Heimdallr

Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

   56 votes

  1. 1. Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

    • Da
      42
    • Nu
      14

Please sign in or register to vote in this poll.

256 posts in this topic

Moama cata infacarare pe aici, mai rau ca-n parlament .

Din cauza de prea multa libertate s-a ajuns de la eutanasiere la vanatoare de caini, nasol moment pt patrupede, chiar nu-mi plac dar parca nu as vrea un Bucuresti insangerat .

Dar tonele de caini arsi la Protan intre 2000 si 2001 nu zice nimeni nimic ? Normal ca nu pt ca lumea a uitat si acum se arunca pisica moarta dintr-o parte in alta .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr tocmai ca civilizatia ar fi trebuit sa aduca un trai mai bun pt intreaga lume, nu sa omoram tot ce vrem doar pt ca putem. Lasa ca s-o rupe el barajul si murim toti de cianuri.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inclusiv maidanezii? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poftim, caltiti-va ochii toti cei care le doriti moartea. http://www.occupyforanimals.org/romania--a-country-cries-out-for-revenge-after-the-tragic-death-of-a-four-year-old-boy-who-had-been-attacked-by-dogs.html

Maidanezii aia au fost cainii cuiva, si au fost abandonati. Tot lipsa de civilizatie a facut asta posibil. Si acum ne bucuram sa-i omoram, ce puternici suntem, ii mai si invatam pe copii bolnaviciunile astea.

Desi astfel de campanii de exterminare s-au mai dus si in trecut, problema n-a disparut, pt ca populatia nu a fost educata, nu s-a civilizat, lumea isi abandoneza in continuare animalele, si la fel se va intampla si in anii urmatori. Suntem condamnati sa traim printre maidanezi pt ca suntem necivilizati, autoritatile nu vor sa ne educe, le convine sa fie maidanezi pe strazi, constituie o sursa sigura de venit.

8940619_orig.jpg

359130.jpg?862

Edited by Alex44
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heimdallr tocmai ca civilizatia ar fi trebuit sa aduca un trai mai bun pt intreaga lume, nu sa omoram tot ce vrem doar pt ca putem. Lasa ca s-o rupe el barajul si murim toti de cianuri.

Prietene esti exasperant cu comentariile tale, care sunt departe de realitate.

Sunt milioane de batrani care fac foamea, batrani care au muncit o viata intreaga, au platit cotizatii la stat si acum stau la coada la cantina saracilor sa ia o farfurie cu ciorba de potroace. Sunt o gramada de copii care traiesc in canale, pe care nu-i ajuta nimeni si tu o ti pe a ta cu "salvarea cainilor". Caini maidanezi care sunt niste daunatori pentru societate. Ce aport aduc ei vietii noastre? Cu ce contribuie la dezvoltarea noastra?

De ce trebuie sa ma feresc eu de ei, de ce trebuie sa se pise pe masina mea si la fereastra mea, de ce trebuie sa omoare copii si oameni nevinovati?

Hai frate sa platim milioane de euro cu cainii maidanezi si sa lasam oamenii sa moara. De ce sa se faca adaposturi pentru caini si sa nu se faca pentru oameni? De ce sa dam mancare cainilor si sa nu dam oamenilor?

Daca ai de gand sa-mi raspunzi, poti sa imi raspunzi la intrebari! Sper sa nu postezi iar "filozofii"

Hai sa salvam si sobolanii si graurii, omizile si restul gandacilor daunatori

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

Maidanezii aia au fost cainii cuiva, si au fost abandonati. Tot lipsa de civilizatie a facut asta posibil. Si acum ne bucuram sa-i omoram, ce puternici suntem, ii mai si invatam pe copii bolnaviciunile astea. [...]

De ce preferi să cureţi mizeria făcută de alţii, adică să adopţi câinii abandonaţi, decât să-i înveţi (obligi, constrângi) să n-o mai facă?

