Bogdan S

Tapiserie acoperis?

20 posts in this topic

Salut! Am achizitionat de curand un 850 combi italian (2.0t-211cp). Toate bune si frumoase, masina in stare decenta, dar tapiseria tavanului imi sta in cap si vreau sa rezolv problema cat mai repede. Va rog sa-mi spuneti cum pot demonta platicele interioare de pe stalpi, ca sa ajung la cochilia pe care e lipit materialul textil. Pana acum, m-am prins cum se scot lampile si vreau sa-mi pastrez recordul de a nu rupe picioruse de plastic de nicaieri. Multumesc anticipat de raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie mai intai sa scoti acoperitoarele de la coloana B care e clipsata. Deci "cu grija si atentie" In coloana 2 sunt doua bucati de plastic alba si neagra care tind sa cada cand le scoti.

Sub coloana B sus ai sa vezi o bucata din plastic rosie care blocheaza acoperitoarea de la coloana A si partea care este intre B si C. Plasticul trebuie rotit 90°. Si aici cu grija.

Apoi poti scoate coloana A.

Rabatezi bancheta spate si scoti cu Torx 25 surubul care tine plasticul de la coloana C jos la baza scaunului. Poti scoate si bucata mica de tapiterie din stanga si dreapta banchetei spate. Trebuie trase afara doar.

Apoi dai jos din spatele banchetei acoperitoarele din plastic cu fante (sunt de fapt pt centurile de siguranta pt a 3-a bancheta). Sub ea mai gasesti 2x Torx 25. Acum poti scoate plasticul de la coloana C si bucata dintre B si C

Scoti de la tavanul portbagajului cele 2 capacele cu o surubelnita fina. Sub ele se gasesc 2x Torx 25. Acum poti scoate toata bucata afara si decuplezi plafoniera.

Acoperitoarele de la coloana D sunt prinse cu un Torx 25 de fiecare parte. Restul e clipsat :D

In fata trebuie data jos plafoniera. Cu o surubelnita fina dai jos capacelele translucide sub care e lumina pt sofer si pasager. Sub ele sunt 2 Torx 15 cred. Apoi iese plafoniera dupa ce scoti stecherul

Parasolarele trebuie scoase sunt 2 suruburi de 10 de fiecare parte. Firul de la pasager se termina pe undeva pe la torpedo. In VADIS scrie sa i-l tai si apoi sa reconectezi :D

Manerele de la usi sus sunt prinse tot cu 2 suruburi de 10. Mai intai cu o surubelnita desfaci acoperitoarele de plastic. Daca ai Climatronic trebuie scoase si cele 2 acoperitoare de la senzori.

Tavanul este in mod normal numai clipsat.

Succes :D:D:D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de raspuns! Zilele astea ma pun pe treaba. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca un "sfat". Cu cat e mai frig afara cu atat e mai casant plasticul...Cum era aia "Grija este mama cutiei cu portelan :D "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh , ce ma bucura faptul ca incepe sa se umple sectiunea 850 !! :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten de-al meu de aici si-a imbracat toata "plasticaraia" si acoperisul in Alcantara

post-5223-0-33127800-1360051203_thumb.jp

post-5223-0-95014400-1360051203_thumb.jp

post-5223-0-60188400-1360051204_thumb.jp

post-5223-0-22283000-1360051205_thumb.jp

post-5223-0-00427800-1360051206_thumb.jp

post-5223-0-68047300-1360051206_thumb.jp

post-5223-0-28962700-1360051207_thumb.jp

post-5223-0-80570000-1360051207_thumb.jp

post-5223-0-39164700-1360051208_thumb.jp

post-5223-0-99276000-1360051208_thumb.jp

post-5223-0-91081900-1360051232_thumb.jp

post-5223-0-83384600-1360051233_thumb.jp

post-5223-0-43453000-1360051234_thumb.jp

post-5223-0-81067900-1360051235_thumb.jp

post-5223-0-39144500-1360051236_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

De faza cu frigul mi-e si mie frica. Oricum, inainte ma plimb o tura cu caldura la maxim, macar in masina sa fie mai cald.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am reusit performanta de a desface tot acoperisul, fara a rupe sau crapa nimic. Sa speram ca in doua zile, lucrurile vor decurge la fel de bine, cand pun totul inapoi. Multumesc, din nou, de ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu aceasi problema la un audi si nu stiu ica cu ce sa-l lipesc .Tu cu ce te-ai gandit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am luat doua galetuse de Bison. Asta mi l-a recomandat omul care lipeste materiaul pe cochilie. 17 lei/cutie. Imi garanteaza ca 10 ani n-am treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-a garantat...e bine. Eu am auzit ca Bisonul lasa urme/pete galbene in timp la textil. Iti dai seama - de la 65 de lei un tub de spray la 17 lei cutia...sa tot dai cu lipici.

