Roskat

Tempomat - Cruise Control

62 posts in this topic

Buna ziua!Sunt nou pe aici!Am si eu o intrebare daca nu deranjez!Am luat un V50 din 2004, 2,0D,136cp si nu are cruise control.Cum as putea sa ii montez?daca se poate.Si as mai avea o intrebare legata de consum.Mi se pare mare consumul,sau asa il are.nu am in bord sa imi calculeze,dar la pompa la 550 km 40l.circul cu masina in Belgia,mai mult pe nationale ca fac naveta.Va multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foloseste "Search"-ul. A mai fost discutat, maneta e ieftina, softul sare de 10 milioane.

Consumul e 7.27, daca mergi numai cu 160-170km/h, cred ca e normal :)

Consumul se face de la plin la plin, alimentezi, faci macar 500km, si alimentezi iar. Daca asa ai facut, ala e consumul. Daca e mare sau mic, iti vor raspunde colegii cu 2.0D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt raspuns!NU merg asa tare ca nu prea ies la autostrada,numai prin localitati.consumul asa l-am facut de la plin la plin!inseamna ca asa este!Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

In legatura cu consumul eu am observat ca imi consuma mai mult cu adaptive cruise control, in scimb este foarte comod :) eu as zice ca isi merita toti banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

este foarte OK această opțiune si cred ca ar merita instalată daca vrei sa pastrezi mașina si ai drumuri lungi si dese.

Eu cred ca pilotul automat obține un consum net superior șofatului normal.

la viteza aia consumul e normal.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de consum , incearca sa schimbi motorina , incearca shell, sau total .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Nici eu nu am cum sa fac consumul decat la pompa...

La al meu S40 2.0D, la un mers destul de apasat dar fara excese, cu 42-44l fac cam 700 -720 de km, uneori chiar si 750... mai mult nu mi-am incercat norocul...

Media e deci undeva pe la 6.0 -6.2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca pilotul automat obține un consum net superior șofatului normal.

A mea consuma mai mult pe pilot automat. Iti dau butoanele de la mine ca si asa nu le folosesc :D

Si mai cunosc multa lume care se plange de consum cand folosesc cruise control.

Consumul de 7% mediu e chiar ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fosta chiar eram multumit de consum pe pilot,fiind mai mic cu +/- 0,5l/100 fata de statul cu piciorul pe pedala.Plus ca la drum lung e o binecuvantare aceasta optiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul pentru instalarea cruise controlului este de aprox. 3000 ron, 300 si butoanele pe care le poti gasi la dezmembrari mai ieftine si peste 2700 activarea softului. Am certut oferta acum maxim 2 luni celor de la Exclusiv din Cta.

Edited by Dumi81
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de consum pe cruise , ambele masini papa cu 0,2 / 100 km mai mult cand folosesc cruiseul , dar eu il folosesc tot timpul , si pe drumuri nationale, si prin oras uneori. La urmatoarea masina voi opta pt. Cruise adaptativ .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Denumirea corecta este adaptiv, nu adaptativ.

Iar pentru ACC - adaptive cruise control - trebuie radarul din grila - pachetul Driver Support - care de obicei trebuie montat din fabrica.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now