DAnyEL

Accident Volvo V40 vs Dacia Logan

18 posts in this topic

Salutare tuturor.

Nu am mai scris de mult pe forum dar tot mi-a stat in gand sa va povestesc patania mea. Dupa cum reiese din titlu am avut si eu (la inceputul veri) un nefericit accident.

Fiind in Cluj la facultate mi-am dus si masina cu mine sa o folosesc cand transportul in comun nu imi era mai avantajos. Pe la inceputul luni mai am reusit sa imi gasesc ceva de lucru in timpul noptii. Toate bune si frumoase, noaptea la lucru, dimineata la facultate si seara somn impletit cu altele. Asta pana intr-o dimineata de Duminica, in care dupa multe ore ne dormite pentru ca lucrasem sambata in timpul zilei dupa care am intrat de la 7 seara la 7 dimineata la lucru, obosit fiind m-am urcat in masina si ca de obicei masina fiind parcata pe strada Aurel Vlaicu (putin mai in fata de Raiffeisen catre aeroport pentru cei care cunosc zona) orientata catre aeroport am semnalizat stanga si am asteptat sa se faca verde la semaforul pentru pietoni ca sa pot trece pe partea cealalta a drumului sa ma duc catre centru(mentionez ca acolo sunt 2 benzi pe sens si dubla continua intre). Manevra nu era corecta dar cei care locuiesc acolo o fac frecvent. Intre timp un domn cu o Scoda Octavia s-a oprit pe prima banda si insistent imi facea semn sa ies din parcare ne stiind ca eu vreau defapt sa ma intorc pe celalalt sens. Am asteptat pana ce a trecut o masina de pe banda a 2-a dupa care m-am mai uitat de vreo 2 ori in spate si in fata si am accelerat sa trec repede sa nu il mai tin pe cel cu Scoda in drum, dar nu am observat ca in spatele Scodei pe banda a 2-a venea un Logan (intre 50-70km/h) si m-am bagat in fata lui si vedeti in poze rezultatul. post-783-0-10402300-1352498343_thumb.jpgpost-783-0-98834500-1352498366_thumb.jpgpost-783-0-79749400-1352498392_thumb.jpg

Din fericire nu soferul din Logan in afara de o arsura de la airbag si o sperietura serioasa nu a patit nimic iar eu nici atat, doar am dat foarte putin cu capul de geam plus sperietura.

Pe partea legala am rezolvat cu intelegere amiabila si fara politie.

Partea mai urata a fost ca a trebuit sa platesc pe langa asigurare inca 2500 lei pentru ca asigurarea i-a dat celui cu Loganul dauna totala si suma de 4500 lei masina fiind din 2004 si 340.000km plus reparatia la masina mea care din fericire am rezolvat-o cu 1250 lei(piese +montat) multumita unui coleg de pe Forum care mi-a vandul la un pret bun toate piesele.

NU sunt mandru de capitolul acesta dar l-am scris in speranta ca cineva o sa se uite candva mai atent si o sa evite un accident. Eu am invatat mult din el si acum de 2 luni si umpic conduc in fiecare zi si am facut peste 20.000 km fara nici un incident. Sper numarul asta sa se duca tot mai mult si sa nu mai patesc nimic de genul asta.

Sper ca nu v-am plictisit.Griji de voi si de cei din jurul vostru. Va salut si ne auzim.

Edited by DAnyEL
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca esti sanatos !!! Fiarele se repara.

Si ai grija cu programul ala de VIATA, oboseala prelungita duce la stress...nu mai spun stress a tuturor organelor din tine, ca nu ma crezi.

Pentru niste bani in plus...

Era un cantec - ca tot sint din breasla:

"Strange omu` ca furnica...moare si n-are nimica"

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti sanatos si nevatamat asta este cel mai important si ai grija pe viitor , atentie marita .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun loc ti-ai gasit sa te intorci ... Bine ca sunteti sanatosi si ca ai scapat din "lectia" asta!

