Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Volvolino

Service foarte bun in Bucuresti!

43 posts in this topic

piesele au fost OEM...nu sunt adeptul aftermarketului pe componentele esentiale ale unei masini (franare, directie, motor/cutie)...atata timp cat exista preturi bune pt OEM... am fost intotdeuna adeptul pieselor de origine atata timp cat am avut preturi corecte la ele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Doar" emblema, desigur ca nu justifica intotdeauna un pret...

Ce e mai interesant e ca am ajuns sa vorbim despre un service-fantoma, cu servicii minunate, dar care nu pot fi accesate, caci stabilimentul e sublim dar nu are nume si adresa. Asadar, intrucat cererilor repetate de a dezvalui identitatea acestui loc minunat li se raspunde cu alte osanale, pastrand un aer misterios de secret nemaipomenit, eu unul ma las pagubas si ma voi lipsi cu tristete de binefacerile acestui service incantator...

A fost frumos... pacat ca din lipsa de clienti (care nu stiu unde e locatia) a dat faliment atat de repede...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
:headbang::hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvolino, poate ca eu sunt novice in Volvo dar ciunga in par nu am pt ca sunt ras in cap, piesele de care zici tu nu au cum sa fie OEM Volvo, hai sa exemplificam in cifre .

Volanta DMF 1.6D cod OE 31256716 pret 590E Germania, pret AM(after market) EBAY ~400E (Valeo/LUK 330E/Sachs 480E) pret 275E SECOND HAND Suedia

Kit ambreiaj 1.6D cod OE 31259847 pret 200E Germania, pret AM EBAY 190-210E, 150E SECOND HAND Suedia

Rulment presiune 1.6D OE 30787871 pret 106E Germania pret AM EBAY intre 80E si 130E .

Acum hai sa adunam,

VOLVO OE=896E

Sachs+LUK=810E

SECOND HAND Suedia=525 E

4000 lei costa in Germania piesele OEM Volvo, cel mai bun pret in RO pt aceleasi este mai mare cu 20%, adica 4800 lei (chiar ii rog pe Midnight si Roberto sa ma contrazica).

In concluzie tu cu 4500 lei cu tot cu manopera nu puteai pune decat piese aftermarket .

Ca si o curiozitate pt 1.6D exista kit complet ce contine si volanta iar pretul este 2600 lei, acum am vazut acest kit, din pacate pe original nu exista aceasta varianta, toate piesele se cumpara separat iar pretul depaseste 4500 lei in RO .

La ambreiaje nu exista diferenta intre AM si OEM pt ca exista doar doi producatori (LUK si Sachs) si un impachetator (VALEO), de asemenea kiturile sunt cele mai interesante, eu la V70 am pus kit Sachs iar discul de ambreiaj era LUK si placa de presiune Sachs, deh globalizarea asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai uitat sa specifici provenienta pieselor... OEM sau aftermarket... E diferenta de la simplu la dublu :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Da, este reclama, nu am de ce sa ascund asta....atata timp cat sunt oameni de treaba si au servicii bune, ce e rau in asta?!"

Pai acum faci si tu parte din ei? Macar puteai sa fi sincer de la bun inceput, da domne, lucrez la firma X si va putem oferii produsele Y, sau ma ocup cu comercializarea de piese auto, cred ca era mult mai simplu asa!

Nu cred ca te-a luat nimeni peste picior! Mai degraba, vad ca te simti ofensat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvolino - nu trebuie sa te enervezi - pe acest forum multa lume a venit si s-a laudat cu fel de fel de...oferte. De aici si scepticismul celor care ti-au raspuns.

Ne putem intilni cu toata placerea, trebuia doar sa fii pus cartile pe masa de la primul post al acestui topic. De vreme ce acel Service nu este unul exclusivist Volvo, nu stiu daca pot fi sigur ca, scriind si pe alte forumuri, cei de acolo te-au primit cu urale de la inceput.

Inca o data, nu are nimeni nimic cu tine sau cu Service-ul respectiv, insa cei de pe acest forum (in special cei mai vechi) sufla si in iaurt - la auzul unor asa numite generic :Service-uri minune.

Cu respect.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Volvolino nu ai inteles nimic, daca ai ceva de vandut te duci frumusel si postezi la Bursa, nu deschizi un topic pe langa alte zeci de topicuri cu aceiasi tema si incepi voalat sa iti faci reclama.

Ai incalcat regulamentul grav iar pe alte forumuri pt asa ceva zburai, 2 reguli sunt de baza aici :

1. foloseste functia cautare

2. nu deschide un topic nou daca exista deja unu cu aceiasi tema.

