Chris

Instalare mufa aux pentru basic sound

35 posts in this topic

In ultima vreme m-am tot uitat dupa o solutie de a avea o intrare aux la sistemul audio al masinii mele, pana la urma te cam saturi sa tot scrii cd-uri insa am renuntat la idee ca am inteles ca pentru basic nu exista o instalare aftermarket.Cum recent am mers cu o masina care avea si telefon cu bluetooth integrat, am inceput sa ma interesez daca se poate monta ceva de genul asta si la Volvo S40 fara telefon si aux si am gasit o chestie a dracului de interesanta si anume:

http://www.gromaudio..._v50_06-11.html

Cum vi se pare jucaria? Este cineva care are asa ceva pe masina? Chiar m-ar bate un gand desi costa ceva :smile:

Edited by Chris

Share this post


Link to post
Share on other sites

IPD din pacate nu are pentru S40, am vb cu ei si nu aduc. Era prea frumos sa il gasesc la banii aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu degeaba a spus Bogdan, ca ne va costa undeva la 500 euro acest moft pe cei cu s40 :D

Eu am gasit alta solutie! Las pe Romantic FM, asa nu mai ard nici cd-uri si nici nu mai tocest butoanele din consola :D .... ieftin si de "efect" :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si modulatoare FM care se aud destul de bine (fara bazaielile de pe fundal) dar sar de 200 Ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

AI cd-changer ?

la iMIV te-ai uitat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost orb aseara si nu am citit titlul sa vad ca ai Basic.

Pai pentru Basic uite ce trebuie sa faci pentru AUX - http://forums.swedes...light=aux basic

De ce nu iei legatura cu Bogdan G ? Te rezolva el.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestia asta mere doar pt iphone/ ipod 3th gen. testat pe ipod nano, ipod 5th si nu merge decat cu rezistenta pe fir si nu se mai aude asa bine.testat pe 2-3 modele de htc, 2 modele galaxy, mp3 playere gen iriver, creative, philips si iar nu mere decat cu rezistenta pe fir.

dar cu iphone 3g testat acu 2-3 ani si pe ipod 3th gen(prezent) se aude ff bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Thor, te referi la solutia din ultimul link al lui Roberto? Mi se pare super tare. O sa vb cu Bogdan.

Merci frumos baieti

Share this post


Link to post
Share on other sites

da la aia ma refer pt ca si eu am la fel facut de bogdan de vro 3 ani(cred ca primul pe lista cu HP).doar ca eu am HP si din cate am citit este ceva diferenta de calitate

SI lojic Bogdan a fost mai inspirat si a pus mufa in cotiera la baza ei.CUm este pe forum acolo mi se pare urat

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu mai pun astfel de mufa auxiliar . Oricum exista topicul deci poate pune oricine stie sa lipeasca 2 fire .

Din pacate mie nu-mi mai pare ceva profi si este prea periculos, adica pe o statie se cere undeva intre 5000 si 8000 ron(noua la reprezentnta), este riscul prea mare de a strica ceva . Bine ca nu am stricat nici una pana acum si am facut destule dar exista un risc pt ca trebuie taiat cablajul original pt a face ceva profi cum faceam eu (cand bagai mufa jack se taia sunetul pe CD sau radio) iar de auzit se auzea bine DAR se aude mai tare cu un AUX de fabrica .

Interesant era de montat AUX de fabrica nu emulator de magazie CD care merge numai daca ai evident magazie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

lojic bogdane ca aux de fabrica este mult mai calitativ.nu mai are sunetul de fond de pe radio/cd chiar daca se aude ff incet, mai reduce calitatea auditiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista de la Volvo posibilitatea achizitionarii a unui CD player ce stie de MP3/USB si AUX . Costa 1900 lei + 320 lei kitul USB + 60 lei mufa AUX fara cabluri si ai rezolvat problema . Totalul cu tot cu montaj si soft ajunge la ~3000 lei dar ai sute de ore de muzica + posibilitatea de a schimba melodia folosind comenzile de pe volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine schimb masina cu alta mai noua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Bogdane frumos ce zici tu acolo dat costa nu gluma...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orice upgrade e costisitor. Depinde de om daca vrea sau nu sa "investeasca" (vorba vine, cu investitia in masina e o poveste lunga...).

Si daca la alte masini oricine isi putea "pune" un player JVC s.a. gasite la promotie in supermarket, pentru care puteai face niste legaturi simple, la Volvo nu se poate. Cine vrea mp3 si nu are, respectiv cine vrea si sa apese butoanele pe volan, trebuie sa faca un upgrade.

Nu se poate si consola "waterfall" si combinatii de n luate cate k. :)

Eu am mufa aux din fabrica la care pun uneori telefonul, alteori un mp3 player. Dar tot nu pot folosi butoanele de pe volan in mod 'aux'. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@thor, daca tu consideri ca masina ta face numai 300 lei e nasol momentul ........

@cristi, nu costa mult raportat la pretul masinii .

@sergiu, exact, orice upgrade costa .

Chiar ma amuzam azi ca la C30-ul meu am magazie de 6CD-uri ce stie sa citeasca mp3, adica cca 30 ore de muzica . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane daca am magazie de 6 cd dar citeste doar trackuri se poate face upgrade sa citeasca si MP3 prin inlocuirea lentilei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu lentila face diferenta ci IAM-ul cu totul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

bogdane ai zis 3000lei nu 300. si da decat sa dau 3000 pe un moft, pe care l am facut totusi venind ca si cobai la tine(dar pt alta suma) mai bine ziceam ca i au alta mai noua care are din fabrica aux.

@serge deci nu merg nici din aux de fabrica comenzile volan?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@larahau .Se poate pune magazia mea de exemplu dar mai trebuie un soft de la Volvo .

@thor, cu 3000 lei abia iei cauciucuri noi de vara asa ca nu stiu cum schimbi tu masina, sincer .

Edited by Bogdan G

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu m am facut inteles...masina mai noua si lojic diferenta de bani de la mine(si da mai mult de 3000lei).

si ma refer strict la acel moft...sincer cum zici suma aia as investi o in anvelope(care pe 16 nu costa atat) sau alte chestii adevarat utile la masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan - pai hai facem schimbul? Cat iti mai dau? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@serge deci nu merg nici din aux de fabrica comenzile volan?

Nu. Nici n-ar avea cum, pentru ca e un semnal audio. Deci tre' sa pedalezi la butonul player-ului. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now