Belgia , FWD, 2.0, 163 cp, cutie manuala. Are 155.000 km, cu carte service, totul ok. 

Sincer sunt cam dezamagit de consum. In oras nu scade sub 11,5-12 l/100km. Iar un drum Constanta -Galati am scos o medie de 9,1 in bord iar de la plin la plin 9,88. 

Ma asteptam la un consum mai mic la motor de 2.0. 

Am facut test la Exclusiv. Totul e ok. 

Nu stiu. Daca asta e consumul, din ce am citit pe forum, asta e, ma impac cu ideea. Fata de cel declarat de producator in fisele tehnice, e diferenta de 3-3,5 l. 

Cred totusi ca masina poate are vreo problema. Aveti idee ce teste as mai putea face ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mergi cu 90 in a-6-a o sa consume ca in carte.

Este 2.0d si 2 tone masina, cat sa consume? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate D3-ul de 2.0L consuma mai mult decat D5-ul de 2.4L si AWD . 

Depinde insa si cum e folosita masina, la 130km/h intr-a 6-a trebuie sa consume 7,5% . Daca ia 9% este o problema . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au si eu masina la fel: consumul asta e din pacate,eu m-am impacat cu ideea,la 130 km/h mie imi ia 8....la 140-150 km/h cu inca 2 pasageri si un copil plus cutie pe masina pana in grecia si inapoi consum mediu 9

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta e consumul pentro o masina mare ca xc60!! Nu trebuie sa mire pe nimeni nimic. Ca sa misti cutia de 2 tone trebuie sa arzi motorina,simplu.

Nu poti cere sa ai consum de s40 pe xc60.

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea poti compara: pe autostrada la 130 , la 150 mie imi consuma atat , sunt o gramada de factori care pot influenta(falsplat - chiar deal sau vale, vant de fata vant de spate sau neutru etc.) Poti compara la un drum facut cu aceasi masina , in aceleasi conditi . 

Un consum mediu poate fi comparat (+/- 1l ). Spre exemplu scot un consum (in mod constanta) la drum lung (2000 km ) 6,7-7,2 ... si pe autostrada in anumite momente la 135 km/h imi indica pe instant si 10-15 l/100 km ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carburantul are o mare parte din vina.

Am fost in dieferite tari cu dricul si in Romania am avut cosumul cel mai mare.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now