Mihaipg

Cand ati facut ultima oara un test de legislatie rutiera?

21 posts in this topic

Ia incercati AICI si impartasiti, (cu sinceritate, daca se poate) primul rezultat :D.

Eu am facut 13 ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine ? Dom'n profesor ?

Ca daca nu erai profesor postai si matale rezultatu' ;)

post-66-0-40039100-1341331867_thumb.png

post-66-0-66903800-1341331872_thumb.png

post-66-0-69995200-1341331879_thumb.png

post-66-0-14212600-1341331886_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai, ca nu sunt :)). Tot fac la ele si nu-mi vine sa cred cat de bata sunt la unele... Oricum - primul este cu soc :D. Si nu m-am gandit la postat print-screen-uri - am zis ca "nu e cu nota domle' " ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 am pecit.

Am zis ca nu pot depasi caruta in tunel :D... camionul cu remorca circula cu 40km/h in localitate dar testul zice 50... si cand sunt obligat sa circul cu 30km/h in localitate...

Apropos de greseala lui Danyx, cea cu vitezele permise. Eu stiam ca pe drumuri europene e o regula aparte si se poate circula cu 110km/h. Nu e asa?

Pana acum am mers fara nici un stres <129km/h pe drumuri europene, chiar cu radar amplasat dar nu am primit nimic acasa.

post-169-0-65229900-1341337853_thumb.jpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Art. 50

(1) Vitezele maxime admise in afara localitatilor pentru categoriile si subcategoriile de autovehicule prevazute la art. 15 alin. (2) sunt urmatoarele:

a) 130 km/h pe autostrazi, 100 km/h pe drumurile expres sau pe cele nationale europene (E) si 90 km/h pe celelalte categorii de drumuri, pentru autovehiculele din categoriile A si B;

vezi ca are fiecare acolo un semnulet galben, si cand apesi pe el iti da articolul. Eu am dat si de o gramada de greseli, dar deh .. Probabil ca mai sunt si alte astfel de site-uri; eu de asta am dat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

14....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci. Inseamna ca s-a schimbat de cand am luat eu permisul.

Inainte era paragraf cu vitezele maxime admise si paragraf special privind viteza pe drumurile europene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cica pentru asta este bine sa mai dam din cand in cand o tura pe la teste ;). Pe langa ce uitam, se mai si schimba.

14....

Acum incearca unul de luat permisul, asta de "recuperat" se vrea simplu :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 18 ani de cand am carnet si conduc masini de doua ori am fost oprit de politie pentru controale de rutina.... am si uitat de ei si examenele lor. E cazul sa fac un "update" de harti ... :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum o săptămână. Sa imi recuperez carnetul :)

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ouch! Si a functionat? Ti l-a dat "cu suspendare", dupa o luna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Acum incearca unul de luat permisul, asta de "recuperat" se vrea simplu :D.

Am incercat si din ala si numai 19 au fost corecte. Tot la intrebari din alea de 2 lei gresesc.

Nu am inteles nici atunci si nu inteleg nici acum, ce rost au intrebarile asa zis "capcana".

Ca un test venit din partea unei autoritati a statului, imi pare mult prea vagabonteasca abordarea. Denota o anume cultura de caracter...

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic, la "pachetul pedagogic" la facultate, ne-au zis ca intrebarile capcana demonstreaza stapanirea temeinica a cunostintelor, peste nivelul de automatism si logica (se introduc la o anumita varsta, cand creierul este capabil sa le "proceseze").Treaba este insa ca testele astea sunt foarte aiurea facute, daca ma intrebi pe mine. Oricum, de cele mai multe ori, logica nu se aplica, asa ca nici nu mai era nevoie de capcane :P. Sunt o capcana de felul lor.

Eu cand am dat examenul de carnet nu am spus nimanui - imi era o rusine sa nu pic din cauza unor astfel de porcarioare... Si atunci functiona bibiloiul bine, ca tocmai trecusem frumusel un Bac si o admintere.

Rezultatul a fost ca am luat sala, dar a trebuit sa inchiriez o masina pentru traseu, pentru ca nici instructorul nu stia :P (deh - era prieten cu bunicul) :P. De fiecare data cand fac teste de genul asta (f rar), imi amintesc de fricile de atunci :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat examenul si carnetul innapoi. Intrebarile au fost de bun simt.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 raspunsuri corecte la 3 raspunsuri gresite.