Si felicitari pentru curajul de a recunoaste greseala si a prezenta patania. :thumright:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e numai oboseala de vina. Niciodata nu ma bag intr-o depasire sau sa ma bag de pe o banda pe alta doar de dragul celui care imi face semn (flashuri, semne cu mana ca "merge"). Asigurati-va foarte bine deoarece nu putem avea incredere in ceilalti participanti la trafic. Daca ma bagam in depasiri de cate ori mi-au facut tiristii sau altii din fata semn (cu semnalul) ca "merge" sa depasesc cred ca aveam lejer 3 accidente frontale. Daca ma luam dupa cel din dreapta ca "merge" sa depasesc, sa schimb banda aveam iar cateva accidente la activ. Nimeni nu poate inlocui ochii soferului...nici chiar electronica din zilele de astazi. Bine ca nu ai patit nimic si ca ai rezolvat-o cum s-a putut mai bine. Un accident relativ la fel a patit si mama mea...doar ca ea trecea printr-o coloana de 3 benzi si pe a 4-a banda a venit un descreierat cu 80-90 km/h pe care l-a sters pe toata partea...la noi singura dauna fiind numarul de inmatriculare. Noroc ca maicamea pana nu a vazut daca vine a mers usor..usor..usor ca poate nu mai eram acum. Va doresc milioane de km fara incidente.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate Zack. Ochiul, creierul mana si picioarele soferului sunt cele care trebuie sa decida si nu un alt partener de trafic.

Un singur lucru nu inteleg. La drum lung, flash din fata ca sa intri in depasire ? Poate ca sa nu intri, ca vine el...In oras se mai practica, dar la sosea nu cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evident că nu, aşa le înţelege el. E noroc chior că nu şi-a făcut-o de petrecanie singur, încă... ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autovehiculul ce merge in fata ta, in aceeasi directie de mers, iti indica oportunitatea de a-l depasi semnalizand dreapta. La asta se refera @zack

Adica tu imi vii din spate, eu am ditamai magaoaia, imi dau seama ca nu vezi de mine, si atunci cand e safe sa ma depasesti iti pun semnalizarea dreapta ca sa iti dai seama.

Tu ma depasesti si cand treci inapoi pe banda imi multumesti cu avariile.

Nu pot sa cred ca nu ati vazut asta.

Edited by Alex44
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autovehiculul ce merge in fata ta, in aceeasi directie de mers, iti indica oportunitatea de a-l depasi semnalizand dreapta. La asta se refera @zack

A zis "flash"-uri. Înseamnă că nu ştie ce sunt alea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim,tu tii neaparat,dar NEAPARAT sa isti un conflict. Vrei sa o luam metafizic sa iti zic va lampii de semnalizare ii spune in VIDA si flasher lamp ? Chiar trebuie sa te iei de orice ? Frate cu pretul inlaturarii mele de la moderare dar EXAGEREZI !

Galaxy S on IceCream Sandwich

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cititi in afara contextului postarile. Flashuri semne cu mana cand iesi de pe o straduta si traversezi mai multe benzi, cum s-a intamplat accidentul. Semnal (cu semnalizarea) povestea zack despre depasiri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mea culpa, Zack. M-am pripit cand am citit si am crezut ca te referi la soferii ce vin din sens opus. Imi cer scuze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea să fie cum spuneţi, probabil că eu şi dl. Marius Daniel am fost derutaţi de începutul frazei ("Niciodata nu ma bag intr-o depasire"). Scuze, nu încerc să isc niciun scandal. Oricum, Alex, acolo ai greşit, ai vrut să spui "cu pretul inlaturarii tale" (adică a mea, nu a ta)... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca...mai greu dar aţi înţeles la ce m-am referit. (La semnalele de direcţie). E logic ca în momentul Cand iei flashuri de la cel care vine din sens opus nu depăşeşti, este radar, etc. Helm...ai un stil sa te iei de oameni...vorba dulce mult aduce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din moment ce-mi spui să pun unsoare pe schimbătorul de viteză că mi se vindecă sincroanele, mă pot aştepta şi să crezi că, dacă-ţi face cu farurile ăla care vine, te invită să-i sari în faţă... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincroanele alea se strica de la stilul de actionare a ambreajului. Ambreiajul meu are 186k si nu s-a mai stricat. Se aude putin volanta dar nu da vibratii in caroserie. Poate este rulmentul...naiba s-o ia. Pana nu se aude mai tare nu schimb nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincroanele alea se strica de la stilul de actionare a ambreajului. Ambreiajul meu are 186k si nu s-a mai stricat. Se aude putin volanta dar nu da vibratii in caroserie. Poate este rulmentul...naiba s-o ia. Pana nu se aude mai tare nu schimb nimic.

.....si apropos de asta , si mie imi place melodia din clipul ala cu accidentele ;)

is curios urmatorul ce o sa raspunda ? :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"pai stii...ala negru, mare de sufla greu....ERA TACSU"

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now