alinbuga

Jderul = Ghinion de nesansa

36 posts in this topic

De mai bine de o saptamana sunt tintuit intr-un sat , langa Breaza, unde sora mea are o crescatorie de pasarele .

Cea mai grea parte a acestei afaceri , autorizarea , am crezut ca a fost cea mai grea. Dar de unde?!!

Dupa autorizare , am asteptat sosirea pasarelelor (aproape 2 luni) , si dupa popularea volierei ce are aproape 350 mp , GHINION !!!!!

Soc si groaza !!!

In a treia dimineata sor-mea gaseste in voliera jumatate din pasarele moarte ! OMORATE !!!!

Conform protocolului, suna echipa de interventie rapida , BUGA, Alin BUGA !

In secunda 2 , R-ul mananca asfaltul pe DN1 .

Ajunsa la fata locului, Echipa de Interventie Rapida ( B A B ) incepe investigatiile.

Dupa lupte seculare ce au durat o jumatate de zi , ajungem la concluzia ca ....in PODUL CASEI este un JDER !

Acum , interveniti voi !

Mentionez ca nu v-am povestit , pana acum , decat jumatate din prima zi ( si...sunt aici de 8 zile si...nopti , albe ).

Cum se poate scapa de ...acest daunator ( pentru ca intr-o gospodarie de la tara....nu poate fi privit altfel ) ?

.....................

BUGA , Alin BUGA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica un dihor. Misto - pai eu zic sa il capturezi si ii faci Rodicai un guler de blana de toata frumusetea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se constituie starea de necesitate , se alcatuieste o potera se inarmeaza cu furci si topoare , ceva tarie sa treaca timpu' , si sigur il veti prinde ;)

Mai la obiect , din ce am cautat pe internet in speranta de a te ajuta , ...se pare ca nu sunt prieteni buni cu , cainii .

Solutii mai moderne gasesti AICI

La ACEST aparat vad ca se specifica CLAR ca ,

"Aparatul nu este daunator pentru oameni, animale sau pasari."

Pentru Buga , ...Alin Buga ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mav ! Initial , am crezut ca este un dihor !

Dar...dupa ce i-am vazut trupul in pod , la lumina lanternei cu leduri ..., am inteles ca avem le luptat cu JDERUL !

BUGA, Alin BUGA

Pe unde-mi esti tu acum , Haimdrlllllll, acum cand am atata nevoie de tine ?!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi pare rau sa aflu aceste vesti de la tine, Alin.

Daca vrei sa ma alatur echipei de zgomote care sa puna pe fuga animalul, "just call my name and i'll be there" ! In acest weekend sunt disponibil.

Altfel, iata ce am gasit pe un site : http://www.daunatori.info/28/jderul/

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prinde-l si fa-l cadou de ziua cuiva!rolleyes.gif

Cica-ca sunt niste "......cjkenck........" foarte inteligente :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa facem o trupa de comando pentru a incepe operatiunea "Jderul"

Buga daca ai nevoie de ajutor noi suntem pregatiti cu carbuni,mici si bere. :headbang:

Edited by vlpvlp06

Share this post


Link to post
Share on other sites

si perne.....laugh.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

SOC si GROAZA !!!

JDERUL - Episodul 2

Dupa localizarea si identificarea animalului , pe seara, am gasit usa sobei de la camera situata la masanrda ! Am inchis-o , normal, nu ?!!!

Dar...dupa cateva ore , dupa 3 marturi si vreo...7 linii ( ca in afara de table...... nu aveam ce juca), urcand in acea camera , am vazut .....USA SOBEI DESCHISA !!!

UKA-UKAAAAA !!! Deja...calea de acces in casa , a fost depistata ! Jderul , urca pe casa (imbracata in lemn ) cobora pe cos,si....intra prin soba .

Dar...usa fiind deschisa ...... voi...ce credeti ?! a iesit sau ...a intrat ?!

Am pus semne cateva hartii in soba si ,inchizandu-i usa , am coborat la tablele noastre .

Dupa inca o ora si ceva .....usa semn ca ...a intrat sobei ...din nou deschisa si hartia in camera semn ca BALAURUL a revenit .Am luat hotararea sa legam cu niste sarma usile sobei !

Dar...

REVIN , CACI VIN ZGOMOTE DIN POD !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest subiect a fost vizualizat de 21 membri

4 membrii urmaresc acest topic :))

:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alin, uite ce zice colega mea de birou... lasa jderii in pace sa manance pasarelele, si dezvolta o afacere cu...jderi ! Mi se pare genial !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci o sa intervina invers problema, cand pe jderi o sa-i manance pasaricile ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci o sa intervina invers problema, cand pe jderi o sa-i manance pasaricile ;D

Si cum la noi pe pasarici le mananca cand e vorba de bani , ....e deajuns sa-i cheltui si gata :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat sa ii gasesti o jderoaica.... poate se amorezeaza si pleaca in padure ..... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Belea mare cu jderul, sper sa-i vii de hac! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Ia o pasare, o tai, o umpli serios cu alcool, si i-o servesti jderului in soba. Ori ii dai foc si sare in aer...ori cade mort de beat si-l prinzi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar sa-i pui in soba o pasare daunatoare sanatatii ai incercat? jderul sau dihorul(unul dintre ei) nu prea se suie in pod(mansarda). ce a omorit aia sa manince dar cu adaos de mirodenii mortale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bubule, lasa pasarelele deoparte si fa o ferma de jderi :P

Din pacate de jderi nu scapi, ii prinzi acum dar vin altii, solutia este o voliera din fier cu platforma betonata sau o voliera in alta parte, intr-o zona fara daunatori .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baieti, hai sa-i facem omului un autocolant cu o frumusete de jder, in loc de clasicul elan... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

SOC si GROAZA !!!

