vali.ichim

"Suierat" viteza a 4-a, intre 50-65 km/h (S40, 2.0D, 2006)

58 posts in this topic

Salut

La multe diesel-uri, in special la cele intre 1.8 si 2.0 se aud ceva sunete de la cutia de viteze in a 4-a si a 5-a.

Nu cred ca e vorba de uzura sau de vreo problema in mod special, pentru ca incepe sa se auda cam dupa ce si-a facut rodajul cutia... uneori mult mai repede.

O sa il auzi in toata splendoarea daca apesi frana in vitezele astea, pana undeva cat sa nu se opreasca motorul.

Iti multumesc pentru opinie!

Exemplarul meu are acum 90.000 de kilometri si 6 ani, asadar este clar ca a trecut de rodaj de multa vreme. :)

Alta constatare: chiar astazi, pe o portiune de drum unde am rulat in viteza a sasea, am auzit acelasi "suierat" din cutie atunci cand am redus brusc sub 2000 de ture motorul si apoi am accelerat fara sa schimb a cincea - era un "suierat" mult mai redus comparativ cu cel din viteza a patra, plus ca pe 130 de km/h ai si vant si zgomot de rulaj.

Apropo de franatul in anumite viteze, in cazul meu 4 si 6 nu 4 si 5, este exact cum spui.

Da impresia ca se crapa pinioanele in cutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca trebuie sa mergi cu diselul ceva mai turat si sa schimbi vitezele corespunzator.Zici de a6a...viteza aia ii doar pt cruise de la 130-140/h in sus.Daca o pui in a6a la 2000 ture si accelerezi nu ai nici o putere, deci acolo clar trebuia sa fie schimbata a5a...turata pana pe la 2800 si schimbat frumos a6a la 2200ture.Sfatul meu: la orice viteza ai fi nu i da pedala sub 2000 ture.Vrei sa mergi batraneste si legal in a5a mergi,dar cand intri in depasiri dai treapta inferioara si apoi sfung

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca trebuie sa mergi cu diselul ceva mai turat si sa schimbi vitezele corespunzator.Zici de a6a...viteza aia ii doar pt cruise de la 130-140/h in sus.Daca o pui in a6a la 2000 ture si accelerezi nu ai nici o putere, deci acolo clar trebuia sa fie schimbata a5a...turata pana pe la 2800 si schimbat frumos a6a la 2200ture.Sfatul meu: la orice viteza ai fi nu i da pedala sub 2000 ture.Vrei sa mergi batraneste si legal in a5a mergi,dar cand intri in depasiri dai treapta inferioara si apoi sfung

Acum mi-e clar, trebuie sa imi schimb stilul de condus pe masina asta.

Asta cu viteza a sasea am testat-o azi tot din nebunia si nevoia de a "testa" daca mai apar zgomote si in alte viteze sau ba.

Stii cum e, cand omul este paranoia (in speta, eu) trebuie sa imi fac damblaua. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca S40-ul este o masina mai galagioasa, depinde foarte mult la ce te raportezi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca S40-ul este o masina mai galagioasa, depinde foarte mult la ce te raportezi .

Am remarcat deocamdata vantul care "canta" la viteza de peste 140 km/h si ceva "soricei" in portiera dreapta si in consola fata cu luminile de interior.

Incercam sa ma raportez la cele banale: zgomot la suspensie daca iau o groapa sau o denivelare, daca agata ceva la cutie cand schimb - pare ca nu - si acest zgomot specific din cutie cand este motorul subturat.

Daca nu zic bine ce zic, la ce ar trebui sa ma raportez?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt o masina la pretu ei de sh eu zic ca sta bine...daca o compari cu o masina noua la aceasi bani atunci sta cam rau.

Stai sa vezi cand iti bate si vantul mai puternic din fata si chiar si la 50/h iti suiera oglinda stanga de trebuie sa dai radio mai tare.Uneori chiar o pliam de nervi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu te raportezi la un S60 de exemplu, o masina mult mai bine isonorizata sau la Passat/A4/A6 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drept sa va spun mie chiar mi se pare rezonabila la banii dati (6.500 EUR), ani, kilometri, dotari, confort si chiar si sonorizare - mai zic una alta de carcoteala sau paranoia cand aud un soricel sau vantul ala la viteze mari (de care stiam) dar per total sunt multumit. Acum, daca incepe sa pice asta e; deja mi-am asumat riscul asta. Oricum, interiorul ala ma prinde perfect.

