Heimdallr

Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

   56 votes

  1. 1. Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

    • Da
      42
    • Nu
      14

Please sign in or register to vote in this poll.

256 posts in this topic

"Lesa nu e pentru a nu lăsa câinele să muşte oamenii, lesa e pentru a-l ajuta pe proprietar să nu şi-l piardă." ;D

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Lesa nu e pentru a nu lăsa câinele să muşte oamenii, lesa e pentru a-l ajuta pe proprietar să nu şi-l piardă." ;D

Aaaaaaa sa inteleg ca lesa este ca dracovenia aia, de o leaga surferii de picior, sa nu piarda placa de surf cand cad in valuri :hello2:

Edited by paunionutz
4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba sa avem pardon Don Doc. , lesa cu extensie e pentru libertatea de a-si infige caninii in tecatori !!! :evil6:

si pentru a-si face nevoile mai departe de nasucul apropitarului ... :rant:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am si copil, am si mama in varsta. Fetita mea are acum aproape 3 ani si de cand sta in picioare se invarte la propriu printre maidanezii adoptati si va spun ca sunt atat de blanzi si de docili si atenti atunci cand ea e printre ei, accepta orice nastrusnicie de-a ei - ii trage de coada, de limba, le baga degetele in ochi, se tavaleste cu ei prin iarba si nici macar odata vreunul dintre ei nu a avut vreun marait sau gest agresiv. V-as invita sa vedeti cum se comporta unul dintre ei (cel mai mare, mai "fioros" daca vreti) atunci cand fetita noastra plange, si apoi sa mai spuneti ca animalele nu stiu sau nu simt...

O sa se inchida acest topic, deja mai marii hingherilor isi freaca degetele de bucurie la sunetul milioanelor deeuro care vor curge, se va lasa linistea... Dar zeci de mii de fiinte vor fi sterse de pe fata pamantului... Inutil... Pur si simplu pentru ca putem... Pentru ca nu ne pasa... Este pentru prima data cand cred sincer ca ne meritam soarta ca popor.

Behu, am citit cu atentie randurile scrise de tine si sincer sa fiu mi s-a facut parul maciuca. In primul rand vreau sa iti spun ca scriu aici acum in calitate de simplu om si nu de crescator de caini cu pedigree si ceva concursuri castigate. In primul rand trebuie sa stii ca maidanezii nu sunt toti atenti, inteligenti si mai ales cuminti. Fiecare rasa de caine are anumite specificatii, caracterele fiind diferite de la rasa la rasa. Cainii vagabonzi sau comunitari cum li se mai spune, sunt simple cocktail-uri din rase si rase care s-au reprodus fara nici un control fiind adevarate arme mortale lasate in libertate pe strazile publice. In calitate de crescator de caini iti spun ca ma doare inima sa-mi cheltuiesc banii anual cu patrupedele mele facandu-le fel de fel de vaccinuri si tratamente tocmai din cauza faptului ca fara voia mea ajung in contact cu maidanezii care sunt purtatori de virusi si microbi fara voia lor. Nu stiu ce parinte isi poate lasa copilul in preajma unui caine care nu a fost deparazitat niciodata poate, iti dai seama ca acel maidanez iti poate imbolnavi copilul de nici un doctor nu are ce sa-i mai faca?? Eu imi iubesc cainii mei, iar cand spun asta am argumente: ii ingrijesc indeaproape, au toti carnete de sanatate, sunt vaccinati cu precizie atunci cand este necesar, le ofer atasamentul meu si Ei imi ofera dragostea lor neconditionata. Vad pe aici pareri si parare, eu nu acuz pe nimeni insa daca iubiti atat de mult cainii VAGABONZI, de ce nu ii luati acasa, in apartament cu voi acolo, de ce nu va implicati sa cheltuiti bani cu Ei, de ce va pasa de Ei numai cand iesiti cu odrazlele la plimbare iar cu aceasta ocazie le aruncati cate un biscuite sa-i hraniti.... Rog din inima sa nu se ia drept atac la o singura persoana randurile scrise de mine, as vrea sa fim civilizati si noi, sa fim ca restul tarilor pe unde am umblat si totul e frumos si curat, nu ca la noi orice spatiu verde e plin de capuse, rahati de caine si alte mizerii. Parerea mea esteca trebuie sa gandim mai intai de toate cu creierul si nu cu inima!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, a spus că sunt adoptaţi, deci nu mai sunt maidanezi, sunt (re-)domestici(ţi). Şi, după cum îl ştiu eu pe Behu, sunt convins că toţi au deparazitările trimestriale şi vaccinările făcute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mari dubii că 1,3 miliarde de oameni se satură cu o sută de mii de hipopotami, darămite câini...

