Heimdallr

Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

   56 votes

  1. 1. Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

    • Da
      42
    • Nu
      14

Please sign in or register to vote in this poll.

256 posts in this topic

De castrat, trebuie toti castrati.

GRESIT , din punctul meu de vedere !

Trebuiesc castrati doar cainii cu stapan , care nu au valoare chinologica !

Pentru ce sa se cheltuiasca bani pentru castrarea unui caine , daca el nu este dorit ?! Aici e marea problema !

Eu asa vad lucrurile :

Un caine este pe strada . Vin hingherii , sau...POLITIA ANIMALELOR (caci avem ca societate mare nevoie de ea si de cadrul legislativ in care sa lucreze) iau animalul si il duc la un adapost al primariei unde il supun unui control medical ,dupa care il baga intr-o baza de date PUBLICA , de unde orice iubitor de animale (persoana fizica sau ONG ) il poate lua in ADOPTIE numai dupa CASTRARE si CIPUIRE /obligatorie si contracost ,in termen de cateva zile ,asumandu-si raspunderea pentru traiul decent al acestuia cat si pentru faptele sale ! Tot de la acest centru eventualul Stapan al cainelui si-l poate recupera platind cheltuielile de capturare , transport si cazare in centru .

Castrarea si cipuirea trebuie sa se faca din banii proprietarului !

Castrarea garanteaza neinmultirea , cipurea garanteaza identificarea stapanului .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Presupun ca nu stiati ca in Anglia SE DAU BANI celor care adopta caini de pe strada, fara stapan, nu ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate te alerg... ia vezi ca poate ti-o iei :smile:.

Tocmai mie sa imi spui asta? Am cheltuit cel putin 1000 de roni din buzunarul propriu sa nu mai vorbesc de timp si uzura morala fizica si materiala in mare curatenie Let's do it romania

Am fost la plantat de copaci si daca am ocazia si potrivirea ca timp am sa o mai fac.

Chiar ma gandeam sa va propun anul asta sa facem o echipa pentru 28 septembrie.

Nici macar nu ai fost vreodata la vreo astfel de actiune, sau cel putin nu ai spus ca ai fost....

.... si acum serios... cred ca nu te iei de cine trebuie pe tema acestui subiect......

E doar un repros zambind... nu mai discutam pe tema asta :P

Aham !

Deci ....poti face ceva sa schimbi traiul mioritic !

Din ce ai scris in postul ciufulit de mine ....nu reiese asta !

Ai OBOSIT cumva ?!

Sunt sigur ca poti continua , stiind ca e foarte greu , DAR MERITA !!!

Presupun ca nu stiati ca in Anglia SE DAU BANI celor care adopta caini de pe strada, fara stapan, nu ? ;)

Cine da acesti bani , Alex?! Statul sau ONG-l ?

Chiar nu stiu !

Tu stii?!

De acord cu eutanasierea autoritatilor...

Heimdallr ai putea sa faci si pe tema asta un topic! iti garantez ca o sa ai 100% la da Chiar mai mult de 100%.

Din aceasta postare...nu inteleg ca vrei sa convingi oamenii sa nu mai arunce gunoiul prin munti , ci....mult mai simplu vrei sa-i eutanasiezi !

Alex ,

SUNT DISCUTII PRINCIPIALE ,INTRE MEMBRII VOLVO-CLUB!

Edited by alinbuga

Share this post


Link to post
Share on other sites

carcotasule! :P

Nu am obosit chiar deloc insa e foarte greu sa strangi oameni plus ca mai apar si alte prioritati ale vietii.

Cei din gorj chiar m-au intrebat de ce m-am retras.

E foarte greu sa organizezi astfel de lucruri si foarte des te lovesti de faptul ca oamenii nu inteleg si nu stiu ce inseamna definitia "voluntar"

Sunt multe dedesupturi dar le stim toti.

Si acum la subiect

Uitati cum se rezolva in alte tari: http://www.evz.ro/detalii/stiri/cum-a-rezolvat-occidentul-problema-cainilor-maidanezi-1056062.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum nu mai conteaza cat si cum s-a furat.... E clar ca a fost o solutie care nu a mers.... nu din vina cainilor ci din vina noastra.

Daca solutia asta nu merge, atunci treci la urmatoarea, din pacate mult mai drastica

Eutanasierea...

Asta este.