Bafta si sa te tina - asta e important.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin, cu tristete, la acest topic si cu precizarea ca daca va refaceti acoperisul, uitati de Bison...

Asa frumos incepuse ziua de azi, umpic de soare, alea, alea, merg, scot tancul din barlog si cand deschid hayon-ul cu intentia de a incarca niste plase, stupoare. Au aparut doua bule de aer cam deasupra tetierelor din spate. Fuuuuuck!

Am injurat una buna si m-am dus sa fac comanda pentru inca o tura de tapiserie bej/galbui, care e surprinzator de greu de gasit pe stoc. Trebuie acuma sa stau o saptamana sa vina de nu stiu unde...

De data asta, lasam deoparte meseriasii si ma pun eu sa tai/lipesc, ca doar toti trebuie sa invatam de toate. M-am gandit sa lipesc cu silicon negru de data asta, chiar daca e mult mai scump. Estimez ca vreo doua tuburi vor fi folosite. Partea buna cu siliconul este ca fiind gros, nu va trece prin material => fara pete, si in plus, nu e deranjat absolut deloc de caldura cand masina sta vara la soare (asta cred ca a si fost motivul pentru care Bisonul a bagat divort dupa doar 9 luni).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai precis si mai eficient ar fi spun eu prenandezul, da, este vb despre adezivul ala pe care il intalnim de obicei la cizmari, doar ca are cateva caracteristici care trebuiesc indeplinite si anume: temperatura de afara sa nu fie foarte scazuta atunci cand este aplicat, doi: trebuie sa fie intins bine cu o pensula si nu foarte gros, dupa care se lasa sa se usuce aproximativ 30 de min, se va atasa atat pe plafon cat si pe materialul care urmeaza sa fie montat. Ceea ce nu prea imi place la prenandez este mirosul care va bantui masina destul de multa vreme, in rest iti spun ca nu se va deslipi. Cu silicon... nu as prea incerca, nu stiu cum vei aplica acel silicon in asa fel incat sa fie uniform peste tot, cu pensula din cate stiu eu siliconul nu se poate aplica, deci mai cauta un pic pe la brico si poate gasesti ceva bun. Meseria de tapitier necesita multa rabdare si imaginatie, cel putin asta cu lipitul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine s-a dezlipit in dreptul manerului de deasupra pasagerului,am cumparat de la Real un adeziv pentru textil(folosit la croitorie) pe care l-am injectat cu seringa in plafon apoi l-am tinut presat.As zice ca seamana cu aracetul sau ceva mai subtire. Pot spune ca nu se vede aproape deloc unde a fost lipit,doar ca se simte cam ''abraziv''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot spune ca nu se vede aproape deloc unde a fost lipit,doar ca se simte cam ''abraziv''.

Asa am avut o zona in 760. Si acolo a fost folosit material deschis si partea unde era abraziv avea alta textura care era tot mai urata pe masura ce te departai. As vrea sa evit inca un astfel de experiment. In prima faza astept sa-mi vina materialul. Pana atunci mai intreb si poate apare o idee buna si aici, cine stie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am avut o zona in 760. Si acolo a fost folosit material deschis si partea unde era abraziv avea alta textura care era tot mai urata pe masura ce te departai. As vrea sa evit inca un astfel de experiment. In prima faza astept sa-mi vina materialul. Pana atunci mai intreb si poate apare o idee buna si aici, cine stie.

Eu am schimbat materialul de pe plafon iar operatiunea a fost urmatoarea:

- dat jos plafonul

- dezlipit materialul vechi

- curatat bine puful(buretele ramas)

- lipit noul material cu prelandez

- montat plafon

Materialul a fos un material imitatie piele cu un strat de burete asemanator cu cel original acchizitionat de la http://www.anatex.org/

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu mirosul cum ati rezolvat? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mirosit cam 2 zile iar apoi a disparut complet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now