d3lir

S-a turat singura pana la 6000rot/min

95 posts in this topic

Problema e ca eu oricum trebuie sa merg in Brasov cu sau fara masina, ma impart cumva intre Brasov si Buzau, de asta o tin mult si bine cu Brasovul. Multumesc de sugestie :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@3lir, sublerul este un instrument de masurare foarte precis si de finete, planeitatea masini la masurare nu cred ca este tot aaaatat de precisa, asa ca atentie cum faci tabelul cu masuratori. Masina o poate lua pe ulei fara ca turbina sa aiba probleme: daca toata tubulatura admisie aer este etansa, in timp, in ea se acumuleaza ulei mai repede sau mai tarziu functie de conditiile de exploatare/uzura, in momentul in care depaseste un anumit nivel "critic" acesta devine combustibil (ajungand pur si simplu in capul pistonului) si masina o "ia pe ulei". Totusi turbina "nelivrand" ulei in cantitati mari motorul se va opri destul de repede. O turbina care are uzuri mari anunta intai printrun cosum de ulei vizibil si fumul (alb, numai alb) aferent consumului de ulei. Sunt multe masini mai ales cele cu motoare mai mici la care de la turbo la radiatorul de aer au un furtun fara alte inbinari, e in aceste cazuri cu siguranta uleiul "balteste" si asteapta sa fie ars cat de curand iar turbo e bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma ca nivelul creste cu 1mm la 300km sau cu 2mm nu are importanta, cert este ca se intampla asta si nu este bine deloc, uleiul l-am schimbat acum 2 saptamani, maine o sa-l schimb iar sa pot ajunge cu ea la Brasov, o sa revin cu informatii :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara suparare dar 1,2 mm pe joja cind ,30-35 mm nivel joja inseamna cam 0.7-1l mi se pare ca un experiment in laboratorul de chimie .Aici ,in cazul tau e vorba de lucruri grosiere.Probabil ca doresti sa previi adevaratul ,stiutul ,verdict care te umple de "bucurii" la buzunar.Dar o vorba spune ca de ce iti este frica ,de aia nu scapi. :smile: .Curaj ca ,inca este masina ceea ce ai. :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca problema mea nu a disparut...inainte de a pleca in concediu am schimbat ulei+ filtre e.t.c. am lasat nivelul uleiului cam la jumatate intre min si max pe joja. Dupa ce am parcurs 5000km in concediu (in 2 sapt) azi de curios am zis sa verific nivelul la ulei :help: m-am socat nivelul era peste max cu aproape inca jumatatea distantei dintre min si max . Ma mir cum de nu a luat-o pe ulei ca i-am dat talpa pe drum am venit si cu 180-190 km/h . Ce naiba are? Din start injectoarele se elimina ca si cauza pt ca au fost testate pe banc. Daca aveam vreun segment rupt ma gandesc ca masina nu mai tragea bine dar din contra asta trage de rupe (o poate confirma si Bogdan) .La tester nu imi da nici o eroare si atunci ce sa fie??? Am sesizat o singura chestie uneori cand o tin la 1800 de ture merge sacadat dar asta numai cand motorul este in sarcina (adica in viteza) la liber nu face. poa sa fie vreo clapeta sau ventil (EGR, turbo) cara nu lucra cum trebuie? Atunci cand sacadeaza in mers imi da senzata ca o clapeta sau ventil nu lucra ca si cand "agata" intr-o anumita pozitie de lucru...si sunetul motorului (pt cei cu urechea fina) este putin schimbat se aude un garait ciudat (parca ar fi strans de gat motorul :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zici ca te ai intors?? Te astept cu info :D.

Pai egrul parca l ai scos si curatat nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

A crescut. La cei 5000km parcursi viteza medie 78 consum mediu 7.9 cu 4 pers + bagaje (asta arata la bord) dar dupa calculul meu cred ca am iesit cu un consum de 9.1 aprox. Iar din cei 5000 vreo 3000 au fost pe autostrada da aglomerata ca nu prea am putut sa o tin pe tempomat.

EGR-UL cica l-au curatat cei din reprezentanta de la Cluj (sper ca intr-adevar au facut-o) ca eu nu am vazut.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa nu fie de la dpf problema

scoate-l si anuleaza-l din soft :)

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la dpf e incearca sa-si faca regenerare da drumul la multa motorina dar nu reuseste sa arda toata motorina ,nu ajunge la temperatura de curatare a dpf .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Larahau, ti-am spus cand ai fost la mine ca ai incarcare mare pe filtru si ti-am spus ca tb sa rezolvi problema cu furtunul de la senzorul diferential . Ai probleme cu regenerarea care se face prea des. Rezolvarea este alta masina pt ca la 2.0D nu se poate anula din soft .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poi nu se poate schimba dpful cu unul nou?sau macar furtunul ala ?Atunci ce se intampla cu masina care are o astfel de problema?Nu se poate remedia nimic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Larahau, ti-am spus cand ai fost la mine ca ai incarcare mare pe filtru si ti-am spus ca tb sa rezolvi problema cu furtunul de la senzorul diferential . Ai probleme cu regenerarea care se face prea des. Rezolvarea este alta masina pt ca la 2.0D nu se poate anula din soft .

Bogdan furtunasul ala l-am schimbat de mult. Si nu cred ca pentru o astfel de problema se schimba msina, fii si tu mai indulgent :D Oare o inlocuire a filtrului nu ar rezolva problema? Pe DPF mai sunt si alti senzori in afara de conductele care duc la senzorul diferential? Parca mai e unul de temperatura?- poa sa influenteze asta regenerarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un DPF OEM te duce inspre 1700 oiro, inclusiv manopera, la service-ul Volvo.

Am inteles ca, mai nou, s-ar gasi si DPF aftermarket dar n-am date concrete si nu cunosc daca si pentru 2.0d.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Larahau, incearca o spalare a DPF-ului si un update soft ECM. Daca nici asa nu merge nu ai decat varianta nr 2 si anume gaurirea filtrului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea mai comuna problema la masini cu turbina este cand o ia pe ulei nu prea poti s-o opresti. Poti s-o bagi in ultima treapta [5 sau 6] si lasi usor ambreajul si in acelasi timp franezi ca sa ineci motorul. Asta la cutia manuala, dar la cutia automata?

Ma tot uitam pe youtube la niste chestii cu turbine, etc. si universul mi-a sincronizat gandirea cu unu din america [haha, mare fantezia ]. tipu o facut un fel de regulator pe conducta de tur ulei. teoretic, cand o ia pe ulei, degeaba opresti motorul din contact ca atunci arde uleuiul patruns in motor. eu ma gandeam ca daca, doamne feri, ajunge careva acolo, atunci opreste motorul, deschide capota si opreste "alimentarea" cu ulei.

In teorie, toate par ok, practic nu stiu, astept pareri.

eu o sa-mi fac asa ceva pe masina:d

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu contopim topicul cu Ca sa fie toate informatiile la un loc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din partea mea, linistit :D

Done!

Edited by Vita_Fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now