larahau

Adaugare soft

16 posts in this topic

Am si eu o nelamurire, in cazul in care masina nu vine echipata cu alarma de fabrica iar posesorul reuseste sa instaleze una cu cablaje, senzori si tot ce trebuie de fabrica banuiesc ca aceasta nu va functiona decat in momentul cand se instaleaza un soft pt alarma respectiva.Intrebarea este: se poate instala softul (la reprezentanta) in astfel de cazuri?

Aceeasi problema o am si la instalarea senzorilor de auto leveling pt xenon - dupa cablare si montare se poate instala soft?

Share this post


Link to post
Share on other sites

da asa stiu(vezi retrofit vida)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt alarma exista soft de activare iar in functie de cati senzori ai (nivel si/sau miscare) mai trebuie pusa cate o aplicatie pt fiecare. Pretul insa pt fiecare soft este in jur de 150 lei .

Pt xenon nu exista solutie, la Volvo nu este acceptat XENON RETROFIT-ul ca la alte marci, adica fie ai xenon fie nu ai .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci pt xenon singura varianta care imi ramane este sa incerc sa "fur" impulsurile de pe una cu xenon cu un aparat din asta (PCAN-USB) si sa incerc sa le transfer la mine...

Bogdan ai incercat asa ceva vreodata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se poate, cu "device-ul" asta faci altceva, inveti diferite comenzi si il programezi tu sa faca acea comanda cand vrei tu, adica sa rabateze oglinzile cand inchizi masina .

Cu acest "device" nu poti copia softul din CEM si sa-l pui pe masina ta mai ales ca nu ai de unde sa stii unde este informatia cautata de tine pt ca difera flash-ul de la un CEM la altul . Inca nu a reusit nimeni sa decodeze un CEM de Volvo si sa spuna "la adresa XXXXX este optiunea Y a masinii" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti face din Dice sa se plieze oglinzile cand blochez masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si sa spuna "la adresa XXXXX este optiunea Y a masinii" .

Si cine te opreste? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci pt xenon singura varianta care imi ramane este sa incerc sa "fur" impulsurile de pe una cu xenon cu un aparat din asta (PCAN-USB) si sa incerc sa le transfer la mine...

Bogdan ai incercat asa ceva vreodata?

Auto-leveling din ce am inteles eu din explicatiile celor de la Volvo presupune si 2 senzori de inclinare a masinii (incarcarea efectiva a masinii), leveling-ul facandu-se si in functie de inclinarea masinii.

Altfel ajungi ca cei cu Xenon aftermarket - sa ii umpli de respect pe cei din contra sens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto-leveling din ce am inteles eu din explicatiile celor de la Volvo presupune si 2 senzori de inclinare a masinii (incarcarea efectiva a masinii), leveling-ul facandu-se si in functie de inclinarea masinii.

Altfel ajungi ca cei cu Xenon aftermarket - sa ii umpli de respect pe cei din contra sens.

pai noi despre programarea acelor senzori discutam mai sus...

@ Bogdan - eu am acel aparat si vreau totusi sa incerc, cineva de pe swedespeed mi-a dat cateva indicatii. Chestia e ca mai tre sa cumpar un far ca la masina pe care vreau sa incerc am numai unul si ma gandesc ca nu functioneaza numai cu un far auto-levelingul...

Nu am folosit niciodata aparatul dar omu de pe swede mi-a zis ca, ca sa pot sa imi dau seama care este semnalul transmis de senzori, acestia trebuiesc excitati si acolo unde observ schimbare in citirea aparatului partea aia trebuie sa o salvez...sunt curios daca indicatiile date de respectiv functioneaza...

Inca nu a reusit nimeni sa decodeze un CEM de Volvo si sa spuna "la adresa XXXXX este optiunea Y a masinii" .

Si de ar fi reusit, normal ca nu ar pune-o nimeni pe un site pt ca nu stiu cat de legala este treaba si in acelas timp destul de riscanta.Am auzit ca Rusii ar fi facut ceva de genul...aia-s nebuni pe chestii dinastea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca tu faci mare confuzie si nici macar nu te-ai documentat putin pana sa scrii ce ai scris mai sus.

Hai sa-ti explic cum functioneaza sistemul de iluminare cu xenon la masina ta, sistemul presupune 2 faruri cu 2 balasturi(GDL) care de fapt nu sunt balasturi ci sunt calculatoare ce se ocupa cu reglajul farurilor pe inaltime, aprinderea becului xenon si monitorizarea functionarii acestuia. Sistemul are un calculator master (balastul din stanga) si un slave, in calculatorul master intra 4 fire de la senzorii de nivel fata si spate + un fir de comunicatie seriala de tip LIN BUS .

Acum te intreb eu pe tine cum vrei tu sa "copiezi" o informatie care este analogica, adica ai 2 potentiometrii ce duc informatia in GDL master iar de acolo la GDL slave informatia ajunge in mod digital prin comunicatie LIN BUS. La ce te ajuta un adaptor CAN BUS ?

Trebuie sa intelegi o data pt totdeauna ca nu poti programa nimic cu jucaria aia, tu poti doar sa redai anumite semnale invatate, adica pe acea magistrala de date numita CAN tu regasesti niste informatii, unele informatii sunt utile cum sunt comenzile iar alte informatii sunt inutile cum sunt "discutiile" intre doua sau mai multe calculatoare din retea . Nu mai spun ca e destul de tricky sa inveti anumite comenzi pt ca tu prinzi ca si comanda apasarea butonului + executarea comenzii, pe tine te intereseaza executarea comenzii nu comanda in sine, adica o apasare de buton de incuiat usa transmite pe retea o informatie iar pt a incuia usa se primeste o alta comanda la un interval foarte scurt de timp, tu trebuie sa inveti doar a doua parte, adica fix comanda de inchidere . NU stiu daca sunt foarte explicit la ora asta . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti face din Dice sa se plieze oglinzile cand blochez masina?

Dar motorase pt rabatarea oglinzilor ai? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare esta, probabil ca are ca altfel nu intreba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare esta, probabil ca are ca altfel nu intreba .

Deci se poate? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine ma intereseaza daca se poate face...sa se plieze oglinzile atunci cand inchid masina :)

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

@roskat, nu se poate .

@Turbo, se poate daca iti iei un Volvo mai nou .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pe mine ma intereseaza daca se poate face...sa se plieze oglinzile atunci cand inchid masina :smile:

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

E cam nasol sa se plieze oglinzile in momentul cand incui masina din telecomanda, in special iarna, daca ai gheata si zapada si incepe plierea se pot arde motorasele sau rupe ceva pe acolo pt ca ele sunt blocate.

Dar daca tot vrei sa se plieze din cheie eu zic ca se poate (nu sunt sigur) dar ar putea sa functioneze prin conectarea butonului de pliere la incuietoarele usilor, iar cand acestea primesc impuls electric in acelas timp primeste si putonul de pliere...dar e destul de complicat.Nu cred ca se merita munca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now