MarianBr

Valabilitate RCA ?

91 posts in this topic

@kosfunny - copia dupa RCA-ul bulgaresc nu a ramas decat la dosarul de dauna din ce-mi amintesc. Cred ca pot suna proprietarul ca omul parea de buna credinta si sa-mi dea o copie si mie.

Deja am trimis 3 mail-uri la AVUS si doar la primul mi-au raspuns ca e inca in "solutionare" la LEV INS in Sofia, ulterioarele 2 mail-uri ramanand fara raspuns.

Unde le pot face reclamatie? Se poate si on-line?

Sincer sa fiu, trebuie sa-mi iau o zi libera si rezolv problema, ma duc la AVUS inchid usa dupa mine si bag cheia in buzunar si le spun ca in ziua respectiva nu mai lucreaza nimic pana nu-mi rezolva problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos kosfunny!

Am completat reclamatia online, desi nu regaseam situatia mea in toate rubricile, mai ales in cea cu evaluarea daunei in bani, ca la mine nu e cazul, nu s-a ajuns pana acolo.

Am solicitat catre ASF sa impuna reprezentantilor asiguratorilor straini din Romania, termene rezonabile in solutionarea dosarelor de dauna.

De asemenea, am cerut ASF sa puna presiune pe AVUS Romania sa-mi dea un raspuns oficial cat mai urgent.

Ma intreb ce naiba faceam daca ma troznea "bulgaroaica" asa de tare incat masina nu mai putea fi miscata din loc !? Sunt mai bine de 100 de zile de cand am facut constatarea la AVUS si de atunci astept un raspuns oficial de la LEV INS (prin AVUS).

Va tin la curent cu situatia!

P.S. Credeti ca e ok sa scriu eu un mail catre LEV INS Sofia, care sa contina numarul de constatare si data efectuarii ?

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ar strica, sa le comunici si faptul ca ai facut reclamatie la ASF !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei, reclamatia e bonus, nici n-or sa stie ce i-a lovit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci o saptamana de la reclamatie si absolut nici un raspuns, nici de la ASF, nici de la AVUS :)

Pe ASF dupa cat timp pot sa-i reclam pentru lipsa de reactie la reclamatie ?

Slaba domnului ca masina e doar putin stearsa pe ornament si pe bara, aproape invizibil daca nu te uiti atent, ca daca era grav troznita, pana acum ma plimbam cu masina sefului de la AVUS daca nu ma rezolvau :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiu ca parca termenul de raspuns era de 30 de zile, cel putin la reclamatiile / sesizarile la "organele" statului. Nu stiu cum e la privati :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ASF-ul este o autoritate "de stat" . Raspunsul vine in max 30 de zile !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost sunat dea ASF!

Mi-au solicitat pe e-mail o copie dupa cartea verde a "bulgaroaicei" si una dupa constatarea amiabila.

Se pare ca lucurile incep sa se miste. Voi fi contactat dupa Paste pentru a mi se da un verdict.

Sa Pastem fericiti cu totii!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Revin cu informatii proaspete!

Se pare ca ASF le-a bagat putin morcovul celor de la AVUS.

Le-a scris un e-mail in care le-a atasat plangerea mea, copia dupa amiabila si constatarea de dauna facuta la AVUS si i-a somat sa-mi dea un verdict rapid.

Aproape instantaneu (ziua urmatoare - 21 Aprilie) de la AVUS care suna asa:

"Stimate domnule XXX!

Va retransmitem solicitarea noastra din data de 16.03.2014 si va solicitam devizul de reparatii, factura si dovada platii (dupa caz).

Cu stima,"

In atasament este avizul si acceptul AVUS ca eu sa-mi repar masina si sa le prezint facturile justificative spre decontare.

