tickalosu

Scartait la ambreiaj

15 posts in this topic

Uneori cand plec de pe loc si eliberez ambreiajul se aude un scartait(se aude destul de tare) .Am cumparat masina acum un an, atunci avea 185 000 km. acum are 206 000 km. stie cineva care ar putea fi cauza acelui scartait? in tot aces timp nu am avut nici un fel de problema cu masina, nu ma deranjeaza zgomotul dar nu vreau sa se agraveze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Sigur scartaitul nu este de la o curea sa de la o rola intinzatoare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu este acel scartait la curea cand e motorul rece, este exact cand ridic piciorul de pe ambreiaj, cum scartaie o usa cand o deschizi, o fractiune de secunda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumva scartaie nu mai la trecerea din treapta 1 in 2? Daca e asa ar putea sa fie vorba de un tampon de la motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca nu se compara dar... presupunand ca e acelasi scartait pe care il aveam la dacie in vremurile de demult.... eu nu iti pot da vesti bune.

Initial a inceput sa scartaie la plecarea de pe loc (zgomotul era ca o curea defecta), apoi s-a distrus placa de presiune (vibra masina cand plecam de pe loc) dupa care, din comoditate, neschimband placa de presiune si bagand vibratii in arbore.... s-a rupt...., aroborele s-a rupt in zona dintre ambreiaj si piston...

Deci... daca iti apar si vibratii la plecarea de pe loc, parerea mea e sa schimbi discul si placa de presiune.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel facea si la mine. Intai a inceput sa scartaie la plecarea de pe loc si apoi a inceput sa patineze la viteze mari, dupa care l-am schimbat. Discul nu era dus, insa devenise "moale", se indoia usor tabla pe care sunt prinse ferodourile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

momentan nu dispun de prea multe fonduri, dar pe viitor am sa schinb kitul de amreiaj ca sa fiu sigur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va trebui schimbat kitul de ambreiaj.De acolo e problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti scartaie cumva...pedala ? Esti sigur ca se aude de la cutie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, de afara se aude dar ciudat este ca face asa de cand am luat-o si are peste 20 000 km si nu s/a schimbat nimic. ma refer ca nu e nici o diferenta la ambreiaj

Edited by tickalosu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi cumva si cilindrul receptor de la ambreiaj? Slave cylinder cum ii zice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E cumva un 1.6 benzina ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici la mine nu s-a intamplat rapid... cred ca in 6 luni, un an... si era dacie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am si eu acelasi scartait. Se intampla doar la plecarea de pe loc si cred si eu ca e de la ambreiaj.

Consider ca e in regula sa nu schimb ambreiajul pana patineaza in mers. Subscrie cineva la parerea mea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu patineaza, multumesc lui Dumnezeu, merge struna. motorul e 1.9 diesel 116 cai.

am patit si eu la dacie, la inceput a patinat in treapta a 5/a, apoi in a 4-a si cand am plecat spre mecanic sa schimb ambreiajul, la capatul strazii am oprit sa ma asigur, eram cu o roata intr-o gropita si am rugat pe cineva sa ma impinga sa plec de pe loc, nu mai mergea nici in treapta intai :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now