Heimdallr

Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

   56 votes

  1. 1. Sunteţi de acord cu eutanasierea câinilor comunitari?

    • Da
      42
    • Nu
      14

Please sign in or register to vote in this poll.

256 posts in this topic

eu i-as pune pe vapor si bisti cu ei in ocean.ar intra in circuitul natural

Share this post


Link to post
Share on other sites

plasticul ce se arunca pe riu nu e papa pt nimeni

cinii ar fi un papa bun pt animalele marine,pe care dupa aia le vom pescui si papa noi sub foma de delicatese-homari languste,rechin la gril etc , nu e bine asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E buna solutia domnule Feraru, cam din aceeasi categorie cu aruncatul gunoiului in rau pe la satele pitoresti romanesti.

Asta ar fi o treaba buna daca s-ar aplica: http://ziuadecj.real...eo--116856.html

Acuma, faceti ce vreti cu aia comunitari dar cu bilutele la al meu, va rog sa nu aveti treaba! :smile::hello:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai linistit ca un vecin a patit-o :D si-a scapat cainele in strada si dupa vreo saptamana l-a gasit pe strada castrat si cu "cercel" in ureche :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma gandesc ca un catel fara bilute e mai fericit decat unul cu bilute , care se lupta cu frustrari provocate de nesatisfacerea nevoilor.

Ar fi ca la asigurari, un catel cu bilute are risc mai mare de "accidente", asa ca e mai scump :smile:

Edited by irina_f

Share this post


Link to post
Share on other sites

oameni buni

UN CIINE E UN CIINE

crede-ti ca are sentimente ca omu? e un animal ,fara constiinta de sine- sau mai stiu eu ce spune-ti voi ca e omul-- nu-l mai asemuiti cu mine ca amu va musc :cyclops::love5::laughing7::thumright::blush::nana::razz::mad::wow::thumbsup2::smile: :smile:

Edited by feraru3333
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici nu e vorba de sentimente ci de hormoni. Animalele au hormoni si, da, le influenteaza comportamentul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce nu se iau masuri preventive? Ca probabil trebuie muncit mai mult la solutii de genul asta, spre deosebire de solutia eutanasierii care e mult mai simpla si mai la indemana.

Nu inteleg ura asta impotriva cainilor. Nu ar fi normal sa ii urasti pe cei responsabili de prezenta cainilor?

Este cam tarziu acum, sa mai cautam masuri preventive. Cred ca eutanasierea lor este singura solutie, acum in ceasul al 99 lea. Am auzit acum la radio, ca in "hotelul" de caini, mai sunt 200 de locuri, din 720. Cu restul de 60000 ce facem? Adica restul care musca, latra, ataca! Masuri preventive iei cand esti sanatos si iti faci un vaccin, nu atunci cand iti spune doctorul ca mai ai 3 saptamani de trait

Ai dreptate, este normal sa-i urasti pe cei responsabili de prezenta cainilor pe strazi, dar uite ca eu/noi nu stim cine sunt aia si nici nu putem ajunge la ei si pana atunci tot cainii au primul impact cu noi! Ai auzit pe cineva sa se planga de pisici? Si alea cred ca sunt zeci de mii pe strazi, dar nu deranjeaza pe nimeni. Mai miorlaie ele, cand sunt in calduri, dar destul de rar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum sa nu aibe sentimente animalele?! N-ati vazut puiuti plangand dupa mame sau invers? Nu simt fericirea animalele? Tristete? Iubire? Frica? Gelozie? Unele animale percep inechitatea, daramite fericire/suparare.

De ce credeti ca trebuie sacrificate animalele pe rand, si nu de fata cu alte surate de-ale lor? ("crede-ti" pluralul de la a crede nu se scrie despartit.)

Au sentimente, si sunt mai sincere decat multi oameni. Ce sentimente au cei care le-au lasat sa ajunga o problema? Dar cei care le condamna la o moarte nedreapta pt ca asa au ei impresia ca e mai usor sa rezolve problema?

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine m-au muscat 2 maidanezi,fara sa am treaba cu ei

ce sentimente or fi avut fata de mine? PAPA BUN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

SI SA NU UITI CA EU AM 2 CIINI SI 2 PISICI un maidanez un canison si pisici maidaneze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cam tarziu acum, sa mai cautam masuri preventive. Cred ca eutanasierea lor este singura solutie, acum in ceasul al 99 lea. Am auzit acum la radio, ca in "hotelul" de caini, mai sunt 200 de locuri, din 720. Cu restul de 60000 ce facem? Adica restul care musca, latra, ataca! Masuri preventive iei cand esti sanatos si iti faci un vaccin, nu atunci cand iti spune doctorul ca mai ai 3 saptamani de trait

Ai dreptate, este normal sa-i urasti pe cei responsabili de prezenta cainilor pe strazi, dar uite ca eu/noi nu stim cine sunt aia si nici nu putem ajunge la ei si pana atunci tot cainii au primul impact cu noi! Ai auzit pe cineva sa se planga de pisici? Si alea cred ca sunt zeci de mii pe strazi, dar nu deranjeaza pe nimeni. Mai miorlaie ele, cand sunt in calduri, dar destul de rar.

Tocmai numarul asta atat de mare de catei ai nimanui ne arata cat de importanta e preventia. Masurile preventive trebuie luate mai ales cand e "microbul" prezent peste tot in jurul nostru si nu vrem sa se raspandesca si mai tare.

Putem ajunge la cei responsabili, dar numai daca se implementeaza un sistem care sa tina socoteala cateilor din curti si apartamente, toti declarati si microcipati, si aplicate amenzi serioase celor care nu joaca dupa reguli.

