wam

Noul record Guinness

10 posts in this topic

Deţinătorul unui Volvo din 1966 a intrat în Cartea recordurilor după ce a parcurs cu maşina sa peste 4,8 milioane de kilometri, scrie BBC.

Deţinătorul unui Volvo din 1966 a intrat în Cartea recordurilor după ce a parcurs cu maşina sa peste 4,8 milioane de kilometri, scrie BBC.

Ive Gordon a cumpărat Volvo-ul roşu P1800 în urmă cu 47 de ani şi a condus-o de atunci.

“Prima zi în care am cumpărat maşina am început să merg cu ea în jurul oraşului şi să o arăt prietenilor. Până să îmi dau seama, am ajuns până în New Jersey şi Connecticut, iar pe urmă înapoi la colegiul din Massachusetts”, a declarat Gordon.

Bărbatul susţine că a căutat de la maşină nişte caracteristici simple: fiabilitate şi rezistenţă.

“Am fost foarte fericit când am realizat că am cumpărat o maşină foarte fiabilă, pe care drept urmare, o conduc şi astăzi”, a adăugat Gordon.

Pe 27 martie 2002, bărbatul a înregistrat recordul pentru cea mai mare distanţă înregistrată vreodată de deţinătorului unui singur autovehicul, când a atins 3,2 milioane de kilometri parcurşi. În numai 11 ani, Gordon a adăugat încă 1,6 milioane de kilometri la recordul său.

Ive a atins noul record în timp ce străbătea Alaska.

sursa: ZF - http://www.zf.ro/auto/masina-care-a-stabilit-noul-record-guinness-aproape-5-milioane-de-km-parcursi-cu-un-singur-autovehicul-11373938

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faceam asa un calcul 1,6 milioane in 11ani, in 132 de luni asta peste 12mii lunar; asta asa pentru sceptici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai interesant e calculul legat de combustibil bagat in masina, mie mi-a iesit un total de ~ 240.ooo USD

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde mai face rost de piese dupa atatia ani? Nu cumva e sponsorizat chiar de Volvo? Daca da, nu e o problema, dar sa stim si noi. Caci poate vreau si eu sa cer asta si sa merg cu S40-ul meu inca 25 de ani de acum incolo, pe banii lor...

Glumeam, desigur...oricum ar fi insa, e clar ca omul e pasionat de masinuta lui. Iar daca masina asta care a mers aproape 5 milioane de kilometri se numeste Volvo, atunci cu atât mai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai consumabile se gasesc si probabil ca si Volvo ajuta intr-o oarecare masura pt ca masina a ajuns si intr-o reclama oficiala Volvo Cars US.

http://www.youtube.com/watch?v=wog7O-AWXOo

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consumabile si piese se gasesc lejer la IPD USA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu gresesc face "doar" 300 km pe zi, zi de zi an de an de 100 de ani incoace adica in medie vreo 4-6 ore pe zi daca nu merge in oras.

Putin probabil sau plauzibil ca un muritor care mai are si job sa poata face asta.

Eu cred ca Volvo pe langa piese il ajuta si cu benzina, cazare pe unde ajunge si sofer de rezerva.

Nr de km a devenit o tinta pe care vrea sa o duca cat mai departe.

Nu ca ar fi ceva rau in asta, asa doar de amorul artei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta banuiam si eu. Nu am facut calcule, dar pare exagerat. Oricum, e clar ca omul acela are un singur scop "kilometri/mile cat mai multi/multe.

In ce priveste jobul lui, eu cred ca are unul : sa conduca un Volvo!

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are toata povestea scrisa pe undeva... Incercati un search dupa Irv Gordon. Eu am citit la recordul precedent.

Daca retin bine data trecuta spunea ca a facut naveta la locul de munca, 200 de mile departare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now