Unele sunt ciudate

Share this post


Link to post
Share on other sites

11 spacer.gifche_1.jpgspacer.gifspacer.gifarrow2.gifScoli de soferi spacer.gifarrow2.gif Spune unui prieten spacer.gifarrow2.gifReclama cu noi spacer.gifarrow2.gifDespre noi spacer.gifarrow2.gifContact button_search.gif Sondaj Considerati ca cele 30 de ore de traseu sunt suficiente pentru promovarea probei practice? Sunt mult prea putine fata de cat este necesar Sunt prea putine; Sunt suficiente; Sunt prea multe; Sunt mult prea multe fata de cat este necesar; Nu stiu. Afiseaza rezultatele

Parteneri:

Scoala soferi Brasov

Codul Rutier al Romaniei

Auditor Energetic

Melbourne Flowers

Test auto nr: 8174

Acest test a fost rezolvat in 263 secunde. Pentru a evidentia raspunsurile, cele eronate au fost scrise cu rosu si cele corecte cu verde. Daca un raspuns a fost incomplet, acesta se considera gresit. Scorul final poate fi vazut in josul paginii.

SFAT: In cazul in care vedeti simbolul q_mark.gif, faceti click pe el pentru a avea raspunsul la intrebarea "de ce?"...

IMPORTANT: Aceste teste auto sunt in concordanta cu legislatia rutiera in vigoare de la 1 Decembrie 2006.

Intrebarea 1: In care din urmatoarele situatii nu aveti prioritate de trecere? a: La intalnirea indicatorului "Drum cu prioritate";

b: La intalnirea indicatorului "Intersectie cu un drum fara prioritate";

c: La intrarea intr-o intersectie fara indicatoare de prioritate, fata de vehiculul care vine din dreapta;

Raspuns corect: c si dumneavoastra ati selectat c.

ID: 18

Intrebarea 2: Cum se defineste "pista pentru biciclete", in sensul Ordonantei de Urgenta nr. 195/2002? a: Una din subdiviziunile partii carosabile sau o portiune din trotuar ori acostament, materializata prin marcaje rutiere si/sau semnalizata prin indicatoare, destinata inclusiv circulatiei bicicletelor si ciclomtoarelor;

b: Una din subdiviziunile partii carosabile sau o portiune din trotuar ori acostament, materializata prin marcaje rutiere si/sau semnalizata prin indicatoare, destinata numai circulatiei bicicletelor si ciclomotoarelor;

c: Subdiviziunea partii carosabile, a trotuarului ori a acostamentului sau pista separata de drum, special amenajata, semnalizata si marcata corespunzator, destinata numai circulatiei bicicletelor si mopedelor;

Raspuns corect: c si dumneavoastra ati selectat c.

ID: 36

Intrebarea 3: Lumina galbena intermitenta în intersectie obliga la: a: Respectarea indicatoarelor existente;

b: Marirea vitezei de deplasare;

c: Oprire;

Raspuns corect: a si dumneavoastra ati selectat a.

ID: 47

Intrebarea 4: Autovehiculele si remorcile pot circula pe drumurile publice pana la inmatricularea permanenta: a: Cu numar de inmatriculare provizoriu, pe baza unei autorizatii speciale eliberata de autoritatea competenta;

b: Cu factura fiscala, in cazul autovehiculelor noi, si contract de vinzare-cumparare in cazul autovehiculelor care au fost radiate in vederea unei noi inmatriculari;

c: Pe baza programarii eliberate de RAR;

Raspuns corect: a si dumneavoastra ati selectat a.

ID: 65

Intrebarea 5: Intentionati sa remorcati pe timp de noapte o remorca fara sistemul de semnalizare si cel de iluminare. Cum procedati? a: Aplicati pe spatele remorcii inscriptia "Fara semnalizare" si semnul de "Alte pericole";

b: In asemenea conditii nu puteti remorca pe drumurile publice;

c: Incepeti deplasarea, avand grija ca vehiculul tragator sa aiba sistemul de semnalizare si iluminare in stare de functionare;

Raspuns corect: b si dumneavoastra ati selectat a.

q_mark.gifID: 94

Intrebarea 6: Circulati pe un drum cu trei benzi pe sens si cea de langa axa drumului ocupata de linia de tramvai. Puteti circula pe linia de tramvai? a: Nu;

b: Legal nu este prevazut;

c: Da, dar cu obligatia de a lasa libera aceasta banda, la apropierea tramvaiului;

Raspuns corect: a si dumneavoastra ati selectat c.

q_mark.gifID: 112

Intrebarea 7: Cine este responsabil, in conditiile regulamentului, de inregistrarea tramvaielor si troleibuzelor? a: Consiliile locale;

b: Prefectura;

c: Unitatea de Politie in care isi au domiciliul proprietarii mijloacelor respective de transport;

Raspuns corect: a si dumneavoastra ati selectat a.

