MarianBr

Valabilitate RCA ?

91 posts in this topic

Sunt aberant de mari preturile la RCA , si daca te prinde fara asigurare , este o mare bataie de cap , trebuie luata masina pe platforma de la fata locului pentru ca se retin numerele , iar daca in interval de o luna de la data in care te a prins nu se face dovada achitarii amenzii si RCA-ului , masina se radiaza de politie , sunt sanatosi la cap ?!

Ia urmatorul exemplu : te loveste o masina si te face aproape praf. Pagube la tine de aproximativ 10.000 euro. Cel care te-a lovit n-are rca ca i s-a parut ca "astia nu sint sanatosi la cap" si nici un fel de avere.

O fi bine, o fi rau ?

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI daca te loveste un "bemveu jmecher" pe bulgaria , ce cum se rezolva situatia ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI daca te loveste un "bemveu jmecher" pe bulgaria , ce cum se rezolva situatia ?

Masinile "smechere" de Bulgaria au cam disparut si oricum politia este "calare" pe ei, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa-ti faci RCA. Cum am scris si mai sus, cand ai facut scoala de soferi stiai ca nu ai voie sa mergi pe drumurile publice fara RCA? Ai fost de acord cu acest lucru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu nu , Doamne Fereste , eu sunt cu toate actele la zi , acum nu am rca de 3 zile nu misc masina , eu nu sunt de acord cu "jmecheriile" astea , vorbea in general...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jmecheri ce merg fara RCA exista chiar aici pe forum dar asta e alta discutie .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jmecheri ce merg fara RCA exista chiar aici pe forum dar asta e alta discutie .

Deschide un topic nou. :)

iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jmecheri ce merg fara RCA exista chiar aici pe forum dar asta e alta discutie .

Care, da nume?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cine citeste forumul stie macar unu din ei .

Dar vorba lui Victor, trebuie alt topic . :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

;) New topic atunci

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

RCA-ul de Bulgaria este valabil si in Ro si te despagubeste in caz de ceva, asta daca asigurarea este in regula si nu scoasa din "buzunar" pe o cola de A4. Plus ca asigurarile de Bg se pot verifica pe net de oricine doreste acest lucru ;)

Am caz concret in care pagubitului I s-a platit dauna in totalitate(dauna totala).

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si un prieten de-al meu a fost despagubit cu suma de 9000 lei, pentru un Renault 21, pe o RCA de Bulgaria. Ca fapt divers, la masina a fost schimbata capota, faruri, o aripa, tragerul (toate piesele noi) si vopsita integral si i-au mai ramas vreo 2500 lei :D si totusi o putea face cu 2000 lei toata. Deci se poate si cu RCA bulgaresc. Mai important este ca la 2 saptamani de la accident a avut banii in cont

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati asa.....noi care avem numere de Romania putem avea asigurare obligatorie Bulgareasca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stati asa.....noi care avem numere de Romania putem avea asigurare obligatorie Bulgareasca?

Nu bre. Daca te loveste o masina bulgareasca cu RCA valabil (nu d'ala facut pe bordura), te despagubeste ok

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si noi nu putem avea asigurare Bulgareasca? Ne "opreste" ceva?! Ma gandesc ca este muuult mai ieftina!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si noi nu putem avea asigurare Bulgareasca? Ne "opreste" ceva?! Ma gandesc ca este muuult mai ieftina!!

Bai Zack-ule.... pai masina ta este incrisa in Bulgaria? NU! Atunci cum sa faci asigurare in Bulgaria?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este inscrisa pe Bg. Ma gandeam ca...atata timp cat facem parte din UE sa putem alege orice companie de asigurari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca in tara unde ai resedinta - acolo ai si asigurarea...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca in tara unde ai resedinta - acolo ai si asigurarea...

Vrei sa spui in tara in care este inmatriculata masina nu? Eu teoretic pot circula bine mersi cu masina parintilor din Romania aici in Germania, cat timp am platit RCA-ul si am revizia. Ce nu am voie este sa inmatriculez eu o masina de exemplu in Polonia si sa circul cu ea aici pentru ca atunci ma ia fiscul in primire pentru evaziune fiscala (pentru ca eu am resedinta aici si nu platesc impozit pe masina).