Ciudat este ca eu n-am primit absolut nimic in 16.03.2015 de la AVUS (nici pe e-mail, nici telefonic, nici prin posta), iar la solicitarea mea sa-mi retransmita e-mail-ul initial, AVUS a raspuns prin tacere (concluzia mea e ca au facut o manevra de genul "v-am informat, dar n-ati primit dvs.!" ) :smile:

In fine, le-am solicitat pe e-mail sa-mi spuna daca au o lista cu service-uri agreate si mi-au raspuns pana la urma ca nu au, pot repara masina oriunde doresc si sa le prezint facturile. Am e-mail-ul, in caz de ceva le dau cu el peste bot, deci ma pot duce si la Prius Auto sa efectuez reparatiile, dar norocul lor ca mi-e peste mana sa ma duc acolo.

Aveti vreo sugestie de service autorizat care sa-mi emita factura pentru montaj - demontaj bara + vopsit bara si eventual usor chituit ornamentul de pe bara care e oleaca infundat ?

Bineinteles, voi suporta eu costul initial, urmand sa recuperez banutii de la AVUS.

Multumesc!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-e bine Voluntari te duc la partenerul meu.

Iti da factura si deviz sa o depui la Avus si cand ii vireaza banii te cheama sa ti-o faca. Asta ca sa nu mai bagi tu mana in buzunar.

Mai e varianta sa imi cesionezi despagubirea (mandat notarial 75 de lei) , iti fac masina tot la serviceul din Voluntari si apoi iti vezi de treaba ta . Ne descurcam noi cu depunerea actelor si recuperarea banilor .

A treia varianta e sa iti faci reparatia unde vrei tu (Service Autorizat ) si o achit eu . Imi faci contractul de cesiune si imi dai un comision de 15 % din valoarea facturii. Nici in cazul asat nu iti mai bati capul cu asiguratorul .

Edited by kosfunny
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cu atitudinea ostila si necomunicativa de care dai dovada la telefon tu crezi ca rezolvi ceva benefic pentru tine?

Te-am sunat sa-ti spun ca accept una din variantele propuse de tine, dar m-ai expediat foarte agresiv, iar sa inchizi telefonul unui om care-ti vorbeste frumos si incearca sa-ti expuna datele problemei, mi se pare cel putin lipsa de respect.

Puteai sa spui ca ai treaba si sa te sun peste cateva ore, nu sa te ratoiesti la mine si sa-mi inchizi telefonul pentru ca ai inchis de fapt o portita catre niste bani pe care probabil i-ai fi castigat usor de pe urma mea.

Bafta!

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa vorbesti fara probe este foarte usor !

Eu unul nu imi aduc aminte de asa ceva.

In primul rand nu imi sta in caracter sa inchid telefonul nimanui sau sa ma ratoiesc la cineva ! NICIODATA . Posibil sa fi fost mai expeditiv dar asta este altceva. Nu cred ca ti-am vorbit urat sau sa nu iti fi dat un raspuns la intrebari. Posibil ca nu au fost pe placul tau raspunsurile dar asta nu este vina mea . Multora le dau raspunsuri exacte sau variante ce nu le sunt pe plac si incep sa despice firul in patru , pai da' cum, da' de ce , nu se poate altfel ...etc . chiar daca devin stresanti si pisalogi PE TIMPUL MEU OFERIT GRATUIT consider ca nu poate fi considerata lipsa de respect o incheiere a discutie cu scuze de genul " imi pare rau dar am pe cineva in asteptare , nu mai pot vorbi acum" sau "va rog sa ma scuzati dar sunt intr-o intrevedere , vb mai tarziu" de foarte ori chiar fiind adevarat . Nu mai stiu exact dar intr-o discutie recenta cu cineva , dupa ce ii explicasem de vreo trei ori ce are de facut si posibil nu ii convenea varianta mea suna pe celalalt telefon avocatul . Imi pare rau daca cu tine eram la telefon, dar chiar trebuia sa ii raspund.

Sincer nici nu imi aduc aminte exact cand am vb si ce anume exact. Multi au la dispozitie mailul , mesajele private si acolo e mai usor sa pastrezi firul discutiei. Daca apelai la varianta asta iti puteam raspunde la obiect !

.Primesc foarte multe telefoane, multe cu intrebari stupide sau al caror raspuns e usor de gasit cu prietenul google , dar ma repet sa inchid telefonul in nas sau sa fiu agresiv verbal nu imi sta in caracter .

