MarianBr

Valabilitate RCA ?

91 posts in this topic

Buna ziua! Am o intrebare de adresat in special broker-lor de asigurari ca sunt in mai mare masura sa-mi raspunda: Daca fac procura tatalui meu sa-i incredintez masina (cu nr de romania),poate face RCA pe numele lui?masina fiind pe numele meu...

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua! Am o intrebare de adresat in special broker-lor de asigurari ca sunt in mai mare masura sa-mi raspunda: Daca fac procura tatalui meu sa-i incredintez masina (cu nr de romania),poate face RCA pe numele lui?masina fiind pe numele meu...

Multumesc anticipat!

Salut,

Nu merge! Se face pe numele celui trecut in talon!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum vine asta: RCA pe numele lui? in romania RCA are masina si nu propietarul sau soferul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru orice eventualitate cel mai bine suna la o firma de asigurari si intreaba. Din ce stiu eu daca faci o procura la notar, in care sa specifice ca masina ii va fi incredintata tatalui tau, nu vad de ce sa nu mearga.

@mariusb da, dar trebuie sa faca pe un nume. Si pe numele cui face? Pe numele proprietarului si de acolo se decide cat plateste in functie de varsta, accidente anterioare etc.

Edited by i love VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge!

Stiu pe cineva care a vrut sa faca aceeasi miscare.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru orice eventualitate cel mai bine suna la o firma de asigurari si intreaba. Din ce stiu eu daca faci o procura la notar, in care sa specifice ca masina ii va fi incredintata tatalui tau, nu vad de ce sa nu mearga.

@mariusb da, dar trebuie sa faca pe un nume. Si pe numele cui face? Pe numele proprietarului si de acolo se decide cat plateste in functie de varsta, accidente anterioare etc.

Corect, sa nu-mi spui ca vrea sa faca procura (care costa nu e gratis) doar pentru a fi mai ieftina asigurarea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am facut asigurare in vedere inmatricularii ,numai ca nu am mai inmatriculat-o ...Deci se poate ,atentie insa in caz de accident trebuie sa faci dovada prin CV ca ai vandut-o .Deci 15 ron in plus pt. cv.Brokerul nu-ti va da sfatul asta pentru ca se numeste SMECHERIE ...

S-a mai distrus un mit !!!!

Edited by Salman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum vine asta: RCA pe numele lui? in romania RCA are masina si nu propietarul sau soferul.

Corect! Dar pretul RCA-ului se stabileste in functie de varsta, permisul, starea civila, ocupatia (angajat, somer sau pensionar) al celui trecut pe talon!

Asa ca daca doriti sa va achizitionati masini cu motoare mari, treceti ca proprietari unul din parinti (valabil pentru cei cu varsta de pana in 30 ani unde pretul RCA-ului este exorbitant de mare)!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu G, citeste postul #6, o procura este cam 300lei si cred ca lucrurile stau cam asa: procura + RCA redus > RCAscump (asta in caz ca ar fi posibil). Totusi am o presimtire ca altceva vrea sa afle @MarianBr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andu G, citeste postul #6, o procura este cam 300lei si cred ca lucrurile stau cam asa: procura + RCA redus > RCAscump (asta in caz ca ar fi posibil). Totusi am o presimtire ca altceva vrea sa afle @MarianBr.

Marius, degeaba faci procura ca RCA-ul tot pe numele celui din talon se va emite!

Procura te ajuta sa-ti iei loc de parcare la domiciliu (daca nu ai auto), sa reprezinti proprietarul la firma de asigurari daca se intampla un accident, sa vinzi masina, sa iesi cu ea din tara, etc!

Repet, procura nu te ajuta sa-ti faci RCA pe numele tau!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina din semnatura mea are proprietar o firma de contabilitate. Cum se aplica chestia cu varsta, starea civila, ocupatia sau alte bazaconii din astea?

RCA este in esenta o polita de asigurare. In polita se stabileste un asigurat, care este proprietarul autovehicolului si apoi o suma asigurata si o prima de asigurare. Deci nu poate fi asigurat, titular de polita de asigurare o alta persoana decat cea care detine in proprietate bunul respectiv. Caci numai proprietarul bunului are interesul legal sa fie despagubit in caz de dauna a bunului asigurat (CASCO) sau de dauna produsa tertilor (RCA).

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius, degeaba faci procura ca RCA-ul tot pe numele celui din talon se va emite!

Procura te ajuta sa-ti iei loc de parcare la domiciliu (daca nu ai auto), sa reprezinti proprietarul la firma de asigurari daca se intampla un accident, sa vinzi masina, sa iesi cu ea din tara, etc!

