tehnicdvd

mesaje la bord

210 posts in this topic

Pai si cum separi catalizatorul de DPF ?

Vorbesc de DPF-uri in general si nu vrea sa contrazic pe nimeni.Pina acum ceva timp erai infocat ca nu e bine sa fie curatate .Acum ai ajuns la sentimnete economice mai profitabile si uite ca este nevoie de a face si brutalizari . Se stie ca se taie si se scoate .Uite acest aspect l-am vazut pe net si nu imi asum vreo mare informatie de valoare ca as detine.Mi-am spus o parere care poate fi de ajutor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit pe sarite, se taie pt a separa catalizatorul de DPF, dupa care direct cu ceramica in fata se curata pana trece lumina prin fiecare fagure .

Nu e bine sa fie curatate cum se face in RO, adica cu wap si detartrant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai citit pe sarite, se taie pt a separa catalizatorul de DPF, dupa care direct cu ceramica in fata se curata pana trece lumina prin fiecare fagure .

Nu e bine sa fie curatate cum se face in RO, adica cu wap si detartrant.

Poate ca uneori esti mai tipicar sau circotas si vrei sa afli un raspuns cu foarte multe amanunte.Am spus in principiu.Exista tehnologia de fabricatie cum vine montat catalizator ,DPf etc si o iei invers la demontare(taiere) pt. a curata DPF-ul.Trebuie sa il duca capul pe cel care face acest job.Nici nu m-a pasionat amanuntit.Am dat un mesaj o indrumare ,o parere care poate ajuta.

Daca spuneam ca se da cu ciocanul pina il sfarimi ,aveai dreptate ca vorbesc sa vorbesc.

Eu nu vreau sa contrazic dar nici sa fiu luat la virgula, totusi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai aici e problema, putini in RO (eu stiu doar 2) curata corect DPF-ul la 1.6D. Mi-au trecut prin mana sute de masini cu 1.6D si DPF curatat si erau colmatate filtrele iar oamenii se jurau ca au fost la firma serioasa ce se ocupa numai cu DPFuri si a fost curatat profesional DAR motorul mergea in regenerare permanent si degeaba ca tot nu scadea incarcarea pe filtru.

Asta vreau eu maine sa vad la cobaiul meu, daca il tai jos si sus, ramane numai ceramica si curat fiecare fagure, cat o sa fie incarcarea ? Eu sunt de parere ca daca vezi prin el o sa fie incarcarea foarte mica iar interesant este de aflat cat de repede intra la regenerare si in final cam cat tine .

Problema este ca o astfel de curatare ce implica taiat si sudat costa destul de mult, vecinul meu cere 800 lei pt aceasta operatiune si nu stiu daca merita .

O sa pun maine poze .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai aici e problema, putini in RO (eu stiu doar 2) curata corect DPF-ul la 1.6D. Mi-au trecut prin mana sute de masini cu 1.6D si DPF curatat si erau colmatate filtrele iar oamenii se jurau ca au fost la firma serioasa ce se ocupa numai cu DPFuri si a fost curatat profesional DAR motorul mergea in regenerare permanent si degeaba ca tot nu scadea incarcarea pe filtru.

Asta vreau eu maine sa vad la cobaiul meu, daca il tai jos si sus, ramane numai ceramica si curat fiecare fagure, cat o sa fie incarcarea ? Eu sunt de parere ca daca vezi prin el o sa fie incarcarea foarte mica iar interesant este de aflat cat de repede intra la regenerare si in final cam cat tine .

Problema este ca o astfel de curatare ce implica taiat si sudat costa destul de mult, vecinul meu cere 800 lei pt aceasta operatiune si nu stiu daca merita .

O sa pun maine poze .

Tu vrei si repede probabil.Ceva logistica,scule am eu dar trebuie sa fie taiat deja ca nu fac practica sa invat zona unde trebuie decupata tabla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tot ce trebuie doar ca a fost mult de lucru zilele astea si a fost elevatorul ocupat, maine la prima ora jos cu filtru, 2 incizii chirurgicale si cu drag si spor trebuie sa fie gata pt ca ma asteapta RAR-ul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am mers cu ea la 155km/h si niciun mesaj nou - eroare - soseaua uscata! Nu-mi mai apare pe tester nicio eroare!

