34 posts in this topic

Se propune ca raspunderea sa treaca la sofer, nu cum este acum, pe saracul auto;

ma intreb cat de sanatoasa e trebusoara asta, cum ar trebui sa fie soferachele ca

sa poata primi RCA - ul ... uman :evil6: ... muicaaa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este in orice tara normala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine , poimaine, ai sau n-ai masina , musai sa-ti faci RCA,

ca sa fii in regula fata de ala care da peste tine ... :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu! Ca să poţi fi taxat dacă te uiţi ca bou' după o fustă şi răstorni un copil într-o gură de canal sau dacă te duci la cineva acasă şi-i spargi buda, pentru că-i scapi colacul de marmură pe ea sau dacă ţi se agaţă nasturele de la geacă în poşeta Luis Vuitton a vreunei pipeţe sau dacă te loveşti din greşeală de unu' care tocmai şi-a cumpărat ciorbă de burtă sau dacă ţi-e rău în troleu şi borăşti în freza cucoanei de pe scaunul din faţa ta sau dacă freci din greşeală cu căruciorul de la Carrefour o maşină parcată sau dacă răstorni scara femeii de serviciu de la bloc în timp ce s-a cocoţat să spele geamul din scară sau... sau... sau...

Şi cred că ar trebui să fie obligatoriu şi permisul de conducere chiar şi pentru pietoni. Să nu mai vorbesc de biciclişti.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, văzuşi? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu! Ca să poţi fi taxat dacă te uiţi ca bou' după o fustă şi răstorni un copil într-o gură de canal sau dacă te duci la cineva acasă şi-i spargi buda, pentru că-i scapi colacul de marmură pe ea sau dacă ţi se agaţă nasturele de la geacă în poşeta Luis Vuitton a vreunei pipeţe sau dacă te loveşti din greşeală de unu' care tocmai şi-a cumpărat ciorbă de burtă sau dacă ţi-e rău în troleu şi borăşti în freza cucoanei de pe scaunul din faţa ta sau dacă freci din greşeală cu căruciorul de la Carrefour o maşină parcată sau dacă răstorni scara femeii de serviciu de la bloc în timp ce s-a cocoţat să spele geamul din scară sau... sau... sau...

Şi cred că ar trebui să fie obligatoriu şi permisul de conducere chiar şi pentru pietoni. Să nu mai vorbesc de biciclişti.

:)))) ar trebui sa te faci regizor de filme de comedie, ai o imaginatie gen Tarantino :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

romanica noastra de 2 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e o singura masina si trei o conduc, trei RCA in aceeasi familie ...

in plus vor mari asigurarea la 4-500 euro, nu castiga suficient de mult ...

asta intro tara unde salariile, in majoritate, nu trec de 300 euro, iar

pensiile si mai putin ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sunt idioti, o sa poti fugi linistit de la locul accidentului cu masina si apoi declari ca n-ai condus tu, ci bunicuta de la tara care era in vizita la tine si care nu are RCA pentru ca nu-i permite pensia. Oare o leaga pe bunicuta daca are peste 80 de ani insa e titulara de permis de conducere? Daca nu are nimic pe numele ei, iar pensia e de 300-400 ron / luna, ii pun poprire pe pensie ? Dar daca face bunicuta contestatie si spune sa-i puna doar partial poprire, ca sa poata supravietui si ea ? Vor fi oare de acord sa-i opreasca din pensie cate 25 ron/luna pana se acopera dauna de 9000 ron = 360 rate? Daca moare bunicuta intre timp....ghinion nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe de alta parte, aia cu 29 buc. masini in proprietate personala isi iau un singur RCA !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa, RCA-ul este pe masina + sofer, daca vrei pe masina + soferi (adica mai multi) se plateste extra. La fel este in majoritatea statelor europene. Adica ai o masina si esti pensionar, vrei sa ai un RCA ieftin, in acest caz iti faci la masina RCA iar sofer esti numai tu, conduce altcineva si face accident, acel cineva e bun de plata .