ID: 123

Intrebarea 8: Va apropiati de o coloana cu circulatie prioritara. Va este permis sa depasiti aceasta coloana? a: Da;

b: Da, daca vi se semnalizeaza acest lucru de catre politistul rutier;

c: Nu, nu este permis sub nici o forma;

Raspuns corect: b si dumneavoastra ati selectat b.

q_mark.gifID: 141

Intrebarea 9: Ce manevre va sunt interzise pe un drum a carui latime este de aproximativ 6 m? a: Depasirea;

b: Intoarcerea;

c: Stationarea;

Raspuns corect: c si dumneavoastra ati selectat a.

q_mark.gifID: 170

Intrebarea 10: Ce semnifica bratul stang intins orizontal al unui biciclist aflat in trafic? a: Avertizeaza sa nu fie depasit de alti participanti la trafic;

b: Intentia de a opri;

c: Intentia de a schimba directia de mers la stanga sau de a depasi;

Raspuns corect: c si dumneavoastra ati selectat c.

ID: 188

Intrebarea 11: Circulati in urma unui tramvai care semnalizeaza dreapta si opreste intr-o statie fara loc de refugiu pentru pietoni. Cum procedati? a: Va continuati deplasarea neavand nici o obligatie;

b: Circulati cu atentie si opriti in urma ultimului vagon;

c: Reduceti viteza si depasiti regulamentar tramvaiul prin dreapta;

Raspuns corect: b si dumneavoastra ati selectat b.

ID: 199

Intrebarea 12: Suspendarea dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice nu poate depasi ..., pentru contraventii constatate prin acelasi proces verbal? a: 60 zile;

b: 1 an calendaristic;

c: 90 zile;

Raspuns corect: c si dumneavoastra ati selectat c.

q_mark.gifID: 217

Intrebarea 13: De la ce distanta va semnaliza un conducator auto, in afara localitatii, manevra de schimbare a directiei de mers? a: 20 m;

b: 50 m;

c: 100 m;

Raspuns corect: c si dumneavoastra ati selectat c.

ID: 235

Intrebarea 14: Cu ce viteza maxima puteti traversa o intersectie dirijata prin semafoare, situata in interiorul unei localitati? a: Viteza se stabileste functie de intensitatea traficului;

b: Viteza maxima legala valabila pentru acel sector de drum;

c: Trecerea prin intersectie se face cu viteza redusa;

Raspuns corect: b si dumneavoastra ati selectat b.

ID: 246

Intrebarea 15: Cum va inscrieti pentru viraj stanga intr-o intersectie in care spatiul dintre trotuar si sina de tramvai este de o singura banda? a: Va pozitionati pe linia de tramvai;

b: Va asezati in linie cu celelalte autovehicule;

c: Daca nu vine tramvaiul, este permis sa va pozitionati pe linia de tramvai;

Raspuns corect: b si dumneavoastra ati selectat c.

ID: 264

11 raspunsuri corecte la 4 raspunsuri gresite.

Sugestii sau comentarii!? Forumul va sta la indemana! Sau ne puteti contacta direct! Alt test auto!? Click aici!! spacer.gifTeste auto | Teoretice | Practice | Utile | Site map | Conditii de utilizare |

spacer.gif

Copyright © Incepator.ro 2005 - 2011. Toate drepturile rezervate.

Site creat de: MRG.ro. Design de Creative-Design.ro. Hosting: H7.ro footer_right.gifspacer.gifbody_bottom_left.jpgspacer.gifbody_bottom_right.jpg

body_up_right.jpg

11 corecte

nu am tramvai in oras,,,,,,asta nu e o scuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va recomand aplicatia web cu toate subiectele de la www.urssur.com

E adevarat ca am facut doar 100 din ele dar si cu putiun noroc am facut la examen13 din 15. Mai mare dandanaua cu depusul cererii in judetul unde ti l-a luat.

Bafta multa

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

"depusul cererii in judetul unde ti l-a luat"?. Ce aberatie mai este si asta?! Traiam cu impresia ca, dupa ce l-au saltat, il trimit la judetul de bastina. Trebuie sa depui cerere acolo? Macar sper ca poti sa o trimiti prin posta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Il ridici din judetul devresedinta. Trimitvei carnetul. Dar, cererea devreducere a pedepsei se face la inspectoratul judetean, din judetul de unde ti-a ridicat carnetul. Aiurea. Ai si optiunea sa depui la directia generla a politiei rutiere din buc, daaaarrrr........ O trimitvei cubposta militara si s-ar putea sa dureze 2 saptamani sa ajunga. Si se duc poate pe apa sambetei si primele 30 zile.

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

14 si am gresit la intrebarea cu viteza maxima la masina+rulota pe autostrada.

Am facut socoteala ca-i cu 10km mai putin dar am uitat ca oricum n-ai voie mai mult de 100 sau 110 in cazuri speciale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

veezi - daca trageai o rulota si uitai? ... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now