d3lir

S-a turat singura pana la 6000rot/min

95 posts in this topic

Cred cu pur si simplu, fluxul de ulei nu a facut fata consumului si de asta s-a oprit.

Tie iti arata 6000 pe turometru dar cine stie cat avea in realitate, ca mai mult de atat nu cred ca stie/poate sa arate. :)

1.5-2litri de ulei disparuti in sub 2 minute, e ceva.

Sunt pesimist ca o sa scapi fara macar o bataie sau tacanit la motor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are clapeta de "shut off" care si-a facut treaba iar daca au mai ramas 4L de ulei totul este ok, de data asta a scapat .

@Roskat, poti evita daca esti atent cu turbina, cand incepe sa manance ulei sa o schimbi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are clapeta de "shut off" care si-a facut treaba iar daca au mai ramas 4L de ulei totul este ok, de data asta a scapat .

@Roskat, poti evita daca esti atent cu turbina, cand incepe sa manance ulei sa o schimbi .

Am inteles, mersi.

Revenind la topic: Pana la urma cum oprim o masina care se tureaza singura? In general vorbind, nu neaparat s40-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A 3-a sau a 4-a, frana in blana + frana de mana si dai drumul la ambreiaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A 3-a sau a 4-a, frana in blana + frana de mana si dai drumul la ambreiaj.

A 3-a sau a 4-a, frana in blana + frana de mana si dai drumul la ambreiaj.

Si daca ai automata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blestemi ziua in care ai cumparat-o ;D

Eu ma pregatesc cand se va intampla asta la Smart sa o scot pe liber si am un cutit bine ascutit cu care sa tai furtunul cel mai accesibil...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Blestemi ziua in care ai cumparat-o ;D

Eu ma pregatesc cand se va intampla asta la Smart sa o scot pe liber si am un cutit bine ascutit cu care sa tai furtunul cel mai accesibil...

Chiar, un furtun de la admisie retezat ajunge? :D

Descarci extinctorul în filtrul de aer. ;D

Pana desfac cele 6 suruburi de la filtru de aer imi iau foc si gandurile...

Edited by Roskat

Share this post


Link to post
Share on other sites

In toata harmalaia si agitatia nu apuca nimeni sa taie vre-un furtun, teoretic trebuie taiat aerul dar tb sa ai o tarie fantastica sa tai furtune si sa bagi carpe pe admisie, furtune care oricum au armatura textila si nu se taie asa usor si toate astea cand motorul sare din tampoane si urla de-l dor bielele .

E buna ideea cu stingatorul dar trebuie sa fie cu CO2 nu cu prafuri iar ca sa faci asta trebuie sa ai un calm deosebit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La asta luati in calcul: fumul, improscarile cu ulei si ca poate e posibil sa nu intre in viteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va spun eu ca n-o sa va ganditi sa tăiati niciun furtun :), cum am spus eu abia mai gaseam clapeta de la capota sa scot bornele, imi intra fum in masina pe la "gaurile" de la AC mai rau ca pe un horn. Eu când am văzut ca după ce am scos cheia si apoi într-a 3-a cu frână calcata nu se operate am tras frână de mana si am ieșit din ea crezand ca a luat foc :)), nu mai vedeam nimic doar auzeam in fundal glasul unei femei "a luaaattt foooocccc" :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aualeo mama....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Efecte speciale. :smile: Sarmanele motoare

Adevarul e ca in momentele alea de panica, si cand nici nu mai vezi mare lucru, ce naiba sa mai faci.

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai intelept e sa stai departe... Alah a dat, Alah a luat.

Cu un piston in cap sau dupa un "dus" de ulei incins sau apa incinsa, coafura sigur nu mai rezista.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea pune o valva pe conducta de ulei spre turbina? In caz de runaway, inchizi valva (preferabil sa se intample automat) si ramane fara ulei ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti constient ce s-a intamplat din primele secunde si astupi admisia, nu cred ca o sa-ti iasa prin motor nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam așa era si la mine, doar ca n-a durat așa mult :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai baieti, in astfel de situatii, nu prea mai ai ce sa-i faci, ca sa nu fie prea tarziu.

Pana realizezi ce se intampla, trec 3-4 secunde, oprirea masinii 3-4 secunde, deschidere si ridicare capota 3-4 secunde, cautare obiect ajutator (cutit taiat furtune, extinctor, cheie/patent pt borne, etc) 5-6 secunde, efectuarea manevrei ajutatoare 10-15 secunde. Adica in scenariul cel mai optimist, in care realizezi ce se intampla, esti calm si sti ce ai de facut, trec 35 de secunde, minim minimorum. Acest timp este prea lung pentru a salva motorul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De aceea sugeram sa se instaleze o valva pe circuitul de ulei spre turbina, care sa fie actionata automat (caz ideal) sau manual din interiorul habitaclului. In felul acesta ai nevoie de 3-4 secunde pana realizezi ce se intampla, 3-4 secunde sa opresti masina si 2 secunde sa tai uleiul: total 10 secunde. Intrebarea ramane: e posibila montarea valvei? Ce operatii presupune? Si ce costuri?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa iti raspunda nimeni pentru ca optiunea salvatoare implica un anumit risc de a distruge ceva functional... iar in cazul de fata, Bogdan a spus clar ca cel putin unele 2.0D au supapa pe admisie care poate bloca fenomenul.

Plus ca, nu stiu cati pot deosebi fenomenul de motor care se autoconsuma de banalul aer in combustibil...

Asteptam concluzia colegului @d3lir dar cum am spus si anterior, daca cineva crede ca merita sa isi riste viata pentru un diesel care a apucat sa faca 6-8000 de ture... e alegerea lui.

Un motor care nu e facut sa functioneze la asemenea turatii, nu mai prezinta nici o siguranta. Mie, care am motor ce nativ face peste 5000rpm, odata mi-a explodat un furtun de apa la 5600rpm si in alte dati cand am tinut-o peste 5200-5400rpm mai mult de 20-30secunde nu am mai gasit antigel in vasul de exapansiune... incercati sa realizati toate fenomenele implicate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

VAG monteaza sisteme ANTI RUNAWAY din 1998 la TDI-uri.

Acum toate motoarele moderne au acest sistem pt ca au clapeta de acceleratie (avand DPF) care are si rol de "shut off valve" . Bine ca si fara aer mai merge putin din inertie dar se opreste pana la urma .

Cel mai bine este sa fie verificata turbina si evident pierderile de ulei de la motor pt ca pompierii nu vin instant iar motoare moka nu se gasesc nici la Dacia .

Edited by Bogdan G
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

VAG monteaza sisteme ANTI RUNAWAY din 1998 la TDI-uri.

Acum toate motoarele moderne au acest sistem pt ca au clapeta de acceleratie (avand DPF) care are si rol de "shut off valve" . Bine ca si fara aer mai merge putin din inertie dar se opreste pana la urma .

Cel mai bine este sa fie verificata turbina si evident pierderile de ulei de la motor pt ca pompierii nu vin instant iar motoare moka nu se gasesc nici la Dacia .

Am inteles cu VAG, dar cu Volvo cum e? Care au si care nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cod motor D5244t4 adica motoare cu swirl dpf etc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tudor, Toate motoarele EURO4 si peste .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now