Va intreb si eu acum. Daca maine, o sa trezim cu o alta rasa/specie care incearca sa te extermine, voi ce faceti? asteptati sa va vina randul sau ripostati. Va uitati cum copiii, iubita, fratii, surorile va sunt omorati/e sau ripostati?

Eu cred ca ripostati

Daca cu vorba buna nu a mers.... e timpul de trecut la fapte.

Suna dramatic dar... sunt sigur ca in cazul asta o sa omorati si oameni doar sa va aparati teritoriul (ma refer la un razboi)

...

asta este viata.

Imi sunt dragi cainii dar din vina noastra s-a ajuns aici.

Acum, vrem nu vrem, trebuie trecut la fapte.

Ce exterminare, ai inebunit? 1 (unu) om omorat de caini, dar de copii aruncati la tomberon de pariniti? De criminalii in serie? De politicienii care iti lasa bunicii sa moara de foame? Care iti baga mana pana la umar in buzunar si te frig pt orice?

Gunoi pe strada din ce cauza e? Din cauza cainilor? Cati fumatori folosesc exclusiv scrumiera sau arunca la cos pe strada? De ce dracu nu sunteti in stare sa va aruncati tigarile la gunoi sau in scrumiera, de ce scrumeaza toti pe strada, aveti impresia ca e o scrumiera strada?

Cainii aia au fost eliberati pe strada, un om i-a pus acolo, noi oamenii trebuie sa ii strangem si sa indreptam greseala.

Nu sunt javre, sunt fiinte. Daca te musca un caine care nu-i vagabond, ce mai eutanasiezi atunci?

V-au luat mintile astia cu televizoru, aveti impresia ca asta e problema romaniei, cainii astia? Tu crezi ca firmele alea care ii strang nu cotizeaza si ele pe la baronii locali? Crezi ca or sa se falimenteze singuri in 3 luni curatand toti cainii?! SI ATUNCI CE VOR MAI FACE DACA REZOVLA PROBLEMA!?!! DE UNDE MAI FURA EI SI POLITICIENII?!

Aici e vorba de exterminarea in masa, fara drept de apel, a zeci de mii de caini. Azi caini, maine batrani,bolnavi,tigani...doar pt ca exista un batran care musca lumea, un bolnav contagios sau un tigan care fura? Exterminam tot?

Pastram 2 caini simatici,2 pisici blande si inundam planeta?

Asa se fac lucrurile, ignoram problema 20 de ani apoi ne prefacem ca ne ocupam de ea dar bagam banii in buzunarele proprii?

Au scos tap ispasitor cainii aia si gata. Dar soldatii care au murit nevinovati trimisi sa serveasca interesele unei alte tari? Ce mai eutanasiezi?

Trebuie sa fim parte din solutie nu din problema, si trebuie sa tratam cauzele nu efectul. Sunt caini pe strazi pt ca lumea e iresponsabila si autoritatile inchid ochii la hingherii care se fac ca lucreaza pt ca impart banii.

Chiar asa nu se poate trimite un control peste ei, un audit, sa vedem si noi niste vinovati platind pt copilul omorat si pt familia indurerata?

Heimdallr, foate bine ca te-ai bagat, si eu as fi facut la fel. Daca nu ti-e frica prea tare de caini, faci galagie, snopesti vreo 2, ceilati fug. Eu cand vad cainii ca vin spre mine in fuga si latrand, fug si eu spre ei (sau pedalez spre ei) si zbier, latru fac ca toate alea. Lumea probabil zice ca-s nebun, dar asa scapi nemuscat.

Nu ma leg in lanturi de masina hingherilor, nu imi dau foc pt un caine agresiv, turbat, schilodit care e eutanasiat. Ma opun exterminarii fara discriminare a acestor animale care nu au gresit cu nimic si care nu merita soarta asta de kkt, si moarte fara drept de apel.

Dati-le o sansa, sa fie stransi,sterilizati, dati spre adoptie, daca nu atunci eutanasiati, dar civilizat, cu o injectie nu chinuiti. Oricum e "pacat" si tot purtam vina uciderii lor.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bugule, aici ai dat-o rau de gard. Vali a fost implicat si organizator in actiunea "Let's Do it Romania", unde chiar am incercat, printre noroaie, buruieni si moloz, sa adunam gunoaiele aruncate de... gunoaiele societatii. Si pana si acolo ne-au fost puse bete in roate ! Daca nici el nu a facut nimic...