Repet, procura nu te ajuta sa-ti faci RCA pe numele tau!

Ce faci citesti pe sarite??? "...(asta in caz ca ar fi posibil)..."

Masina din semnatura mea are proprietar o firma de contabilitate. Cum se aplica chestia cu varsta, starea civila, ocupatia sau alte bazaconii din astea?

RCA este in esenta o polita de asigurare. In polita se stabileste un asigurat, care este proprietarul autovehicolului si apoi o suma asigurata si o prima de asigurare. Deci nu poate fi asigurat, titular de polita de asigurare o alta persoana decat cea care detine in proprietate bunul respectiv. Caci numai proprietarul bunului are interesul legal sa fie despagubit in caz de dauna a bunului asigurat (CASCO) sau de dauna produsa tertilor (RCA).

Chiar asa, explicane/lumineazane si pe noi la tine cum e? platesti functie de... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu constat ca platesc din ce in ce mai putin de la un an la altul. Probabil e in functie de sistemul bonus/malus. Evident, ca la mine e vorba de bonus, neavand niciun eveniment care sa fi fost despagubit de asiguratorul meu. E bine :smile:!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma aia de conta e PJ, el plateste rca de firma, care e mult mai mare decat cel pe persoana fizica. Cat a fost ultimul RCA @mariusdaniel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.m—am lămurit. Ca sa aveti idee de ce ma interesa: varsta aproape 26,permis de la 18 ani,fara evenimente si RCA...peste 1000ron. Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Firma aia de conta e PJ, el plateste rca de firma, care e mult mai mare decat cel pe persoana fizica. Cat a fost ultimul RCA @mariusdaniel?

RCA a costat fix 703 lei pentru anul 2013.

In anul 2012 a costat fix 708 lei. In conditiile in care de la un an la altul au cam crescut cotatiile de prima la RCA.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai este mai mare decat un RCA uzual. Eu de ex. la VOLVO am platit 850RON pentru un an, in conditiile in care sunt mai tanar, am si M3 (am avut un incident) si am si mai multi kW...

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.332 cm 49 ani (tata), B0 375 roni din 01.12-2012 pt 1 an. La sx4 a fost tot cam asa (sub 400 roni/an, B0, 1498cc) facuta pe numele lui (el e utilizator in contractul de leasing) insa daca lasam firma de leasing sa o faca pe numele lor(deci pe firma) era triplu. stiu asta din anul 2 de leasing cand m-am fript, si de atunci o fac pe utilizator pt ca e mai ieftin pe PF.

Cel mai mult am avut B3, dar anii in bucuresti si-au spus cuvantul:(

Edited by Alex44

Share this post


Link to post
Share on other sites

B3 , 22 ani , 970 Lei/6 luni , tipa la care imi fac asigurarile mi-a facut un discount de 11% parca ..asa ca am platit 850 Lei !!! Adoooor tara asta !!! :hello2:

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, Alex44, cum e cu RCA-ul "mult mai mare" la persoana juridica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E mult mai mare decat la mine, dar la cei sub 30 de ani e aberant de mare...

Samsung Galaxy S on JellyBean now Free

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, tocmai ai declarat mai sus ca ai platit 850 de lei. Care suma e mai mare : 703 lei sau 850 lei?

Sper ca vorbim de Volvo, nu de jucarele cu motor cat o doza de suc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Peste 40 ani, am platit pe 6 luni 160 lei si urmeaza la sfarsitul lunii sa reinoiesc polita, agentul mi-a spus ca s-au majorat, sa vedem cu cat. Stiu sigur ca se tine cont de varsta (cu cat esti mai tanar esti mai predispus din punctul lor de vedere sa produci accidente) de domiciliu (cu cat orasul este mai mare riscul este mai mare) si apoi de capacitatea cilindrica, de proprietar daca este persoana fizica sau juridica (este mai mare suma), iar agentul mai poate face ceva reducere doar daca vrea.

Edited by vcristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brava plateste 850 roni/6luni pt 2.0 cu clasa B3 (bravo) si 11% reducere. Alex Midnight plateste 850 ron/12 luni pt 2.5 DAR are M3.

Doar pt ca tu platesti 703/an pt 1.8 nu inseamna ca e mai ieftin pe firma, de ce compari mere cu pere doar ca sa incerci sa dovedesti tu ca ai dreptate?

Eu am fost pus in situatia de a face RCA in continuare pe firma de leasing cum vroiau ei si era cu MULT mai scump, lejer dublu decat m-a costat sa o fac pe numele tatalui meu, trecut ca utilizator in contractul de leasing.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai ieftin e atunci cand platesti mai putin decat mai mult. Restul e o poveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now