În altă ordine de idei, e una să-ţi doreşti să nu mai fie pe străzi şi cu totul alta să le doreşti moarte sau chin. Când mai faceţi glumiţe de-astea legate de consumul cărnii de câine, aruncaţi un ochi şi la următoarele:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dog_meat

In Asia sunt rase de caini care sunt crescuti la ferma exclusiv pentru consumul de carne, asemenea porcilor in Romnia,

Nu se mananca orice caine gasit pe strada cum si-ar inchpui unii sau altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, a spus că sunt adoptaţi, deci nu mai sunt maidanezi, sunt (re-)domestici(ţi). Şi, după cum îl ştiu eu pe Behu, sunt convins că toţi au deparazitările trimestriale şi vaccinările făcute.

Nu contrazic aici, insa un maidanez nu va fi niciodata ca un caine de rasa.Eu am caini care pun mistretul jos in 2 minute si le cunosc caracterele, crede-ma ca daca as incrucisa un caine de-al meu cu un maidanez as face o prostie, prea multa forta si caractere prea motivate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, te voi ruga sa lasi astfel de filmulete pentru site-uri de gen ogrish.com.

Sunt persoane aici care pot ramane marcate pe viata de astfel de imagini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt "la liber", pe YouTube.

Pe lângă asta, am vrut să-i spun lui Maurice că se mai capturează şi şi se gătesc şi maidanezi, în Asia.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Afurisitii aia de "Mici Britanici" se poarta ca maidanezii nostri iubiti!!!

Iti multumim Heimy, ne-ai lamurit! :hello2:

scuze de off topic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu contrazic aici, insa un maidanez nu va fi niciodata ca un caine de rasa.Eu am caini care pun mistretul jos in 2 minute si le cunosc caracterele, crede-ma ca daca as incrucisa un caine de-al meu cu un maidanez as face o prostie, prea multa forta si caractere prea motivate!

Păi, nu cred că Behu-i adoptă pentru vânătoare. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu cred că Behu-i adoptă pentru vânătoare. ;D

Fara sa vrea are in preajma copiilor sai niste caini care spre deosebire de ai mei vaneaza oameni, in special copii si batrani.
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai tăi ce sunt? Argentinieni sau ce e cel din poză?

Sunt "la liber", pe YouTube.

[...]

Cine e curios şi crede că suportă nişte imagini destul de violente, poate să dea un search pe YouTube cu "dont eat meat 15".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, hai sa lasam oamenii sa caute ei gretosenii daca e, sa nu-i facem indirect sa se uite la filme din astea. Eu de exemplu nu am inima sa ma uit. Plus ca asta se intampla in alte state, nu in RO, deci e in afara topicului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In toata controversa asta, eu admir atitudinea primarului general: omul e constient ca are o problema de rezolvat dar totusi incearca sa evite spiritele incinse de acum, care pot transforma situatia intr-un genocid inutil.

Fanteziile astea cu lege si ordine poate ar trebui sa va ganditi mai bine la ele, ca poate intr-o zi vor deveni realitate si poate nu o sa va mai placa.

Omorati cainii, luati 2 ani carnetele la cei ce trec pe rosu, ecologie la maxim, tepe pentru hoti, violatorii castrati... O sa se ajunga ca in Elvetia, unde cred ca si besinile sunt legiferate. Stat politienesc.

Stapani sau nestapani, planeta nu ne apartine si ar trebui sa luam inconsiderare sharing-ul spatiului pe care il ocupam. Animalele sunt fara aparare si oricat de grava ar fi situatia ar trebui aratata macar o minima clementa.

Azi-maine o sa golim si padurile, ca fauna de acolo are obraznicia de a ne deranja gratarele. La fel si monstrii soselelor: vulpi, iepuri, popandai... care au impertinenta de a deveni roadkill chiar in fata masinii noastre...

Edited by Adi2727
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bre, eu nu înţeleg de ce atâta tura-vura.

