Roberto

Lichid de parbriz inghetat ! Cum scap de el

43 posts in this topic

.."contractia" ghetii prin marirea volumului".. exprimarea simpla era cum zici tu , "dilatare".

Scuze domnu' Roberto pentru comentariile mele

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu m-am ingrijit sa pun lichid de iarna si.... e bocna toata instalatia. Am pus acum cca 100 ml alcool izopropilic si maine o sa plece un prieten cu masina pana in Otopeni si inapoi. Sa vedem ce efecte are :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

.."contractia" ghetii prin marirea volumului".. exprimarea simpla era cum zici tu , "dilatare".

Scuze domnu' Roberto pentru comentariile mele

Stai linistit, ce scuze ? :)) Toate comentariile sunt bine venite !!!

Am incercat o tentativa sa dau borcanul jos......m-am lasat pagubas, trebuie sa dau jos o groaza de chestii si pe gerul asta imi ingheata mainile pe chei, raman la singura metoda cu garajul vecinului :).

Am pus astazi si alcool si acum seara cand am ajuns acasa m-am uitat in borcan dar doar 30% din suprafata e cat de cat lichida, de acolo in jos e BETON, nici o sansa.

Alex: Stiu JetExpert-ul, eu luam de obicei de la magazinul unde am lucrat Sonax, dar acum nu mai este si am facut greseala sa iau ceva temporar.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

@V50Saphir: chiar nu inteleg de ce sari in sus si-ti simti ego-ul ranit pentru o corectare, si gata iti iei jucariile si pleci. Zau daca e comportament de om matur. Toata lumea incearca sa ajute aici, altfel ar fi pustiu. Dar hai sa ajutam fara sa complicam lucrurile ulterior.

@Roberto: incearca si varianta pe care ti-am propus-o daca nu merge cu garajul... un ibric de apa fierbinte (nu in clocot), turnat, asteptat, scos cu un furtun ce s-a dezghetat... repetat operatiunea de 4-5 ori si cred ca scapi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alcool tehnic dizolva e circa 7 ron/l, dar apoi baga lichid bun sa il dizolvi, nu mai astepta ca iti sparge furtunele sau pompa de sprit. Eu la fel am patit anul trecut cu lichid din REAL, si am rezolvat cu alcool tehnic - ala violet, dar deja pompa de sprit era fisurata exact unde se mufeaza furtunul. Grija si la motorina de -25'C OMV a inghetat la -20'C si am ramas in drum cu plinul facut. Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am lichidul cel mai ieftin din auchan (7lei 5L) si nu a inghetat in noaptea asta. Masina parcata in herastrau. Cred ca ai avut ghinion de un lichid foarte neserios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wow - 7lei/5 litri... adica au turnat peste 5 litri de apa un capacel de spirt in el si gata ?! Lichidul minune :) Ai grija cu el, eu nu am curaj sa ma ating de astfel de oferte.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am reusit pana la urma cu un termoplonjon !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo, bine ca ai scapat de bucluc. Acum functioneaza toate cele pe acolo, nu s-a fisurat nimc?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu se mai aude nici motorasul cand incerc sa folosesc lichidul, inseamna ca a murit sau doar ca a inghetat de tot??

Pana acum 2 zile se auzea cum incearca sa faca ceva, dar acum nu mai da nici un semn de viata.

Am incercat sa torn spirt dar peste 80% lichid de "iarna" cat era, nu cred ca o sa aiba vreun efect..

Solutia cu garaj/parcare acoperita pare sa fie singura pt mine..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este inghetata elicea motorasului care arunca lichid. Daca mai insisti ori va iesi furtunul din motoras, ori vei arde siguranta sau mai rau, motorasul!

Edited by Andu G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este inghetata elicea motorasului care arunca lichid. Daca mai insisti ori va iesi furtunul din motoras, ori vei arde siguranta sau mai rau, motorasul!

Just in case, care e numarul sigurantei care ar trebui schimbata in caz ca nu functioneaza dupa ce voi lasa masina toata noaptea in parcare subterana incalzita?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu se mai aude nici motorasul cand incerc sa folosesc lichidul, inseamna ca a murit sau doar ca a inghetat de tot??

Pana acum 2 zile se auzea cum incearca sa faca ceva, dar acum nu mai da nici un semn de viata.

Am incercat sa torn spirt dar peste 80% lichid de "iarna" cat era, nu cred ca o sa aiba vreun efect..

Solutia cu garaj/parcare acoperita pare sa fie singura pt mine..

Nici la mine nu se mai auzea nimic, era bocna tot inclusiv motorasul.

Eu am pus un termoplonjon in vas, l-am tinut pana a fiert lichidul in el, am incercat si tot nu mergea, partea de jos desi lichidul sus fierbea nu s-a dezghetat, asa ca am luat un furtun mic si am scos din vas cat lichid am putut apoi am turnat apa fiarta peste, am lasat asa 10 minute (inchizi capacul la bidon) si apoi am incercat iarasi si voila....am reusit. Mi-a luat cam 1 ora toata treaba.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici la mine nu se mai auzea nimic, era bocna tot inclusiv motorasul.

Eu am pus un termoplonjon in vas, l-am tinut pana a fiert lichidul in el, am incercat si tot nu mergea, partea de jos desi lichidul sus fierbea nu s-a dezghetat, asa ca am luat un furtun mic si am scos din vas cat lichid am putut apoi am turnat apa fiarta peste, am lasat asa 10 minute (inchizi capacul la bidon) si apoi am incercat iarasi si voila....am reusit. Mi-a luat cam 1 ora toata treaba.

Merci pentru ghid. In cazul in care nu se dezgheata pana maine dimineata in parcarea subterana, ma pun frumos si incerc ce-ai spus tu pas cu pas.. E prima oara cand mi se intampla asta. Of, lichidul asta de "iarna"..

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am rezolvat, ieri au fost 0 grade si a inceput sa-si dea drumul, am completat cu spirt 6122_0_2.jpg

si acum vad ca nu mai e nici o problema, sper sa tina. Stiu ca e putin probabil, dar exista ceva mai bun decat Mona ^^ de completat pentru a preveni inghetul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca mona din poza rezista la frig iau si eu. lasind gluma de 3 ani iau lichid facut pentru cora(winny) si nu am avut probleme.nu intotdeauna ce este scump este si bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasind gluma de 3 ani iau lichid facut pentru cora(winny) si nu am avut probleme.nu intotdeauna ce este scump este si bun

Si eu tot lichide dastea folosesc si nu avui niciodata probleme. S-a intamplat acum sa-l uit pe asta de vara in vas.

Stiu ca e putin probabil, dar exista ceva mai bun decat Mona ^^ de completat pentru a preveni inghetul?

Mona este buna (si la propriu, si la figurat ;D ;D ;D). Daca amesteci o sticla de spirt cu 2-3 L de lichid parbriz nu cred sa mai inghete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu pun mereu cel mai ieftin din Auchan sau Cora (Winnie) si nu am avut niciodata probleme. Mi-a inghetat si mie acum ca aveam inca lichid de vara, din fericire era doar juma de rezervor. Am completat cu cel de iarna cealalta jumatate, si dupa un mers mai turat dimineata am lasat-o toata ziua, am avut noroc si de putin soare pe masina in timpul zilei si si-a revenit. Am pompat mult lichid si completat la loc cu cel de iarna si acum sunt ok. Pe gerul din februarie cand ajunsese la -26 celsius, pe furtunul spre haion tot mi-a inghetat chiar daca pusesem lichid mai scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now