Sign in to follow this  
Followers 0
mirku

TPMS - senzor presiune roti

6 posts in this topic

Salut,

Are vreun forumis instalat pe masina TPMS ? Cum functioneaza?

Am pneuri runflat si nu am roata de rezerva, decat lichidul de umplere temporara al cauciucului in caz de pana.

Ma gandeam ca ar fi util TPMS-ul in cazul unei scaderi de presiune.

Observ in documentatia VOLVO ca sistemul nu stie sa indice la care din roti detecteaza o scadere de presiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Si pe mine ma interesa sa vad ce e cu TPMS - pentru asta in primul rand trebuie ca jantele sa fie pregatite pentru TPMS - te uiti la tipul de janta pe care il ai si iti va spune daca este pregatit pentru TPMS.

Din ce am citit eu, am dedus ca ar indica totusi in care pneu ai avea presiunea scazuta - desi nu scrie exact acest lucru.

Daca imi montez te tin la curent - ma gandesc sa instalez pe rotile de vara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu este un dispozitiv care doar transmite un semnal radio (pe frecventa 433 mhz) la fel ca telecomanda de la usa de garaj spre exemplu, cand presiunea in roata scade sub o anumita valoare. Nu cred ca are importanta janta. Aici il puteti vedea in detaliu:

http://www.ebay.de/itm/OEM-TPMS-TIRE-PRESSURE-MONITOR-SENSOR-VOLVO-S60-S80-C30-C70-S40-V50-31302096-/121061306959?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item1c2fd0f24f

Nu cred ca indica si roata care are presiunea scazuta. Asta ar insemna sa resetezi sistemul cand faci un schimb de roti.

Cel mai util mi se pare sa pui TPMS doar pe roata de rezerva, asta in cazul in care ai, la celelalte se simte imediat. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu cum e la volvo dar la audi iti indica presiune pe fiecare roata (daca nu gresesc).

Ma uit maine la A6 si corectez daca face altfel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au legatura jantele ci valvele trimit informatia la cate un reciver pe fiecare roata in parte dupa care reciverul trimite informatia la calculatorul masinii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La A6 da presiunea si temperatura pe fiecare roata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0