Am sa o testez si zilele urmatoare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Detin un S40 1.6 D din 2007. In iarna inainte de anul nou mi-au aparut 2 mesaje la viteze de peste 120mii/h

acestea sunt:

1. ANTI-SKID SERVICE REQUIRED(ANTI-PATINAGE REPAR DEMANDEE) am menu in franceza.

2. Engine Performance Reduced.

Motorul nu se mai tureaza mai mult de 2900 rot/min.

Am pus-o pe tester si mi s-a spus sa-i fac regenerarea filtrului de particule. Mi s-a recomandat sa merg minim 25 de min cu motorul la 3000 de ture in viteza a 2-a sau a 3-a(Am pus-o pe pilot automat). Dupa 30 de min am oprit motorul, apoi am alergat-o trecand prin toate vitezele ajungand la 180 km/h si mesajele nu au mai aparut.

De curand mi-au aparut iarasi acele 2 mesaje la viteze mai mari de 125km/h. Opresc motorul si mesajele dispar. Când sunt active motorul nu depaseste 2900 ture.

Ce imi puteti spune ? Oricum intentia mea este sa o pun din nou pe tester si sa vad ce erori apar!!!

Nu am schimbat nimic la ea, s-au curatat niste contacte, s-au scos eroile din soft...

Presiunea in pneuri era diferita si cam prea mare..

in rest nimic!

Acum cand recitesc cate nenorociri puteau sa ma astepte sau sa se fi confirmat, conform unor pareri de pe acest topic, ...as fi dat cu

ea de mal!!!

PS. Fata de multi posesori de Volvo, eu nu doresc sa fiu sluga acestei masini si nici nu intentionez sa investesc fara rost!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu presiunea de turbo cum stai ? Dar cu nivelul de ulei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu presiunea de turbo cum stai ? Dar cu nivelul de ulei ?

L-am verificat, este intre limite, de cand l-am schimbat am facut cam 1000 km. Oare sa-mi fac probleme ?

Pe tester nu mai apare nicio eroare, la bord niciun mesaj! Esapamentul este curat.

Pentru ca merg mai mult in oras, pe distante scurte 3-4 km, am primit sfatul sa merg cu ea mai turata, undeva pe la 3000 rot/min.

Tu ce parere ai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o problema daca mergi numai 3-4km, in acest regim trebuie sa iesi din oras atunci cand incepe regenerarea .

Erori nu apar pe bord cand ai eroare de DPF sau alte erori, pe bord apare eroare cand este DPF-ul blocat sau cand sunt alte probleme .

Degeaba mergi cu ea mai turata ii faci mai mult rau decat bine, ideea este sa nu accelerezi tare cand esti sub 2000 rpm si este bine sa schimbi vitezele la 3000rpm nu sa mergi constant cu 3000rpm . Iar cand iesi din oras sa faci regenerare trebuie sa mergi cu maxim 2800rpm, ideal este 2500rpm in treapta a 5-a .

Daca DPFul este bun ai nevoie de numai 10km pt a regenera complet filtrul .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am verificat, este intre limite, de cand l-am schimbat am facut cam 1000 km. Oare sa-mi fac probleme ?

Pe tester nu mai apare nicio eroare, la bord niciun mesaj! Esapamentul este curat.

Pentru ca merg mai mult in oras, pe distante scurte 3-4 km, am primit sfatul sa merg cu ea mai turata, undeva pe la 3000 rot/min.

Tu ce parere ai ?

Apropos , undeva sub baterie la ABS mi-au gasit melci, conuri de brad, si multe altele, se pare ca masina asta a stat o perioada pe tusa..la ochi nu a parut ceva distrus... o sa vad pe viitor daca imi mai apar cele 2 mesaje, oricum si ieri am mers cu ea pana pe la 160 km/h, nu a mai aparut niciun mesaj. In schimb partea distractiva a fost ca era sa pierd geamurile oglinzilor, erau complet dezlipite de pe partea de plastic. S-a rezolvat si treaba asta cu ceva solutie care a mai fost folosita, poxicol.

Este o problema daca mergi numai 3-4km, in acest regim trebuie sa iesi din oras atunci cand incepe regenerarea .

Erori nu apar pe bord cand ai eroare de DPF sau alte erori, pe bord apare eroare cand este DPF-ul blocat sau cand sunt alte probleme .

