nionut76

Volvo in top 5 fiabilitate motorizari 2012

12 posts in this topic

Iată în continuare un TOP 10 al companiilor auto care au avut cele mai puţine probleme la motoare în anul 2012, potrivit Warranty Direct.

Poziţie, marcă, rata de defecte (%), rata de defecte (1 din X motoare):

1. Honda, 0,29%, 1 din 344

2. Toyota, 0,58%, 1 din 171

3. Mercedes-Benz, 0,84%, 1 din 119

4. Volvo, 0,90%, 1 din 111

5. Jaguar, 0,98%, 1 din 103

6. Lexus, 0,99%, 1 din 101

7. Fiat, 1,17%, 1 din 85

8. Ford, 1,25%, 1 din 80

9. Nissan, 1,32%, 1 din 76

10. Land Rover, 1,38, 1 din 72

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.promotor.ro/masini-noi/news/top-10-marcile-auto-cu-cele-mai-fiabile-motoare-in-2012-10486807

E un fel de alt fel :) Fiecare are o parere personala. Mi-a atras atentia si am postat topul asta al fiabilitatii. Binenteles daca era facut de nemti vedeam Audi, BMW, Mercedes, VW...etc in primele pozitii. Francezii la fel... :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Dintre cele zece companii, patru sunt japoneze – dintre care două ocupă poziţii fruntaşe, iar şase sunt europene." Serios?

Ca sa nu mai zic de producatorii reali ai motoarelor respectivelor.

Super articolul :D. Au avut spatiu de umplut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu inclin sa fiu de acord cu acest top - cel putin se stie ca Honda face cele mai fiabile motoare din lume. "Costul" ar putea fi lipsa de performante impresionante, datorita faptului ca nu scot pe banda rulanta propulsoare noi.

Daca ma uit pe top, ar fi interesant de coroborat acest top cu un top de frecventa lansare motoare noi sau altfel spus, vechimea propulsoarelor existente pe piata in 2012 - s-ar putea sa fie in mare masura inversat.

Interesant, nu? :smile:

E logic, cel putin statistic vorbind, ca cu cat un propulsor este mai vechi, ajunge sa aiba din ce in ce mai putine probleme. In schimb, nu tine pasul cu performantele motoarelor nou scoase pe piata.

Si cred ca avem cate un exemplu, pentru fiecare din primii 5-7 din top, care au cel putin un propulsor existent in 2012, cu vechime de cel putin 3 ani.

Edited by maverick

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai vroiam sa deschid si eu un thread in urma articolului citit pe ProMotor :)

Sunt bucuros ca Volvo ocupa un loc in top 5 (desi sunt mirat ca MB e pe 3, iar Lexus abia pe 6 ...).

O intrebare: este vorba doar de motoarele Volvo, sau de toate motorizarile de pe toate modelele Volvo (deci inclusiv PSA) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai volvo cate motoare mai face un momentul de fata? sau cate a avut fabricate de aceasta companie? 3 nu?

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

O adaugire, as spune relevanta pentru majoritatea celor de pe acest forum, si anume rata defectelor pentru modelele importate din Germania conform TÜV Report:

http://www.promotor.ro/masini-noi/dosar-analize/masini-second-hand-germania-de-clasa-medie-si-mare-clasamente-tv-report-2013-10519753

Am presupus ca nu trebuie sa deschid un topic nou pentru acest post; daca este nevoie sa rog sa ma notificati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, 60 % din respondenti considera ca Volvo e pe primul loc in topul sigurantei.

La ani lumina in spate se afla Subaru (30%), Toyota (19%)...

Masinile germane nici nu exista pe acolo, iar Ford s-a strecurat in top, tot datorita tehnologiei "asimilate" de la Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io mi's mandru pe locu' 2 la fuel economy ;D

Sent from my GT-I9190 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, in sondajul asta nu spune si ce considera ei ca fiind safe enought... adica restul marcilor pe care le-au cumparat.

De asta safety-ul nu prea mai vinde la Volvo. Nu e suficient.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E normal sa fie asa pt ca e vorba de piata US unde nemtii nu duc tot ce au mai bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now