Reamintesc ca e vorba aici de cainii vagabonzi si cum sa scapam de ei, nu cum jucam miuta cu responsabilitatile INTRE MEMBRII VOLVO-CLUB.

Alex , eu de ceva timp va pun la dispozitie scrumierele din masina pentru a arunca chistoacele in ele , nu pe jos , si.... va fac sa ma certati cand eu le arunc in iarba !

Tot eu, m-am implicat si in faimosua " teapa in spiritul volvo " (intentionat scris cu litere mici , ca nu-i nimic de bine ) .

Imi asum toate injuraturile dar consider ca merita efortul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ValiU : "@Alexpopeystar cele mai multe JIGODII/JAVRE sunt bipede! Tine bine minte asta.Bipedele alea care au luat banii alocati ingrijirii cainilor si i=-au bagat in buzunare, iar acum ii doare in cot.Aia ar trebui eutanasiati.Si stai tu linistit..ca o sa mai trebuiasca sa iti cumperi pantaloni chiar daca o sa ii eutanasiem pe toti...pentru ca nu asta e rezolvarea.caini fara stapan..vor fi si dupa.",

Din moment ce stim cum suntem noi, romanii, nu vad sensul discutiei despre coruptie s.c.l. ... iar daca nu se va rezolva prin eutanasiere, asa cum fac toate tarile civilizate, oricum va fi mai bine ... in parcul Cismigiu unde ma duc sa joc sah, e o catelusa superba, imi place sa o mangai, sta pe langa mine cand joc, ma atentioneaza cu botul sa o mangai, s-a aciuit in locul unde jucam si multi ii aduc mancare ... dar e salbatica acum, asa cum sunt toti cainii cu sau fara stapan, uitam asta, adica faptul ca in esenta lor sunt animale salbatice, toti fara exceptie ; numai nevoia de hrana ii face sa fie atasati de oameni ... majoritatea nu intelege asta ; am trecut pe langa o masina in care era un dulau mare, cu un bot urias; geamul de la pasager fiind deschis, a tasnit sa ma muste de fata, norocul meu a fost ca ii mai trebuiau 5-6 cm sa ma sfasie ... sunt animale salbatice, asta e clar, deci nu au ce cauta pe strada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce exterminare, ai inebunit? 1 (unu) om omorat de caini, dar de copii aruncati la tomberon de pariniti? De criminalii in serie? De politicienii care iti lasa bunicii sa moara de foame? Care iti baga mana pana la umar in buzunar si te frig pt orice?

Gunoi pe strada din ce cauza e? Din cauza cainilor? Cati fumatori folosesc exclusiv scrumiera sau arunca la cos pe strada? De ce dracu nu sunteti in stare sa va aruncati tigarile la gunoi sau in scrumiera, de ce scrumeaza toti pe strada, aveti impresia ca e o scrumiera strada?

Cainii aia au fost eliberati pe strada, un om i-a pus acolo, noi oamenii trebuie sa ii strangem si sa indreptam greseala.

Nu sunt javre, sunt fiinte. Daca te musca un caine care nu-i vagabond, ce mai eutanasiezi atunci?

V-au luat mintile astia cu televizoru, aveti impresia ca asta e problema romaniei, cainii astia? Tu crezi ca firmele alea care ii strang nu cotizeaza si ele pe la baronii locali? Crezi ca or sa se falimenteze singuri in 3 luni curatand toti cainii?! SI ATUNCI CE VOR MAI FACE DACA REZOVLA PROBLEMA!?!! DE UNDE MAI FURA EI SI POLITICIENII?!

Aici e vorba de exterminarea in masa, fara drept de apel, a zeci de mii de caini. Azi caini, maine batrani,bolnavi,tigani...doar pt ca exista un batran care musca lumea, un bolnav contagios sau un tigan care fura? Exterminam tot?

Pastram 2 caini simatici,2 pisici blande si inundam planeta?

Asa se fac lucrurile, ignoram problema 20 de ani apoi ne prefacem ca ne ocupam de ea dar bagam banii in buzunarele proprii?

Au scos tap ispasitor cainii aia si gata. Dar soldatii care au murit nevinovati trimisi sa serveasca interesele unei alte tari? Ce mai eutanasiezi?

Trebuie sa fim parte din solutie nu din problema, si trebuie sa tratam cauzele nu efectul. Sunt caini pe strazi pt ca lumea e iresponsabila si autoritatile inchid ochii la hingherii care se fac ca lucreaza pt ca impart banii.

