lucianmarius

Upgrade masina - Volvo s40 2.0D + 5.000 euro

67 posts in this topic

Mare dilema mare si nu pot gasi raspuns la asa ceva inca. Cred ca am luat o masina de la care plec greu.

Daca ati avea S40 2.0D 136 cp cu xenon, scaune piele pachet Summum, pachet memorie scaune, in principiu cam tot fara clima si trapa, cu ce ati schimba-o daca ati avea inca 5000 euro disponibili?

Sunt foarte curios ce gandesc cei ce au avut s40 si au schimbat. Inca nu am gasit nimic sa ma atrata. O versiune ar fi A6 2.7TDI 190 cp sau 3.0 TDI dar mi se pare prea mare diferenta.

Situatia mea, 27 ani casatorit fara copii, venituri bune, imi place sa ii dau forja dar si sa stau confortabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze dar nu înţeleg....

TREBUIE schimbată? Înţeleg sa-ti oferă suficient de multe...

De ce nu aduni banii pentru ceva nou(alt brand - ca o a 2- a madina) / diferit(altă clasa/forma/..) / sau de ce nu nouă?

Eu cred ca S40 tău nu e o maşină de dat....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clasa E fara discutii...

Edit: Cum sa nu aibe clima daca e summum? Are a mea dublu climatronic si e momentum.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

A6 3.0 BiTDI dar nu cu 5000E + un S40 . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80 T6 :)

Mercedes? Doar daca ai foarte multi bani de service, mai ales daca vorbim de E w211 (2002-2009). W212 e cel mai slab din clasa lui la ora actuala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V70 III

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca si motor as sugera D5 + Polestar

Caroserie - S60 / S80 :)

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm,eu sincer as merge pe BMW 325d sau 530d,tinuta de drum impecabila,consum bun,tractiune spate,motoare ok,care au ce oferii (adica forja).Daca iti permiti o astfel de masina ma gandesc ca service-ul ar fi la indemana ta. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forja iti ofera si D5 + Polestar - si cred ca mai abitir decat seria 3 si cred ca si seria 5 - aici iulirx ne poate lamuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W212 e cel mai slab din clasa lui la ora actuala.

Vorbesti din auzite nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un 330xd sau pentru sunet un 335xi

Sent from Nokia 3310 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Un 330xd sau pentru sunet un 335xi

Sent from Nokia 3310 using Tapatalk

Si eu iti recomand o masina cu motorul de 3.0 litri diesel de la BMW

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Honda Accord, noua generatie, dupa 2008 - ! Ii scoti motorul si tot merge :smile:

Edited by agr350r
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbesti din auzite nu?

Du-te la reprezenta la Mercedes, ia un w212 la drive test, observa cum 250 cdi are vibratii in interior (lucru evidentiat si de spaniolii de la KM77 + Evo Magazine) si dupa aia mergi Seria 5 F10 sau noul A6. Ca sa nu mai vorbesc interioare si calitatea lor.

Edited by Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intamplarea face ca inainte de sarbatori am mers cu E63 AMG si nu cred ca vreau sa ma mai urc in altceva.

Am mers si cu noul A6 si nu mi s-a parut mai sus decat Mercedes, dar nu avea o motorizare echivalenta. Cu BMW nu am mers, nu ma pronunt.

PS: Vorbesc de benzinare ca dieselul trebuia sa ramana le tiruri si tractoare...

PS2: Nu vreau sa facem o polemica despre Audi vs Mercedes Vs Bmw. Avem gusturi diferite.

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

XC70 III 2008 2.5T AWD

L.E:Dus in 245 cp si esti beton din toate punctele de vedere.Spatiu,comfort,fiabilitate,calitate...

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu ti-as sugera un ultrausor, poti sa-i dai talpa cata vrei, are forja si mai esti si singur pe drum. Vibratii o sa simti foarte multe la interior dar o sa ai casti de protectiie. Partea buna este ca nu o sa mai ai treaba cu starea drumurilor, partea proasta este ca o sa depinzi de un loc de parcare acoperit si de o pista de rulare.

Acum serios, este atat de subiectiva alegerea incat o sa gasesti atat de multe raspunsuri si atat de diferite incat nu o sa te ajute cu absolut nimic.

Diferenta de 5000 de euro mi se pare foarte mica sa poti sari la o clasa superioara cum ar fi audi A6, sau bmw sau mercedesul de care se vorbea mai sus. Sincer sunt asa iluzii.

Masina pe care o ai tu valoreaza , din pacate si stiu foarte bine ce spun pentru ca am avut una la vanzare si se vand foarte greu, intre 8000 euro si maxim maxim 10 000. Iar la un 13, 14mii de euro nu o sa iei niciuna din masinile de sus, sincer vb.

Hai sa fim realisti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu unu as proceda asa

s40+5000€ = c30 pachet R sasiu sport motor de 2.4d 180cp anul dupa 2010

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca am luat o masina de la care plec greu.

Daca nu ai probleme cu masina , si din cate citesc de la tine din mesaj esti destul de multumit , eu sunt de parere ca ori pui banii la saltea ori investesti in altceva .

Sincer daca chiar te mananca sa-i cheltui , ....personal mai repede as investi in o vacanta destul de greu de uitat ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu ai acum copii ma gandesc ca nu vei ramane fara ei asadar iti trebuie spatiu.deci ii tin partea colegului de breasla Domnul "Bifrost" cu v70(2.0d ca sa nu sari calul la impozite) la care m am uitat si eu pt a schimba masina sau un skoda superb modelul nou tot de 2.0d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze dar nu înţeleg....

TREBUIE schimbată? Înţeleg sa-ti oferă suficient de multe...

