tehnicdvd

mesaje la bord

210 posts in this topic

incearca sa cureti egrul.il poti face si tu, vasile l-a curatat singur

am vb cu Vasi si in seara asta! e vb de altceva, daca nu stii, stai linistit deoparte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vasile din cate imi amintesc are motorul de 2l.

@Dan

Spuneai intr-o postare mai sus ca ti-au sugerat mecanicii sa cureti acele clapete de aer, le-ai curatat? Daca da, baietii le-au recalibrat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vasile din cate imi amintesc are motorul de 2l.

@Dan

Spuneai intr-o postare mai sus ca ti-au sugerat mecanicii sa cureti acele clapete de aer, le-ai curatat? Daca da, baietii le-au recalibrat?

da asa este, vasile are motor de 2.0 l. Mi s-a spus in service ca, acele clapete ar fi colmatate, dar apoi nu s-a confirmat, pe tester la Vasi, care are VIDA+Dice, mi-a indicat presiune mare in turbina- Volvo 244 mi-a recxomandat sa verific printre altele electrovalva, geometria turbinei, filtrele de vid... am mers pe 2 cai si in final nu s-a facut nimic. Cred ca nu e DPF, turbina sau ERG... cred ca e ceva care duce la o proasta comunicare, nu stiu...voi vedea in viitor. Am nevoie de un mecanic care pricepe ce spune softul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar zilele trecute am inlocuit valva control turbina care avea o vechime de cateva luni (vreo 5), imi facea presiune mare si nu scadea :) dar nici masina nu mergea normal, tragea dar nu normal. Am inlocuit-o si vad ca merge, deocamdata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma era defecta valva ta veche ?! Adica cea luata de la mine acum 5 luni ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar zilele trecute am inlocuit valva control turbina care avea o vechime de cateva luni (vreo 5), imi facea presiune mare si nu scadea :smile: dar nici masina nu mergea normal, tragea dar nu normal. Am inlocuit-o si vad ca merge, deocamdata!

Merci Dinoco, e o posibilitate! M-am gandit si eu la electrovalva, sa vedem, am vb cu Vasi si mai verificam punct cu punct pe tester!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma era defecta valva ta veche ?! Adica cea luata de la mine acum 5 luni ?

OFF TOPIC.

Da, scapa aer. Dar...sa stii ca nu era la fel ca asta pe care am cumparat-o acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da asa este, vasile are motor de 2.0 l. Mi s-a spus in service ca, acele clapete ar fi colmatate, dar apoi nu s-a confirmat, pe tester la Vasi, care are VIDA+Dice, mi-a indicat presiune mare in turbina- Volvo 244 mi-a recxomandat sa verific printre altele electrovalva, geometria turbinei, filtrele de vid... am mers pe 2 cai si in final nu s-a facut nimic. Cred ca nu e DPF, turbina sau ERG... cred ca e ceva care duce la o proasta comunicare, nu stiu...voi vedea in viitor. Am nevoie de un mecanic care pricepe ce spune softul!

Corectez, nu filtre de vid ci furtunasele de vid...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dinoco: Era Meat & Doria parca, era singura disponibila IERI (urgent) cum ma rugase G-ul :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

M&D este OEM pe PSA, FoMoCo a ales Pierburg .

O sa testez valva pe cobai si iti zica daca e de la valva sau nu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

M-ajuta si pe mine cineva cu mesajul "geen melding?''

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zice ca e de bine .

Foloseste functia cautare, chiar am pus pe forum traducerea meniului din NL in EN .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Fara anunt' tradus literal. Nimic de anuntat.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

'Fara anunt' tradus literal. Nimic de anuntat.

Este anuntul cel mai placut pe care poti sa il citesti si sa il ai pe bord."Fara erori" asa pe romaneste.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am plecat de la cele 2 mesaje si am ajuns aici:

- BCM - 0101 Communication between control units Communicational problems with ECM(DTC is found not active);

- CEM - 9A01 Interior lighting Signal too Hight(DTC is found not active);

- ECM - 1517 Turbo control - Preassure too high(DTC is found not active);

- ECM - 1A40 Particulate trap - Signal too high(DTC is found not active);

- ECM - 68C7 Intercooler bypass throttle - faulty signall(DTC is found not active);

- ECM - 68D7 Intercooler bypass throttle - Jammed(DTC is found not active);

- ECM - 9130 Inlet control valve - faulty signall(DTC is found not active);

- ECM - 9140 Inlet control valve - jammedl(DTC is found not active);

Diagnoza a fost facuta la Reprezentanta Volvo de la Timisoara. M-a costat 100 lei. Mi s-a recomandat sa aduc masina pentru cel putin o saptamana in reprezentanta.

