MarianBr

Valabilitate RCA ?

91 posts in this topic

Logica ta e imbatabila. :salut:

Edited by Alex44
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

B3 , 22 ani , 970 Lei/6 luni , tipa la care imi fac asigurarile mi-a facut un discount de 11% parca ..asa ca am platit 850 Lei !!! Adoooor tara asta !!! :hello2:

"!!! Adoooor in tara asta !!!" Faptul ca asigurarea are pretul corect de 650-700 lei si tu ai primit o reducere de la un pret super umflat (970lei) la unul doar umflat (850 lei) te poate face sa te simti bine dar daca deschizi ochii iti trece si asta. Nu uita/uitati ca la noi reducerile de sa zicem 10% vin dupa ce au fost majorari de 15%.
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Brava plateste 850 roni/6luni pt 2.0"

Ciudat, eu platesc 260 de ron/6 luni la 2.0.

P.s. De cind are Brava (Vadim) motor de ...2.0 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma mir ca nu ti-a spus Vadim... De cand n-ati mai vorbit ? Ca si-a pus motorul de 2.0 de aproape un an !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ieri am discutat cu o colega de servici si zice ca i-a luat la fica-sa un seat. Masina e pe numele la copila dar asigurarea pe numele mamei. Ar fi zis ca daca era sa fie asigurarea pe numele copilei platea in jur de 1300€ pe an, ca are 22 de ani si permis de 2 ani. Acum copila plateste 600 si ceva€ ca asigurarea e pe mama-sa. Si e legala treaba asta. La noi de ce nu se poate asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic

Este simplu.Se speculeaza la greu in unele aspecte in asigurari si isi rotunjesc frumos veniturile iar cind e vorba de despagubire unii devin f evazivi si reticienti in returnarea sumei meritate,calculate in urma unui eveniment.

Important este sa te "decaveze " cu voia ta de asigurat de sume mari la asigurare si dupa aia vad ei ce si cum.Deci nu exista termeni de comparatie si mecanisme bine puse la punct ca in Germania,etc.Pina vine UE peste noi cu legislatie si impunerea unor normative ce trebuie respectate mai trece timpul.Este doar ce disting si intuiesc eu ca se intimpla.

La noi ,unii se iau la omor cind isi pocnesc masinile ,pe cind in tarile civilizate se bucura ca au scapat teferi din accident ,anunta evenimentul si apoi la asigurare si mai departe alta masina. Printre altele de aia vin multe din "lovitele =daunele lor" la noi in tara sa se revinda in Vitan ,deh.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am platit 420 lei(astra) pe an la motor de 2400

mi se pare ca b6

Edited by volvo 244

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Brava plateste 850 roni/6luni pt 2.0"

Ciudat, eu platesc 260 de ron/6 luni la 2.0.

P.s. De cind are Brava (Vadim) motor de ...2.0 ?

In acte de 1 luna sau mai putin , asigurarea este facuta pe 2.4 . Oricum dieferenta intre 2.0 si 2.4 este FIXXXX ZERO !!

Eu ma oftic ca platesc RCA la asirom si am fost lovit in spate de un Cayenne cu RCA la asirom ( eram cu un Logan nu cu Volvo) . Cei de la asirom carora eu le dau 1700 lei/an , nu au vrut sa schimbe piesele la masina pe motiv ca n-au fonduri , ma rog am deschis dosar pe casco (la generali) si cei de acolo la fel , n-au fonduri , indreptam si vopsim . Dupa ce le-am spus sa-mi dea in scris ca ei nu imi schimba piesele , ca sa-i pot da in judecata ...in fix 15 min s-a aprobat dosarul pt inlocuire piese :lol:

La s80 T6 , din 2007 , cu B2 ( dupa ce s-a terminat leasing-ul , bonus malus a luat-o de la 0) -> 760 lei/1 an cu 10% reducere :laughing7:

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am cumparat Volvo-ul acu 7 ani aproape (aveam 28 de ani atunci) am platit RCA 1300€ pe an , doar RCA eram pe la 140% parca. Daca as fi fost sub 25 de ani era parca in jur de 2000 si ceva de euro. De curiozitate m-am uitat cat ar costa un BMW seria 3 si era peste 2000euro (pt persoane peste 25 de ani). Acuma platesc 500 euro pe an pt ca nu am avut incidente in aceasta perioada sunt la 55%. Ma gandesc sa fac casco cu franciza ca sa pot inlocui parbrizul pe fata (e tot zgariat nu are crapaturi)...Aici costa in jur de 800euro sa schimb parbrizul :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am cumparat Volvo-ul acu 7 ani aproape (aveam 28 de ani atunci) am platit RCA 1300€ pe an , doar RCA eram pe la 140% parca. Daca as fi fost sub 25 de ani era parca in jur de 2000 si ceva de euro. De curiozitate m-am uitat cat ar costa un BMW seria 3 si era peste 2000euro (pt persoane peste 25 de ani). Acuma platesc 500 euro pe an pt ca nu am avut incidente in aceasta perioada sunt la 55%. Ma gandesc sa fac casco cu franciza ca sa pot inlocui parbrizul pe fata (e tot zgariat nu are crapaturi)...Aici costa in jur de 800euro sa schimb parbrizul :(

Parbriz original sau aftermarket?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbriz original sau aftermarket?

Costa la fel si la Carglas (care monteaza sigur aftermarket si la Volvo care pun original). Daca schimb o sa ma duc evident la Volvo ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Cristian:in Bucuresti parbriz Pilkington pentru 850 montaj(exemplar) inclus a costat 550 lei.