Oricum la noi in RO sunt cele mai mici preturi la RCA din Europa, tocmai de aceia nu se platesc daunele si se trage mata de coada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe de alta parte nea' Bogdane..sa fim seriosi..dar la noi in RO sunt si cam cele mai mici salarii!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt salariile mici se pot folosii alte mijloace de transport . Nu este nimeni obligat sa te suporte in trafic (nu pe tine personal domnu Dan ) cu asigurare la Carpatica, cu anvelope chele, cu pierderi de ulei si cu fum de 27.5 metrii in spate .

Eu am luat o masina imprumut de la un prieten si am lovit pe cineva, i-am ciufulit aripa bine de tot iar masina pe care o conduceam eu nu avea nimic, am mers cu omul la asigurari, am pierdut 3 ore degeaba la Carpatica dupa care am mers intr-un service si am platit eu din buzunar deranjul. RCA-ul la Carpatica a fost mai ieftin decat reparatia, asadar la aceste preturi ii inteleg si eu ca refuza dosare si baga bete-n roata, vorba aia: da ce vrei domle la banii astia . A si sa nu uit, cel pe care l-am lovit avea RCA la Tiriac, pai mi-a fost rusine sa-l tin pe om la Carpatica in parcare, o firma ce are centrul de constatari intr-o autogara iar angajatii lucreaza intr-un container .

Da sunt deacord cu RCA de 500E pe an dar sa plateasca si sa nu caute bete-n roata .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania, au voie sa mearga si mebrii familiei cu aceiasi asigurare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu sunt deacord sa platesc 500E pe an pentru un RCA..daca imi permite salariul si mai presus de atat si nivelul la care e tara asta.Daca in vest 500 E inseamna 50% din salariul pe o luna, la noi asta inseamna 200%(totul la un calcul pur fictiv).Dar pe de alta parte... as fi deacord si sa platesc 200E RCA la Tiriac...doar ca majoritatea firmelor vor sa se imbogateasca, nu sa despagubeasca.Tu crezi ca la cati asigurati sunt in tara asta, nu s=ar putea despagubi eventualele daune adunate anual, chiar si la o polita de 200E? Eu zic ca da,,,dar nu ar mai creste buzunarul unora peste noapte.

Daca sunt salariile mici se pot folosii alte mijloace de transport . Nu este nimeni obligat sa te suporte in trafic (nu pe tine personal domnu Dan ) cu asigurare la Carpatica, cu anvelope chele, cu pierderi de ulei si cu fum de 27.5 metrii in spate .

Eu am luat o masina imprumut de la un prieten si am lovit pe cineva, i-am ciufulit aripa bine de tot iar masina pe care o conduceam eu nu avea nimic, am mers cu omul la asigurari, am pierdut 3 ore degeaba la Carpatica dupa care am mers intr-un service si am platit eu din buzunar deranjul. RCA-ul la Carpatica a fost mai ieftin decat reparatia, asadar la aceste preturi ii inteleg si eu ca refuza dosare si baga bete-n roata, vorba aia: da ce vrei domle la banii astia . A si sa nu uit, cel pe care l-am lovit avea RCA la Tiriac, pai mi-a fost rusine sa-l tin pe om la Carpatica in parcare, o firma ce are centrul de constatari intr-o autogara iar angajatii lucreaza intr-un container .

Da sunt deacord cu RCA de 500E pe an dar sa plateasca si sa nu caute bete-n roata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja RCA-ul are pret de CASCO la noi, dar e INUTIL. Preturile astea sunt pe un an, nu pe 10. Cel mai ieftin era la groupama, 1154,78RON

Cred si eu Dane ca ai plati impacat 200 de euro. Si eu as plati bucuros 200 de euro la Tiriac.

post-1771-0-52517100-1371505378_thumb.jp

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am patit-o cu Tiriac, un cosmar, niste cretini la Arad. Acelasi rahat ca la Carpatica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja RCA-ul are pret de CASCO la noi, dar e INUTIL. Preturile astea sunt pe un an, nu pe 10. Cel mai ieftin era la groupama, 1154,78RON

Cred si eu Dane ca ai plati impacat 200 de euro. Si eu as plati bucuros 200 de euro la Tiriac.