Câte persoane ai oprit tu din a abandona câinii, dacă asta spui că e problema?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai adaug la comentariul lui Paun Ionut: Cati dintre voi a lovit un caine cu masina la viteza de peste 40 km/h? Eu am luat un caine la 75 km/h cu s80-ul. Norocul meu ca aveam casco. In caz contrar...ramaneam cu bara desucheata sau ma costa undeva la 1000 ron (piesa sh + vopsit). Am avut noroc cu un sens giratoriu....daca nu era el aveam o viteza mult mai mare. Varul prietenei mele a luat un caine acum 3-4 ani la peste 120 km/h. Era sange si carne de dulau peste tot!! Masina a trebuit tractata. Un prieten de familie acum 5 ani a luat un caine de talie mare la peste 100 km/h cu o Lancia Ypsilon din 1997. I-a spart bara, ambele radiatoare si s-a oprit in motor. L-a costat reparatia de la uscat. Cine ar trebui sa ne plateasca pagubele?? SUNT un mare PERICOL pentru SOSELE.

Sa nu uitam de accidentul de acum maxim un an...cand o soferita a tras de volan pe DN1 pentru a evita o POTAIE/ un CAINE, a intrat pe contrasens provocand un accident.... in urma lui murind si ea dar si pasagerul din dreapta..

Le doresc tuturor iubitorilor de animale un incident cu masina sau sa fie muscati/incoltiti de mai multe potai. Numai asa o sa isi dea si ei seama ca aceste animale nu-si au locul pe STRAZI.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panionut, ai vazut cate milioane s-au cheltuit deja, si cainii tot se inmultesc? Banii se cheltuie, si se vor cheltui, pt ca e o afacere.

Omoratul lor crezi ca va fi gratis? Crezi ca daca ii omoara pe toti in 5 ani nu sunt iar pe strada? In cat timp ii vor prinde pe toti? Pt ca pana acum ei s-au inmultit mult mai repede decat i-au prins ei, si nu cred ca se va schimba tendinta asta, altfel ar falimenta afacerea.

Nu vreau sa traiesc prinde maidanezi, vreau sa ii stranga de pe strazi.

Tara arde si baba se piaptana nu? Uita-te si la celelalte proiecte grandomane, ce zici de catedrala mantuirii neamului? De ce nu un spital al mantuirii neamului, o scoala, un azil de batrani. Si aia tot din banii nostrii se face.

Daca tot cheltuie banii macar sa rezolve problema elegant. Nu cu omorat 2-3 caini de ochii lumii.

Heimdallr eu fac partea mea cu varf si indesat, dar cum as putea eu sa impiedic lumea? Sa nu mai vorbim ca nu e treaba mea sa trag lumea de maneca.

Zack 3 caini am lovit. O data ne-am rasturnat (dacie break, viteza 140, caine de stana, a venit sarit din sant, ciobani care erau mai incolo pe camp cu animalele s-au evaporat, n-au veniti nici sa ne ajute sa iesim din masina), spitalizari, masina zob, a 2-a oara un catel mai mic tot cu dacia (nu s-a intamplat nimic, viteza 100km/h, nici n-am clipit, n-am franat, n-am incercat sa evit, aveam experienta de acum) iar cel mai recent am bulit aripa, contra-aripa, proiector, grila, spoiler, bidon lichid de parbriz si primul segment de prag (eram cu smartul, toate astea sunt de plastic), aveam 70-80. Nu aveam casco la niciuna.

Normal ca nu e pe strada locul lor. Cine naiba a zis asta? Dar pt ca un copil de 4 ani a fost lasat nesupravegheat, s-a aventurat pe o proprietate privata, a trecut de un gard si a fost mancat de caini nu e motiv sa manipuleze poporul cu televizorul si sa cheltuie si mai multi bani pe o tehnica ineficienta de controlare a maidanezilor (omoratul cu taraita a 2-3 catelandrii pasnici, care sunt usor de prins, ca doar nu ai vrea sa vina in spatele blocului la tine sa il omoare pe ala super agresiv)

Edited by Alex44
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] un copil de 4 ani a fost lasat nesupravegheat, [...]