Amendati si trasi la raspundere inclusiv cei ce nu isi aduna rahatii de caine de pe strada, cei care umbla cu cateii fara lesa si fara botnita in spatii publice, etc. Sunt tare multe de facut.

Asta inteleg eu prin masuri de prevenire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legea lui Ionut a fost votata, mai are sens acest topic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca nu!

Iar in scurt timp se va inchide,daca sunt de acord si colegii moderatori!

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Votarea confirma sentimentul majoritar...

Sa inchidem acest topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu pot sa ii inteleg pe cei care au votat "NU". Ori nu au copii/oameni batrani...ori....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt mai sensibili...

Share this post


Link to post
Share on other sites

zack...nici noi nu va intelegem...dar nici nu ne mai batem capul.Asa cum ziceai si tu...ori nu isi dau seama....ori....(esti liber sa completezi tu punctele)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate daca stiam sa explic pe ritmuri de manele intelegea lumea despre ce vorbesc.

Au votat o mana de insensibili (ca sa nu le zic altfel) musamalizarea unor afaceri sangeroase (chiar daca nu e sange de om).

Bravo. Pt cateva exemplare agresive se condamna la moarte in chinuri groaznice si pe bani grei mii de caini. Mai ramane sa vedem in cat timp o sa-i curete, si pe ce cheltuiala.

Eu zic ca niciodata, si pe bani si mai multi ca pana acum. Daca nu va pasa de animale macar de banii vostrii sa va pese. Dar asa o sa ramanem si fara bani si cainii tot aici vor fi, doar ca se vor inmulti cazurile de otraviri, ciomagiri, chinuiri etc. Capul in nisip. :slap:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar nu pot sa ii inteleg pe cei care au votat "NU". Ori nu au copii/oameni batrani...ori....

Eu am si copil, am si mama in varsta. Fetita mea are acum aproape 3 ani si de cand sta in picioare se invarte la propriu printre maidanezii adoptati si va spun ca sunt atat de blanzi si de docili si atenti atunci cand ea e printre ei, accepta orice nastrusnicie de-a ei - ii trage de coada, de limba, le baga degetele in ochi, se tavaleste cu ei prin iarba si nici macar odata vreunul dintre ei nu a avut vreun marait sau gest agresiv. V-as invita sa vedeti cum se comporta unul dintre ei (cel mai mare, mai "fioros" daca vreti) atunci cand fetita noastra plange, si apoi sa mai spuneti ca animalele nu stiu sau nu simt...

O sa se inchida acest topic, deja mai marii hingherilor isi freaca degetele de bucurie la sunetul milioanelor deeuro care vor curge, se va lasa linistea... Dar zeci de mii de fiinte vor fi sterse de pe fata pamantului... Inutil... Pur si simplu pentru ca putem... Pentru ca nu ne pasa... Este pentru prima data cand cred sincer ca ne meritam soarta ca popor.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]O sa se inchida acest topic, deja mai marii hingherilor isi freaca degetele de bucurie la sunetul milioanelor deeuro care vor curge, se va lasa linistea... [...]

Din păcate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

“The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated.” MahatmaGhandi... Asa ca ne urez tuturor: La Mai Mare!!!... Ca deocamdata suntem pe nicaieri...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va mai povestesc si eu ceva patit aseara.

M-am intalnit cu niste prieteni din cartier in fata statiei de metrou, si se aciuase si un caine printre ei.

Desi initial m-a latrat de doua ori, i-am vorbit bland si a venit instant la mangaiat. Apoi s-a facut covrig si s-a pus fix intre noi. Pana aici toate bune.

A trecut un biciclist. S-a ridicat instant si a inceput sa-l latre si sa alerge dupa el. S-a intors si s-a potolit.

Apoi a trecut unul care facea jogging. A inceput sa se ia si dupa asta si am tipat la el, pana la urma l-a lasat in pace.

Faza trei, dupa 10 minute, trece un om al strazii cu o sacosa ponosita. Pe-asta nu s-a lasat pana nu l-a alergat 100 de metri, si i-a facut ferfenita sacosa. Asta s-a intors cu o mare bata, sa-si ia revansa, iar unul din baieti (la care se dusese primul cainele sa il mangaie) s-a bagat intre boschetar si caine. Cainele parca turbase, tot dadea sa-l ocoleasca pe prietenul asta al meu, sa faca bucati boschetarul.

Ei bine, voi ce intelegeti din comportamentul acestui caine ? Ne pazea ? Nicidecum, oamenii aia treceau la cel putin 5 metri de noi.

Avea alergie la boschetar ? S-ar putea sa fi avut vreo istorie cu el sau pur si simplu sa aiba alergie la ei, cum au majoritatea cainilor la tigani si la muncitori.

Alte idei ? Eu sincer il indreptatesc pe boschetar sa vina sa-i dea cu bata in cap, ca sa-si apere viata.

Dar daca cainele era unul agresiv, de ce nu l-a muscat fie si din placere pe baiatul care s-a bagat intre ei si statea cu mana pe caine sa-l tina in timp ce asta latra din toti rarunchii si dadea sa sara la omul strazii ?

Ia dati-va o parere, propuneti spete !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@irina_f : "Amendati si trasi la raspundere inclusiv cei ce nu isi aduna rahatii de caine de pe strada, cei care umbla cu cateii fara lesa si fara botnita in spatii publice, etc "

Cine sa-i amendeze? n-am mai vazut un politist pe strada mea de asta iarna ... ; mai deuna zi am apostrofat-o pe o doamna ce plimba un mops in lesa cu extensie, care s-a repezit sa ma muste, fiind liber pe o distanta mare, agresiv, si infuriat ca am tipat la el si la cocoana ce-l plimba; am avut moroc ca acest asa numit animal "domestic" nu mi-a rupt pantalonii ...; prinde orbul ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now