Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

BogdanG

Vand instalatii xenon OEM/iluminare LED interior si exterior

277 posts in this topic

zici ca sint luminari - alea standard  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-i deranjanta? ca de aratat, arata bine  ;)

trecerea de la intuneric la lumina puternica ,e deranjanta in general ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu mai revin in veci la lumina standard. Led-urile si xenoanele fac legea acum in caramida mea zburatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane am si eu o nelamurire...Ai zis pe aici ca,pentru plafoniera,folosesti o bagheta cu 3 smd la 47 de lumeni.Intrebarea mea este 47 de lumeni in total sau 3X47?

Share this post


Link to post
Share on other sites

47 lumeni bagheta de 3 leduri, trebuie tinut cont ca un bec de 55W halogen are cam 800 lumeni, deci 10 baghete cat am eu in XC inseamna 470 lumeni, deci suficient :P

@Matrixxx nici eu nu m-as mai intoarce la iluminare cu bec filament vreodata .

@alex, de ce sa fie deranjanta si mai ales de ce trecere vorbesti? Lumina o aprinzi ca sa cauti ceva in masina sau cand intrii in masina, in rest nu ai de ce sa mergi cu ea aprinsa. In mers este deranjanta dar nu merge nimeni cu lumina aprinsa in masina iar daca aprinzi spoturile laterale acelea sunt directionale deci nu te pot orbii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan G,pai e o singura trecere,de la intuneric la lumina ,in contextul nostru,una ceva mai puternica.Ma refeream la trecerea brusca,adica : mergi 3 ore cu masina,tragi pe dreapta si aprinzi plafoniera sa iei ceva din bord.Nu-i prea puternica lumina?Nu fac teoria chibritului, e doar o curiozitate ,atata tot.  N-am spus ca in timpul mersului e aprinsa,nu cred ca merge nimeni ,niciodata asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex eu banuiesc ca tu vrei sa faci referire la adaptabilitatea ochiului si asa mai departe. Eu iti spun din experienta proprie ca este foarte putin deranjant si numoai in cazul in care esti in mers. daca tragi pe dreapta, eu unu nu am simti deranjul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex nu este nici cea mai mica problema, dupa cum vezi iti confirma si clientii mei :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confirm si eu. Este o lumina putin albastruie, care nu deranjeaza si care chiar placuta. In plus lumina de la plafoniere este suficienta pentru a vedea tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BogdanG poti sa imi pui si mie xenon pe un renault espace? Daca da, cat ma costa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca imi spui din ce an este masina sau macar ce tip de bec are te servesc cu cea mai mare placere. Numai sa nu fie cu numere de BG :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

off of of ,ce ai mai tu cu aia de bulgaria  ;D.Inca nu am inmatriculat-o dar cred ca o sa fie pe Bg(asta daca nu se poate sa merg cu nr rosii afara)

on:anul fabricatiei este 97 nush ce H are dar cred ca 7!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este 350 RON instalatia cu tot cu montaj .

Daca vrei fara montaj pretul este 230 RON.

Becul este H1 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

saptamana viitoare ,pe la sfarsit, te caut sa imi montezi si mie un set!

Mersi fain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 seturi fara drosere: un h7 si un h4 bi(cu tot cu instalatie),cu tot cu curierat cat ar fi? multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea merita fara drosere dar iti zic ceva preturi :

H7 set 2 becuri=38E ~160 RON

H4 bixenon, 2bec+1controler=50E+20E controler=300RON

Ambele cu reducere 400 RON .

Daca esti interesat da-mi un PM .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan!

Pentru un V40 cat costa in total iluminarea interioara (luminile duble din fata, cele doua din spate si inca una la portbagaj).

De montat se poate monta si de client sau trebuie sa le montezi tu?

Mersi mult!

P.S. Ma gandesc ca iluminarea cu leduri consuma mult mai putin, nu se "ard" asa de repede si nici nu se incalzesc atat de mult ca si un bec traditional - right?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si tie

1. eu folosesc baghete cu 3 leduri high power in total 0.72W consumati si 47 lumeni, racire pasiva pe aluminiu, bagheta vine cu contactori pe care se lipesc fire, din aceasta cauza nu e plug& play deci trebuie montate de mine, daca esti insa priceput poti sa le lipesti singur direct de plafoniera .

2. consuma mai putin dar asta nu inseamna ca nu se incing, o bagheta ajunge la 70C dar rezista pana la 105C deci nu sunt probleme, daca temp este sub control nu se ard .

3. pretul este de 25 RON bagheta si include montaj, din pacate e cam greu cu distanta deci daca ajungi prin Bucuresti ma poti contacta si se rezolva, cred ca la V40 sunt maxim 10 becuri deci costa 250 RON .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi pentru raspunsul rapid!

Cred ca e o idee mai buna sa le montezi tu. Asadar la prima ocazie, cand plec la Bucuresti rezolvam treaba.

Mersi inca o data!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!

pe batranica mea tanara :Pm-ar interesa...volvo 440 `95,dar kit complet cu tot cu faza lunga...un pret m-ar interesa fara montaj...mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu recomand xenon pe batranica ta pt ca are H4 si nu focalizeaza bine deloc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este H4 adica un bec cu 2 faze .

Scoate si tu becul si vezi de care este, poate ma insel eu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oferta pt posesorii de S60, instalatie H7-R (pt far reflexiv) cu balasturi slim si montaj 450RON .

Fara eroare de bec ars, cine vrea cu eroare avem si cu dinaia ;D

Pt proiectoare pretul este de 400 RON .

Cine monteaza pe scurta si proiectoare in acelasi timp plateste 800RON .

Becurile H7-R nu deranjaza fiind facute special pt a focaliza foarte bine in farul cu reflector .

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.