JDERUL - Episodul 2

Dupa localizarea si identificarea animalului , pe seara, am gasit usa sobei de la camera situata la masanrda ! Am inchis-o , normal, nu ?!!!

Dar...dupa cateva ore , dupa 3 marturi si vreo...7 linii ( ca in afara de table...... nu aveam ce juca), urcand in acea camera , am vazut .....USA SOBEI DESCHISA !!!

UKA-UKAAAAA !!! Deja...calea de acces in casa , a fost depistata ! Jderul , urca pe casa (imbracata in lemn ) cobora pe cos,si....intra prin soba .

Dar...usa fiind deschisa ...... voi...ce credeti ?! a iesit sau ...a intrat ?!

Am pus semne cateva hartii in soba si ,inchizandu-i usa , am coborat la tablele noastre .

Dupa inca o ora si ceva .....usa semn ca ...a intrat sobei ...din nou deschisa si hartia in camera semn ca BALAURUL a revenit .Am luat hotararea sa legam cu niste sarma usile sobei !

Dar...

REVIN , CACI VIN ZGOMOTE DIN POD !!!!

Povestea continua:

Legand usile sobelor , am crezut ca rezolvam problema relelor facute afara !

Dar..... S U R P R I Z AAAAA !!!

Am subestimat inteligenta animalului , caci ...dupa inca o ora ...usa cenusarului era deschisa ! Asa ca ... ne-am asezat din nou la panda si spre dimineata , am vazut Jderul cu cata repeziciune a intrat in camera si s-a strecurat in pod prin gaura din spatele sobei !

Acum era clar ! este din nou in casa , in podul casei ! Nu ne-a ramas decat sa legam din nou usile , filosind o alta sarma si o alta tehnica de legare , si....sa ne ducem la somn !

A doua zi , seara , pe la zece si jumatate ...aud zgomote in camera de la mansarda ! Era Jderul care ...se urcase cu totul pe fata sobei si....sprijinindu-se cu labele din spate pe teracota , tragea cu labele din fata si cu dintii cand de manerul usii cand de usa , dar cu atata inversunare incat ...mi-a fost teama ca va reusii sa scape din nou ! Cu ocazia asta am descoperit noi tehnici de legare a usilor sobelor ! !

Am decis ca este momentul sa ii bag in acea camera o cusca capcana , in care momeala sa fie un ou crud ! Cusca , a fost oparita in prealabil.

Dupa cateva ore , timp in care Jderul tragea cand de usa de sus ...cand de usa de jos ...., cad rodea cerceveaua unei ferestre ...cand sarea de pe o grinda pe alta , cercetand cusca capcana ....constat ca JDERUL este inteligent la maxim , sau sun eu natarau . De ce _!!! Pai.... intrase in cusca , si ...luase oul , fara ca ramana captiv ! TOATA STIMA PENTRU ANIMAL ! Cu ocazia asta , i-am vaut cele trei pete albe de pe piept , despartite de o dunda ...la fel de alba .

M-a facut !

M-a facut si a doua zi , cand a intrat din nou in cursa , sistemul s-a declansat , si ..datorita dorintei de traii , a si reusit sa iasa ( ghinion total caci eram plecat pana in Campina cu o alta urgenta ).

Dupa inca o noapte de panda , spre dimineata pica in cursa !

De data asta nu a mai scapat , acum ....urmand sa fie impaiat , caci tatal meu a considerat ca nu vrea sa se desparta de el !

Numai ca ... aceasta capturare ...nu ne-a adus linistea ci...din contra ne-a doborat moral.

Viitorul impaiat , nu era un el ci ......o EA ! Adulta si cu semne de alaptat , si.....fara cele trei pete pe piept !

DRACE , MI-AI CPOT-O ! SUNT DOI !!! Dar ...unul , macar e despartit de piele ! Impresionant este sistemul muscular al acestui animal , numai muschi, muschi si ...muschi !

Au urmat doua zile de liniste totala , de parca cel ramas isi jelea consoarta !

Dar .........am observat ca disparusera cateva bucati de baton cu Warfarina-generatie noua ( otrava pentru soareci pe care o lasasem in camera ,odata cu amplasarea custii capcana)........

VA URMA !

BUGA , Alin BUGA

Edited by alinbuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

frumoasa poveste

dupa ce il impaiezi sa pui niste poze

JDERUL CARE L-A "FACUT" PE..... BUGA,ALIN BUGA

Edited by feraru3333

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi acum razbunarea celuilalt...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faina povestea - abia astept partea a doua, ori sequel-ul, in termeni artistici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now