Dacă nu poţi ţine minte imbecilitatea pe care tocmai ai spus-o, notează-ţi-o şi, când o să ai copil, o să vezi cum o să-ţi dai singur un pumn în gură pentru ce tâmpenie ai putut spune!

[...]

Le doresc tuturor iubitorilor de animale un incident cu masina sau sa fie muscati/incoltiti de mai multe potai. [...]

Şi tu la fel, dacă nu eşti în stare să faci diferenţa între un iubitor şi un fanatic! Oricum, ţi-ai dat cu firma-n cap, dorind răul altor oameni.

.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă nu poţi ţine minte imbecilitatea pe care tocmai ai spus-o, notează-ţi-o şi, când o să ai copil, o să vezi cum o să-ţi dai singur un pumn în gură pentru ce tâmpenie ai putut spune!

Şi tu la fel, dacă nu eşti în stare să faci diferenţa între un iubitor şi un fanatic! Oricum, ţi-ai dat cu firma-n cap, dorind răul altor oameni.

.

Sa nu uitam de incidentul de la mine din spatele blocului. Tatal tinea de mana copilul....cainele s-a repezit. De data asta a avut noroc si nu a fost muscat.

Pentru mine exista 2 solutii. Ori eutanasierea...ori sa-i exporte in CHINA. Sa-i vanda macar cu 1 leu/caine. Si uite asa or sa ajunga supa/friptura, mananca o natie intreaga...tara noastra facand si PROFIT.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa ne macelarim si intre noi si atunci in Romania va veni o alta lume cu o alta mentalitate. Nici nu o sa mai spun nimic pe acest topic, oricum nu ajuta cu nimic comentariile noastre (iubitorilor de animale). Cert e ca iubesc mult mai mult animalele decat oamenii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mari dubii că 1,3 miliarde de oameni se satură cu o sută de mii de hipopotami, darămite câini...

În altă ordine de idei, e una să-ţi doreşti să nu mai fie pe străzi şi cu totul alta să le doreşti moarte sau chin. Când mai faceţi glumiţe de-astea legate de consumul cărnii de câine, aruncaţi un ochi şi la următoarele:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_meat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, cu un amendament - daca se poate si pe cei din ong-urile astea care doar au mincat banii dati pina acum pentru rezolvarea problemei ciinilor abandonati fara sa faca nimic. Ei, ciinii nu au nici-o vina, noi oamenii purtam toata vina, fiindca i-am abandonat, fiindca am deturnat o multime de bani, fiindca nu am facut nimic atunci cind se putea.... Astazi, singura solutie , din pacate e eutanasierea .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai bine ar fi sa ne macelarim si intre noi si atunci in Romania va veni o alta lume cu o alta mentalitate. Nici nu o sa mai spun nimic pe acest topic, oricum nu ajuta cu nimic comentariile noastre (iubitorilor de animale). Cert e ca iubesc mult mai mult animalele decat oamenii.

De ce nu te-nsori cu o veveriţă, dacă-i aşa? ;D

Chiar crezi ce spui?! Că ar fi mai bine să ne măcelărim între noi, oamenii? Dacă da, e foarte bine dacă ai hotărât să nu mai scrii nimic, m-aş bucura dacă n-ai mai scrie deloc pe forum. Echipa, credeţi că manifestările acestea mizantrope îşi au locul pe forum?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, cred ca ar trebui sa te axezi pe problema topicului, nu pe analizarea membrilor forumului sau a parerilor lor, pareri care sunt LIBERE si nu te ating pe tine in mod special.

Deci continuati pe problema CAINILOR, nu pe problema USERILOR.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, şi eu ce spun?! Nu că nu e treabă să se tot spună despre ăla şi despre ălalalt că ar trebui să fie omorât sau ştiu-şi-eu-mai-ce?

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Milioanele de batrani care fac foamea, copiii abandonati prin maternitati sunt victimele lipsei de responsabilitate a acelorasi jeguri de oameni care se ocupa si cu aruncatul animalelor in strada, ale lipsei de educatie si lipsei oricaror masuri legale din partea autoritatilor. Astea trebuie rezolvate si o doar asa o sa se vada vreo diferenta.

