C30nick

Trăiască motoarele pe benzină

83 posts in this topic

Pai ce sa zic, sotia mea s-a urcat o singura data in C30 si dupa nu foarte multi metri a exclamat : "ce "rahat" de masina ti-ai luat" . Cu asta cred ca am spus tot despre 1.6D si performantele lui . Tot ea a fost foarte incantata de S40-ul turbat pe care l-am avut pana nu de mult, consuma insa 18% iar Cobaiu consuma 8%, senzatiile insa sunt infinite, adica la o masina nu numai consumul conteaza, conteaza si cum te simti in ea iar de cele mai multe ori motorizarea face diferenta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum sa vezi polemica... :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi polemica la benzinarele noi care trag ca un diesel si consuma tot ca un diesel . Adica 10% pt 180Cp adica fix cat consuma un S40/C30 D5 in Bucuresti dar vb de un motor de 1.6L cu un impozit cat 3 pachete de tigari nu cat un bax ca la D5 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucuresti Sibiu si retur un consun de 5,1 % cu D2-ul nevestei. 140 pe autostrada si legal + 10-20 km in rest.

E adevarat ca la intoarcere am fost mai usor cu cateva grame de vopsea si putin mai ingust ca asa a hotarat un pusti de 75 de ani ca i-ar sta mai bine masinii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vezi polemica la benzinarele noi care trag ca un diesel si consuma tot ca un diesel . Adica 10% pt 180Cp adica fix cat consuma un S40/C30 D5 in Bucuresti dar vb de un motor de 1.6L cu un impozit cat 3 pachete de tigari nu cat un bax ca la D5 .

La alea nu cred sa mai fie prea mare polemica, un 1.6 turbo mi-as lua si eu. Dar are 150cp nu 180.

Totusi sa nu exageram, consumul va fi in continuare mai mare, la v40 mixed este dat 5.4 fata de 3.6 la 1.6d dar in cazul asta se poate spune ca pt 150cp e un trade-off avantajos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma consider diesel-ist dar momentan, un consum de 12% benzina in regim urban il consider acceptabil. Spun asta doar pentru ca nu mai am incredere in noile generatii diesel, imi pare ruleta pura sa nimeresti unu care sa ofere si performante si fiabililtate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blizzard, pt ca sa-ti iei T3 de 150CP cand poti avea T4 de 180CP cu acelasi consum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blizzard, pt ca sa-ti iei T3 de 150CP cand poti avea T4 de 180CP cu acelasi consum .

Corect, imi scapase T4 de aceeasi cilindree credeam ca e mai mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now