De ce nu aduni banii pentru ceva nou(alt brand - ca o a 2- a madina) / diferit(altă clasa/forma/..) / sau de ce nu nouă?

Eu cred ca S40 tău nu e o maşină de dat....

Masina nu trebuie data, am luat-o in mai 2012, doar ca personal imi place sa lucrez pe obiective clare, ma motiveaza foarte mult in activitatea mea sa fiu performant si sa castig bine.

De ce nu noua? Pai desi imi plac foarte mult masinile, sunt de parere ca o masina se cumpara doar cash, deoarece este un pasiv ce se devalorizeaza mult. Ex cazul meu, valoarea de nou a fost 30.420 euro, valoarea la care am cumparat-o eu dupa 5 ani este de 9.000 euro adica 29,6% din pretul de nou. Nici macar o treime nu mai valoreaza. Dupa 3 ani, daca o compar cu un logan luat de nou in 2012 cu 9000 euro, si cu acest volvo vechi de 8 ani tot cu 9000 euro este clar care masina e mai buna:D.

Clasa E fara discutii...

Edit: Cum sa nu aibe clima daca e summum? Are a mea dublu climatronic si e momentum.

Are clima, problema cu E-class este a am si casa la munte, sunt pasionat de ski iar iarna asta un 320d din familie a stat in parcare in timp ce s-a mers cu Volvo si Logan:)

A6 3.0 BiTDI dar nu cu 5000E + un S40 . :D

OK, this is nice, chiar l-am luat in considerare, sper sa nu gresesc dar cred ca e cel de 300 cp ce face 0-100km in 5 sec nu?

Este foarte mare diferenta de pret, o alternativa in pret ar fi Phaeton nu e asa rapid dar arata si merge intr-un mare fel la fel si A6 3.0TDI.

S80 T6 :smile:

Mercedes? Doar daca ai foarte multi bani de service, mai ales daca vorbim de E w211 (2002-2009). W212 e cel mai slab din clasa lui la ora actuala.

Da, de ce nu un T6 S80. In schimb nu stiu cum e cu consumul. Sper sa nu faca vartej in rezervor cand o calci. A mea are 10% in Bucuresti si 6,5% inafara la mers agresiv.

Cred ca un T6 ia cel putin dublu nu?

Ai avut?

V70 III

Too big, too break for me.

Poate XC60, asta arata foarte bine in opinia mea.

Ca si motor as sugera D5 + Polestar

Caroserie - S60 / S80 :smile:

Cu asta am facut si test drive, cel mai probabil. S60 din pacate iese din ecuatie ca e model 2002 si prea veche conceptia, iar cel nou nesimtit de scump. Ar ramane s80 care imi place si se incadreaza in pret.

Hmm,eu sincer as merge pe BMW 325d sau 530d,tinuta de drum impecabila,consum bun,tractiune spate,motoare ok,care au ce oferii (adica forja).Daca iti permiti o astfel de masina ma gandesc ca service-ul ar fi la indemana ta. :headbang:

Munte, zapada, nervi.

Honda Accord, noua generatie, dupa 2008 - ! Ii scoti motorul si tot merge :smile:

Honda Accord - nu am condus in veci o asiatica, se compara ca si confort cu Volvo acest Honda?

eu unu as proceda asa

s40+5000€ = c30 pachet R sasiu sport motor de 2.4d 180cp anul dupa 2010

Din pacate prea mic. Cand am bagat schiurile in masina si eu am 1.81 deci scaunul spate, mai intra eventual prietena mea daca ne chinuim,

daca nu ai acum copii ma gandesc ca nu vei ramane fara ei asadar iti trebuie spatiu.deci ii tin partea colegului de breasla Domnul "Bifrost" cu v70(2.0d ca sa nu sari calul la impozite) la care m am uitat si eu pt a schimba masina sau un skoda superb modelul nou tot de 2.0d

Superb, da buna decizie, este cot la cot cu S80 ca dotari si comportament. Intrebarea mea ar fi asa. Superb vs S80 2009 fiecare hidramate, 170 respectiv 185 cp. Dupa 3-4 ani de exploatare care din ele sta mai bine?

De volvo stiu sigur ca e solid dar si scump. De skoda stiu ca nu e la fel, e plaforma de audi a6 modelul 2001 sper sa nu gresesc, dar piesele desi ieftine pica mai usor.

Dar sa vedem, nemtii in general fac masini bune si arata bine.

Multumesc pentru raspunsuri pana acum si va rog sa mai scrieti, sa imi fac o imagine cat mai clara asupra optiunilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda...si eu tot superb vs s80 le aveam in cap ca viitoare masina si cam tot aceasi diferenta da bani. v70 din cate am vazut este un s80 rotunjit la spate...deci tot pacolo

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu doar 5,000 in plus te poti uita la un S80 decent. Dar daca mergi si pe la munte cel mai bine astepti ca cei 5,000 sa se transforme in 10,000 si iei un XC60 AWD care si arata bestial si merge bestial si e si mai exclusivist decat toate audi-urile mert-urile, x5-urile si q3-urile de cocalari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

As cumpara un s80 d5 awd 205 cp. Ca sa iti dau curaj....eu am luat un xc90 d5 din 2007 cu 108k km la 13.800 euro - echipare momentum. Masini sunt...noroc si bani sa ai.

ps: Eu am versiunea anterioara de s80...si inca ma surprinde masina asta. S80-ul asta mai nou n-are cum sa fie decat mult mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un lucru nu inteleg. Superb 2.0TDI piele DSG 170cp navi - 32000 euro

Volvo s80 2.4D 205 sau 215 nu mai retin 57000 euro

Cam mare diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now