Suntem 20 de milioane de oameni. Dacă - prin absurd - o familie e compusă din 10 membri şi fiecare familie ar adopta doar un singur câine, niciun maidanez nu ar apuca să vadă adăpostul, decât din maşină. Pe de altă parte, dacă nu se adoptă şi se ajunge la decimarea câinilor maidanezi, se poate recurge şi la procedura inversă, adică cei care le duc dorul îşi pot abandona proprii câini în stradă. Dacă toţi proprietarii de câini ar face aşa, într-o singură zi, efectivul ar putea fi refăcut. Ce mare lucru? ;D

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, cred ca fanteziile astea cu lege si ordine sunt fantezii , ai dreptate.

Ma indoiesc ca se poate face ceva in tara asta unde oamenii sunt liberi, liberi sa calce in picioare drepurile si libertatile celui de langa, binenteles cu un sentiment de satisfactie si implinire ca nu e asuprit de legi.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adi, cred ca fanteziile astea cu lege si ordine sunt fantezii , ai dreptate.

Ma indoiesc ca se poate face ceva in tara asta unde oamenii sunt liberi, liberi sa calce in picioare drepurile si libertatile celui de langa, binenteles cu un sentiment de satisfactie si implinire ca nu e asuprit de legi.

Ce spui tu, e altceva.

Romanii nu stiu ce e aia responsabilitate sociala iar lasitatea de a lua o atitudine la o situatie care poate degenera, de exemplu: in 60.000 de maidanezi, 10.000 de cersetori sau 100.000tone de mizerie ii si intrece.

Societatea e cum ti-o faci iar democratia nu inseamna nimic fara implicare.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demiocraţia e că atunci când toţi are voie să face ce vrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi.....Ceea ce spun .este pe linga subiectul in cauza insa ,una este sa fie stat guvernat de legi care se si respecta si alta este ca fiecare sa faca ce doreste de capul lui iar legea sa se aplice cind vrea muschiul lui X sau Y .Nu uita ca Ro a fost stat politienesc si nu se schimba naravul asa instant,deh!Si intr-un caz si celalalt nu este bine sau nu a fost bine.Sa "hoinaresti" prin Danemarca citeva luni si ai sa vezi multe lucruri de cum ar trebui sa fie o tara ,un popor.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adi2727

1. Primarele se gandeste la electorat si face cum e mai bine pentru el !

2. Fantezie sau nu , legile sunt necesare si ar trebui respectate de toti

3. Sa nu zici ca nu ai dori sa traiesti in Elvetia, "stat politienesc?!?"

4. Planeta ne apartine si noua, nu suntem veniti aici de cine stie unde!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, era menita sa fie ca un fel de completare la ce ai zis tu, cu amendamentul ca nu cred ca suntem in pericol de a ajunge stat politienesc, prin legiferare dusa la extrem.

Suntem chiar la polul opus.

Si subscriu in totalitate la ce ai zis in legatura cu lipsa responsabilitatii sociale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Responsabilitatea nu e pe langa subiect. Eu prefer obiceiurile sanatoase decat legi si institutii efemere.

De fiecare data cand va apare o problema, veti cere o lege si o autoritate careia sa ii pasati responsabilitatea?

Acolo unde acum sunt 20-30 de bestii patrupede, daca atunci cand au aparut 2 potai dragute se insista pe langa cei care ii hraneau, sa ii adopte sau sa faca ceva cu ei, numai sa nu ii lase in strada... dar s-a preferat : "nu e treaba mea", "...autoritatile", "ce zic vecinii", "as da ca om rau", ...

Daca in momentul de fata se strang 90 pe zi, sa vedem mai incolo ce veterinari vor fi dispusi sa eutanasieze pe banda rulanta, zeci de caini pe zi. Lasand la o parte faptul ca procedura in sine, nu permite decat rezolvarea unui numar limitat de "cazuri".

In realitate, daca nu se vor reinventa camere de gazare, se vor "eutanasia" cu ghioaga si cu maceta. E imposibila alta solutie decenta... iar asta e rezultatul (lipsei) atitudinii celor multi si nemultumiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Adi, pe principiul "decat sa planga mama, mai bine plange ma-sa", crede-ma ca prefer sa faca injectii javrele decat sa fac injectii EU. Punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now