De ce nu se iau masuri preventive? Ca probabil trebuie muncit mai mult la solutii de genul asta, spre deosebire de solutia eutanasierii care e mult mai simpla si mai la indemana.

Nu inteleg ura asta impotriva cainilor. Nu ar fi normal sa ii urasti pe cei responsabili de prezenta cainilor?

Atunci cand ti-e ocupat locul de parcare de o alta masina te apuci sa injuri masina sau pe dobitocul care a lasat-o acolo?

Toti vream acelasi lucru, sa dispara cainii de pe strazi, trebuie doar gasita metoda cea mai inteligenta si binenteles cineva sa o aplice.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, şi eu ce spun?! Nu că nu e treabă să se tot spună despre ăla şi despre ălalalt că ar trebui să fie omorât sau ştiu-şi-eu-mai-ce?

Tu spui bine, dar cat timp el nu te arata pe TINE in mod special cu degetul ci vorbeste la modul general, nu ai de ce sa il arati nici tu cu degetul. N-ai decat sa fii "finut" si sa o spui intr-un mod in care sa nu ataci un membru in mod direct, si nu te leaga nimeni ;)

On topic, azi dimineata in Bucuresti a mai fost muscat DE CAP si DE URECHE un copil de 1 an pe care tocmai il daduse maica-sa jos din carucior si cat probabil a cautat jucariile prin carucior, asta micu' a luat-o la ture imprejur, iar javra a sarit la muscat.

Cred ca ma dotez cu pistol de airsoft si ma apuc de vanatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu o pusca cu aer comprimat se rezolva :D am testat si functioneaza, intre ochi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@HEIMDALLR Daca ai citi mai bine ce am scris ti-ai da sema ca ai vorbit aiurea. "Cel mai bine ar si sa ne macelarim SI intre noi". Adica sa nu macelarim doar caini. Te-a afectat emotional comentariul meu sau pur si simplu ai ceva cu mine? Daca tie ti se pare normal ca situatia cainilor e scapata de sub control de foarte multi ani si s-au inmultit de au ajuns la un numar atat de mare, mie nu. Eu dau vina pe noi oamenii ca n-am stiut sa tratam ca atare aceasta situatie plus lipsa de responsabilitate. Mi-as fi dorit sa avem o alta mentalitate in multe privinte dar e prea tarziu pentru noi. Aici am vrut sa ajung de fapt "o alta lume o alta mentalitate". Si cand mai raspunzi comentarilor mele te rog nu in acest mod si cel mai bine sa-mi raspunzi doar atunci cand mesajul iti este adresat strict tie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O să depun o cerere la secretariat, când o să vreau să-ţi vorbesc. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa se "reseteze" tot (eutanasiere) si cei care vor mai lasa apoi caini pe strada sa fie pedepsiti prin montarea unor etichete dinalea de plastic galben in ureche :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Câinii fără stăpân nu sunt ai nimănui, sunt ai tuturor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa rationamentul lui Heim, avem urmatorul "calcul" :

Sunt ai COMUNITATII, ca de-aia le zice "COMUNITARI". Si inseamna ca comunitatea decide ce face cu ei.

Daca esti stapan si decizi sa-ti eutanasiezi cainele, o faci.

Daca gandesti la fel la scara COMUNITATII, inseamna ca COMUNITATEA (majoritatea ei) poate decide eutanasierea lor.

Corect ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maidanezii ăştia mai şi mor "de la sine", nu? Întrebarea mea e următoarea: cum mor? Apucă să moară de bătrâneţe sau se chinuie zile, săptămâni, poate chiar luni sau ani, bolnavi, înfometaţi, intoxicaţi, parazitaţi, până îşi dau duhul sau sunt omorâţi de proprii lor semenii? Sau în accidente, exsangvinaţi, zdrobiţi, mutilaţi, evisceraţi? Mă întreb dacă o fi avut vreun maidanez, vreodată, o moarte nechinuită până acum. Sincer, nu prea cred...

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now