Si conducand atat Passat Variant (2007) cat si A4 (2004, 2006) insa nu si A6 unde am fost doar pasager trebuie sa recunosc ca stau al naibii de bine la volan in S40. Poate sunt cumva off-topic, cu scuzele de rigoare, insa ca sa ii raspund lui Bogdan G, nu m-am raportat la isonorizarea altor masini si mai mult la zgomotele suspecte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 cam suiera oglinzile la viteza, de asemenea trenul de rulare este mai zgomotos, de aceia te intrebam la ce te raportezi.

Daca te raportezi la S40 tind sa cred ca masina ta este chiar ok .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La S40 cam suiera oglinzile la viteza, de asemenea trenul de rulare este mai zgomotos, de aceia te intrebam la ce te raportezi.

Daca te raportezi la S40 tind sa cred ca masina ta este chiar ok .

Ai dreptate, si thor4ever la fel, suiera oglinzile la viteza dar nu incat sa imi provoace mie nervi.

Vinerea trecuta, spre Buzau, suierau ceva mai tare pentru ca batea un vant lateral foarte puternic.

Am sesizat si acel zgomot al trenului de rulare, intre timp.

Oricum, nu are isonorizarea unei nemtesti premium dar nici nu ma asteptam la asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La viteza mare nici nu le bag in seama ca doar nu este masina noua si nici premium.

Este vorba ca mergeam in oras la 20-30/h si mi suierau oglinzile.Am deschis geamu si am tras oglinda,se pare ca a mea era problema si brusc silence

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 20-30 km/h fluiera oglinzile? Cred ca au bagat ceva aia de la Kronospan pe cosuri si au incarcat aerul :) M-i se pare absurd ca la 30 sa fluiere :)

Eu cred ca mai repede geamul a fost de vina in cazul tau nu era bine inchis sau chedarul nu statea bine...Ai zis ca ai deschis si apoi inchis geamul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar deloc.Batea vantul mai tare.Apoi am deschis geamu am pliat oglinda, si nu se mai auzea nimic.Cu geamu deschis chiar tiuia vantul,cand trageam de oglinda, silence.NU mi o vint sa cred.Si doar stanga

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites
Salut! Va scriam acum o saptamana sau doua despre intentia de a achizitiona un S40. Intre timp am gasit exemplarul, un S40 2.0D Momentum din 2006 cu 89.000 de KM la bord - verificati si la Primus Auto de unde a fost achizitionat in 2006. Fostul proprietar mi-a zis micile defecte pe care le are masina, le-am luat ca atare, a fost cinstit la pret insa va cer ajutorul cu una care ma supara mai tare. Am cautat pe forum, in ideea de a nu deschide topic nou, insa nu am gasit exact problema mea. Daca este deja dechis topic-ul va rog mult sa ma directionati. La subiect, in viteza a patra exact in intervalul 50 - 65 km/h se aude un "suierat"; nu pot sa ii zic altfel. Pare, dupa mintea mea, un suierat tipic cutiei de viteze. Dupa ce trec de 65 km/h totul este OK. Testat in alte viteze nu se aude nimic; nici intr-a doua la 30 km/h dar nici intr-a sasea la 170 km/h. Omul de la care am luat-o a zis ca si lui i s-a parut dubios, a schimbat uleiul din cutie la 69.713 KM insa sunetul a ramas. Cei la Primus i-au zis ca nu e nimic de ingrijorat, ca asa suna cutia, etc. I-au mai zis ca se intampla atunci cand este subturat motorul in viteza a patra - subturat insemnand ~1.700 - 1.900 ture incepand de la acei 50 km/h. Acum, poate suna pueril insa fiind primul meu Volvo indraznesc sa va intreb pe voi daca stiti cauza reala a problemei, daca ati mai intalnit-o sau daca este de ingrijorat pe viitor. Multumesc, in avans!

Parerea mea ca nu trebuie sa schimbi in treapta a 4-a de viteza inainte sa ai peste 2000 de ture .Las-o sa mearga pana la 70Km/h si dupa aceea schimbi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este in depasire da, dar daca mergi constant in trafic,sau prin sate fara sa ai de gand sa accelerezi cu a3a la 70 chiar face urat.Asta la cutia de 6 trepte.poate la ia de 5 trepte sunt mai lungi si ii ok.Si daca mergi cu a3a la 60 constant la 2400 ture iti vine sa treci in a4a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este in depasire da, dar daca mergi constant in trafic,sau prin sate fara sa ai de gand sa accelerezi cu a3a la 70 chiar face urat.Asta la cutia de 6 trepte.poate la ia de 5 trepte sunt mai lungi si ii ok.Si daca mergi cu a3a la 60 constant la 2400 ture iti vine sa treci in a4a.