Problema cu clapetele si filtru nu s-a considerat o problema, spun ei, necazul va sta:

- BCM - 0101 Communication between control units Communicational problems with ECM(DTC is found not active);

Il felicit pe Volvo 244 de la Turda pentru ca mi-a dat o solutie corecta. In rest.....

Imi puteti da idei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai DTSC sau STC?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dan Untea Eu cred ca glumesti daca asta a fost raspunsul dat de o reprezentanta Volvo de oriunde, de fapt la 100 lei diagnoza un raspuns de 2 lei nu ma mira .

Deci, codul de eroare BCM-0101 este generat atunci cand sunt probleme pe motor, probleme grave care pot influenta mersul motorului. Scrie destul de clar in descrierea erorii, "problems with ECM" .

Problema cea mai grava este presiunea de turbo prea mare, din aceasta cauza combustia este proasta, fum la ture putine, presiune mare la ture multe, galerie admisie care sta sa se sparga . Cand apare acest cod de eroare pe ECM este generat automat si codul BCM-0101

Mai departe trebuie spus ca fara acele clapete de admisie nu se poate face regenerarea la DPF, asa ca adio DPF daca nu rezolvi problema, cand sunt probleme cu clapetele apare mesaj de ANTI-SKID in bord si este generat codul BCM-0101 .

Iti recomand sa verifici nivelul uleiului motor, la eroarea ECM-1A40 motorul este la regenerare mult timp si creste nivelul uleiului .

@Saphir, masina e cu DSTC dar nu are nici o legatura cu problema .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dan Untea Eu cred ca glumesti daca asta a fost raspunsul dat de o reprezentanta Volvo de oriunde, de fapt la 100 lei diagnoza un raspuns de 2 lei nu ma mira .

Deci, codul de eroare BCM-0101 este generat atunci cand sunt probleme pe motor, probleme grave care pot influenta mersul motorului. Scrie destul de clar in descrierea erorii, "problems with ECM" .

Problema cea mai grava este presiunea de turbo prea mare, din aceasta cauza combustia este proasta, fum la ture putine, presiune mare la ture multe, galerie admisie care sta sa se sparga . Cand apare acest cod de eroare pe ECM este generat automat si codul BCM-0101

Mai departe trebuie spus ca fara acele clapete de admisie nu se poate face regenerarea la DPF, asa ca adio DPF daca nu rezolvi problema, cand sunt probleme cu clapetele apare mesaj de ANTI-SKID in bord si este generat codul BCM-0101 .

Iti recomand sa verifici nivelul uleiului motor, la eroarea ECM-1A40 motorul este la regenerare mult timp si creste nivelul uleiului .

@Saphir, masina e cu DSTC dar nu are nici o legatura cu problema .

Cred ca i-am dat de cap - partial, foarte simplu;

- clapetele erau cu mizerie, ulei negru cu ceva impuritati, una dintre clapete era destul de blocata:

- electrovalva(indicata de Volvo 244) care se afla in spatele motorului a fost desfacuta si era cu ulei si impuritati; pentru inceput a fost curatata bine si peste colierul care a fost taiat s-a pus altul. Masura este una provizorie, urmeaza sa cumpar piesa, am gasit-o pe la 280 lei. Geometria turbinei este ok, asa si furtunasele de vaccum/vid.

- au fost sterse erorile dupa care i-am dat talpa. Masina s-a comportat excelent iar cele 2 mesaje nu au mai aparut nici la viteza de 180km/h.

- azi de dimineata am pus-o pe tester si nu a mai confirmat nicio eroare. Urmeaza sa o verific si pe VIDa + DICe.

Toata distractia m-a costat 50 de lei!

@Saphir, masina e cu DSTC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers in verificari pana la viteza de 160 km/h, cat a permis timpul si traficul din zona super aglomerata de la Sebes. Pe testerul VIDA+DICE a lui Iarahau nu a mai aparut nicio eroare.

Am incercat sa-i fac o regenerare a DPF-ului, a mers turata la 4000rpm doar vreo 8 min in loc de aprox 30 de min cat se spune ca este perioada de regenerarea comandata din soft.

Oare e in regula asa, si-a facut de curand regenerarea, eu am mers afara de oras la 2500-3000rpm in viteza a 4 si a 5-a vreo 2 zile la rand min 1 h, si nu a necesitat timpul de 30 de min sau pur si simplu nu si-a facut-o...si ar fi probleme???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din tester stiu ca este turatia de 2200rpm la regenerare si este nevoie ca temp gazului sa ajunga la 560 grade sau pe acolo.Nu trebuie sa ii dai" in gura" cum e vba la turatie mare ca ai evacuare de gaze mai mare,densa ca si particule,asa ar fi logica.Pe tester nu ai vazut ce temperatura aveai la gaze ,la sonda de temp, pe DPF? La un D5 consumul ajunge dublu la regenerare si dureaza cam 15 min pt o viteza constanta de 60km/h in turatie 2000-2300rpm.

