onezero

rezervor motorina

43 posts in this topic

Dar sonda litrometica nu are? Ca eu cred ca de acolo este problema!

Eu zic ca are un fel de flotor, cum au vasele de wc :D

In rezervor trebuie sa aiba ceva, altfel cum vede cati litri ai alimentat sau de unde stie cand sa aprinda becul?

Atasat gasesti o poza din vida post-550-0-75091000-1416866370_thumb.jpg iar daca iau codul de la nr 4a (30794767) si il bag pe google dau de acest link http://www.onderdele...0a28x10034928x4

impreuna cu poza post-550-0-24622200-1416866495_thumb.jpg.

Pe Ford are codul 1447513, dar parca este un pic diferita la partea electrica.

Pret pe Ford http://www.autokarma...iginale/1447513

Pret pe Volvo http://www.autokarma...ginale/30794767

(aici poti lua legatura cu @MC sau @claudiupuiu, poate au un pret mai bun)

Bafta!

Edited by Dinoco
3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ciudat, ca in poza aceea apare si o pompa electrica si parca se discuta pe aici ca nu are pompa electrica in rezervor. Parca asa am retinut eu din discutii, nu m-am documentat inainte :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate ca 2.0 D sa aibă pompa in rezervor, stiam ca exista si o procedura de amorsare a filtrului de motorina in caz de înlocuire.

Edited by Dumi81

Share this post


Link to post
Share on other sites

care este aceasta procedura de amorsare ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.0D nu are pompita.

Singura procedura de amorsare la 2.0D,oficiala,este cea cu para de amorsare(de cauciuc,cum este pe logan)...

Daca ai span in carcasa filtrului(cel mai probabil ca da) recomand si vreo 0.5l de motorina separat ca sa umpli carcasa la loc mai repede,dupa golirea si curatarea acesteia...

Daca nu ai para/pompa de amorsare,imediat ce ai scos furtunasul care vine din rezervor si intra in carcasa filtrului ,ii pui dop sau tine cineva degetul acolo .Idem si la furtunasul care pleaca din carcasa filtrului spre pompa de inalta.In caz extrem,amorsezi cu gura :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are pompa în rezervor.la rezervor duc decât 2 fire am dat bancheta la poarte.filtrul are cam 11mii de km și intenționez sa îl schimb.cred ca e din plătitorul din rezervor.și ca sa ajung acolo trebuie sa dau rezervorul jos neapărat?ieri și azi nu sa mai ridicat acul de loc.apa.am scos și fufa de la rezervor de sub bancheta și tot nimic.salutare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da...pentru a lucra la sonda /plutitor,trebuie sa dai rezervorul jos...Cand il desprinzi de masina,da-l cu grija/usor jos sa nu lovesti stuturile in care intra furtunasele...Mie mesterii mi-au rupt stutul in care intra furtunul de retur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, pt. un v50 din 2005 se poate monta un rezervor mai mare?

da, se poate, unul de la v50 d5, care are cu 10 litri mai mult decat originalul. Dar trebuie umblat la soft ,dupa cum spunea cineva mai inainte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica cat ? Al tau are 40 l ? In al meu a intrat maxim 53 l pana sa dea pe afara ...

D5 nici loc pt roata de rezerva nu are ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica cat ? Al tau are 40 l ? In al meu a intrat maxim 53 l pana sa dea pe afara ...

D5 nici loc pt roata de rezerva nu are ...

D5 nu are loc pt roata, ca nu face pana. D5-ul este un fel de Chuck Noris :D

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

60L are D5 si intra fara probleme insa trebuie sa astupi locul unde intra pompa de rezervor.Rezervorul vine exact sub punte ~la mijloc.Dar eu stiu ca 2.o D are 55l!.Se mai schimba bridele..In fine succes cine doreste sa faca treaba asta,important sa il gaseasca usor

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

75% din romani fac "plinul" de 100 de lei, deci nu vad rostul unui rezervor mai mare. Cand ma uit la a mea ca la 50 lei cateodata se chinuie sa stinga becul, ma ia plansul. I-am luat tatalui meu un Clio 1,5 si am bagat motorina de 100 lei, iar acul s-a dus la jumatate, am crezut ca este sonda stricata :D

Scuzati offtopicul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da este corect dar cine stie ce drumuri face colegul ce a intrebat.Eu ce sa mai zic ,daca pun de 200-300 abia dezmortesc plutitorul, ca pina la 70l este cale lunga.Dupa aceea iar ma intreb pe unde este gaurit :smile:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da este corect dar cine stie ce drumuri face colegul ce a intrebat.Eu ce sa mai zic ,daca pun de 200-300 abia dezmortesc plutitorul, ca pina la 70l este cale lunga.Dupa aceea iar ma intreb pe unde este gaurit :smile:

Si al meu are tot 70 l si pe deasupra, are si plutitorul o problema, ca de putinele ori cand am facut si eu plinul, acul nu s-a dus pana la capat. A ramas acul la o liniuta sub maxim. Cred ca s-a depus pamant pe sonda aia, de la 75% pana la 100%, tinand cont ca la mine in zona respectiva ajung doar vapori :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@paun ionut asa patesc si eu la v70 ... plin pana la buza si imi arata o liniuta in minus . Acum facand diferenta intre rezervorul v50-ului si cel al v70 . La v50 nu am bagat niciodata mai mult de 53 sau 54 l pana sus de tot sa pluteasca motorina la buza.

La v70 in schimb intra aproape 75 l fara sa fie pe rosu(tot pana la buza)

Offtopic : paun ionut pana cand am dus-o pe mama in franta niciodata nu am facut plinul la v70 si o aveam de 2 sau 3 ani.

Un rezervor mare are avantaje. Dar creste si greutatea ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2.0d are 52l si pana sa curga motorina din el cel mai mult am bagat 43l cand pe CB imi mai arata cam 30-40km autonomie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci chiar e mai mare la d5. Nu credeam ca se poate pune rezervor mai mic pe aceste masini :)))

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now