Chiar asa nu se poate trimite un control peste ei, un audit, sa vedem si noi niste vinovati platind pt copilul omorat si pt familia indurerata?

Heimdallr, foate bine ca te-ai bagat, si eu as fi facut la fel. Daca nu ti-e frica prea tare de caini, faci galagie, snopesti vreo 2, ceilati fug. Eu cand vad cainii ca vin spre mine in fuga si latrand, fug si eu spre ei (sau pedalez spre ei) si zbier, latru fac ca toate alea. Lumea probabil zice ca-s nebun, dar asa scapi nemuscat.

Nu ma leg in lanturi de masina hingherilor, nu imi dau foc pt un caine agresiv, turbat, schilodit care e eutanasiat. Ma opun exterminarii fara discriminare a acestor animale care nu au gresit cu nimic si care nu merita soarta asta de kkt, si moarte fara drept de apel.

Dati-le o sansa, sa fie stransi,sterilizati, dati spre adoptie, daca nu atunci eutanasiati, dar civilizat, cu o injectie nu chinuiti. Oricum e "pacat" si tot purtam vina uciderii lor.

Astept , eu BUGA ,Alin BUGA , o solutie postata de tine !

Cum vezi tu nu problema ci ...REZOLVAREA EI ?!

Restul este demagogie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

... sunt animale salbatice, asta e clar, deci nu au ce cauta pe strada.

Nimeni nu a zis ca trebuie lasate libere.Ba din contra.Dar e o diferenta intre a le tine in adaposturi si a le extermina.

Astept , eu BUGA ,Alin BUGA , o solutie postata de tine !

Cum vezi tu nu problema ci ...REZOLVAREA EI ?!

Restul este demagogie !

.....

Deci puneti mana, adoptati un catel, sterilizati un catel, fiti parte din solutie nu din problema. Toti iubiti animalele dar cand e o problema cu ele, nu va mai intereseaza, sa-i omoare. Ia omorati voi unul, puteti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ValiU : "@Alexpopeystar cele mai multe JIGODII/JAVRE sunt bipede! Tine bine minte asta.Bipedele alea care au luat banii alocati ingrijirii cainilor si i=-au bagat in buzunare, iar acum ii doare in cot.Aia ar trebui eutanasiati.Si stai tu linistit..ca o sa mai trebuiasca sa iti cumperi pantaloni chiar daca o sa ii eutanasiem pe toti...pentru ca nu asta e rezolvarea.caini fara stapan..vor fi si dupa.",

Din moment ce stim cum suntem noi, romanii, nu vad sensul discutiei despre coruptie s.c.l. ... iar daca nu se va rezolva prin eutanasiere, asa cum fac toate tarile civilizate, oricum va fi mai bine ... in parcul Cismigiu unde ma duc sa joc sah, e o catelusa superba, imi place sa o mangai, sta pe langa mine cand joc, ma atentioneaza cu botul sa o mangai, s-a aciuit in locul unde jucam si multi ii aduc mancare ... dar e salbatica acum, asa cum sunt toti cainii cu sau fara stapan, uitam asta, adica faptul ca in esenta lor sunt animale salbatice, toti fara exceptie ; numai nevoia de hrana ii face sa fie atasati de oameni ... majoritatea nu intelege asta ; am trecut pe langa o masina in care era un dulau mare, cu un bot urias; geamul de la pasager fiind deschis, a tasnit sa ma muste de fata, norocul meu a fost ca ii mai trebuiau 5-6 cm sa ma sfasie ... sunt animale salbatice, asta e clar, deci nu au ce cauta pe strada.

Cainele este un animal DOMESTIC !

El, cainele , ca si porcul , ca si gaina .....calul ....se poate salbaticii daca este scos din curtea omului !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bugule, n-am zis ca NU FACI NIMIC, am zis ca VALI A FACUT CEVA, contrar celor spuse de tine in mod gratuit. Stiu foarte bine ce faci, si ti-am preluat obiceiul, si i-am aplicat tratamentul unei babute care a aruncat un plastic pe jos (clienta de-a mea la piese auto). Mi-a zis la urmatoarea comanda ca de fiecare data cand da sa arunce ceva pe jos, ii apare in minte figura mea, si baga obiectul la loc in buzunar. Eu zic ca am fost eficient ;D Si eu caut sute de metri un cos de gunoi. Dar nu despre asta e vorba aici.