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

RCA-ul de Bulgaria este valabil si in Ro si te despagubeste in caz de ceva, asta daca asigurarea este in regula si nu scoasa din "buzunar" pe o cola de A4. Plus ca asigurarile de Bg se pot verifica pe net de oricine doreste acest lucru ;)

Am caz concret in care pagubitului I s-a platit dauna in totalitate(dauna totala).

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Eu am masina pe bulgaria de 6 ani.Am avut asigurari la mai toate firmele lor.Am avut si accident, din vina mea, si in 3 saptamani s-a platit paguba.Si asta la EuroIns.

Stati asa.....noi care avem numere de Romania putem avea asigurare obligatorie Bulgareasca?

Nu.Trebuie asigurare in tara in care e inmatriculata masina.Pentru restul europei, ai carte verde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Zielele trecute Volvica a fost implicat intr-un mic incident cu o masina inmatriculata pe Bulgaria.

Soferul bulgaroaicei a dat cu spatele fara sa se uite si desi sotia mea a bagat si ea instant in marsarier si dat inapoi, tot a fost un mic impact.

Nimic grav la prima vedere, bara usor zgariata si ornamentul de pe bara putin infundat si zgariat. Bineinteles ca bulgaroaica era dotata cu un ditamai carligul de remorcare pe spate.

Noroc maxim ca sotia a apucat sa miste masina in spate si a minimizat impactul + norocul ca minunatia aia de carlig de remorcare n-a lovit central in botul lui Volvica ci in lateral dreapta, mai mult un impact sters.

Ma rog, omul foarte ok, ne-a lasat o copie dupa asigurare si nr. lui de telefon. Locuieste in blocul vecin cu al meu, deci nu cred ca e rau intentionat.

O sa ma ocup zilele astea sa evaulez paguba si sa vedem care e timpul si modul de reactie a asiguratorilor bulgari.

Bafta!

P.S. Scuze ca revin. Cu masinile inmatriculate pe Bulgaria se face constatare amiabila sau nu ? Parca s-a mai discutat undeva pe aici, dar nu gasesc topicul respectiv. Merci!

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Revin cu feed-back despre incidentul cu bulgaroaica.

Am fost la AVUS Romania (Reprezentantul legal in RO al LEV Ins din Bulgaria). Totul a decurs foarte normal si frumos acolo, am completat obligatoriu acolo la sediul AVUS o amiabila (aviz celor care nu stiau acest lucru, se face obligatoriu), am completat o cerere de despagubire, iar proprietarul bulgaroaicei a completat o declaratie de accident prin care si-a recunoscut vina.

Au decontare directa cu cateva service-uri din Romania, mi-au dat chiar si o carte de vizita de la unul din ele.

Acum astept acordul de reparatie de la LEV INS Bulgaria si o sa ma duc apoi sa rezolv problema. In caz ca LEV INS intarzie sa raspunda, le voi face personal un e-mail unde voi expune situatia si voi atasat actele completate la AVUS Romania.

Revin cu feed-back in functie de evolutia lucrurilor!

Merci de atentie!

B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu inca, o sa sun la AVUS sa cer un update la statusul analizei daunei.

In caz ca nu ma satisface raspunsul, fac un mail oficial la asiguratorul bulgar, unde voi anexa constatarea facuta de AVUS si copie dupa RCA-ul masinii inmatriculate pe Bulgaria.

P.S. Cineva mi-a recomandat sa nu vopsesc bara ca e putin probabil s-o nimereasca la culoare, ci sa incerc un polish pe toata masina. Ornamentul e foarte putin infundat si bara are niste mici zgarieturi care nici nu se vad daca nu privesti atent locul respectiv.

Edited by FBogdan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut din nou!

Am sunat azi la AVUS si nu mi s-a raspuns la telefon. Din pacate m-am luat cu treaba la munca si abia pe la 15:00 mi-am amintit sa sun.

Le-am scris un mail detaliat unde am cerut verificare status cerere despagubire unde am dat numarul de dosar dauna + data.

In caz ca nu primesc in 3-4 zile un raspuns de la AVUS (oricare ar fi el), voi scrie asiguratorului LEV INS.

Va tin la curent cu evolutia lucrurilor!

B

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now