BiriV

Finally - am terminat exteriorul masinii (S40 Ph.2)

29 posts in this topic

Dupa lupte seculare, am reusit sa imi 'tunez' si eu exteriorul masinii. Nimic extravagant, adaugirile sunt 'Made by Volvo', cu exceptia jantelor.

Urmeaza motorul ... dar nu cred ca anul asta, pentru ca am planuri destul de mari cu el ;).

In rest, las pozele sa vorbeasca si pe voi sa va dati cu parerea.

post-235-12877846431966_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modificarile sunt OK. Nimic extravagant, discret si cu bun gust. Felicitari.

Daca vrei sa te pun in legatura cu cineva care poate sa-ti aduca piese ieftine (si bune) pt. tuning da-mi un mesaj. Daca ajungi la 4tuning days la romexpo, va fi acolo, cu un rx7 rosu sau un S14 portocaliu cu volan pe dreapta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jantele sunt chiar pe 17" :).

Le-am luat SH, dar in stare f. buna. Pretul e 'confidential' :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ BiriV felicitari la vopsitul bandourilor in culoarea caroseriei nu m-am gandit.

Sa inteleg ca in final ai facut rost de buza din fata. Ce vrei sai faci in continuare? ai zis ceva de motor parca. La ce te refereai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La motor ... multe :)

Turbina, intercooler, galerie de evacuare + evacuare turbo-back, injectoare, pompa de benzina + biele forjate, si evident soft. O sa rezulte ~ 330cp :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biri, caut si eu pe cineva priceput care sa-mi faca un downpipe la 3 toli (la flansa de evacuare) si apoi sa coboare la 2,5 sub masina. Daca gasesti vreun service de tobe sau pe cineva, te rog, da-mi si mie un semn, ca eu nu am gasit...

P.s. Sper ca te-ai gandit si la niste frane serioase - pentru a domoli cei 330 cp  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa te gandesti si la o forma de a pune caii aia pe asfalt. Altfel, la 330 CP, o sa iti rupa aderenta si intr-a IV-a... Si toata puterea nu o sa iti faca decat cauciucurile praf.

Nu e smecherie mare muuulti CP pe tractiune fata... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca nu e mare smecherie cu tractiune fata. Deja incep sa o urasc.

De fapt, e singurul motiv pentru care inca nu sunt 100% decis sa ma apuc de motor.

Normal ca m-am gandit si la frane ... dar n-am mai specificat acolo, ca intrebarea a fost doar ce ii fac la motor.

Cat despre pusu pe asfalt ... n-am alta solutie decat suspensii cat mai tari + LSD.

Pentru evacuare, vorbeste la Borla. Eu am vorbit la ei si pot face.

Te costa aprox 30M toata evacuarea cu adaptare la 3" pe downpipe + downpipe 3", cat sport, cat-back pe 2.5" si finala high-flow cu iesiri duble.

Ce sa mai, cam toata distractia mai costa cat inca o masina :). Trebuie sa ma gandesc serios daca merita, dar la cum ma stiu ... presimt ca o sa se intample.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da interesanta treaba vrei sa faci. vreau sa te felicit pentru intentie si sa-ti doresc bafta. Si sa ne tii si pe noi la curent cu ce mai faci si orentativ cat te costa (asta daca vrei)

Share this post


Link to post
Share on other sites

BiriV zi-mi si mie cum fac sa imi iau si eu side markere dealea ca ale tale ?

Ajuta-ma si pe mine ca nu mai pot am inebunit dupa ele !

Multumesc mult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari....  ;D

Tuning facut cu bun gust,nimic extravagant...

Imi place mult buza de la spoilerul fata si eleronul...

  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ig0r ... www.europeantuning.nl ... de acolo am luat side-lamps.

Nu stiu daca livreaza sau nu, aveam o cunostiinta acolo, mi le-a luat si mi le-a trimis.

Btw ... daca intrati pe site-ul acela, atentie ca provoaca dependenta maxima si gaura enorma in buget :) :) :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma poti ajuta si pe mine Biriv sa iau si eu ceva de pe acolo?

Si ii platesc acelui cineva pe care il cunosti tu cat vrea numa sa ma ajute (te rog mult de tot)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate nu mai am cum ... a fost one-time-only ... :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

La motor ... multe :)

Turbina, intercooler, galerie de evacuare + evacuare turbo-back, injectoare, pompa de benzina + biele forjate, si evident soft. O sa rezulte ~ 330cp :).

Arata chiar bine masina.

330cp pe tractiune fata, cu sasiul asta  :-\... De fapt si la 200cp cand calci pedala pana in vit.3 de la 2500rpm in sus deja ai torquesteer imens. Nu stiu ce i-ai putea face ca sa pui pe asfalt puterea aia. Cred ca si un simplu chiptuning de +30cp si +50NM sunt greu de controlat, chiar cu jante de 17 si anvelope late.Daca tot ai bani de bagat, mai bine pe un model AWD...

Oricum, succes si sa ne tii la curent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ BiriV

ai avut dreptate cu dependenta si gaura in buzunar. vreau sa te intreb daca cunostinta ta nu vrea sa o faca un pic pe traducatoru pe aici pe undeva caci am gasit cateva lucruri interesante pe site dar daca nu stiu limba nu am cum sa ma inteleg cu oamenii. s binenteles ca berea ........... is on me. si cine stie poate se mai alatura si altii si te-ai scos si cu bere gratis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune-mi ce te interesaza, si incerc sa te lamuresc eu.

BTW, masina a primit cip ... trage extraordinar de grav. Detalii in sectiunea de tuning motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

amm citit, ce ma intereseaza, pai ar fi mai multe. dar o sa apelez la bunavointa ta mai prin vara. am vazut la ei ceva ce m-ar interesa dar tre sa mai adun niste banuti. Apropo nu am inteles din sait daca fac vanzari si livrari online si in alte tari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai nu cred ca fac . . . adica nu stiu nici eu. Dar poti sa le dai un mail. Sunt f. draguti, raspund prompt.

Eu i-am intrebat cum pot sa ajung la 300+cp ... mi-au dat frumos pe mail, piese, preturi, manopera ... tot  :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

o frumusete de masina....pacat ca nu prea imi place interiorul la acest model

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum e cu diferentialul acela ? Am vazut si citit despre ele, chiar asa impact benefic au pt FWD-urile "obscene" de sute de cai ?

Am vazut ca si costa destul de mult, nu mai stiu pe ce firma parca facea, Quaife parca ? Gresesc ? nu mai gasesc site-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now