Legat de banii dati de Anglia, ei sunt dati de GUVERN celor care adopta cainii maidanezi. Stiu asta de la prietenii parintilor mei, locuitori ai orasului Southampton.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce exterminare, ai inebunit? 1 (unu) om omorat de caini [...]

Dă-mi voie să te contrazic: http://ro.wikipedia.org/wiki/Maidanez#Cazuri_de_persoane_atacate_de_maidanezi

Se adoptă şi câinii suspecţi că au omorât oameni?

În 29 ianuarie 2006 un cetățean japonez, în vârstă de 68 de ani, președintele reprezentanței Koyo în România, a fost mușcat de un maidanez în Piața Victoriei din București, chiar lângă sediul Guvernului. Câinele i-a secționat o arteră de la picior, omul a pierdut mult sânge și a decedat. Haitele din zonă au fost capturate de municipalitate. Suspectul numărul unu era un cățel de talie medie cunoscut sub numele de Bosquito. Incidentul a fost la un pas de a isca un adevărat scandal diplomatic. Cazul lui Bosquito a ajuns în Justiție, iar patrupedul a fost apărat de avocatul Paula Iacob. Aceasta a spus că animalul nu este vinovat, acreditând ideea că japonezul a murit în urma unui infarct. Dacă Bosquito era găsit vinovat risca să fie eutanasiat. După încheierea procesului, ONG-urile i-au găsit câinelui o familie adoptivă în Germania, unde Bosquito a ajuns celebru și a apărut chiar în calendare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bugule, n-am zis ca NU FACI NIMIC, am zis ca VALI A FACUT CEVA, contrar celor spuse de tine in mod gratuit. Stiu foarte bine ce faci, si ti-am preluat obiceiul, si i-am aplicat tratamentul unei babute care a aruncat un plastic pe jos (clienta de-a mea la piese auto). Mi-a zis la urmatoarea comanda ca de fiecare data cand da sa arunce ceva pe jos, ii apare in minte figura mea, si baga obiectul la loc in buzunar. Eu zic ca am fost eficient ;D Si eu caut sute de metri un cos de gunoi. Dar nu despre asta e vorba aici.

Legat de banii dati de Anglia, ei sunt dati de GUVERN celor care adopta cainii maidanezi. Stiu asta de la prietenii parintilor mei, locuitori ai orasului Southampton.

Dac e asa ...bravo lor !

Daca faci un calcul economic este mult mai ieftin sa PREMIEZI adoptia , decat sa intretii animalele si sa ajungi sa le eutanasiezi .

Unde mai pui ca ...se intorc si bani la buget din industria petshop!

Exista o conditie ! Sa controlezi noii stapani ai animalului , sa aiba grija de el !

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mare tampenie care mi se pare in noua legislatie este sa obligi posesorii de caini care nu sunt de rasa, sa fie castrati sau sa plateasca impozit. Pai stai bai tata, daca cainele ala mai are cativa ani de trait, ma pui sa scot bani din buzunar sa-i tai ouţele, cand oricum nu mai are ce sa faca cu ele ? Ma pui sa platesc impozit cand poate l-am luat de pe strada, te-am scapat de alergat si cheltuieli ?

Ia gandeste-o si asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De loc, eu sunt de la tara. Sa ajung la scoala faceam zilnic 6 km pe zi, 3 dus, 3 intors.

Din clasa 1. Nu va povestesc asta sa trag mila, chiar din contra, sa ma laud

Drumul, de fapt o poteca de pamant trecea pe lunca raului Motru, 2 km... 4 pe zi in total

Intr-o iarna, prin clasa a 2-a deci la 8 ani, ca de obicei mergeam spre casa, singur. Cand am ajuns la jumatatea drumului, dintr-o groapa foarte mare a iesit o haita de caini.... erau haite mari, 15-20 de caini.

Nu imi era frica de caini, chiar daca eram mic nu imi era fric, doar eram taran...insa... cand au iesit 15-20 de caini si nu se opreau la strigatele mele disperate, m-a apucat groaza.. Nu pot sa va spun ce am simtit atunci.... eram intr-un camp deschis plin de zapada.... urmarit de o haita de caini....Imi inchipuiam deja cum or sa smulga carnea din mine.....

