lucianmarius

Upgrade masina - Volvo s40 2.0D + 5.000 euro

67 posts in this topic

Pai totusi... una e un Volvo alta e Skoda nu crezi? Chiar daca Superb-ul este o masina care isi face toti banii.

Cu T6 nu am mers, doar D5-ul si mergea bestial, la drum lung e o placere sa mergi cu masina aia chiar daca eu nu sunt fan dizal dar d5-ul de la Volvo e altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Comparatia corecta este A6 3.0 TDI 204CP ~48.ooo E vs S80 D5 215CP ~46.ooo E.

Volvo bate mereu concurenta la capitolul pret in segmentul premium DAR unele optiuni ale concurentei nu se regasesc la Volvo, optiuni gen faruri inteligente, trapa fotovoltaica, etc .

Numai BMW mai are anumite oferte (Summer Edition) care se apropie ca pret de Volvo dar vb de un BMW aproape chel .

Share this post


Link to post
Share on other sites

În locul tău la descriere aş fi zis: "căsătorit, fără copii încă".

Având acestea în vedere îţi sugerez o maşină spaţioasă şi

compi, nu sedan. (cărucior, scutece, sticle ceai, lapte etc)

Când vei avea copii vei avea şi cheltuieli in plus, deci eu zic să

nu te-ntinizi peste 2 litri din cauza impozitelor, RCA, CASCO etc.

Cea mai indicată ar fi XC60 sau de genul acela: e înaltă. Când

bagii copii in scaunul de copii e mai uşor decât să faci aceeaşi manevră

într-o maşină joasă.

Ca spaţiu aş mai opta un Skoda Octavia combi sau un V70.

Alegerea iti apartine.

Depinde cine-i va transporta: Dacă copii "vor fi ai nevestei tale" ia-ţi tu un C70. :D

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alegerea iti apartine.

Depinde cine-i va transporta: Dacă copii "vor fi ai nevestei tale" ia-ţi tu un C70. :D

Altfel sa iau Skoda nu? haha tare poanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Altfel sa iau Skoda nu? haha tare poanta.

Sau V70.

Eu...as lua un aspirator de asta de fetite dulci ce se numeste C70. :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu si s80-ul are faruri care se misca stanga dreapta(cand iei o curba) si sus-jos in functie de incarcatura,etc (ma refer la cele cu xenon). Audi cat de inteligente are farurile? Eu n-as da scaunele mele de s80 nici pe unele de Audi A8. Nu exagerez!!! Sunt tare confortabile... :laughing7: Regret ca xc90-ul n-are asa scaune moi...care ofera un suport lateral bun fara sa te stranga ca cele de BMW. Scaunele de BMW sunt facute pentru persoane de 60 kg cu tot cu echipamentul de ski. O skoda superb nu mi-as cumpara deoarece nu-mi plac deloc la design.

ps: Audi are scaune prea tari...si la drum lung te dor oasele. Am patit asta datorita unui a6 quattro 2.5 diesel s-line din 2003,

Share this post


Link to post
Share on other sites

O skoda superb nu mi-as cumpara deoarece nu-mi plac deloc la design.

ps: Audi are scaune prea tari...si la drum lung te dor oasele. Am patit asta datorita unui a6 quattro 2.5 diesel s-line din 2003,

Cu Audi nu prea am experiente deci o iau de buna. Cred ca inainte sa iau urmatoarea masina ma setez pe una si o inchiriez 3-4 zile sa vad cum merge la drum lung.

Despre Skoda si eu le-am subestimat pana am vazut de ce e in stare Octavia RS 2.0TDI 170cp. Impresionanta masina.

Skoda Superb, am facut si cu asta test drive, se misca extraordinar de bine pentru dimensiunile sale, mi s-a parut mai fasneata decat s80 2.0D 163cp (ambele le-am testat vara trecuta de noi).

In schimb in Volvo stai ca in tank pe cand in skoda stai ca in...skoda:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare dar sunt curios ce masini ai mai avut inainte daca Octavia dizal de 170cp te da pe spate ?

@Zack, nu compara S80 vechi si XC90-ul vechi cu restul modelelor, astea noi nu mai au scaunele asa de pufoase, S80-ul nou nu mai este asa de pufos dar are alte atuuri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare dar sunt curios ce masini ai mai avut inainte daca Octavia dizal de 170cp te da pe spate ?

Unde suparare?

RS de la Skoda este o bijuterie pentru o Skoda. E cu totul altceva decat Skoda Octavia normala. Daca ai condus sti la ce ma refer.

Exemplu un S40 nou la 30.000 nu prea sta in spatele unei Octavia RS 170 cp de 24.000. Cand ma refer la o masina ma refer si la cat dai/ce primesti.

La sh se schimba proportiile ca de pretul unui RS iei S60.

De incercat masini am incercat destule dar actualul Volvo este oficial prima mea masina. Am mai avut un C4 coupe ce nu a acut viata lunga din pacate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar conta numai viteza la o mașină, ar pune francezii pe logan 300cp si ar fi premium. Adevărata diferența o fac sistemele care nu se vad. Dar atunci cand ai nevoie pot face diferența intre viața si moarte. Cand prinzi in curba o balta de ulei de la o cisterna cu robinetul deschis, iti dai seama de ce e 30.000 € S40ul. Ma intreb daca Skoda se comporta la fel in astfel de situații. Sunt convins ca nu. Diferența de preț in favoarea uneia vine sigur cu niste compromisuri. Nu plătești zece mii in plus doar pe sigla. In rest toate e la fel (vorba cântecului): 4roti, 2faruri si un volan.

