Salman

Cat de rezistent este un Volvo !

42 posts in this topic

Dar ce Volvo ? 850 :evil6: .

Si rollbar-ul l-a protejat, insa masina a rezistat eroic.

Si totodata tare ma mai enervez cind vad cum le strica astia....mai erau unii care turnau pamint, pietre si nisip in motor, sa vada cit merge...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu adevarat cea mai rezistenta masina Volvo .

Respect !!!!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi s-a ajutat un pic de rampe ;) Dar are si ceva "linistitor" video-ul :D

Edited by Cristian Scutaru

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot afirma si dovedi video-ul, cu toate ca nu sunt mandru de asta, cam asa am intrat si eu pe stanga si daca eram in VW eram stafie acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca sunt secvente din filmele cu Bond....James Bond ! :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mai fost comentat acest clip deschis intr-un alt topic! Iar mie personal mi se pare bataie de joc pentru aceasta marca auto! Evident pare o masina rezistenta, dar cei ce fac acest lucru, presupun ca au o doaga lipsa! Totusi, sa ii lasam pe cei de la teste sa faca aceste promo-uri publicitare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai sa vezi ultimul episod din Top Gear US, unde un 240 rezista eroic si este batut la mustata de ........... o Toyota .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da la prima vedere e de necrezut,asa cum am mai scris pe undeva,s-au folosit doua masini pentru realizarea clipului,prima avea jante de tabla si cea de a doua columba de aliaj :cyclops:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu clipul de ceva timp.E tare!!! (atat clipul cat si masina :evil6: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pot doar sa spun ca in Volovo nu simt impactul atat de violet .Dar in Mercedes,Bmw,Audi mi-au clantanit dintii in gura :crybaby:

Masina asta si acum se plimba prin Romania ,a reparat-o un baiat din Bacau ,mare grija cine o are ca nu stiu cat mai este de stabila .

post-4299-0-09296500-1360670361_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Era un S60R cumva ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

S80 2.4 automat avea UST la numar si era de Bucuresti

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi se pare foarte tare pilotul

nu as face asa ceva pentru nimic in lume!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi vine zilnic sa intru in cei care conduc atit de prost... Dar ma abtin inca :evil6:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

mi se pare mie sau are facut un fel de roll cage inauntru, nu de alta dar de exemplu cand a lovit masina aia pusa pe verticala putea foarte bine sa cada peste zona lui si sa-l faca zob, ma gandesc ca are totusi roll cage...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles ca are 4 tevi sudate (are roll cage). Insa masinii nu i s-a oprit motorul, nu i-au sarit rotile, nu s-a distrus propriu zis decit dupa atitea si atitea busituri.

Asta e de laudat, nu roll cage-ului. Nu intra nici un pilot sa execute cu masina loviturile alea fara roll cage. Si-asa, socurile au fost destul de resimtite.

Era interesant sa puna o camera-doua si inauntrul 850-ului.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineinteles ca are 4 tevi sudate (are roll cage). Insa masinii nu i s-a oprit motorul, nu i-au sarit rotile, nu s-a distrus propriu zis decit dupa atitea si atitea busituri

Asta e de laudat, nu roll cage-ului. Nu intra nici un pilot sa execute cu masina loviturile alea fara roll cage. Si-asa, socurile au fost destul de resimtite.

Era interesant sa puna o camera-doua si inauntrul 850-ului.

Ma intreb daca vre-un model actual de Volvo ar rezista tot asa ca si asta la asa abuz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma intreb daca vre-un model actual de Volvo ar rezista tot asa ca si asta la asa abuz.

Probabil ca nu, sunt gandite diferit masinile astazi dpdv al deformarii la impact---> masina se deformeaza f mult absorbind forta impactului, La masinile vechi socul este dat mai departe si asta nu e asa de bine (o ruptura de splina de ex e fatala din cate stiu)

Edited by Cristian Scutaru
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dca nu gresesc xc90 are inca acea structura de rezistenta speciala pentru rasturnari, rostogoliri. Cred ca este si singurul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dca nu gresesc xc90 are inca acea structura de rezistenta speciala pentru rasturnari, rostogoliri. Cred ca este si singurul.

ROPS roll-over protection system

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincere felicitări pentru cunoştinţele în domeniu, doamnă! ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincere felicitări pentru cunoştinţele în domeniu, doamnă! ;D

Sincere felicitări pentru cunoştinţele în domeniu, doamnă! ;D

OOPS ! Multumesc pentru apreciere , domnule membru !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si BMW X5 are roll-over protection .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now