Exact! :)

Asta era, sau inca este uneori, si dilema mea.

Macar acum m-am obisnuit si nu mi se mai pare asa panica.

Apropo, daca este vorba de mers in localitate cu acel maxim 60 km/h activez pilotul automat si uit de suierat.

Doar la acceleratie apare zgomotul, sub 2000 de ture in viteza a patra.

La mers constant pe pilot automat, fara acceleratie, totul este OK.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream ca face urat adica zgomot de motor turat,dar nu suierat.Merg cu a3a la 3000 ture constant dar nu se aude decat zgomotul de motor cam supraturat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e destul de enervant...sunt putin ciudate rapoartele la s40...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este din cate stiu cutia in 6 trepte.Cele in 5 sunt mai lungi.Dar cred ca toti ar da cea de 5 pe una de 6 asa cum este etajata si la s40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma refeream ca face urat adica zgomot de motor turat,dar nu suierat.Merg cu a3a la 3000 ture constant dar nu se aude decat zgomotul de motor cam supraturat.

Da, evident, face urat daca o tii constant in a treia pe la 3.000 de ture.

Eu m-am legat din nou (si) de "vrabiile" mele. :)

N-as spune ca este etajata ciudat cutia in 6 trepte; mie unuia mi se pare destul de ferma la rapoarte.

Iar cuplul de a doua si a treia ridica moralul destul de bine.

Nu am condus un S40 cu 5 trepte asadar n-am idee cum e aia; presupun, doar, ca in a treia la 70 km/h turatia e mai joasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi suierat l-am detectat si eu ieri in viteza a 4-a la o turatie intre 2100-2300 km la accelerare brusca.

Masina are 120.000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acelasi suierat l-am detectat si eu ieri in viteza a 4-a la o turatie intre 2100-2300 km la accelerare brusca.

Masina are 120.000km

Salutare tuturor,

Intre timp am mai investigat problema, am mai intrebat la cunoscatori si am ajuns si la Primus Auto (vrut - nevrut) pentru o schimbare de rulment.

In istoricul de service al masinii, in cazul meu, s-a gasit o mentionare vizavi de cutia de viteze si anume ca a avut la un moment dat o pierdere de ulei si de acolo i se trage "suieratul" in viteza a 4-a. Mai nou simt un zgomot mai mic si la a 2-a dar si a 6-a - asadar vitezele pare - insa in 1,3 si 5 nimic.

In cazul meu zgomotul apare indiferent cat de tare accelerez, practic imediat ce schimb din 3 in 4. Dupa 80 km/h dispare.

Mi-a confirmat problema la cutia de viteze si Bogdan G cand am fost la o diagnoza pentru electrice; mi-e clar.

Masina are acum ~107.000 de KM. Eu am cumparat-o la 88.000 in luna Mai 2012 si in toti acesti aproape 19.000 de KM nu pot spune ca s-a agravat extraordinar.

Insa cu siguranta se va agrava in urmatorii 30-40.000 asa ca va trebui sa ma gandesc la o investitie intr-o cutie de viteze.

Din ce mi-au explicat cei de la service, odata ce cutia a avut acea pierdere de ulei acum 2-3 ani, pinioanele s-au uzat si de acolo vine zgomotul.

Mai departe, ca sa aflu cat ma costa bucuria, am cautat la dezmembrari o cutie in 6 trepte pentru S40 2.0D si, totusi, nu a fost exagerat sa aflu ca o pot lua cu 350 EUR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai departe, ca sa aflu cat ma costa bucuria, am cautat la dezmembrari o cutie in 6 trepte pentru S40 2.0D si, totusi, nu a fost exagerat sa aflu ca o pot lua cu 350 EUR.

Eu am verificat nivelul de ulei la cutie si era maxim si galben , curat.

Sper sa nu fie pb de la cutie.

Unde ai gasit acea cutie?

E cumva aceeasi si de pe peugeot 407 2.0HDI?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca e cutia de pe Peugeot 407, nici nu am luat in calcul sa caut una de la o alta marca. Mai probabil ar fi, desi nu cunosc si poate aberez, sa se potriveasca cea de pe Ford Focus 2.0 TDCI. Platforma tehnica este comuna cu Ford insa nu stiu daca se leaga si de PSA inafara de motor.

Pretul de 350 EUR l-am aflat de la un parc/garaj de dezmembrari Volvo S40/V50 din Suceava. Mai stiu un astfel de parc si in Bucuresti, zona Grivita. Le gasesti pe toate la anunturi specifice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now