Am alergat inapoi spre oras, 500 metri cred ca facusem.... aproape de oras se formase de la viscol o gramada de zapada si m-am aruncat acolo... Caini nu m-au mai vazut si s-au oprit. Am stat cred ca 15 -20 de minute in zapada si am ascultat hamaitul cainilor care erau doar dincolo de gramada. Am stat acolo pana a venit un om si am trecut impreuna

Nu vrei sa cunosti sentimentul....

Sincer, cand am auzit stirea, am stiu prin ce clipe a trecut acel copil (1(un) om cum spui tu) Era doar un copil de 4 ani.... eu nu am simtit nici jumatate din ce a simtit el in ultimele clipe, de fapt nici nu pot compara...

Va cer doar sa incercati sa va imaginati....

Nu cred ca vreti sa faceti astea.

Cu toate ca am trait asa ceva, din fericire nu am facut fobie, din contra mi-a dat mai mult curaj si in zilele urmatoare, imi umpleam buzunarul cu pietre de pe marginea caii ferate si tot pe acolo treceam. Desigur ca si urmaream de la distanta ce faceau. Daca ii vedeam afara si agitati, asteptam pana venea un adult.

O sa spuneti ca parintii mei erau inconstienti.... Nici nu le-am spus... mi-a trecut repede si pentru mine era o normalitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O mare tampenie care mi se pare in noua legislatie este sa obligi posesorii de caini care nu sunt de rasa, sa fie castrati sau sa plateasca impozit. Pai stai bai tata, daca cainele ala mai are cativa ani de trait, ma pui sa scot bani din buzunar sa-i tai ouţele, cand oricum nu mai are ce sa faca cu ele ? Ma pui sa platesc impozit cand poate l-am luat de pe strada, te-am scapat de alergat si cheltuieli ?

Ia gandeste-o si asa.

E foaerte corect !

DA !

Ii tai tu outele .... penru asta te duci la puscarie pentru maltratare !

Ii taie outele / uterul un specialist , asta costa , si trebuie sa plateti TU , caci tu vrei sa ai un caine credincios pana la moarte langa tine , nu primaria !

De ce-l castrezi pentru a nu se multiplica !

Aaaaaaaaa!

Vrei multiplicare ?! Vrei profit ! Si pentru asta trebuie sa platesti impozit ! IMPOZIT PE PROFIT !

Simplu ca "Buna ziua " !

PS :

Uneori ...un SIMPLU "Buna ziua " iti poate aduce multe belele , vorba proverbului !

I

ValiU , Te respect, si stii asta !

REPET , fara sa obosesc !

CAINII NU AU CE CAUTA PE DOMENIUL PUBLIC FARA STAPAN !

si...copletez !

CAINII NU AU CE CAUTA PE DOMENIUL PUBLIC FARA STAPAN RESPONSABIL!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e Aline ca chestia asta e ca impozitul forfetar. Faci,nu faci profit, platesti impozit sau inchizi firma.

Il inmultesti, nu-l inmultesti, platesti impozit sau il castrezi

PENTRU CE ?! E pregatire pentru ziua aia in care respiri, nu respiri, platesti impozit ? Sa-ti reamintesc de faza ilara in care un posesor de cavou in cimitir platea taxa Radio-TV pentru ca avea UN BEC acolo ?

Eu vad o solutie simpla. Dar care din nou apeleaza la constiinta proprie. Prefer sa ma echipez cu un pistol de airsoft sau un "tazer" ca al lui Claudiu, si cand sunt in pericol, sa le folosesc. Dar asta este o solutie egoista, pentru bunastarea si siguranta MEA.

Pentru un copil care nu are cum sa se apere, si care "fuge de bunica" ca sa descopere teritoriu nou, cum o faceam si noi pe maidan cand eram mici, ce solutie exista ? Nu-mi spune ca pe tine te tineau parintii in lesa sau ca erai exemplu de cumintenie si nu te departai mai mult de 1 metru de parinti ca nu te cred :smile:

Acum vorbeste Oprescu de referendum. Pentru ce dracu' referendum bai nene ? Adica trebuie referendum ca sa casapeasca niste potai, dar nu trebuie referendum ca sa se stabileasca nivelul de pensii pentru batranii cu venit 50 de lei lunar, nu trebuie referendum pentru impunerea noilor taxe auto, nu trebuie referendum pentru tot ce face sa le fie bine LOR.

IPOCRIZIE !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai am auzit pe cineva spunând că ar trebui eutanasiate bunicile, că nu pot să aibă grijă de copii. Sănătoasă gândire, n-am ce zice!