Atentie!Cei care au RCA redus ar putea sa plateasca din buzunar pagubele produse daca la volan nu se afla ''pensionarul''in momentul producerii accidentului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Costa la fel si la Carglas (care monteaza sigur aftermarket si la Volvo care pun original). Daca schimb o sa ma duc evident la Volvo ...

Eu am schimbat parbrizul cu Nordglass,geamul este ok dar montajul cam lasa de dorit.

Costul a fost in jur de 400 ron,oricum se pot gasi variante mult mai ieftine decat 800 de euro in tara si in plus ne vedem si la un cico.

Edited by vlpvlp06
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

NordGlass -> Montaj cam praf , pret 350 lei :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 960, de data asta am fost nevoit sa apelez la un RCA low-end pentru ca masina e pe numele unei persoane care nu are 30 de ani si numai acum am descoperit.

Nu erau daune si din motivul asta a iesit un pret cat de cat decent... dar pe numele meu faceam pe 1 an, nu pe 6 luni, in aceeasi bani.

Mi-am luat si un card cu 50 de lei, care spune ca in caz de veniment:

- tractam masina gratuit (metropolitan Bucuresti);

- deschidem dosarul de dauna;

- ducem masina la reparat in service-ul ales impreuna;

- ne asiguram ca reparatia se face rapid si bine;

- predam masina reparata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si va curatam si pantofii.

Chestiile astea o sa le cred dupa prima dauna (Doamne Fereste).

Share this post


Link to post
Share on other sites

E un serviciu... pe o piata care pana acum nu prea oferea asa ceva.

Sper sa nu ii descopar calitatile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"ne asiguram ca reparatia se face rapid si bine".

Asta e bomboana de pe coliva,

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ma plang si eu 2000+ lei pt 2.4 v50 am 23 ani permis de la 18 nici un accident, 1300 lei pentru alfa romeo 1.9, si doar 500 lei pt v70 2.4 pe numele unchiului... in varsta de 48 ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un prieten mi-a spus ca imi poate face asigurare muuult mai ieftin...si nu prea l-am crezut. Mi-a spus ca maicasa face 7-8 asigurari pe zi si are discounturi foarte mari la companiile de asigurari. Eu trebuia sa dau 3200 ron pe an, si prietenul asta mi-o scotea undeva la 1700 ron.pe an. Mai am 4 luni de asigurare si o sa mi-o fac la el. Daca vrea cineva....cu mare placere.

ps: Eu am dat pe 6 luni la City 1700 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din bucuresti eu sunt din tg mures poate facem cumva, multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

EL iti face un discount din comisionul lui max. 15%, eventual tot comisionul lui, SISTEMUL este cel care iti da pretul in functie de varsta, permis, istoricul daunelor etc. De vineri is picate serverele de dune. Asa faci la broker direct. Sigur e ,, crosetata''... Aici poti suna - verifica : asigurarisicredite.ro si ai articolul cu pana la 15%.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt aberant de mari preturile la RCA , si daca te prinde fara asigurare , este o mare bataie de cap , trebuie luata masina pe platforma de la fata locului pentru ca se retin numerele , iar daca in interval de o luna de la data in care te a prins nu se face dovada achitarii amenzii si RCA-ului , masina se radiaza de politie , sunt sanatosi la cap ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt aberant de mari preturile la RCA , si daca te prinde fara asigurare , este o mare bataie de cap , trebuie luata masina pe platforma de la fata locului pentru ca se retin numerele , iar daca in interval de o luna de la data in care te a prins nu se face dovada achitarii amenzii si RCA-ului , masina se radiaza de politie , sunt sanatosi la cap ?!

Ei sunt sanatosi si mi se pare normal! In cazul in care lovesti o masina de 100000 euro si nu ai asigurare, pagubitul ce face? Trebuie sa plateasca el pentru gresala ta? Sa te dea in judecata si sa constate ca nu are cu ce te executa, ca nu ai nimic pe numele tau? Sau daca ai, iti convine sa-ti scoata casa la licitatie si sa ramai pe drumuri, ca nu ai avut asigurare? Dar cand ai facut scoala de soferi, nu ai invatat (si ai fost de acord) ca nu ai voie sa mergi pe drumurile publice fara permis, talon, itp, rca?

Nu ai bani de RCA, nu-i problema, mergi cu RATB-ul si iesi mai ieftin. Nici eu nu am avut bani de fiecare data sa fac RCA, dar 2 saptamani- 1 luna, cat nu a avut masina RCA, nu am miscat-o din loc

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei sunt sanatosi si mi se pare normal! In cazul in care lovesti o masina de 100000 euro si nu ai asigurare, pagubitul ce face? Trebuie sa plateasca el pentru gresala ta? Sa te dea in judecata si sa constate ca nu are cu ce te executa, ca nu ai nimic pe numele tau? Sau daca ai, iti convine sa-ti scoata casa la licitatie si sa ramai pe drumuri, ca nu ai avut asigurare? Dar cand ai facut scoala de soferi, nu ai invatat (si ai fost de acord) ca nu ai voie sa mergi pe drumurile publice fara permis, talon, itp, rca?

Nu ai bani de RCA, nu-i problema, mergi cu RATB-ul si iesi mai ieftin. Nici eu nu am avut bani de fiecare data sa fac RCA, dar 2 saptamani- 1 luna, cat nu a avut masina RCA, nu am miscat-o din loc

Daca ai norocul sa dai peste o masina care costa 100000000000000000000000 de euro mai scapi cum mai scapi, dar ce faci cand fereasca Dumnezeu ranesti si omori o persoana sau mai multe????Asta-i intrebarea!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now