sienna

Ajutor,senzor de parcare dreapta fata XC 60 bipaie aiurea

9 posts in this topic

Buna ziua

Am o problema cu senzorul dreapta fata,bipaie aiurea mai tot timpul cand plec de pe loc,vreau sa-l inlocuiesc.

La Iatsa Brasov mi-au zis ca trebuie toti schimbati ca sunt legati in serie.Oare sunt scumpi?

De unde ii iau?

E greu de montat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o aberatie, se pot schimba fix unul cate unul !

Ca pret sunt cam 400-500RON bucata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sint deloc inseriati, intra in modul unul cite unul... altfel cum s-ar identifica de la care vine semnalul de alerta ?! Cum a spus si colegul se pot inlocui individual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta da,se pot inlocui individual dar nu se pot deconecta individual:adica daca vreau sa-l dezactivez pe cel stricat si sa imi mearga ceilalti 3 nu se poate!Ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU SE POATE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Eu nu am XC60, insa am S60 si am primit acelasi raspuns de la dealer-ul Volvo din Bucuresti - senzorii trebuie oarecum reprogramati. Eu voiam sa mut senzorii de pe vechiul S60 pe noul S60. Eu zic sa verifici inca o data eventual la un alt dealer inainte sa faci operatiunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie nimic reprogramat, este o componenta hardware ce se inlocuieste .

De schimbat este banal, se desface grila proiectorului de ceata, se trage senzorul afara din clipsuri si se pune noul senzor. Treaba de 10 minute .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua. Am achizitionat si eu un XC60, 2014, si nu are senzori de parcare fata. Se pot monta ulterior astfel incat sa fie integrati in sistemul masinii? E o aventura la parcarea laterala intre 2 masini fara ei.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am montat de 3 ani senzori parcare fata  marca Valeo pretul kitului este in jur de 400lei, alimentati la actionare frana si pe contact cheie, se comporta ireprosabil, nu bipaie aiurea la ploaie sau ninsoare,percep obstacolul la aprox 80 cm iar distanta la care sunetul devine continuu este de aprox 25 cm, se vad in fotografie in stanga si dreapta surubelnitei ,nu pot decat sa-i recomand:

valeo  

  Senzori de parcare Valeo Beep and Park 4
Cod produs: 632003

Photo0253.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now