In fine ,nu stiu cit te ajuta asta , insa eu cred ca trebuia sa ii fcai din VIDA regenerarea ,iar in regimul dinamic sa fi retinut niste date ,pe turbina ,presiune rampa etc,cu care sa le compari cu date optime de functionare motor si sa vezi cum iti functioneaza motorul si nu doar lipsa de erori.Erai mai cistigat ca pe viitor sa nu ai probleme in regenerari.Ca idee..Vei afla pareri de la cei cu 1.6Dpejo

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers in verificari pana la viteza de 160 km/h, cat a permis timpul si traficul din zona super aglomerata de la Sebes. Pe testerul VIDA+DICE a lui Iarahau nu a mai aparut nicio eroare.

Am incercat sa-i fac o regenerare a DPF-ului, a mers turata la 4000rpm doar vreo 8 min in loc de aprox 30 de min cat se spune ca este perioada de regenerarea comandata din soft.

Oare e in regula asa, si-a facut de curand regenerarea, eu am mers afara de oras la 2500-3000rpm in viteza a 4 si a 5-a vreo 2 zile la rand min 1 h, si nu a necesitat timpul de 30 de min sau pur si simplu nu si-a facut-o...si ar fi probleme???

Perioada de regenerare fortata din VIDA este exact cat scrie in VIDA cand o faci, 5 minute nu mai mult.

Cat iti arata presiunea in sarcina ? (cand o forjai mult)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din tester stiu ca este turatia de 2200rpm la regenerare si este nevoie ca temp gazului sa ajunga la 560 grade sau pe acolo.Nu trebuie sa ii dai" in gura" cum e vba la turatie mare ca ai evacuare de gaze mai mare,densa ca si particule,asa ar fi logica.Pe tester nu ai vazut ce temperatura aveai la gaze ,la sonda de temp, pe DPF? La un D5 consumul ajunge dublu la regenerare si dureaza cam 15 min pt o viteza constanta de 60km/h in turatie 2000-2300rpm.

In fine ,nu stiu cit te ajuta asta , insa eu cred ca trebuia sa ii fcai din VIDA regenerarea ,iar in regimul dinamic sa fi retinut niste date ,pe turbina ,presiune rampa etc,cu care sa le compari cu date optime de functionare motor si sa vezi cum iti functioneaza motorul si nu doar lipsa de erori.Erai mai cistigat ca pe viitor sa nu ai probleme in regenerari.Ca idee..Vei afla pareri de la cei cu 1.6Dpejo

Gresit. La D5 se face regenerarea in jurul valorii de 200rpm pe cand la 1.6d se face cu ea "blana" pe la 4400rpm stand pe loc aproximativ 10-15 min. (regenerare fortata)

Am retinut bine G-ule?

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit. La D5 se face regenerarea in jurul valorii de 200rpm pe cand la 1.6d se face cu ea "blana" pe la 4400rpm stand pe loc aproximativ 10-15 min. (regenerare fortata)

Am retinut bine G-ule?

Ce tot vorbesti acolo !!Scrie corect 2000rpm.Si cind spui in jurul valorii inseamna ca nu este ceva exact.Nu am Dice si nu imi trebuie dar am vazut un pic ce si cum la altii.Cantitatea de funingine din ardere este mai mica cind ai turatie mai mica vorbesc la D5 si este motor adevarat si ajunge temp. in filtru la cit trebuie.Pe cind la ragaliile astea de evacuari (catalizator +filtruparticule)le trebuie si flacara oxiacetilenica sa fie desfundate :D .Launch-ul face regenerarea la 3500 rpm ,parca .Ia vezi la Bogdan ca el te invata. :D

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu conteaza ce scula folosesti pt a face regenerare, regenerarea se face la aceiasi turatie, la D5 se face la 2200 rpm iar la 1.6D si 2.0D la 3900rpm .

Eu va recomand sa nu mai dati regenerari fortate la 1.6D doar de dragul ca aveti cu ce, nu de alta dar o sa faca poc turbina si aleluia . Sa va vad de unde scoateti bani de turbina . In sarcina este alta mancare de peste, regenerarea dureaza ceva mai mult DAR se raceste mult mai bine motorul .

Edited by Bogdan G
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai mersi Bogdan, sanatate, la multi ani, am retinut aproape bine :)

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now