Ultimul tel pe care l-am primit de la cineva de pe Volvo Club a fost de la un tip care mi-a cerut sa verific daca o anume masina este asigurata si la cine . Nu mai tin minte cum s-a recomandat dar a zis ca e de pe Volvo Club . Fiind chiar langa laptop am intrat imediat pe site-ul ASF-ului si i-am spus . Probabil ca am fost mai zgarcit cu vorbele pt ca mi s-a parut cam ciudata cererea , facuta fara prea multe introduceri si sincer cam pe un ton imperativ pe care l-am ignorat. Dupa ce a aflat omul raspunsul mi-a multumit si a inchis , exact ca la ghiseul de informatii din gara .

Vad ca mai sunt doi colegi care ti-au votat postul , sunt si ei cumva prejudiciati de mine in vreun fel ? Ne cunoastem cumva ?

La partea cu banii facuti pe spinarea ta o arzi aiurea rau de tot . Las cateva subiecte de lectura mai jos , cine are chef se poate convinge :

http://www.clubopel....6728&highlight=

http://www.bmwclubar...2.html#msg12732

Edited by kosfunny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt unul dintre cei care au "votat" postul colegului Bogdan.

De ce?

Pentru ca in cele 3 variante in care te-ai oferit sa-l "ajuti gratuit" pe colegul nostru, tu sau prietenul tau cu service-ul aveti de castigat. Eu am ajuns la concluzia ca sunt putini cei care ajuta (si aici nu ma refer la schimbat un bec la masina) degeaba, pe timpul si pe benzina lor, cum ar fi cazul tau.

Daca te-ai oferit sa te implici (gratuit sau nu), mi se pare normal sa-l suni inapoi dupa ce termini intrevederea sau treaba pe care o ai, sau macar sa-i spui politicos sa te sune mai tarziu. Asa vad eu lucrurile!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sincer am vorbit cel putin 30 de minute cu @kosfunny si mi s-a parut o persoana cat se poate de vorbareata si ne-expeditiva, ba chiar mi-a raspuns pe timpul si banii lui la cateva nelamuriri. Sincer si pe mine ma suna oameni si cand sunt pe WC, si ii rog sa revina in 10 minute sau revin eu. Ba chiar am momente in care mai clachez si precum ati observat, @mid mi-a zis mai in gluma ca sufar de mania persecutiei :)

Cred ca e prea mare stresu' in tara asta fratilor. Luati cu bere.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt unul dintre cei care au "votat" postul colegului Bogdan.

De ce?

Pentru ca in cele 3 variante in care te-ai oferit sa-l "ajuti gratuit" pe colegul nostru, tu sau prietenul tau cu service-ul aveti de castigat. Eu am ajuns la concluzia ca sunt putini cei care ajuta (si aici nu ma refer la schimbat un bec la masina) degeaba, pe timpul si pe benzina lor, cum ar fi cazul tau.

Daca te-ai oferit sa te implici (gratuit sau nu), mi se pare normal sa-l suni inapoi dupa ce termini intrevederea sau treaba pe care o ai, sau macar sa-i spui politicos sa te sune mai tarziu. Asa vad eu lucrurile!

L-am rugat pe colegul Bogdan sa imi redea firul discutiei. Eu sincer nu imi aduc aminte acum exact ce s-a discutat si in ce punct ramasese discutia . De fapt il astept sa ma sune , pt ca urmatoarele zile voi fi un pic mai departe de internet !

La faza cu sunatul inapoi recunosc, mi se mai intampla sa ma ia valul treburilor si problemelor si sa mai uit. Dar nu e nicio suparare daca celalalt ma apeleaza daca vede ca nu sun inapoi. Sau poate da un sms . Trebuie sa inteleaga ca daca pentru el o anumita problema e importanta pentru altii e posibil ceva de rutina, iar rutina te duce usor spre omisiuni.

Oricum la faza cu agresivitatea , cred ca colegul nostru exgereaza . Probabil temperamentul lui e de vina , sper sa nu fie caracterul !

Cred ca e prea mare stresu' in tara asta fratilor. Luati cu bere.

Este , este . Pacat ca berea intretine burta, cel putin la mine asa e :smile:

Edited by kosfunny

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now