Guest socratestanculescu

SERVICE-ul Nostru

39 posts in this topic

Ce parere aveti de infiintarea unui service Volvo in Brasov, care sa deserveasca toata tara? M-as implica intr-un astfel de proiect?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu e cu suparare vin si io cu 1500-2000 eurasi pentru investitia initiala.

sint fizician, asa ca io doar pun intrebari si ma cert cu altii....

cui dau banii  si cind ?

(un cont , ceva...// sint disponibili acum)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Waw... aicea iese de un SA.... atatzea asociatzi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

propun infiintarea unui service la Motru - astept sugestii, dispun de spatiu, teren, utilitati , angajati .. etc ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toata lumea propune dar nu se concretizeaza mai nimic :-\ Cine doreste si poate sa faca sa duca la indeplinire ce s-a propus si noi il vom sprijini neconditionat.

Stiu ca este greu dar daca am avea partea financiara disponibila cred ca toti am face acest lucru. Am vazut ca ceva bani sunt deja disponibili si sunt sigur ca altii se vor mai strange asa ca astept sa vad cand apare un post de genul "Am deschis primul service Volvo"

Sper ca nu s-a simtit cineva lezat dar la discutii toata lumea se pricepe ;D

Stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

In afara de entuziasm cred ca avem nevoie si de o analiza financiara realista.

Parerea mea e ca daca se face un service numai pentru noi cei din forum sau pentru posesorii de volvo in general, sunt cam slabe sansele de reusita. Poate o sa cotizam cu totii sa il deschidem si sa il mentinem o scurta perioada, dupa asta ar trebui sa se autofinanteze.  ::) Va dura cel putin un an jumate pana cand aude lumea de tine, asta daca aude de bine. Mie nu mi-ar place sa fiu in postura de a face apel pe forum la donatii ptr ideea de "service-ul nostru", ptr ca nu am cu ce plati facturile... cred ca nici unuia dintre noi.

Cel mai bine cred ca ar fi ca un fan al marcii Volvo sa vrea (si sa aiba puterea) sa isi deschida un service multimarca din proprie intiativa, pe care sa il specializeze si in Volvo. Sau sa contactam un service deja existent, care sa se specializeze si pe volvo, facem un contract cadru cu ei, in schimbul unor facilitati tehnice sau financiare. Numai ca pentru asta ar trebui sa avem organizare juridica.  ???

Cel mai simplu ar fi poate sa platim o taxa de membru in Volvo Club. La volvo club uk, e 5 lire pe an. Nu m-ar deranja sa dau banii astia, m-ai ales sa stiu ca banii se strang pentru o idee ca asta.

Trebuie gandita bine treaba asta si nu se merita sa ne pripim.

Salutari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiindca tot esti din Brasov... am putea lua legatura? M-am saturat de service-uri proaste sau in care sa fiu nevoit sa stau langa ei sa-i supervizez. Ma bate gandul sa deschid unul. Dispun de ceva bani. Voi cauta o locatie. Scule pot aduce din Germania. As aduce si doua elevatoare. Dar... treaba trebuie gandita, cum spunea si confratele de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa facem o cheta timp de 3 luni (acum sunt volvistii in concediu) si vedem ce fonduri se strang. Facem o strigare, impartim la 2 si vedem pe ce ne bazam.

Ce spuneti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna f bine ideea, dar ganditiva un pic ca suntem imprastiati prin toata tara. De ex. nu prea mi-ar veni sa merg pana la Brasov pt. un schimb de placute de frana , de ex. Iar daca masina nu mai functioneaza si ar trebui un service special cum ar fi acesta, cred ca as iesi enorm sa duc masina pe platforma pana la Brasov. Daca gresesc ma scuzati.

Oricum e faina ideea.

Numai bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa e...insa vin oameni din toata tara la reprezentanta volvo din Bucuresti ca sa repare ceva (prost) si pleaca foarte dezamagiti de-acolo...Macar daca ai stii ca vii de departe intr-un loc unde se trateaza bine atit omul cit si masina, nu ?...Stiu ca ideal ar fi mai multe service-uri de-astea ale noastre raspindite prin toata tara, insa primul service care se va face va da imbold si altora. Important e sa miscam ceva concret.

Poate ai citit ca deja sint useri care se duc pina in UNGARIA...oare de ce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte de acord cu tine. Si eu as fi fericit sa se realizeze si sa am posibilitatea de a merge la sigur intr-un service. Doar mi-am exprimat un pct. de vedere, nu inseamna ca nu sunt alaturi de voi.

Si apropo de Ungaria, pe langa faptul ca e mai sigur sa mergi acolo la service, ajungi mai repede (din zona asta). De ex. eu as merge mai bine in Ungaria decat in Bucuresti. 2 motive: e mult mai aproape si drumurile sunt net superioare si deci nu risc sa ma intorc mai avariat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca tot mai buna e ideea cu cardul de volvo member. In Germania, cei care sunt in Volvo Club-ul oficial beneficiaza de o reducere de 15% la service-urile si magazinele de piese autorizate. In cazul nostru, poate nu e vorba in primul rand de bani, ci mai degraba de aia care sunt autorizati si nu ar trebui. Daca ne facem organizare juridica, poate vom avea un cavant de spus la capitolul care vor fi autorizate si care nu... poate chiar sa ii alegem noi.  ::)

In conditiile actualei economii de piata din Romania si a penetrarii marcii Volvo pe piata autohtona... si a numarului de membri inregistratati pe forum e destul de greu de a negocia un contract cadru cu un service serios. Ce putem sa le oferim noi? Un maxim de 20-35 de clienti pe an, pe fiecare judet? (n.r.o medie aproximativa: forumisti/judete)  Poate ca altfel va fi situatia, cand vom avea un numar de minim 10k de membri activi inregistrati pe forum/club.

Hai sa auzim mai multe pareri, aici ar trebui sa isi expuna parerea mult mai multi forumisti, pe care eu ii astept cu drag  ;)

Subiectul asta chiar nu trebuie discutat in pripa... oricat ne-ar arde situatia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut baietzi, cu toate ca nu am foarte multe postari p forum, sau prea multe subiecte deschise, un singur lucru pot sa va zic in legatura cu ''service'ul nostru'' ... presupunem ca banii se strang, locatia se gaseste, modernizarea apare, autorizatiile apar si ele, fiecare stim cate ceva, toti avem familii copii etc, slujbe separate, va conta foarte mult ... repet, foate mult, angajatul mecanic si eletricianul serviceului, ca pana acuma astea sunt problemele noastre, nu dotarea sau marimii serviceului la care ati fost cu bijuteria si ati pelcat nemultumiti. ci modul in care ati fost tratat, greu vom gasi sau veti gasi oamenii seriosi care sa ii angajati astfel incat sa plecati din ''serviceul nostru'' de 1000 mai satisfacuti decat din alta parte. restu problemelor se rezolva cu timpul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now