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e Aline ca chestia asta e ca impozitul forfetar. Faci,nu faci profit, platesti impozit sau inchizi firma.

Il inmultesti, nu-l inmultesti, platesti impozit sau il castrezi

PENTRU CE ?! E pregatire pentru ziua aia in care respiri, nu respiri, platesti impozit ? Sa-ti reamintesc de faza ilara in care un posesor de cavou in cimitir platea taxa Radio-TV pentru ca avea UN BEC acolo ?

Eu vad o solutie simpla. Dar care din nou apeleaza la constiinta proprie. Prefer sa ma echipez cu un pistol de airsoft sau un "tazer" ca al lui Claudiu, si cand sunt in pericol, sa le folosesc. Dar asta este o solutie egoista, pentru bunastarea si siguranta MEA.

Pentru un copil care nu are cum sa se apere, si care "fuge de bunica" ca sa descopere teritoriu nou, cum o faceam si noi pe maidan cand eram mici, ce solutie exista ? Nu-mi spune ca pe tine te tineau parintii in lesa sau ca erai exemplu de cumintenie si nu te departai mai mult de 1 metru de parinti ca nu te cred :smile:

Iarta-ma Alex !

Dar...TU , NU AI INTELES NIMIC din ce am scrie eu !

Macar ce e scris mare si cu rosu sa iti sara-n ochi cand recitesti ce am postat !

Tocmai îmi spunea cineva că ar trebui eutanasiate, în locul câinilor, bunicile, că nu pot să aibă grijă de copii. Sănătoasă gândire, n-am ce zice!

Heim !

E o vorba ....."Doamne fereste " !

Nu am copii . Am nepoate !

Ele au parinti !

Una din ele ...cu ma-sa langa ea , a luat un leagan in cap ! In nas mai exact !

Stii bine la ce ma refer !

Cu siguranta bunica nu este o ...iresponsabila/neglijenta ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, stai, bre, că n-am zis-o io, nu înţelegi? Eram sarcastic când am spus că e sănătoasă gândirea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, stai, bre, că n-am zis-o io, nu înţelegi? Eram sarcastic când am spus că e sănătoasă gândirea.

Eu am inteles , dragule , dar multi o iau mot a mot !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am fost la joacă cu mingea, ieri, acolo s-a întâmplat şi faza cu cucoanele. Fiu-meu a primit în cap fix 5 mingi de la mine, toate din întâmplare. Pur-şi-simplu fugea încotro o lua şi mingea. Opreşte-l, dacă poţi!

Aşa e cu copiii, nu poţi acuza bunica că n-a fost în stare să se ţină după el.

Problema se pune altfel, mult mai complex: de ce sunt bătrânii noştri obligaţi să crească ei copiii, de ce nu se relaxează cu câte un câine de lesă, în parcuri, de ce oamenii nu-şi permit să lase copiii în grija unor persoane competente, ci îşi împovărează conştient părinţii sau socrii? Pentru că SUNTEM O ŢARĂ DE SĂRACI. De aia! Şi atunci, nu e utopic să te gândeşti că cel care-şi chinuie părinţii şi socrii cu copiii să le mai pună-n cârcă şi vreo doi maidanezi adoptaţi?

Eu unul nu voi permite nimănui să-mi reproşeze că nu mi-am înghesuit în apartament şi doi câini de pe stradă!

PS: Ştiu ce răspuns vor da unii: să nu facă copii. Foarte pertinentă sugestie, nu facem copii, că ălea nu vor fi suflete, vom adopta doi dulăi (cu suflet) şi-i vom iubi ca pe copiii noştrii, îi botezăm, îi scărpinăm... până ne vor mânca în somn...

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi eu sînt mai mult pentru "DA" decît pentru "NU".

"Da. E urât să omori 100 000 de câini în Bucureşti. „Vai, animale, drepturi şi c***t!” urlă toţi străinii care i-au omorât acu 200 de ani, când nu se c*** nimeni pe el cu drepturile animalelor. Sunt curios dacă îi iei pe toţi şi le dai drumul în Paris, cum o să se descurce cu ei? Că şi cu ţiganii s-au descurcat perfect."

De aici:http://www.piticigratis.com/2013/09/doua-pareri/

@vector: citat, citat, dar mai cenzureaza putin din el, ca cel putin aici ne consideram un pic mai elevati. Ti l-am editat eu.

Edited by Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, Brijiibardoo n-are casă încăpătoare, câţi a îndesat acolo? ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now