PS> si eu sunt ardelean (copilarit la Turda) si care e poanta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvolino, oriunde postai, trebuia sa se gaseasca cineva sa comenteze (este in firea noastra sa fim carcotasi)!!!

Acum, legat de ce ai facut tu la masina: pretul pieselor este bun, dar de manopera nu ai spus nimic! Daca era masina unui necunoscut piesele tot la banii astia le lua? Dar manopera cat ar fi fost?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit pe forum !

Comentariile "rautacioase" imi apartin. Se pare insa ca si-au atins scopul. Acum vad ca se poate discuta normal. Eu, ca si alti membri care au citit acest topic, nu inteleg de ce ai ales aceasta strategie de a prezenta o oferta. Caci orice oferta este binevenita, cata vreme e postata la locul ei si contine toate datele de identificare.

Insa ceva tot nu e clar : ai un service, sau faci comert cu piese auto ? Sau amandoua ? Ori poate niciuna din variante ?

Iar daca ai ceva proiecte de propus, ele sunt binevenite pentru a fi discutate public, pe forum, nu doar cu cei din "conducere". Aici nu sunt sefi si subalterni. Doar membri. Unii dintre ei au si sarcini de moderare (fapt care le face cinste) datorita calitatilor dovedite in timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Da, este reclama, nu am de ce sa ascund asta....atata timp cat sunt oameni de treaba si au servicii bune, ce e rau in asta?!"

Pai acum faci si tu parte din ei? Macar puteai sa fi sincer de la bun inceput, da domne, lucrez la firma X si va putem oferii produsele Y, sau ma ocup cu comercializarea de piese auto, cred ca era mult mai simplu asa!

Nu cred ca te-a luat nimeni peste picior! Mai degraba, vad ca te simti ofensat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica service-ul percepe o manopera de 99,2 lei pe ora!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun venit pe forum !

Comentariile "rautacioase" imi apartin. Se pare insa ca si-au atins scopul. Acum vad ca se poate discuta normal. Eu, ca si alti membri care au citit acest topic, nu inteleg de ce ai ales aceasta strategie de a prezenta o oferta. Caci orice oferta este binevenita, cata vreme e postata la locul ei si contine toate datele de identificare.

Insa ceva tot nu e clar : ai un service, sau faci comert cu piese auto ? Sau amandoua ? Ori poate niciuna din variante ?

Iar daca ai ceva proiecte de propus, ele sunt binevenite pentru a fi discutate public, pe forum, nu doar cu cei din "conducere". Aici nu sunt sefi si subalterni. Doar membri. Unii dintre ei au si sarcini de moderare (fapt care le face cinste) datorita calitatilor dovedite in timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sectiunea corespunzatoare a acestui topic este cea in care gaseste acum. Adica, in "Bursa". Aceasta este o sectiune comerciala, unde membrii vand si cumpara, de regula, piese auto si servicii in domeniu. Aici se pot deschide subiecte de catre oricine are ceva de oferit. Cu respectarea regulamentului desigur, pe care ar fi util sa-l citesti, pentru a intelege mai bine spiritul sectiunii.

In rest, iti doresc succes in intreprinderea ta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvolino, aveai unde să vezi toate regulile forumului, chiar dacă eşti nou, există /index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules">Regulament pe care trebuia să-l citeşti.

Propunerea ta de a te întâlni cu moderatorii e o utopie, eu, de exemplu, nu o să vin până la Bucureşti pentru asta, forumul este o comunitate virtuală, nu un accesoriu al întâlnirilor. Poate invers ar fi normal.

Ca să fiu la subiect, spune-mi în cât timp e livrabilă alternativa aftermarket/remanufactured (preferabil GKN/Spidan) pentru Volvo PN 8684269 şi la ce preţ. Dar OEM? Mulţumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvolino, aveai unde să vezi toate regulile forumului, chiar dacă eşti nou, există /index.php?app=forums&module=extras&section=boardrules">Regulament pe care trebuia să-l citeşti.

Propunerea ta de a te întâlni cu moderatorii e o utopie, eu, de exemplu, nu o să vin până la Bucureşti pentru asta, forumul este o comunitate virtuală, nu un accesoriu al întâlnirilor. Poate invers ar fi normal.

Ca să fiu la subiect, spune-mi în cât timp e livrabilă alternativa aftermarket/remanufactured (preferabil GKN/Spidan) pentru Volvo PN 8684269 şi la ce preţ. Dar OEM? Mulţumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvolino, nu are multe echivalente si multe preturi cu doar UN echivalent pe Spidan, livrabil in 3 zile, mai departe nu vreau sa-ti stric topicul ca nu e frumos :)

Share this post


Link to post
Share on other sites