Degeaba mergi cu ea mai turata ii faci mai mult rau decat bine, ideea este sa nu accelerezi tare cand esti sub 2000 rpm si este bine sa schimbi vitezele la 3000rpm nu sa mergi constant cu 3000rpm . Iar cand iesi din oras sa faci regenerare trebuie sa mergi cu maxim 2800rpm, ideal este 2500rpm in treapta a 5-a .

Daca DPFul este bun ai nevoie de numai 10km pt a regenera complet filtrul .

Cum sa-mi dau seama ca masina vrea sa-si faca regeneararea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa intelegi despre ce vorbesc trebuie sa stii ca eroare ANTI SKID ....... apare in bord chiar daca scoti releul de la AC DAR nu iti limieaza puterea motorului, in schimb daca ai probleme adevarate si ai aceiasi eroare in bord dar masina nu trage este clar de la turbo, EGR, DPF, clapetute admisie, etc .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este o problema daca mergi numai 3-4km, in acest regim trebuie sa iesi din oras atunci cand incepe regenerarea .

Erori nu apar pe bord cand ai eroare de DPF sau alte erori, pe bord apare eroare cand este DPF-ul blocat sau cand sunt alte probleme .

Degeaba mergi cu ea mai turata ii faci mai mult rau decat bine, ideea este sa nu accelerezi tare cand esti sub 2000 rpm si este bine sa schimbi vitezele la 3000rpm nu sa mergi constant cu 3000rpm . Iar cand iesi din oras sa faci regenerare trebuie sa mergi cu maxim 2800rpm, ideal este 2500rpm in treapta a 5-a .

Daca DPFul este bun ai nevoie de numai 10km pt a regenera complet filtrul .

Din alta parte, am primit sfatul ca pentru regenerare, sa merg intre 2500-3000 rpm in viteza a 2-a sau a 3-a!

Din alta parte, am primit sfatul ca pentru regenerare, sa merg intre 2500-3000 rpm in viteza a 2-a sau a 3-a!

Mi s-a mai recomandat sa merg in reprezentanta sa-i fac un upgrade softului actual!

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Gresit

2. O idee foarte buna .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Gresit

2. O idee foarte buna .

Atunci facem asa:

- tu ma poti ajuta cu o diagnoza si un upgrade ? Asta undeva mai in primavara!

da-mi un raspuns aici: duntea2003@yahoo.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upgrade numai la reprezentanta Volvo iar pt diagnoza te duci frumos la Oliver (Volvo244) si ai rezolvat problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

cei doi martori referitori la "sistemul antiderapaj..." si "reducerea randamentului motorului" persista, mi-au aparut la viteza mai mare de 130km/h, dar nu de prima data...merg din nou in mai multe locuri, astept sa vad ce imi mai zic...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar cati km are masina...?

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum era un anunt in targ km- negociabili

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

:)) ca o idee, anti skid service imi aparea cand aveam probleme cu egr-ul

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

thor4ever

eu nu prea pricep mistoul tau!!!

Dar cati km are masina...?

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

masina are acum 141mii km, am cartea service, e din franta

Share this post


Link to post
Share on other sites

dane...era o simpla gluma.daca crezi ca am exagerat poti cere unui moderator sa stearga postul.

era un anunt postat de george buhnici pe siteul lui si mi am amintit cand am citit mesajul lui dinoco.

scuze...atunci,sper ca nu te ai suparat.dau o bere

Share this post


Link to post
Share on other sites

dane...era o simpla gluma.daca crezi ca am exagerat poti cere unui moderator sa stearga postul.

era un anunt postat de george buhnici pe siteul lui si mi am amintit cand am citit mesajul lui dinoco.

scuze...atunci,sper ca nu te ai suparat.dau o bere

eu caut sa ma conving de pe forum ce are masina asta si tu ma f ...cu mistouri! Scriu aici ca vreau sa invat, sa aflu ce si cum... si tu de la 2 pasi mai iei la bastoane...crezi ca scriu de fazan!!!

eu caut sa ma conving de pe forum ce are masina asta si tu ma f ...cu mistouri! Scriu aici ca vreau sa invat, sa aflu ce si cum... si tu de la 2 pasi mai iei la bastoane...crezi ca scriu de fazan!!!

Vasi e mult mai DOMN decat tine!!!

Edited by Dan Untea

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca sa cureti egrul.il poti face si tu, vasile l-a curatat singur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now