Deci in concluzie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca sunt salariile mici se pot folosii alte mijloace de transport . Nu este nimeni obligat sa te suporte in trafic (nu pe tine personal domnu Dan ) cu asigurare la Carpatica, cu anvelope chele, cu pierderi de ulei si cu fum de 27.5 metrii in spate .

Eu am luat o masina imprumut de la un prieten si am lovit pe cineva, i-am ciufulit aripa bine de tot iar masina pe care o conduceam eu nu avea nimic, am mers cu omul la asigurari, am pierdut 3 ore degeaba la Carpatica dupa care am mers intr-un service si am platit eu din buzunar deranjul. RCA-ul la Carpatica a fost mai ieftin decat reparatia, asadar la aceste preturi ii inteleg si eu ca refuza dosare si baga bete-n roata, vorba aia: da ce vrei domle la banii astia . A si sa nu uit, cel pe care l-am lovit avea RCA la Tiriac, pai mi-a fost rusine sa-l tin pe om la Carpatica in parcare, o firma ce are centrul de constatari intr-o autogara iar angajatii lucreaza intr-un container .

Da sunt deacord cu RCA de 500E pe an dar sa plateasca si sa nu caute bete-n roata .

G man , In england sa zicem ca o asigurare OK daca ai alarma la masina , o tii in garaj si ai si ceva vechime ca sofer este intre 500-1000 L/an , da dar salariul pleaca de la 1000L siiiii ora de manopera este mult mai mare ca la noi . Deci , este japca sau nu la noi ?

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

O asigurare in UK (fara furt) costa pt un sofer de varsta mea ~900 lire iar pt un sofer de varsta ta 1900 lire .

Salariul minim in UK este de 1000 lire iar cu un salariu platesc numai asigurarea . Mai exista insa si alte taxe .

Salariul mediu in UK este de 1600 lire iar cu acesti bani platesti asigurarea, taxa de drum la un XC90 daca stai in Londra . Numai taxa de drum la un XC90 este 490 lire .

Hai sa nu ne comparam cu alte tari pt ca nu are sens, suntem inca ieftini rau de tot .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci , al meu S40 2.0 D are asigurarea de 1000 £ / an deoarece nu am istoric de "no claims bonus" aici in UK ( nu se ia in considerare istoricul din alta tara). In cazul in care aveam 4 ani de "no claims bonus " asigurarea era de 400 £ /an , asta in cazul meu .

Este foarte greu sa anticipezi cat costa asigurarea aici , deoarece se iau in considerare foarte multi factori : cat mergi cu masina / an ; daca esti casatorit sau nu ; daca ai copii sau nu ; daca ai masina modificata; daca o parchezi pe strada , garaj , sau driveway; varsta ; de cand ai permis , zona unde locuiesti....etc.

Road tax-ul se plateste indiferent de zona in care locuiesti , pt masina mea costa 135£ / an . In Londra si anume in centru(zona 1) se mai plateste o taxa numita "congestion charge", pe care o platesti indiferent de adresa care o ai , dar se plateste DOAR daca tranzitezi acea zona L - V intre orele 07:00 - 18:00

Salariul mediu ...crede-ma ca nu este de 1600 £ :smile:

P.S. astept si eu Iulie sa vedem cat o sa fie urmatoarea asigurare ... teoretic ar trebui sa scada destul de mult , dar sa vedem cat de parolisti sunt ca a fost doar o intelegere verbala si nu stiu daca or sa o mai recunoasca sau nu :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar cat e salariul mediu dragule ? Daca era asa de bine stai linistit ca plecam demult . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now