Succes in alegerea ta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am nevoie sa verific asta...te cred pe cuvant ca se merita Volvo:)

Despre Octavia RS doar persoanele ce nu au condus-o o pot compara cu o Octavia clasica. E exact diferenta Golf->Golf GTI/GTD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

vreau si eu o parere la v50-ul asta http://www.autovit.r...-C27566760.html

pretul e bun sau e scumpa si cum e cu inmatricularea?

cat platiti voi la primarie si la asigurare pe un an la motor cu 2,4d

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

N am văzut in poze navigația. Si pielea nu prea e...

Dar... care e legătura cu topicul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am zis sa nu mai deschid alt topic si daia

dar daca am suparat cu ceva scuze

Edited by ClauVolvo460

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, suparare. Nici vorbă! Dar pe un topic nou cred că primeai mai multe răspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

vreau si eu o parere la v50-ul asta http://www.autovit.r...-C27566760.html

pretul e bun sau e scumpa si cum e cu inmatricularea?

cat platiti voi la primarie si la asigurare pe un an la motor cu 2,4d

Superba masinuta,singura variata adevarata volvo din seria s40/v50 diesel datorita motorului,parerea mea.

Edited by AdiBurlacescu

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie mi se pare ca t5 awd este cea adevarata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare ca minte de rupe in anunt. Modelul este sub 2007.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi se pare ca minte de rupe in anunt. Modelul este sub 2007.

Confirm,

Nu e nici o piele, e T-Tec normal, e cheala cu Cruise si atat, sistem audio basic, nu are scaune incalzite si parca nu vad nici senzorul de ploaie in parbriz. Nu e 2008, se vede clar si dupa stopuri si de unde dracu' xenon adaptiv ca are faruri halogen normale. Navigatia mare color e probabil cea la care merge incarcatorul bagat in priza de langa schimbator :)).

Probabil masina de firma, km.....cu semn de intrebare.

Edited by Roberto
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti la banii astia un s60, s80...

Masina aia din anunt este cam....dubioasa. Spor la cumparat.

ps: Eu cu 13800 am luat un xc90 foarte ok. Eu unul n-as da in ruptul capului 12000 pe v50-ul ALA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

costuri de intretinere de la v50 la xc90 creca sunt f mari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreti putere pe un motor de tico?

Cu cat vreti sa se vanda un d5?Voi bagati spaima in oameni si cand aud Volvo zici ca aud de dracu'.

Eventual gratis...si fara sa investesti nimic; ce bine ar fi!

Sent from Nokia 3310 using Tapatalk

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreti putere pe un motor de tico?

Cu cat vreti sa se vanda un d5?Voi bagati spaima in oameni si cand aud Volvo zici ca aud de dracu'.

Eventual gratis...si fara sa investesti nimic; ce bine ar fi!

Sent from Nokia 3310 using Tapatalk

Fiecare vanzator cere un pret. Un pret mai mult ori mai putin justificat. In cazul de fata lumea si-a dat cu parerea referitor la sfatul de achizitie pentru acel auto. Dotarile nu sunt 100% reale (navigatie, xenon), anul de fabricatie nu este 2008. Iar pretul este mult peste ceea ce se gaseste pe piata acum. Ca e D5 ori D45 nu justifica pretul mare avand in vedere cele descrise mai sus ( asigurare+ impozit). Pe om il interesa daca are costuri mari de exploatare cu masina si fiecare intr-un fel ori altul si-a dat cu parerea. Nu i-a spus nimeni vanzatorului sa o dea gratis. Poate sa ceara si 20.000 euro dupa ce semneaza pe ea sa-i da valoarea chipurile ca-i unicat. Dar totusi...pentru o masina din 2006-2007 la clasa ei si dotarile ei pretul este exagerat. La 12.000 ai destule variante la alegere. Nu sperie nimeni lumea cu marca asta. Cine vrea volvo isi cumpara volvo. Cei nehotarati intra pe forum si intreaba ce probleme sunt, cat costa piesele, daca se gasesc, legat de revizii ori motorizari, consum etc. Normal ca pe forum sunt prezenti in mare parte posesori de volvo care au avut o problema cu masina si au cerut sfaturi ori si-au dat cu parerea. Doar sa citesti fiecare forum in parte nu neaparat volvo si daca te iei dupa ce gasesti acolo nu-ti mai cumperi niciodata masina. Nici VW nici Honda nici Volvo nicio alta marca.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dinoco draga nu i vb doar de motor...ci si de restul de masina.s40 este la nivelul de ff2 deci orice motor ar avea sh si prefacelift nu merita mai mult de 8-9k.

la banii aia eu cred ca iei masina si mai noua si clasa urmatoare superioara chiar si cu motorul ala

si poate sa fie si tico cu motorul ala sub 3000lei rca+ impozit nu scapa la varsta care o are.

daca el la motor de 2000 plateste 400lei pe juma de an si eu la acelasi motor am dat 304lei/an la grupama. si la dacie 200lei/an

oricum omul din ce a scris petopicul celalalt nu l mai intereseaza

Edited by Danyx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-as lua o Tesla si as umbla cu grupul de curent in portbagaj.Cand se termina curentu dau drumul la grup :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now